Какво ви е мнението за тенджерите под налягане?

  • 10 274
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 877
Ние в къщи готвим отвреме- навреме в такава тенджера и понякога си задавам въпроса,дали са вредни или полезни този тип тенджери.От една страна ми се срува,че са полезни,тъй като се запазват почти всички качества на продукта,а от друга страна съм чувала,че не е полезно да се готви в алуминий,тъй като той отделя някакви вредни емисии  при по-високи Т.
Вие какво знаете или мислите по въпроса? Laughing

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Силно положително. Редовно готвя в такава- пести време. Знам, че не е хубаво да престоява вътре сготвеното и го местя след като е готово.

# 2
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Мног ги уважаваме.  Peace Свекърва ми почти изцяло готви в такава и аз от нея се научих. Колкото до вредните емисии, аз знам, че не е желателно храната да се съхранява в алуминиев съд, защото алуминият се окислява.
Недей се задълбочава толкова, защото реално погледнато дори от ПС-то и телевизора има вредни лъчения, да не говорим за всички останали уреди. #Crazy

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Аз също често ползвам тенджера под налягане.
Храната става вкусна, приготвя се бързо без много предварителна подготовка.

# 4
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Чела съм, че в тези тенджери се унищожава всичко полезно заради високата температура. Но не заради това не готвя в моята- като не виждам какво става вътре не знам кога е готово яденето.

# 5
  • Мнения: 1 065
За мен те са необходимост за всеки дом .Имам две тенджери под налягане и понякога се случва в един и същ момент да използувам и двете

# 6
  • София
  • Мнения: 1 350
дайте малко инфо за тези тенджери ако може. Имам чувството,че моята е развалена струва ми се,че нещо клапата е развалена и не прави достатъчно налягане. А и кога е готово яденето как го проверявате

# 7
  • Мнения: 766
Използвам често тенджера под налягане. Да не кажа, че вече почти само в нея готвя или правя заготовката.
Не стават кулинарни шедьоври, понякога нещо е повече разварено, но поне така имаме топло сготвено почти всеки ден, при ограниченото ми време.
За това кога е готово си пазя и следвам упътването за конкретния продукт.
За вредата и полезността, не съм наясно, затова ще следя темата.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
Положително.  Peace Готвя доста неща в нея и предвид ограниченото ми свободно време за мен е голямо удобство.
И аз знам, че не бива да се задържа яденето в алуминиева тенджера и затова, когато е готово - прехвърлям, понеже моята е руска и си е алуминиева.
Новите тенджери като гледам са далеч от алуминия, така, че не виждам с какво ще са вредни.
Ама много скъпи беее  ooooh! - една хубава тенджера е около 300 лв.  Twisted Evil

# 9
Мнението ми беше добро, докато една от тях не експлодира почти в ръцете ми, а уж клапата си беше изправна ... Струваше ми няколкомесечно лечение на изгаряния по лицето, шията  и ръцете + ремонт на кухнята. Познайте къде се премести тенджерата - директно в контейнера за боклук!

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Мнението ми беше добро, докато една от тях не експлодира почти в ръцете ми, а уж клапата си беше изправна ... Струваше ми няколкомесечно лечение на изгаряния по лицето, шията  и ръцете + ремонт на кухнята. Познайте къде се премести тенджерата - директно в контейнера за боклук!

Ох, ужас, на една позната и се случи същото - тенджера на около месец (от най-големите) гръмнала и отнесла аспиратора и микровълновата в съседство! Добре, че не е имало никой наблизо.

# 11
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Аз също често ползвам тенджера под налягане.
Храната става вкусна, приготвя се бързо без много предварителна подготовка.

 Peace

# 12
  • Мнения: 5 255
Имам две/с различен литраж/ и ги ползвам непрекъснато - по-голямо улеснение няма  Peace
Храната се приготвя много бързо и лесно  Grinning
А относно злополуките - неприятно  Confused А каква марка са били тенджерите  Thinking - мисля че и това е важно.

# 13
  • София
  • Мнения: 676
Тенджера под налягане не винаги означава алуминиева тенджера... Моята е INOX-ова.
Полезността и ми се струва спорна, защото пък времетраенето на готвенето е по-кратко, което е важно за запазване на полезните вещества.
На мен също ми е гърмяла тенджера, доста стара, но изправна. Само че аз варях леща и тя се беше разварила и запушила вентила. Гръмна ми почти в лицето и е цяло чудо, че изгарянията ми не бяха много страшни. Години след това не се престрашавах да си взема отново такава тенджера. Сега пак си ползвам, но доста внимавам!

# 14
  • Мнения: 13 204
Имам две- едната алуминиева малка, другата голяма от инокс. Всичко, което не се пече се готви вътре. Става бързо и е вкусно - леща, задушени пържоли с вино, супи, сърми - всичко вътре. За по-голяма сигурност като включа печката излизам да си изчистя другата стая и като стане време- изключвам и влизам отново, когато спре да съска Wink

# 15
  • Мнения: 1 004
Редовно си готвя в такава - хем бързо, хем лесно, хем става крехко месото.

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Много повече полезности остават в храната така....но тенджерата да не е от алуминий, наистина

# 17
Имам две/с различен литраж/ и ги ползвам непрекъснато - по-голямо улеснение няма  Peace
Храната се приготвя много бързо и лесно  Grinning
А относно злополуките - неприятно  Confused А каква марка са били тенджерите  Thinking - мисля че и това е важно.

Тенджерата беше полска, беше нова, не помня марката, ама щом ги продават по нашите магазини ... ами не би трябвало да ти избухват в ръцете и да правят злополуки. От вън беше иноксова, а от вътре ми приличаше на алуминий, но не съм много сигурна.  
И аз си падам по мързеливото готвене, но след инцидента много бързо се върнах към традицията  Mr. Green
Малко извън темата - и една йенска дълбока тава се пръсна, но във фурната и направи всичко на мазало ... Сега вече не пека и в такива. Бях я купила от РУМ-а на Младост 2.

# 18
  • Мнения: 5 255

Поправи ме ако греша, но според мен причината е неправилна експлоатация - и в двата случая /тенджерата под налягане и йената/  Thinking

Има правила при ползването на такива уреди  Peace

Дано няма повече инциденти  Praynig

Относно мързеливо и традиционно готвене - не съм съгласна  Naughty, но това е мое мнение  Wink

# 19
  • Мнения: 282
Момичета не ви разбирам... Освен боб, леща, картофи и меса , какво друго се вари там? Супа казвате, ама то трябва да се отваря постоянно, да се добавят продукти и тн. А пък за пържоли?? Не стават ли сварени вместо препеченки с коричка?

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 134
Положително...докато не гръмна. Слава богу само с хигиенни последствия.

# 21

Поправи ме ако греша, но според мен причината е неправилна експлоатация - и в двата случая /тенджерата под налягане и йената/  Thinking

Има правила при ползването на такива уреди  Peace



Йената беше стара и в нея беше готвено многократно, не беше давала проблеми. Обаче веднъж докато си беше във фурната с ядене, както е била и много пъти преди, чух че нещо изпука и започна да излиза пушек от фурната. Само като отворих .. . мазало ... йената се беше спукала на 3 части и всичко изтичаше върху горещата фурна   ooooh! Доста работа ми се отвори.
А в тенджерата под налягане, преди да гръмне просто си вреше една зеленчукова супа. Вероятно нещо от зеленчуците е запушило клапата, така и не разбрах какво стана  newsm78 Така че, изобщо не става въпрос за неправилна експлоатация, спазила съм всичко необходимо, както обикновено  Hug

# 22
  • Smallville
  • Мнения: 994
Ползвам я много рядко,да сваря някое по жилаво месо и веднъж в годината готвя боб в нея.Става чудесен,но и мен си ме е страх от нея.На майка ми и е гърмяла такава тенжера,но не знам подробности

# 23
  • Мнения: 641
Ползвам почти всеки ден, за мен е голямо удобство.
По-бързо, по-вкусно...

# 24
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Имам такава тенджера,но не я ползвам изобщо,даже незнам как се затваря капака й Embarassed.Единствено мъжът ми няколко пъти си готви каплама в нея.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 389
Положително.
Ползвам почти всеки ден, за мен е голямо удобство.
По-бързо, по-вкусно...

# 26
  • Мнения: 1 202
Имам такава тенджера но я ползвам много рядко .  Wink Когато реша да проверя дали това което е вътре в нея е готово аз я слагам под течаща студена вода самата тенджера. Peace

# 27
  • Мнения: 121
Майка ми редовно използва тенджера под налягане и досега проблеми не е имала. И аз все се каня да си купя, защото много обичам бобец  Grinning, а той става толкова бавно в обикновена тенджера  ooooh!

# 28
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
И майка ми има, и ползва, и свекърва ми също, и са много доволни. И двете изявиха желание да ми подарят. Но отказах и на двете. Страхлива съм. Предпочитам да почакам малко повече, докато се свари нещото, което готвя в обикновена тенджера, а не да се приближавам към нея, като, че ли е бомба и всеки момент ще гръмне и ще ме отнесе Thinking  newsm78  hahaha

# 29
  • Мнения: 16
 Майка ми ползва такава тенджера от години. Когато ми подари почти не я ползвах, но откакто родих ми е пръв приятел в кухнята. Моята не е алуминиева, но ми се налага да прехвърлям храната, защото не се събира в хладилника.  Не слагам в нея варива(боб, леща) и ориз,т.к. имат люспи и може да запушат отвора. Позволявам си да варя сарми, но върху тях слагам листа и чиния. И естествено гледам да не се навъртам около котлона. Относно времето за готвене - с практиката се свиква - за зеленчуци около 15мин, месото около 30мин., пилешкото даже по- малко.

# 30
  • Мнения: 1 446
Силно положително. Редовно готвя в такава- пести време. Знам, че не е хубаво да престоява вътре сготвеното и го местя след като е готово.
Peace
Тя ми е дясната ръка в кухнята.

# 31
  • Мнения: 4 406
готвя в нея най- редовно, шибвам всички съставки и затварям, след 20 мин всяко месо е крехко и разварено  Grinning
в упътването пише яденето да не се съхранява в тенджерата, затова пресипвам в обикновена, когато е готово

# 32
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Имам такава тенджера,но не я ползвам изобщо,даже незнам как се затваря капака й Embarassed.Единствено мъжът ми няколко пъти си готви каплама в нея.
Предполагам, че за едно и също нещо става въпрос, ама пак да питам: Не се казва КАПАМА?

# 33
  • Мнения: 547
Тенджерата под налягане е много удобно нещо. Да е жива и здрава свекърва ми, подари ми я за една Нова година и оттогава често я ползвам. Като ви чета обаче, вие готвите какво ли не в нея. Аз я ползвам основно за бързо варене на месо, което после 'досготвям'. Никога не съм правила сърми, капами, супи и т.н. в нея. Веднъж пробвах да направя боб, няма да повторя. Много по-вкусен става на котлона на бавен огън. Единственото ядене, което правя изцяло в тенджерата под налягане е телешко варено.

# 34
  • Мнения: 6 390
Аз почти всичко готвя в тенджерата под налягане  Peace

# 35
Аз също съм много доволна от този вид тенджери.
Става лесно,бързо и вкусно.  chef
Имам една книга за рецепти за храна сготвена в такава тенджера.Отбелязано е дори по колко минути трябва се вари ястието.
Обикновено готвя под налягане : грах,боб,телешко задушено,зеле,зелен фасул и др.
Също съм чувала за гръмнали тенджери.
Лично аз оставям тенджерата много добре да изтине преди да я отворя

# 36
Също съм чувала за гръмнали тенджери.
Лично аз оставям тенджерата много добре да изтине преди да я отворя

Моята си гръмна и без да се опитвам да я отварям  Mr. Green

# 37
  • София
  • Мнения: 474
Дълги години готвех само в херметическа тенджера. Даже не можех да готвя в обикновенна.Никога не съм имала гафове, защото след като заври и започне леко да излиза пара, веднага намалявам котлона на най-слабата степен. А я разхерметизирам на чешмата под студената струя. В началото и аз имах алуминиева тенджера, но после си купих алпака. Сега и алпакато ми седи неизползвано, защото готвя само със съдове Цептер.Но това е вече друга тема.

# 38
  • Мнения: 984
за да нямате аварий, такива тенджери с цена под 50-60лв. не купувайте. Хубавите тенджери са скъпи и са с двойна или тройна защита/може да има и повече/ и всяка се продава с инструкции за есплоатация, при правилно използване няма да има проблем проблем

# 39
  • Мнения: 118
Аз почти всичко готвя в тенджерата под налягане  Peace
И аз така. Голямо удобство.chef

# 40
  • Мнения: 3 360
Все още не съм си купила EmbarassedНо отзиви - само добри съм чувала Wink

# 41
  • Мнения: 4 451
А мен ме е страх от такива тенджери Embarassed. Откакто зълва ми разказваше как като бременна веднъж готвила фасул в такава тенджера и тя изгърмяла, т.е. капака изхвърчал (имала е късмет, че не я е ударил) и целият фасул бил върху тавана...

# 42
  • Мнения: 641
А мен ме е страх от такива тенджери Embarassed. Откакто зълва ми разказваше как като бременна веднъж готвила фасул в такава тенджера и тя изгърмяла, т.е. капака изхвърчал (имала е късмет, че не я е ударил) и целият фасул бил върху тавана...

Не е била затворена добре или препълнена, може и двете.

Аз също попаднах на дефектна тенджера, като за първи път Mr. Green, фучеше пара от затварящия винт... с малко разправии (щото техните тенджери никога не били давали дефект Mr. Green) ми я смениха. Пострадали няма за щастие!
Ако спазваш условията и препоръките за ползване няма страшно.

Естествено внимавам и детето държа далеч, но като цяло както казах, съм много доволна.

# 43
  • Мнения: 1 877
И аз съм чувала за "гърмящи" тенджери,но нашата е отг по-стария тип "Минутка" и практически не може да гръмне.

# 44
  • Мнения: 4 473
Мнението ми беше добро, докато една от тях не експлодира почти в ръцете ми, а уж клапата си беше изправна ... Струваше ми няколкомесечно лечение на изгаряния по лицето, шията  и ръцете + ремонт на кухнята. Познайте къде се премести тенджерата - директно в контейнера за боклук!

Ох, ужас, на една позната и се случи същото - тенджера на около месец (от най-големите) гръмнала и отнесла аспиратора и микровълновата в съседство! Добре, че не е имало никой наблизо.

Още 2 примера-причини да изпитвам ужас от въпросната тенджера.  StopКатегорично отказвам да ползвам такава! Naughty

# 45
  • Мнения: 7 640
Ползвам почти всеки ден, за мен е голямо удобство.
По-бързо, по-вкусно...

и аз

# 46
  • Мнения: 3 091
И аз имам положително отношение - ползвам най-редовно!

# 47
  • Мнения: 7 474
Редовно я ползвам, мисля , че в нея освен по-бързо, яденето става и по-вкусно  Crazy

# 48
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
В началото не знаех как да я използвам,разпитах тук- там и като я почнах -оставяне няма  Laughing
Обичам я тая тенджера-готви самичка милата,и тя ме обича Joy Joy

# 49
  • Мнения: 1 930
Изобщо не я ползвам, така стои.

# 50
  • Den Haag
  • Мнения: 1 846
Майка ми използва много често, като готовото ястие изсипва в друга тенджера. Аз не използвам, но се чудя дали да си взема.

# 51
  • Мнения: 1 485
Изобщо не я ползвам, така стои.
Peace

# 52
  • Мнения: 966
супер са само в такава готвя

# 53
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Положително!
Ползвам я винаги за храни, които искат повече варене - меса, бобови, царевица и др.
Нямала съм инциденти и тенджерата не ми е алуминиева.

# 54
  • На село
  • Мнения: 873
Силно положително! Имам две такива тенджери - едната ми е още от сватбата - т.е. отпреди 12 г. И двете са Фагор - цената им е 100 - 130 лв., иноксови. Почти всичко готвя в тях - слагам всички продукти и затварям. Ориз само не готвя в тях, че загаря, а когато готвя нещо с картофи, слагам картофите над другите продукти, за да не се допират до дъното, че също загарят. Относно "гръмването" - тенджерите имат резервен клапан, който се отваря авоматично и през него се изпуака парата, ако се запуши основния с някаква люспичка.
Няколко пъти ги забравих до степен да изври напълно водата., а имах и два случая, когато изобщо забравих да налея вода като варях картофи на пара. Да чукна на дърво, нищо страшно не се случи, но оттогава много внимавам. Единствения недостатък е, че са много тежки и обемисти ( 9л и 11л са моите) и това ги прави трудни за миене, а дръжките на по-старата се драскат в миалната машина и ги демонтирам и монтирам почти на всяко слагане в нея.

# 55
  • Мнения: 4 187
Имам такава тенджера,но не я ползвам изобщо,даже незнам как се затваря капака й Embarassed.Единствено мъжът ми няколко пъти си готви каплама в нея.
Предполагам, че за едно и също нещо става въпрос, ама пак да питам: Не се казва КАПАМА?


КАПАМА се казва , да!

По темата, за тенджерите под налягане, мога да кажа само положителни неща. Ползвала съм и ще ползвам с удоволствие, в момента за съжаление нямам .

# 56
  • Мнения: 23
Аз също използвам такава,не алуминиева а иноксова.Много съм доволна, а и цената и не е 300лева а олколо 90(уплатненията и клапата са и супер).Важното е да се внимава с преготвянето заради намаленото време за готвене.  chef

# 57
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Положително - спестява ми много време.

# 58
  • Мнения: 8 505
Изключително положително!

# 59
  • Мнения: 577
Аз също често ползвам тенджера под налягане.
Храната става вкусна, приготвя се бързо без много предварителна подготовка.
Peace

# 60
  • Countryside
  • Мнения: 11 639
Аз не готвя в такава, защото нямам Mr. Green
Иначе много добро мнение имам - особено ако трябва да се вари нещо дълго време (боб, шкембе и т.н.) става много бързо и не се умирисва кухнята ooooh!

# 61
  • Мнения: 18
"Положително да".[/iВ нашето семейство винаги е имало такава.Преди години алуминиева,а сега ползвам Фагор.Много е важно ,щом започне да изпуска пара , да се намали котлона.Тогава няма опасност от злополуки/да пази господ/.В такава тенджера готвя кисело зеле-във всички варианти,телешко,субпродукти.За боб и леща -не.Пробвала сам много пъти,но след това цялото съдържание на тенджерата-в канала.

# 62
  • Мнения: 780
"Положително да".[/iВ нашето семейство винаги е имало такава.Преди години алуминиева,а сега ползвам Фагор.Много е важно ,щом започне да изпуска пара , да се намали котлона.Тогава няма опасност от злополуки/да пази господ/.В такава тенджера готвя кисело зеле-във всички варианти,телешко,субпродукти.За боб и леща -не.Пробвала сам много пъти,но след това цялото съдържание на тенджерата-в канала.
какво става с боба и лещата , та ги хвърляш в канала ? аз отдавна имам такава тенджера , но отскоро готвя в нея / 2-3 пъти / , но боб и леща не съм правила

# 63
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 731
Нищо им няма на боба и лещата, аз в такава тенджера ги правя, само че боба го варя 20-30 мин под налягане и после го досварявам още половин час на отворен капак с червен пипер, подравки, за да се посгъсти малко.

# 64
  • Мнения: 8 999
Това е едно прекрасно изобретение. Много често я ползвам. Въобще не й знам нито марката, нито от какво е направена, защото е поне на 15 г. Важното е да не се пълни над половината и котлонът да е регулиран така, че само от време на време да изпуска по малко пара, ако започне да фучи продължително - намалява се още. Пести време и ел. енергия. Хванала съм й цаката как бързо да я разхерметизирам, за да добавя зеленчуците или нещо друго.

# 65
  • Мнения: 648
 Не съм им фенка Naughty Не готвя в нея, въпреки, че имаме Whistling

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 69
Рядко готвя в тенджерата под налягане.Просто нямам навик да я ползвам.Храната наистина става по-бьрзо.

# 67
  • Мнения: 165
никакъв проблем,само такава ползвам когато трябва да сваря каквото и да било.Поне съм сигурна,че ще е сварено и то много по-бързо!!! Peace

# 68
  • Мнения: 1 180
Мноооого положително! Става за почти всичко - боб, леща, пълнени чушки, заешко, пуешко, домашно пиленце / че е по-жилавичко/.... Още на сватбата ни подариха, но аз с години не я ползвах - беше ме страх. После мъжа ми ме нави, и много съм доволна!

# 69
  • Мнения: 1 873
Ползвам си я редовно, защото ми спестява време, а в момента ми е необходимо!  Peace

# 70
  • Мнения: 80
Ползвам си я редовно, защото ми спестява време, а в момента ми е необходимо!  Peace
Аз също...

# 71
  • София
  • Мнения: 2 530
От една година имам и вече не мога без нея.

# 72
  • Мнения: 4 176
И аз редовно готвя и положително е отношението ми към тенджерата.
Алуминиевата я метнах на боклука. И а змисля, че е вредно да се готви в алуминий. Относно тенджерите - полезни  са. т.е. мятай алумниевата на боклука и си купи неръждавейка.

# 73
  • Мнения: 2 926
Имам, но не я ползвам.Един път само съм варила царевица в нея.

Общи условия

Активация на акаунт