Психически нестабилен и агресивен член на семейството

  • 11 555
  • 468
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 16

Където и да отиде, вкъщи остава един човек с проблеми. Този човек е майка й. Тогава ще пишем друга тема, че е егати животното, което си гледа квартирката, заплатката, животеца и е оставил родител със сериозни проблеми да се оправя сам.

Esmee, много на място думи.
Искам да попитам един по-екзистенциален въпрос, не сме ли отговорни за родителите си, когато вече са в напреднала възраст? За тези, заради които ни има на тази земя, в крайна сметка? Мъж, приятел, колега, началник, роднина далечен дори, можеш да оставиш... Как обаче се оставя болен родител? Особено такъв, който е страдал, загубил е дете, и то съвсем без време, и то след тежко и продължително боледуване на това дете? Това са все рани, рани, рани... които зарастват само донякъде, но никога напълно.

# 76
  • Мнения: 19 327
Кукумицинка, имаме  мазе, за съжаление прозорец няма в него. За 800-те лева, молбата беше много гореща, със сълзи на очи, защото има огромен страх от болести от много време, това заради сестра ми и нейната тежка болест. И аз като съм ходела на работа, съм щяла да я заразя.

"Добре, в началото пишеш:
За финансите каза да не съм се безпокояла, майка ми е рентиерка и взима един добър наем, освен пенсия и от него се отпускаше една сума за мен, по-скоро за храната ми и за някои най-необходими други вещи."

Аз си представих някакви хиляди от наеми, но 800 лева плюс малка пенсия не е кой знае какво, не е някакъв добър доход, и ти, ако си го знаела, и тя, ако плаща всички разходи, освен личните ти, с тези пари, сумата от 300 лева е съвсем коректна и вероятно и не остават повече пари, като се купи храна, препарати, домакински нещо и пр., платят се режийните, лекарствата, телевизията, някакви нейни дребни лични разходи.

Живеете заедно, ядете заедно, тя дава пари за пазаруването, за каква храна отделно при теб става дума?

Аз съм малко по-млада от теб, и честно казано, при това положение, особено покрай изолацията по време на коронавируса, щяха да ми остават от 300-те лева и за спестяване. Нито ти трябва да си купуваш кой знае колко често дрехи, нито имаш с кого толкова да говориш, че да даваш някакви сериозни суми за телефон, по заведения не излизаш.

# 77
  • SF
  • Мнения: 21 564
Тя търси решение. Защо да казва, че не търси, за да ти е готово?
Ако майка й не взимаше пари, ако нямаха жилище под наем, ако нямаха проблеми, ако нямаше Ковид пандемия.... Не знаем какво тогава щеше да бъде. Сега тя ни казва каква е ситуацията към момента и ако имаме идея, можем да й я дадем.
Ако майката нямаше пари, случилото се между тях можеше да е друго, можеше да е почти същото, но това вече е друга тема и е въпрос на нашите фантазии и лични интерпретации.

# 78
  • Мнения: 32 516
"Доброволно си напуска работа за да седи не при болен човек, а при здрав родител."  - Елора, тя не е здрав човек, има физически проблеми и то не малки. Написах го малко по-горе. Вчера не го споменах.
BasilA, не са малки проблемите, тази година и половина обиколихме буквално десетки лекари. Видях епикризи и диагнози. Предписваха й и болница.

Когато е било началото на пандемията не е била болна, а само се е страхувала да не я заразиш. Това си написала.
Това всъщност сигурно е било и лъжа за да те манипулира.
Ти в момента пишеш, че сега вече има проблеми и пак не искаш да работиш.

# 79
  • Мнения: 15 292
Аз съм напълно окей да не се търси изход от ситуацията, но останах с друго впечатление.
Ако се търси начин да добие статута на работещ самостоятелен човек, ама без да работи и да е самостоятелна - това няма да се случи.

# 80
  • Мнения: 32 516
Никой няма право да иска да му отдадеш живота си. Никой.

Явно има. Приказката за баницата я знаем.
Въпроса е защо отсреща си дават живота доброволно.

"...майка ми има здравословни проблеми от година и половина. Трудно ходи, отпаднало й е, аз готвя, пазарувам, чистя.." Това не е причина да стоиш там!
Ако здравословните проблеми са истински /т.е. не те манипулира/ и трайни - ТЕЛК и, евентуално, социален асистент за определени часове. Изисква тичане и става бавно, но си струва.
Пазаруването и готвенето могат да отпаднат от твоите задължения ако й носят храна вкъщи - струва по около 11 лв/ден от частните кухни. Остава да добавиш веднъж седмично хляб, мляко, плодове.
Чистенето - колко цапа сама трудноподвижна жена? Ще наминаваш от време навреме. Ако не може и чините да с измие - да инвестира в миялна.
Накратко - търси решения, а не оправдания! И да добавя - колкото по-малко се движи, толкова по-бързо ще отпада.

Много точно, авторката да прочете това.
Има си телкове, социални асистенти и тн.

# 81
  • Мнения: 16
Нарциса, Елора, по-горе пропуснах да ви отговоря за работата - разбира се, че си търся работа. Разбира се, че кандидатствам по обяви. И не само по специалността ми. Просто засега няма нищо... едно-две интервюта. Ще продължавам.

# 82
  • Мнения: 20 432
Веси, всъщност, не, не оставяш мъж и деца, за да гледаш родителя. Тя явно те е повредила – че си ѝ длъжна. Тя ти е дала живот, но това не те прави роб на нейния, а по-скоро трябва да сте си взаимна подкрепа.

# 83
  • SF
  • Мнения: 21 564
Ама много деца и родители имат усещането един към друг, че са си длъжни!
Ако моят родител има нужда, аз наистина се усещам длъжна. Така ме е възпитал. Като бях малка, те са ми били длъжни.

# 84
  • Мнения: 32 516

Където и да отиде, вкъщи остава един човек с проблеми. Този човек е майка й. Тогава ще пишем друга тема, че е егати животното, което си гледа квартирката, заплатката, животеца и е оставил родител със сериозни проблеми да се оправя сам.

Esmee, много на място думи.
Искам да попитам един по-екзистенциален въпрос, не сме ли отговорни за родителите си, когато вече са в напреднала възраст? За тези, заради които ни има на тази земя, в крайна сметка? Мъж, приятел, колега, началник, роднина далечен дори, можеш да оставиш... Как обаче се оставя болен родител? Особено такъв, който е страдал, загубил е дете, и то съвсем без време, и то след тежко и продължително боледуване на това дете? Това са все рани, рани, рани... които зарастват само донякъде, но никога напълно.

Останах с впечатление, че търсиш изход, а сега пишеш това.
Отговорна си. Ти решаваш дали няма да работиш.
В началото пишеш как те обиждала, пиела, гонила, сега това.
Въобще не е трябвало да напускаш и да се поддаваш.
Отговорни сме, но не сме длъжни да търпим простотии  като на майка ти.
При нейното поведение аз не бих постъпила като теб.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 14 918
Тя не е казала, че оставяш мъж и деца заради родител, има си хас. Каза, че за едно и също поведение може да оставиш мъж, но родител - не. Обаче и при родителя си има граници.

# 86
  • Мнения: 30 119
И спрете да оправдавате малодушието. Тя не е момиче. Жена е - голяма.
Работила е, учила е. Гаджета е имала. Видяла е какво носи това и е направила избор. Това са години в невземане на решение.

Никой нищо не оправдава. Както и не трябва да се обвинява някой за взетите житейски решения. Да, тя сама "си го е направила", и? Да я оплюем, да й нашокаме репата, щото не е мислила навреме, не е направила кариера и живее с майка си.....?!?? Да, не е най-доброто развитие на един живот, но всеки си със съдбата. Не може всички да са супер успели и с перфектен живот. Авторката иска съвет и дори просто да си каже какво й тежи. Ето, търси си работа, пуска СВта, дано скоро успее да промени нещо...

За мен лично основният проблем е, че след определена възраст, хората трудно променят начина си на живот. Съветът ми е да се опита, за да не остане сама след известно време....

ВЕси, опитай се да промениш нещо. Ясно е, че няма да можеш да направиш генерални промени, но с малки стъпки - работа, приятели, гадже.

# 87
  • Мнения: 16
Веси, всъщност, не, не оставяш мъж и деца, за да гледаш родителя. Тя явно те е повредила – че си ѝ длъжна. Тя ти е дала живот, но това не те прави роб на нейния, а по-скоро трябва да сте си взаимна подкрепа.
Да, точно в смисъл на подкрепата го казах. Как да я оттеглиш, и морално правилно ли е да спреш да виждаш родител, или да го виждаш един път месечно, или един път на шест месеца. И изобщо възможно ли е.
Мисля сега за стотиците хора, които съм срещала и познавала през годините, и се сещам само за двама души, направили това.

# 88
  • Мнения: 12 724
Веси, с език пробвай рецепционистка в хотел или в колцентъра нещо. Ако е немски, в Рейдио Ком търсят хора с немски и заплатите, което обявяват хич не са за пренебрегване.

# 89
  • Мнения: 30 119
Всъщност, Веси, ти нищо не каза (или аз съм пропуснала) за образованието си, какво точно търсиш, какви езици знаеш? Понеже касиерка в Била е най-лесно и не се искат кой знае какви умения, но всичко отгоре може да ти донесе хубава работа и по-висока заплата.

Общи условия

Активация на акаунт