от акво се прави сиренето дунавия

  • 20 630
  • 52
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 379
мами, знае ли някой от какво се прави сиренето дунавия. един познат ми каза, че било краве сирене с мас!!! а толкова го обичаме вкъщи! и давате ли на децата си такова?

# 1
  • Мнения: 867
  В един магазин, където продават само млечни продукти-продавачката ми обясни същото, че в "Дунавия" се слага мас, аз също бях много изненадана.
 На малкия давам само краве сирене!

# 2
  • Мнения: 2 867
И аз така съм чувала, не купувам такова сирене.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
И аз така съм чувала - с мас. На мен дори на мас ми мирише и по тази причина не го купувам

# 4
  • София
  • Мнения: 375
И аз не го купувам поради тази причина, звучи ужасно и само като си придставя мас Sick Sick Sick Naughty а като бях малка мама го нупуваше много и беше вкусно и едва ли тогава е правено от мас #Crazy

# 5
  • Мнения: 38
Преди време една позната работеше в сердика и казваше, че се прави от най масленото мляко/но това беше преди 10години/, сега едва ли ще е така. Но да се прави от мас е абсурд.

# 6
  • Мнения: 3 251
За мас-не знам, но знам, че се прави от сухо мляко, 100% е изкуствено, ако прибавят и брашна и желатини, както при киселите млека... То какво ли остана натурално?!
Аз чух, че в "Активия"- та  също имало мас и желатин, не знам до колко е вярно?!?!

# 7
  • Мнения: 1 352
Това с маста е абсурдно Naughty.
Турците също правят и ядат абсолютно същото сирене като нашето Дунавия, а всички знаем, че те свински продукти не консумират.

# 8
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
До колкото ми е известно, сиренето Дунадя беше измислено като марка след аварията в Чернобил. Тогава за да не се изхвърлят количествата сирене, то се върна в мандрите за преваряване или нещо от този род. За първи път чувам да се слага мас в сирене, пък и не разбирам защо Thinking.

# 9
  • София
  • Мнения: 974
И аз знам, че се слага мас в него newsm78 .....може би е широко разпространена заблуда Laughing

Но е факт, че много го обичам и дори допуснах грешката навремето да захраня Криси с него Embarassed.....е беше голяма грешка, обрина се детенце и оттогава само краве сирене има в къщи.

# 10
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
И аз съм чувала, че слагат мас, ама все не ми се иска да повярвам  newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Иии, какво сте се запристисквали Rolling Eyes И да слагат мас, какво? Вие коледни курабийки не ядете ли? Защото и те са с мас, нали знаете WinkЧудо голямо...

# 12
  • Мнения: 6 461
Днес дори пазарих "ДУНАВИЯ"
Определено в къщи на всички ни харесва  и винаги имаме в хладилника от това сирене.... Wink
За първи път чувам,че се слага мас .... newsm78

# 13
  • Мнения: 577
Иии, какво сте се запристисквали Rolling Eyes И да слагат мас, какво? Вие коледни курабийки не ядете ли? Защото и те са с мас, нали знаете WinkЧудо голямо...
Peace

# 14
  • Мнения: 5 140
И аз го харесвам това сирене и когато ми се дояде си го купувам.
За мас да се слага в него ми се струва абсурдно.

# 15
  • Мнения: 108
Не слагат мас разбира се, тя технологията не позволява. А пък дори и да има какво от това майките и бабите ви като са ядяли мас на филийка да не са умрели, даже са били много по-здрави от нас на нашите години. То много се изфренчихме и ние ама нейсе!

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Аз го обичам много това сирене Peace

# 17
  • Мнения: 382
ами сиренето "Фета" от какво е?Понякога ,зависи на коя фирма е , направо си докарва на Дунавия.

# 18
  • Мнения: 25 725
Майка ми правеше преди години домашна Дунавия. Съставките бяха същите, както при обикновеното сирене, само технологията беше по-различна и много трудоемка. Затова се отказа - не можела цял ден да се върти около едно сирене.  newsm78
Продуктите бяха стандартните - домашно мляко и мая за сирене. Едва ли е слагала нещо допълнително.
Не вярвам да слагат мас в сиренето, но пък българският производствен гений на какво ли не е способен?  Sick Единственото логично обяснение е, че по този начин може да се вдигне маслеността на млякото. Всички знаем какво мляко пристига в млекопреработвателните предприятия - разредено, тъпкано с антибиотици и други гадости. Като се почне от млекопроизводителите, та стигнем до млекопреработвателите - съвест и почтеност всяка забравете!

ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out

# 19
  • Мнения: 966
обичам го и аз ...чувала съм че било от пресована извара newsm78На детето не давам

# 20
  • София
  • Мнения: 974
E Как`Сийкe ти направо изби рибата Joy
Ако не е проблем, ще дадеш ли технологията, че ми е мерак да пробвам....чакам да ми донесат домашно мляко, без екстри надявам се Joy

# 21
  • Мнения: 3 647
Преди време една позната работеше в сердика и казваше, че се прави от най масленото мляко/но това беше преди 10години/, сега едва ли ще е така. Но да се прави от мас е абсурд.
И как  мислите, че ще се подсири ако наистина има мас????????

# 22
  • Русе
  • Мнения: 1 155
Как`Сийке, направо ме разби с тая урина  Sick
По този повод да споделя нещо, малко оф топик:
Комшията на майка ми и баща ми гледа крави. Всеки ден ходи да продава на разни баби млякото. Не че много разбирам ама според мен е невъзможно да имаш 6 крави и всеки ден да пълниш над 200 литра мляко.  Rolling Eyes Не преувеличавам... всяка сутрин товари на колата си повече от 20 туби от по 10 литра... Понякога съм го виждала да разрежда с вода, но понякога чинно си носи голееееееми разфасовки сухо мляко и джурка ли джурка  Mr. Green  И после що не искам да пия от млякото, което свекърва ми купува от някакъв подобен "производител". Само като си представя, че комшито си мие тубите на външната чешма, после ги окачва където намери, по дърветата, по чешмата, да съхнат. 4 кучета обикалят около тях цяла нощ, после слага вътре някакво подобие на мляко и ходи да го продава на бабите... Не, мерси...  Sick

# 23
  • София
  • Мнения: 18 679
, но понякога чинно си носи голееееееми разфасовки сухо мляко и джурка ли джурка  Mr. Green 
Добре де, ама каква му е файдата, като изкупната цена на млякото е по-ниска от тази на сухото мляко newsm78

# 24
  • Мнения: 3 251
Добре де, ама каква му е файдата, като изкупната цена на млякото е по-ниска от тази на сухото мляко newsm78
belinda, той най-вероятно от количеството сухо за 1 л. прясно, приготвя 5л, щом разрежда и прясното от кравите.
И как  мислите, че ще се подсири ако наистина има мас????????
ANGYA, действително маста няма да попречи на млякото да се подсири, стига да е усвоена добре, млякото да се подгрее на достатъчна Т* и тя да се смеси с него. В такъв случай ако е високомаслено млякото, значи ли, че не може да се подсирва-нали маслото се отделя най-отгоре пак във формата на мазни топки и бучки?!

# 25
  • Мнения: 3 647
Добре де, ама каква му е файдата, като изкупната цена на млякото е по-ниска от тази на сухото мляко newsm78
belinda, той най-вероятно от количеството сухо за 1 л. прясно, приготвя 5л, щом разрежда и прясното от кравите.
И как  мислите, че ще се подсири ако наистина има мас????????
ANGYA, действително маста няма да попречи на млякото да се подсири, стига да е усвоена добре, млякото да се подгрее на достатъчна Т* и тя да се смеси с него. В такъв случай ако е високомаслено млякото, значи ли, че не може да се подсирва-нали маслото се отделя най-отгоре пак във формата на мазни топки и бучки?!
малко е сумнеишун тази работа
аз съм вегетарианец усещам отр километри кога в нещо има животинска мазнина
ама си хапвам доста доволно дунавия

# 26
  • Мнения: 3 647
след дебат с дими стигнахме до консенсус
че е изключено да сеслага мас
1. да смесиш   мляко и мас е все едно да смесиш вода с мас
2. като се подсири мазта ще стегне и ще се отдели в горната  страна на съда където се прави
3. след известно време ще започне да гранясва
4. надали които и да е производител ще се главоболи чак толкова  след като  цената му не е повече от +0.60 над другите сирена

# 27
  • Мнения: 258
Абсурд е това за маста!Но се използват много подобрители,сухи млека,на комшията млякото от мръсните туби също отива в камионите на мандрите и т.н.В това урината да повишава маслеността също няма никаква логика/вет.лекар съм/.

# 28
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това с урината не се ли прави, за да се вдигне белтъчното съдържание?
И аз съм го чувала това за маста, но не е вярно.
Официално сиренето Дунавия се води "сирене от хомогенизирано краве мляко". Какво точно значи това, трябва да ни обясни технолог по млекопроизводство, ама май нямаме такъв във форума.

# 29
  • Мнения: 139
Това с маста е абсурдно Naughty.
Турците също правят и ядат абсолютно същото сирене като нашето Дунавия, а всички знаем, че те свински продукти не консумират.

Не е така. В учебник по стокознание от университета ми пише и трябваше да научим от какво и по какъв начин се произвеждат стоки като стъкло, пшеница и ... сирене Дунавия. Там доцента беше описал как точно това сирене съдържа голямо количество мас.
А относно турците - маста не е само свинска, има и гъша и други видове доколкото знам....

# 30
  • Мнения: 1 002
определемо няма мас , нито желатин ...сухо мляко може и да има ...
технологията е такава , по-особена -
при другото сирене остава техност - суроватка , от която се прави изварата , а при дунавията остава чиста вода и млякото трябва да е пълномаслено ..преди се е правило само в един завод в Плевен , затова се е казвало Дунавия , сега не знам как е ....започването на производството няма нищо общо с Чернобил това са някакви градски легенди  ...говорила съм с един бивш шеф на Сердика и той ми ги е разказвал тези неща

# 31
  • Мнения: 25 725
Питах майка ми. Според нея, в домашната Дунавия има само прясно мляко (пълномаслено, от собствени животни  Wink), кисело мляко (домашно, не от магазина  Wink), мая за сирене и сол.
В общи линии технологията е следната - млякото се вари (а не се затопля, както при приготвянето на обикновено сирене), изстудява се до 28 градуса и се заквасва с няколко с.л. кисело мляко плюс маята за сирене. По-нататък технологията не мога да кажа, защото по телефона - толкова.
Когато се видим лично, ще питам за повече подробности.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 846
ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out
#Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked
Това не знам от къде го знаеш, но според мен е пълен абсурд! И само като си представих как краварят седи до кравата с кофа в ръце и чака тя да се изпикае... Joy Joy Joy Като се има в предвид, че през по-голямата част от годината кравите пасат по пасбища и се прибират от паша вечерта.
Аз искам някой да ми докаже, че пикнята вдига маслеността! Не съм експерт, но си мисля, че маслеността се вдига от мазнините. Thinking
 

# 33
  • Мнения: 13 172
ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out
#Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked
Това не знам от къде го знаеш, но според мен е пълен абсурд!
 ...
Аз искам някой да ми докаже, че пикнята вдига маслеността! Не съм експерт, но си мисля, че маслеността се вдига от мазнините. Thinking
Доколкото знам, това с урината наистина го практикуват някои производители. Ефективно не се увеличава маслеността на млякото - то и няма как наистина. Обаче пък става някаква реакция, която кара уредите за измерване на маслеността да показват по-високи стойности. За да не ви звучи абсурдно и изсмукано от пръстите, ще ви кажа, че баща ми е производител и съм го чувала да се възмущава от някои, за които знае, че правят този номер с цел да им заплатят млякото по-скъпо.
Така че Дунавията не може да стане мазна от такава "добавка" в млякото. Виж, за смесване на свинска мас с млякото и аз съм чувала, така наистина биха могли да вдигнат процента мазнини, ама дали е вярно кой да каже...

# 34
  • Мнения: 25 725
Да, и аз го знам от производители.  Sick
Доколкото схванах, тънкостта на Дунавията е от съчетаването на 2 технологии - подквасване и подсирване. Но може и да греша. Не съм специалист в тази област.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 271
мами, знае ли някой от какво се прави сиренето дунавия. един познат ми каза, че било краве сирене с мас!!! а толкова го обичаме вкъщи! и давате ли на децата си такова?


 Shocked #Crazy #Crazy #Crazy - сиренето Дунавия се прави по специална технология - това е вид краве сирене - все едно да кажеш на кремата сирене, че е сирене с мазнина Rolling Eyes.
Навремето (преди 89год.) за първи път започва да се произвежда в Плевенския регион, от там идва и името му, нямам в момента под ръка учебника в който е описана подробно технологията на приготвянето му.

# 36
  • Мнения: 2 386
Стига,бе!

Вчера четох за урина в динята  #Crazy , днес- мас в любимото ми сирене  Rolling Eyes

Не ми се иска да е вярно, но как иначе да си обясня толкова ниската му цена?....  Thinking  Sick

# 37
  • Мнения: 8 962
Вкъщи често хапваме сирене дунавия. Особено вкусно е на "Мизиямилк", каквото и да има вътре...  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 639
ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out
Ти не си у ред. ooooh!Имах друго мнение за теб.Имам много близки,които се занимават с такава дейност,но такава глупост за първи път чувам.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 381
Каква урина в сиренето, бе? Извинете ме за просташкия език!
Че те, т.нар. селяни от Как` Сийка не ядат ли сиренето, което сами си правят, а?

# 40
  • Мнения: 398
Не слагат мас разбира се, тя технологията не позволява. А пък дори и да има какво от това майките и бабите ви като са ядяли мас на филийка да не са умрели, даже са били много по-здрави от нас на нашите години. То много се изфренчихме и ние ама нейсе!
разбира се,че не се прави с мас  #Crazy
то пък за всичко и всяко нещо големи халосий,от мухата да правим слон   Whistling

# 41
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Ами погледнато реално, по-добре мас, отколкото урина.

# 42
  • Мнения: X
А в дъвките Турбо има наркотици, нали ooooh!

Ето какво намерих в друг форум:
Цитат
ама не си много сигурен в това което си написал:))))
на млякото в пуктовете се измерва плътноста,която е показател за масленоста-има други начини за неейното покачване ,но определено не е свинска мас Simple Smile)
колкто до Дунавията-тя се произвежда по един уникален метод-"ултрафилтрация",при които се извличат най-финните частици от суроватката-за това се създава впечатлението 4е този продукт е с голяма масленост-което на практика обаче не е така Simple Smile)
Но ако ти на практика успееш да съединиш прясно мляко и свинска мас в хомогенна смес -ми се обади-гарантирам ти че ще забогатеш само от покупката на патента


фета сирене = пр. мляко?+ сухомляко + растително масло или друга мазнина пресоват се при високо налягане дунавия също

характерно и определящо за фета е че е пастообразно, мазно и солено. оригиналът е гръцки. на гръцки бихме могли да потърсим каква е едновремешната рецепта - аз уважавам изпитаното и традициите - в тях е истината.
мисля, че фета се прави с подсирване на каймак, вероятно и с допълнителна мазнина - мас или зехтин.

и още нещо - сиренето не се прави от мазнини - от мляко е. не виждам защо трябва да има растителни мазнини - това е лошо. растителните мазнини задължително са химически преработени, за да не се окисляват.
и друго нещо - същото е и със сметаните - те нямат нищо общо с млякото, обикновено са емулгатори, ароматизирани и овкусени с синтетични и изкуствени добавки. някой спомена маргарините - те са продуктът на маргаринената мафия - химическите концерни, произвеждащи ефтини (за тях) фалшиви храни. примерно сметанките са 90% продукт на BASF , има и на DOW, предполагам.... тези пправят пестициди и вегетариански храни Simple Smile. може да има и китайски.


Не споря - просто не вярвам на нито една от страните Tired


Последна редакция: пт, 27 апр 2007, 15:43 от Анонимен

# 43
Сиренето "ДУНАВИЯ" няма нищо общо със свинската мас, повярваите ми.
Работила съм в млекозавода в русе където се произвежда.
Просто технологията му е специфична-методът наистина е ултарфилтрация чрез мембрани които извличат всички полезни албумини и глогулини от суроватката.Произвежда се изцяло механизирано чрез специални машини и човешка ръка там почти не пипа.А за да тръгне самата система да работи млякото като суровина трябва да е със наи добро качество.
Препоръчвам го на всички поради простата причина ,че и да искат нйма как да го набутат с буклуци при производството.
а този които успее да го произведе със свинска мац трйбва да му дадат нобелова награда за измисленото

# 44
  • Мнения: 393
 Sick толкова ми харесва това сирене ама с тая мас и орина....... Ама докато забравя прочетеното само на краве сирене.Наистина незнам какво има вътре ама самувношението а и вашите думи  Sick

# 45
  • Мнения: X
 Tired  Някои явно са с много лабилно мнение. Сиренето ДУНАВИЯ си е краве, както и Елена и тям подобни Whistling
НЯМА мас в сирене ДУНАВИЯ, нито кокаин в дъвки ТУРБО, в близалките и в сокчетата от 10 стотинки.  Tired
 И се пише урина.  Peace

# 46
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Едва ли се прави от толкова прекрасни суровини, щом на близкия супер е на цена 3:60 лв. #Crazy
Все се надявах техноложката на мимиту кир да се включи в онази млечна тема и да осветли нещата, но уви. Понеже вече незнам на какво да вярвам купувам от най-скъпото сирене и тва е.
А това за дъвките Турбо е голяма смешка Joy

# 47
Аз съм нова тук но също се вълнувам от съставките на Дунавия. Ще погледна в лекциите си , миналата година завърших Стокознание. Да видим за тази Дунавия,..колкото за добавяне на урина това се правело навремето при производстовто на хляб а и доцента ни го каза . То действа като мая..закваска.поради специфичния си състав. От кон обаче.Вместо мая се е ползвало

# 48
  • Мнения: 674
 Е на кой да вярваме в крайна сметка? newsm78
 С мас и урина, пак ще си го ям! Joy Ама за детето ми е притеснено! Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 101
Мда, относно мастта и аз съм чувала. Да ви кажа няма да се учудя от нищо вече. Щом киселото мляко всъщност е сухо такова, а в саламите има смлени кокалаци и тоалетна хартия, то съм склонна да приема, че може и да е възможно в Дунавия да има мас. А още по-склонна съм да го повярвам като му видя цената в супермаркета - това е най-евтиното сирене от всички налични. И аз го харесвам много, но избягвам да го купувам.

# 50
  • Мнения: 119
Не знам дали слагат мас или не , но предпочитам да е мас отколкото разни химикали!

Дядо ми и баба ми като са яли филиите с мас са живи и здрави и са на 90 год.

# 51
  • София
  • Мнения: 676
И на мен това за маста в Дунавията ми звучи като приказките за дъвките.... на някои им се видя смешка, ама сигурно са много млади...
Според мен като е излязло това сирене на пазара, хората мнооого му са се чудили и това е тръгнало като фолклор...

# 52
  • Мнения: 14 499
Сиренето "ДУНАВИЯ" няма нищо общо със свинската мас, повярваите ми.
Работила съм в млекозавода в русе където се произвежда.
Просто технологията му е специфична-методът наистина е ултарфилтрация чрез мембрани които извличат всички полезни албумини и глогулини от суроватката.Произвежда се изцяло механизирано чрез специални машини и човешка ръка там почти не пипа.А за да тръгне самата система да работи млякото като суровина трябва да е със наи добро качество.
Препоръчвам го на всички поради простата причина ,че и да искат нйма как да го набутат с буклуци при производството.
а този които успее да го произведе със свинска мац трйбва да му дадат нобелова награда за измисленото

сега ако кажеш и за урината, цена няма да имаш Peace
що ли влизам и аз в тези параноични теми...

Общи условия

Активация на акаунт