от акво се прави сиренето дунавия

  • 20 671
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 002
определемо няма мас , нито желатин ...сухо мляко може и да има ...
технологията е такава , по-особена -
при другото сирене остава техност - суроватка , от която се прави изварата , а при дунавията остава чиста вода и млякото трябва да е пълномаслено ..преди се е правило само в един завод в Плевен , затова се е казвало Дунавия , сега не знам как е ....започването на производството няма нищо общо с Чернобил това са някакви градски легенди  ...говорила съм с един бивш шеф на Сердика и той ми ги е разказвал тези неща

# 31
  • Мнения: 25 853
Питах майка ми. Според нея, в домашната Дунавия има само прясно мляко (пълномаслено, от собствени животни  Wink), кисело мляко (домашно, не от магазина  Wink), мая за сирене и сол.
В общи линии технологията е следната - млякото се вари (а не се затопля, както при приготвянето на обикновено сирене), изстудява се до 28 градуса и се заквасва с няколко с.л. кисело мляко плюс маята за сирене. По-нататък технологията не мога да кажа, защото по телефона - толкова.
Когато се видим лично, ще питам за повече подробности.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 846
ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out
#Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked
Това не знам от къде го знаеш, но според мен е пълен абсурд! И само като си представих как краварят седи до кравата с кофа в ръце и чака тя да се изпикае... Joy Joy Joy Като се има в предвид, че през по-голямата част от годината кравите пасат по пасбища и се прибират от паша вечерта.
Аз искам някой да ми докаже, че пикнята вдига маслеността! Не съм експерт, но си мисля, че маслеността се вдига от мазнините. Thinking
 

# 33
  • Мнения: 13 577
ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out
#Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked #Shocked
Това не знам от къде го знаеш, но според мен е пълен абсурд!
 ...
Аз искам някой да ми докаже, че пикнята вдига маслеността! Не съм експерт, но си мисля, че маслеността се вдига от мазнините. Thinking
Доколкото знам, това с урината наистина го практикуват някои производители. Ефективно не се увеличава маслеността на млякото - то и няма как наистина. Обаче пък става някаква реакция, която кара уредите за измерване на маслеността да показват по-високи стойности. За да не ви звучи абсурдно и изсмукано от пръстите, ще ви кажа, че баща ми е производител и съм го чувала да се възмущава от някои, за които знае, че правят този номер с цел да им заплатят млякото по-скъпо.
Така че Дунавията не може да стане мазна от такава "добавка" в млякото. Виж, за смесване на свинска мас с млякото и аз съм чувала, така наистина биха могли да вдигнат процента мазнини, ама дали е вярно кой да каже...

# 34
  • Мнения: 25 853
Да, и аз го знам от производители.  Sick
Доколкото схванах, тънкостта на Дунавията е от съчетаването на 2 технологии - подквасване и подсирване. Но може и да греша. Не съм специалист в тази област.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 271
мами, знае ли някой от какво се прави сиренето дунавия. един познат ми каза, че било краве сирене с мас!!! а толкова го обичаме вкъщи! и давате ли на децата си такова?


 Shocked #Crazy #Crazy #Crazy - сиренето Дунавия се прави по специална технология - това е вид краве сирене - все едно да кажеш на кремата сирене, че е сирене с мазнина Rolling Eyes.
Навремето (преди 89год.) за първи път започва да се произвежда в Плевенския регион, от там идва и името му, нямам в момента под ръка учебника в който е описана подробно технологията на приготвянето му.

# 36
  • Мнения: 2 386
Стига,бе!

Вчера четох за урина в динята  #Crazy , днес- мас в любимото ми сирене  Rolling Eyes

Не ми се иска да е вярно, но как иначе да си обясня толкова ниската му цена?....  Thinking  Sick

# 37
  • Мнения: 8 985
Вкъщи често хапваме сирене дунавия. Особено вкусно е на "Мизиямилк", каквото и да има вътре...  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 639
ПП По-добре мас в млякото, отколкото урина! А точно това слагат селяните в него, за да вдигнат маслеността. Не ме питайте как кравешката пикня се отразява на маслеността, не знам, знам само, че го правят!  #Cussing out
Ти не си у ред. ooooh!Имах друго мнение за теб.Имам много близки,които се занимават с такава дейност,но такава глупост за първи път чувам.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 381
Каква урина в сиренето, бе? Извинете ме за просташкия език!
Че те, т.нар. селяни от Как` Сийка не ядат ли сиренето, което сами си правят, а?

# 40
  • Мнения: 398
Не слагат мас разбира се, тя технологията не позволява. А пък дори и да има какво от това майките и бабите ви като са ядяли мас на филийка да не са умрели, даже са били много по-здрави от нас на нашите години. То много се изфренчихме и ние ама нейсе!
разбира се,че не се прави с мас  #Crazy
то пък за всичко и всяко нещо големи халосий,от мухата да правим слон   Whistling

# 41
  • Стара Загора
  • Мнения: 527
Ами погледнато реално, по-добре мас, отколкото урина.

# 42
  • Мнения: X
А в дъвките Турбо има наркотици, нали ooooh!

Ето какво намерих в друг форум:
Цитат
ама не си много сигурен в това което си написал:))))
на млякото в пуктовете се измерва плътноста,която е показател за масленоста-има други начини за неейното покачване ,но определено не е свинска мас Simple Smile)
колкто до Дунавията-тя се произвежда по един уникален метод-"ултрафилтрация",при които се извличат най-финните частици от суроватката-за това се създава впечатлението 4е този продукт е с голяма масленост-което на практика обаче не е така Simple Smile)
Но ако ти на практика успееш да съединиш прясно мляко и свинска мас в хомогенна смес -ми се обади-гарантирам ти че ще забогатеш само от покупката на патента


фета сирене = пр. мляко?+ сухомляко + растително масло или друга мазнина пресоват се при високо налягане дунавия също

характерно и определящо за фета е че е пастообразно, мазно и солено. оригиналът е гръцки. на гръцки бихме могли да потърсим каква е едновремешната рецепта - аз уважавам изпитаното и традициите - в тях е истината.
мисля, че фета се прави с подсирване на каймак, вероятно и с допълнителна мазнина - мас или зехтин.

и още нещо - сиренето не се прави от мазнини - от мляко е. не виждам защо трябва да има растителни мазнини - това е лошо. растителните мазнини задължително са химически преработени, за да не се окисляват.
и друго нещо - същото е и със сметаните - те нямат нищо общо с млякото, обикновено са емулгатори, ароматизирани и овкусени с синтетични и изкуствени добавки. някой спомена маргарините - те са продуктът на маргаринената мафия - химическите концерни, произвеждащи ефтини (за тях) фалшиви храни. примерно сметанките са 90% продукт на BASF , има и на DOW, предполагам.... тези пправят пестициди и вегетариански храни Simple Smile. може да има и китайски.


Не споря - просто не вярвам на нито една от страните Tired


Последна редакция: пт, 27 апр 2007, 15:43 от Анонимен

# 43
Сиренето "ДУНАВИЯ" няма нищо общо със свинската мас, повярваите ми.
Работила съм в млекозавода в русе където се произвежда.
Просто технологията му е специфична-методът наистина е ултарфилтрация чрез мембрани които извличат всички полезни албумини и глогулини от суроватката.Произвежда се изцяло механизирано чрез специални машини и човешка ръка там почти не пипа.А за да тръгне самата система да работи млякото като суровина трябва да е със наи добро качество.
Препоръчвам го на всички поради простата причина ,че и да искат нйма как да го набутат с буклуци при производството.
а този които успее да го произведе със свинска мац трйбва да му дадат нобелова награда за измисленото

# 44
  • Мнения: 393
 Sick толкова ми харесва това сирене ама с тая мас и орина....... Ама докато забравя прочетеното само на краве сирене.Наистина незнам какво има вътре ама самувношението а и вашите думи  Sick

Общи условия

Активация на акаунт