От къде идват дрехите II-ра употреба?

  • 5 812
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 420
Мисля си, че и при нас би трябвало да се организира някак събирането на непотребни вещи.

Имаме достатъчно нуждаещи се хора, защо да изхвърляме на боклука неща, които някой би могъл с удоволствие да ползва.

Аз когато имам нещо за изхвърляне - дрехи, обувки, мебели и т.н. първо питам в квартала дали някой има нужда от тях.
Почти винаги им намирам нов собственик по този начин.
Даже хората, които имат нужда и знаят, че не хвърлям, а раздавам сами ми се обаждат и казват  - ако хвърляш еди какво си, ми се обади, че ми трябва.

А непотребните ми дрехи и други неща /не само моите/ ги събирам и моя приятелка ги отнася в един детски дом в провинцията, където ги посрещат с радост.

# 16
  • Мнения: 377
Даренията - по закон - се внасят, без да се заплаща мито. Независимо коя организация ги вкарва - достатъчно е да е НПО и да има подобна насоченост.
Лени, коя организация имаш предвид (питам от любопитство, защото често слуховете са малко подвеждащи)?
Ако визираш тази в примера, даден от мен, там съм описала механизма, който действа - всичко е законово регламентирано (и вносът, и даренията, и конкретните магазини, и разходът на постъпилите средства - от тях не се разпределя печалба).

Не знам Lennie коя организация визира, но аз преди няколко години съм работила за малко в склад за дрехи втора употреба и по-голямата част от чувалите бяха със знака на Червения кръст. От фирмата ги разпределяха по качество и ги прехвърляха в прозрачни и не надписани чували и зареждаха почти всички малки магазинчета за втора употреба в Пловдив. Съответно имаше чисто нови и много запазени дрехи, които се продаваха доста по-скъпо на няколко магазина, които претендираха, че продават "маркови преоценени стоки".  ooooh!

# 17
  • Мнения: 6 167

за първи път чувам, че бчк има социални магазини, а съм работила за тях 2003-2006та
иначе, да, не знам друга организация, която да има право на безмитен внос.

естествено, отново да подчертая, че става въпрос за слухове.
които както са слухове, така някой разпределя дрехи в чували с червен кръст.
егати гаврата с дарителите. но предполагам, че това е в миналото, сега фокуса са лекарства.  Sick

# 18
  • Мнения: 4 965
Благодаря за инфо-то.
Просто ме интересуваше дали става дума за Червения кръст (т.е. това може да са дрехи, които са дарени от всяка една червенокръстка организация на друга НПО с подобна цел на дейност, която дори може да е само фиктивна) или за БЧК (не изключвам и вариант да се продават на въпросните фирми - пак на принципа на "социалната търговия").
Интересно ми е доколко се спазват законите. Затова питам.
Че са дарения, 100% съм сигурна. Особено "марковите преоценени стоки" - това често са бракувани стоки (преди време си пиех кафето точно до такъв магазин и от продавачката разбрах, че това са бракувани дрехи, които американци шият в Гърция на ишлеме и после ги изхвърлят - у нас ги внасят като "отпадъци за преработка в текстилната промишленост"  #Crazy).
Въпросът е кой печели в случая.

# 19
  • Мнения: 4 965
Лени, от 10.01.2005 г. има социален магазин в Стара Загора.
От януари 2007 г. има и в Пазарджик.

# 20
  • Мнения: 6 167
азаф,
тази схемка, за която разказваш е Sick
надявам се да ги тикнат зад решетките тези, които правят това с най-великата организация

# 21
  • Мнения: 4 965
Лени,
идеята ми е, че самите далавери е невъзможно да са с участието на организацията, затова не мога да приема, че се използва по този начин името й. Не знам що за човек трябва да си, за да използваш това име, за да се облагодетелстваш.

(Ох, така го написах, все едно визирам теб - говоря по принцип - визирам тези, които се възползват.)

А, НПО-та (за съжаление) в БГ никнат като гъби и повечето (което е най-противното) се възползват от закони и привилегии на други, които наистина искат и могат да направят нещо, но им се пречи.
А въпросната схемка се прави от фирма-производител на платове (затова внасят дрехите като отпадъци) - по думите на продавачката.
Жалко и грозно е.

Общи условия

Активация на акаунт