Плодове и Зеленчуци

  • 24 174
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 958
Зеленчуци преди всичко  Peace

# 16
  • Мнения: 5 299
Моля те, редактирай си постинга, и пусни просто линк, защото е ПРЕКАЛЕНО дълго.

# 17
  • Мнения: 1 883
Плодове

# 18
  • Мнения: 4 176
Мандарина
Един от най-известните представители от семейството на цитрусите, познат още от древността. Произхожда от Югоизточна Азия. Най-разпространен е в Китай, Япония и Индия. Още през 1178 година в китайски ръкопис се описват 27-те най-добри сортове портокали и мандарини. Нарекли го така, защото само богатите мандарини можели да си позволят да го слагат на своята трапеза . Мандарините идват в Европа през 18 век. Една от версиите е, че първото мандариново дърво в Италия е донесъл неаполитанеца Мишел Тенор през 1840 година, а другата че два сорта от Кантон са донесели през 1805 година в Англия. Отначало ги отглеждали само в оранжерии, но скоро след това се появили в градините на Южна Франция и в Италия, а по късно и в други европейски страни с мек климат. Мандарината има много разновидности. Както и портокалът мандаринът има хибриди, например танжело ( мандарина и грейпфрут) – по вкус напомня портокал, тангерин tangerine (мандарина и портокал), кръстени на името на град Tangier, Мароко, мандарина сацума (Satsuma) – сладка мандарина без семки, каламандрин (мандарина и кумкват) – използвана главно за консервиране. Един от най-известните хибриди е клементина (clementine), създаден през 1902 година от френския свещеник и селекционер Клеман от кръстосването на мандарина и вид портокали. Мандарините се използват главно в суров вид или като съставки на плодови салати и десерти, често са и добавка към месни блюда.
Грейпфрут
Събрал в себе си слънчевите лъчи и животворните витамини, този сочен южен плод присъства целогодишно на нашия пазар. От семейството на цитрусовите плодове грейпфрутът е най-едрият представител.
Изключително сочен, той е открит през 18 век на Карибските острови. В Европа идва от Америка в края на 19-и век, познат е също така и в Южна Африка и Средния изток.

На нашия пазар има различни сортове грейпфрут - дебелокори и тънкокори, с огромни и с по-скромни размери, със светложълта и розова месеста част....

Кой е за предпочитане? Съвети за правилен избор на грейпфрут!
Първо и основно изискване - колкото по-тежък е един грейпфрут, толкова по-сочен е той! Избирайте плодовете с гладка фина кора. Цветът й може да варира, но това няма нищо общо със зрелостта на плода.Познавачите съветват да не се лакомим по едрите плодове. Между два грейпфрута с еднакви размери те препоръчват да изберем този, който е по-тежък и по-твърд. Такъв плод има тънка кора и много повече сок от дебелокория и мек на пипане.

Грейпфрута съдържа:
плодова вода - 82-86%, захари - до 10%, фруктоза - 4%, глюкоза -6%, захароза - 0,9%, целулоза - 2,6%, белтъчини -0,8%, органични киселини (главно лимонена) - 3%, пектин -3,9%.

Витаминното съдържание в мг% е:
витамин С - 45 до 60, каротин - 0,22, витамин В1 - 0,10, витамин В2 - 0,07, витамин В3 - 0,03, витамин В6 - 0,05, фолиева киселина - 0,25, витамин Р - 400 до 500.

Съставът на минералите е:
калий -190 мг%, калций – 20, фосфор –17, магнезий –11, натрий - 2,2 и желязо - 0,3.

От микроелементите в грейпфрута има йод.
Енергийната стойност на 100 г плод е само 41 ккал. Грейпфрутът е изключително полезен за организма ни.
Той е безценен източник на витамин С.

   1. Грейпфрутът е с доказани диетични свойства.
      Препоръчваме ви всеки ден по един грейпфрут сутрин на гладно преди закуска, той не дразни стомаха така, както лимонът.
      Грейпфрутът е богат на соли и минерали. Препоръчва се за отслабване, тъй като ускорява „топенето" на мазнините, ускорява храносмилането.

   2. Установено е, че високото съдържание на пектин в грейпфрута понижаващ равнището на "лошия" холестерол в кръвта.
      Така че, колкото повече от този плод изяждате дневно, толкова повече намалявате риска да ви покосят сърдечносъдови заболявания.

   3. Доказано е още, че консумацията му спомага за отстраняване на функционалните разстройства на черния дроб, стимулира мозъчните функции и дейността на нервните клетки.

      Глюкозидите в грейпфрута имат антисклеротични свойства, така че той е особено полезен за хората в третата възраст.

   4. В смес с чист зехтин се прилага като средство за разтваряне на камъните в бъбреците.

   5. Препоръчва се още при куп болести: артрити, трескави състояния, отоци на долните крайници, възпалителни процеси на пикочно-половата система.

   6. Добре е сок от грейпфрут да се пие след тежък физически или умствен труд. както и след прекарана тежка операция и инфаркт на миокарда.

   7. Но към грейпфрута не бива да посягат хората с повишена киселинност на стомаха.

   8. Грейпфрутът се консумира в суров вид - със или без захар, като сок или цял.
      Но той отлично се вписва и в състава на ордьоврите.
      Използвайте издълбаната празна чашка от плода като своеобразна купичка за сервиране на майонезена салата от типа руска или с риба, скариди, картофи и кисели краставички. Ако сте решили да сервирате риба, но нямате лимон, използвайте няколко капки грейпфрут като заместител.
Грейпфрут и канела помагат при разграждане на мазнините

В моментите, в които ви се иска да хапнете нещо просто ей така, спомнете си, че има храни, които помагат за разграждане на мазнините. Така хем ще заситите глада си, хем ще сте спокойни, че сте направили нещо добро за фигурата си.

Грейпфрут
В сянката на портокалите и лимоните, този тропически плод е много подценен. Като прибавим към това и че се бели малко трудно, нищо чудно, че се сещаме за него много рядко.
А грейпфрутът всъщност има безкрайно полезни съставки. Доказано е, че ако прибавите чаша сок от грейпфрут към всяко ядене, за 12 седмици ще свалите два килограма без да променяте режима си на живот по какъвто и да е начин.
Половин грейпфрут преди ядене ви гарантира стройна фигура.

Дължи се главно на пектина, съдържащ се в този плод. Той не позволява да изпитваме глад. Когато изядем един грейпфрут, часове се чувстваме сити. Грейпфрутът е богат на витамини, но беден на калории.
Събрал в себе си слънчевите лъчи и животворните витамини, този сочен южен плод присъства целогодишно на нашия пазар. От семейството на цитрусовите плодове грейпфрутът е най-едрият представител. Расте на чепки, подобно на гроздето – от там идва и името му (грейп - грозде). Има два основни вида грейпфрут – със или без семки. Дели се на два вида и според цвета си: бял и розов ( цветът на месото му варира от бледо розов до рубинено червен ). Розовият и белият грейпфрут са еднакво сладки.

Когато избирате грейпфрут първо и основно изискване - колкото по-тежък е един грейпфрут, толкова по-сочен е той! Избирайте плодовете с гладка фина кора. Цветът й може да варира, но това няма нищо общо със зрелостта на плода. Хубавият грейпфрут е твърд, но еластичен при натиск. Избирайте плодове, тежки за размера си. Тъй като три четвърти от грейпфрута е вода, тежестта е добър признак за съдържанието на сок. Цветът на кожата не е индикатор за узрялост на плода. По време на новия цъфтеж през пролетта се произвежда допълнително хлорофил, който оставя зеленикав оттенък върху плодовете, който все още не обрани. Този естествен процес по никакъв начин не влияе върху качеството на плода.
Когато избирате грейпфрут, гледайте да е по-тежък, това значи, че е по-сочен. Предпочитайте плодовете с гладка, фина кора.
Съхранявайте грейпфрута на стайна температура до 1 седмица, в хладилник – до 2 седмици.

Най-добре е да се хапва сутрин по един плод на гладно. Благодарение на силно сладкия си, ободрителен и чист вкус грейпфрутът е едно от най-добрите средства за събуждане и освежаване.

Сок от грейпфрут се пие след тежък физически или умствен труд и за закуска. Приготвяйсте си сами натурален сок от грейпфрут, като изцедите 1 плод.

Използвайте го заедно с други плодове за приготвяне на плодова салата.
Можете да го смесвате със зеленчуци като спанак или салата. Дори може да приготвите ордьовър с грейпфрут: разделете го на две и издълбайте половинките. Така те могат да служат като своеобразна купичка за сервиране на майонезена салата - руска, с риба, скариди, картофи и кисели краставички. Ако сте решили да сервирате риба, но нямате лимон, използвайте няколко капки грейпфрут като заместител.

Грейпфрутът е с доказани диетични свойства.
- Препоръчваме ви всеки ден по един грейпфрут сутрин на гладно преди закуска, той не дразни стомаха така, както лимонът.
Грейпфрутът е богат на соли и минерали.
- Препоръчва се за отслабване, тъй като ускорява „топенето” на мазнините, ускорява храносмилането.

Високото съдържание на пектин в грейпфрута понижаващ равнището на “лошия” холестерол в кръвта. Така че, колкото повече от този плод изяждате дневно, толкова повече намалявате риска да ви покосят сърдечносъдови заболявания.

Доказано е още, че консумацията му спомага за отстраняване на функционалните разстройства на черния дроб, стимулира мозъчните функции и дейността на нервните клетки. Глюкозидите в грейпфрута имат антисклеротични свойства, така че той е особено полезен за хората в третата възраст.

В смес с чист зехтин се прилага като средство за разтваряне на камъните в бъбреците. Препоръчва се още при куп болести: артрити, трескави състояния, отоци на долните крайници, възпалителни процеси на пикочно-половата система.

Диета с грейпфрути
С помощта на тази диета според специалистите можете да отслабнете 3-4 килограма за една седмица, за колкото е разчетена. Единственото изискване е да не се яде след 19 часан но това е основно изискване и на здравословното хранене. Основните промени спрямо нормалното хранене са в закуската и обяда.
Както за всяко диета, преди да се подложите на нея, се консултирайте със своя личен лекар или специалист-диетолог.

1 ден
Закуска: грейпфрут или сок от грейпфрут, 2 парченца шунка по 25 грама, кафе или чай без захар.
Обед: грейпфрут, зеленчукова салата, подправена с лимон в размер на 250 грама, кафе или чай.
Вечеря: варено или печено на скара месо (150 грама сурово месо), зелена салата с лимон, чай с 1 ч.л. мед.

2 ден
Закуска: грейпфрут или сок от него, 2 яйца (но не пържени), чай, кафе без захар.
Обяд: грейпфрут, 50 грама кашкавал (20-30% масленост) или извара.
Вечеря: риба (задушена или печена), голяма зелена салата, филийка черен хляб.

3 ден
Закуска: грейпфрут или сок от него, 2 с.л. мюсли с 1 с.л. стафиди1, 2-3 счукани орехи и 4 с.л. йогурт или прясно мляко.
Обяд: грейпфрут, купичка зеленчукова супа или бульон с два сухара.
Вечеря: половин грейпфрут, 200 грама пилешко месо, 2 запечени домати.

4 ден
Закуска: Чаша доматен сок, варено яйце, чай с лимон.
Обяд: грейпфрут, голяма салата (моркови, краставици, чушки, целина, броколи), подправена с лимон и филийка хляб.
Вечеря: задушени зеленчуци (зеле, цвекло, моркови, целина, тиквички) не повече от 400 грама, чай, чаша сок от грейпфрут.

5 ден
Закуска: плодова салата (грейпфрут, портокал, ябълка), кафе или чай с лимон.
Обяд: печени картофи със салата от зеле или марули.
Вечеря: телешка пържола (200 грама), пиле (250 грама) или риба (250 грама), запечен домат или доматен сок, 1 грейпфрут.

6 и 7 ден
Можете да си изберете режим от предходните пет дни според вашето желание.

Всеки ден при чувство за глад между основите хранения можете да изпивате по 1 чаша айрян, да изяждате по 1 ябълка или портокал или по 1 ч.л. мед, но не повече от веднъж дневно. Чаят трябва да бъде зелен или билков с лимон, а кафето - прясно сварено или еспресо. Хранете се на всеки 5 часа.
През нощта можете да изяждате само 1 грейпфрут, но не приемайте никакви течности

# 19
  • Мнения: 8 505
Само не разбрах какво точно се пита в анкетата-кое предпочитам да ям или с кое бих правила диети.Консумирам и плодове,и зеленчуци в нормални количества,а диети не съм пазила никога.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 176
обичам и плодове, и зеленчуци...
не мога да определя кое от двете повече, защото зависи от конкретния плод и зеленчук ...
според мен зеленчуците са по-подходящи за прочистване на организма, понеже плодовете са по-скоро сладки ... Hug

# 21
  • Мнения: 4 176
Само не разбрах какво точно се пита в анкетата-кое предпочитам да ям или с кое бих правила диети.Консумирам и плодове,и зеленчуци в нормални количества,а диети не съм пазила никога.
Кое предпочиташ да ядеш.  bouquet

# 22
# 23
  • Мнения: 6 958
kiticat дай някоя нова снимка или инфо нещо?!?  newsm78

За новата тема, да побутнем под темата... Анкетата продължава...  Peace   

# 24
  • Мнения: 11 547
Гласувах с трета опция-от всичко по малко. Peace Истината е,че не си падам много много нито по плодовете нито по зеленчуците.

# 25
  • Мнения: 2 897
Апелирам да се сложат линкове към тези полезни, но безумно дълги статии.

# 26
# 27
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Супер тема!

# 28
  • София
  • Мнения: 7 800
Ям основно плодове и зеленчуци, без тях не мога.  Hug

# 29
  • Мнения: 1 101
Само не разбрах какво точно се пита в анкетата-кое предпочитам да ям или с кое бих правила диети.Консумирам и плодове,и зеленчуци в нормални количества,а диети не съм пазила никога.
Абсолютно  Peace
Плодовете при мен преобладават над зеленчуците.

Общи условия

Активация на акаунт