Болестни състояния на пъпа

Професор Огнян Бранков, детски хирург, болница „Токуда“

Освен най-често срещаната вродена пъпна херния, при новородените има и други болестни състояния на пъпа. Те са свързани със строежа на пъпната връв и срока за нейното отпадане.

Пъпната връв свързва плода с плацентата на матката и е изградена от няколко основни елемента:
1. Жълтъчният проток, който носи хранителни вещества към чревния тракта на плода;
2. Една вена, чрез която в плода постъпва кръв, наситена с кислород;
3. Две артерии, които отнасят към майката отпадните вещества на метаболизма;
4. Урахусът, който свързва пикочния мехур с майчиния алантоис – основна ембрионална мембрана, поемаща отпадните продукти от феталната урина.


Непосредствено след раждането и клампирането на пъпната връв, тези елементи закърняват. Средното време за отпадане на пъпния остатък е 7 – 10 дни. Множество еластични влакна допринасят за бързото засъхване и заздравяване на раната на чукана. Образуващата се гранулационна тъкан на зарастващия пъпен остатък изчезва до втората или третата седмица от живота. Забавено отделяне на пъпната връв се счита, ако това се случи след три седмици от раждането. Факторите, свързани със забавеното отделяне на пъпната връв, включват употребата на спирт или хлорхексидин с цел почистване на чукана. Наблюдава се още при недоносени бебета. Прилагането на антибиотици или фототерапия също забавя отделянето на пъпната връв.

Нарушенията на спонтанното отпадане на пъпното чуканче води до редица болестни състояния на пъпа. Не се препоръчва използването на тампони със спирт за почистване на чуканчето след смяна на пелените, защото това може да убие бактериите, които спомагат то да изсъхне и да изпадне. Самото намокряне забавя неговото изсъхване. За да се избегне това, съветваме родителите да поддържат пъпната връв чиста и суха и да не се прекалява с антисептиците. Препоръчва се памперсите да се пристягат под пъпа, за да може чуканчето да „диша“ и да стои сухо.

Омфалит

Омфалитът е инфекция на пъпа и/или околните тъкани. Причините за неговото възникване са септично раждане, недоносеност, перинатални усложнения. Той се характеризира със силно зачервяване на пъпния чукан и кожата около него, оток и уплътнение на кожата, кърваво-гноен секрет от пъпа. В тежките случаи се наблюдава треска, летаргия, отказ от храна. Смъртността може да достигне 12%. Прилага се антибиотично лечение.


Гранулом

Причина за образуването на гранулом на пъпа е възпалителен процес. Инфектирането с патогенни микроби възпрепятства отделянето на пъпната връв. Грануломът на пъпа се представя като влажна, месеста и бледочервена гранулационна тъкан в центъра на пъпа, която се появява след отделянето на пъпната връв. Тъканта е мека, обикновено с размер от 3 до 10 мм, с грапава повърхност и матовочервена или розова оцветка. Има оскъдна серозна или серозно-гнойна секреция. 

Има различни методи за лечение като локално прилагане на кристали или разтвор на сребърен нитрат, спирт или антибиотици. В последно време има сериозни научни статии, които препоръчват посипване на мястото с готварска сол два пъти дневно, която след 30 минути се отмива с хладка вода. Солта изсушава много бързо гранулацията.


Полип на пъпа

Пъпният полип е рядко срещана патология, която е в резултат от непълна облитерация (запушване) на жълтъчния проток. Макроскопски полипът наподобява пъпен гранулом, но не е на широка основа и често стои на тясно „краче“. Полипът може да съществува самостоятелно или много рядко като част от патологията на протока – Мекелов дивертикул (израстък на червото), който е свързан с тънък фиброзен шнур към основата на пъпа. Може да има и отворена комуникация с чревния тракт. В тези много редки случаи от пъпа изтича чревно съдържимо. Това изисква сериозна хирургична интервенция.

Самостоятелният пъпен полип не се влияе от прилагане на сребърен нитрат. Полипите с тънка шийка могат да се третират „по бабешки“ – амбулаторно пристягане с конец, а в повечето случаи се отстраняват  хирургично или с лазер. Лигирането с конец трябва да се извърши от медицинско лице, за да не се пропусне евентуален фистулен ход.


Патология на урахуса

След раждането алантоисният тракт закърнява, но в много редки случаи неговата връзка с пикочния мехур остава отворена или при непълното затваряне се образува киста по хода му. В първия случай от него секретира урина и диагнозата се поставя веднага. Във втория случай кистата може да остане безсимптомна, но се случва да възникне възпаление, което се представя като гнойно издуване под пъпа. Диагнозата се поставя чрез ехографско изследване. И двете състояния изискват спешна операция.


Още статии по темата: Пъпна херния при децата

Ако се нуждаете от допълнителна информация или имате конкретни въпроси, свързани с този проблем, можете да се консултирате напълно безплатно с проф. Огнян Бранков в темата му за онлайн консултации в Специалистите говорят.


Проф. Бранков преглежда в Детския център на болница "Токуда" от 10 до 14 часа.
Прегледи с направление - понеделник и сряда, платени прегледи – вторник и четвъртък.
Записването става на 02 403 4000 или 4948
Личен телефон/Viber/WhatsApp 0888 373 857

Последна редакция: пт, 09 авг 2024, 11:10 от Mamma