Полезно ли е кърменето след годинка?

  • 2 192
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 547
Кърменето е полезно дотогава, докогато е възможно. 1, 2 или 5 години, все едно. Важен е обаче въпросът "Защо да кърмя", а не, както в повечето случаи става - "Защо пък да не кърмя?". По-голяма част от жените, които виждат в кърмата полезност и здраве, в един момент започват да я дават на децата си в чаша или като добавка към храната. Това е чудесно и може да продължи на практика безкрайно. Други жени, обаче, настояват отдавна проходилото и проговорилото им дете да суче от гърда, което изкуствено удължава взаимната физическа зависимост. Подсъзнателното нежелание на майката да „освободи” детето си от нея и да приеме неговата вече пълна самостоятелност няма много общо с използвания мотив „здравословно е”, и може да повлияе на половото, социално и емоционално осъзнаване на едно 3-годишно човече. За жалост, никой не е в състояние да прогнозира как. И точно оттук тръгват дебатите и фолклора покрай дългото кърмене – ползите са ясни, но мотивацията е от значение.

# 31
  • Мнения: 2 655
Тя просто е в крак с модата. Актуална, съвремена, общопрактикуваща лекарка. И моята е такава, но ме знае че съм луда фенка на кърменето и тя ми казва едно, аз си правя каквото си знам, ама съм кърмила АЛИ в друга държава където всички са луди на тем акърмене.
Където са ме проздравявали, че кърмя и където педиатърът влизаше и казваше: Бебето е добре, важно е че суче! Laughing
Не се поддавай на провокации. Ти си знаеш кое е най-добро за твоето дете,а не тя. Ти си му майка и не можеш да му навредиш.
За себе си, ще те посъветвам: да се храниш ползотворно, да си пускаш по често кръвни изследвания(виж как е хим, желязото, калция и т.н) и кърми, докато ти доставя удоволствие.

# 32
  • Мнения: 1 559
Други жени, обаче, настояват отдавна проходилото и проговорилото им дете да суче от гърда, което изкуствено удължава взаимната физическа зависимост. Подсъзнателното нежелание на майката да „освободи” детето си от нея и да приеме неговата вече пълна самостоятелност няма много общо с използвания мотив „здравословно е”, и може да повлияе на половото, социално и емоционално осъзнаване на едно 3-годишно човече.

Интересно ми е как едно дете може да бъде накарано да суче, ако то вече няма желание? Как настояват тези нежелаещи да "се освободят" майки, за които пишеш - с бой ли?  Laughing
Особено любопитен е и въпросът за половото и социално осъзнаване на човечето. Айде за едиповия комплекс и емоционалната зависимост от майката разбрахме (макар че това са си етапи от естественото развитие на дребосъчето, то трябва да има здрава опора и сигурност, от които да се оттласне самичко, щом стане готово за това). чудно ми е това полово осъзнаване - какви са "рисковете" от кърменето? Laughing

# 33
  • Мнения: 326
За вредна не може и дума да става, просто някои педиатри обясняват че тогава кърмата не е достатъчно хранителна и не може да задоволи нуждите на детето.  Според мен не спирай да кърмиш детето си!

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
По-голяма част от жените, които виждат в кърмата полезност и здраве, в един момент започват да я дават на децата си в чаша или като добавка към храната. Това е чудесно и може да продължи на практика безкрайно. Други жени, обаче, настояват отдавна проходилото и проговорилото им дете да суче от гърда, което изкуствено удължава взаимната физическа зависимост.
Crazy chick, ще се радвам да подплатиш с факти Grinning
Аз не познавам дългокърмещи, които да дават кърма от чашка (изключвам кърмещите по-малко дете, които предлагат на по-голямото си не-сучещо дете кърма в чашка за имунитет).
Напротив - всички, които знам, дават кърма от гърда. Именно защото както мама Ели казва - е абсолютно невъзможно да се накара едно дете да суче насила, каквото и да е желанието на майка му.

Подсъзнателното нежелание на майката да „освободи” детето си от нея и да приеме неговата вече пълна самостоятелност няма много общо с използвания мотив „здравословно е”, и може да повлияе на половото, социално и емоционално осъзнаване на едно 3-годишно човече. За жалост, никой не е в състояние да прогнозира как. И точно оттук тръгват дебатите и фолклора покрай дългото кърмене – ползите са ясни, но мотивацията е от значение.
Ъъъ...тука може бая да се поспори. Какво означава това подсъзнателно желание на майката? За по-голяма независимост да ги тръснем по баби от 3-4 месечна възраст и да се освободим завинаги? Такава близост между майката и детето е съвършено нормална, нерядко продължава поне до ранни тийн години (дай Боже повече) и няма нищо общо с кърменето - доста не-кърмещи майки успяват да поддържат такива отношения с не-сучещото си дете също... (без съмнение кърменето подпомага близостта, но кърменето е до време, а отношенията с децата за цял живот).

И така Simple Smile Мотивацията винаги е от значение, но отношението на околните, особено когато е подплатено само с бабини деветини, също дава отражение на мотивацията.

# 35
  • Мнения: 988
..използвания мотив „здравословно е”...

Бърза справка, я да вдигнат ръка тези от дългокърмещите (или канещи се да са такива) майки които под "здравословно" разбират само стриктно физически ползи за организма?

Защото според мен "здрав" човек означава не просто човек без заболявания, а такъв който пълноценно се радва на всички възможности на своята физика и психика, със здраво и щастливо отношение към околните и живота.

Една майка може да помогне на детето си в това и без кърмене, но за такова "здраве" близостта е задължителна, а кърменето от гърда е най-естествения и добър начин да я постигнем.

Човек става независим именно когато се чувства сигурен, обичан, пълноценен и щастлив; независимост насила няма, тогава просто една зависимост се трансформира в друга...

Разсъждавам си на глас само за някои неща, извинете ако не съм успяла да обясня добре връзката с кърменето след годинка, но за мен тя е явна..

# 36
  • Мнения: 1 547
Започвам с обосновката, акуратно и от сърце  Mr. Green

Всички, които знам, дават кърма от гърда. Именно защото както мама Ели казва - е абсолютно невъзможно да се накара едно дете да суче насила, каквото и да е желанието на майка му.

Всички, които знаеш, не са всички. Има страшно много жени, които отбиват детето от гърда на 6, 7 или 12 месеца и продължават дълго след това да добавят кърма в храната. Разлика в чаша с прясно или с майчино мляко няма. За настояването - може би не съм се изразила правилно. Не става въпрос да караш детето да суче насила, а настойчиво да предлагаш гърдата си, вместо чашата - дълго след отпадането на директната сукателна необходимост и поникването на комплект чудесни зъби. Има майки, които дори след очевидно нежелание на детето да суче, продължават със седмици да го слагат на цица. За това говорим - подсъзнателен "егоизъм" и стремеж към запазване на статуквото, т.е има драма не в това, че детето няма да пие майчино мляко, а че няма да го пие директно от нея.

Цитат
Какво означава това подсъзнателно желание на майката? За по-голяма независимост да ги тръснем по баби от 3-4 месечна възраст и да се освободим завинаги? Такава близост между майката и детето е съвършено нормална, нерядко продължава поне до ранни тийн години и няма нищо общо с кърменето - доста не-кърмещи майки успяват да поддържат такива отношения с не-сучещото си дете също...

Тук не те разбрах много, но при всички положения независимостта на детето от майката няма абсолютно нищо общо с тръсване при баби  Crazy Физическа близост майка/отроче не е хич нормална до тийн години, и даже ме ужасява като идея! Всичко, което обяснявах и което никой не е длъжен да приема е, че по някакъв начин идеята на дългото кърмене се схваща като дълго сукане от гърда, а не като дълго приемане на кърма. Майките плачат и страдат по-често от факта, че детето не иска вече цицата , а не че повече няма да приема така полезните за неговото здраве съставки. Защо болшинството жени не отбиват на годинка и не продължават ежедневно да дават млякото си в чаша, защо непременно държат детето да вижда откъде идва то? Може да се помисли по въпроса, признай си. А може и да не се  Mr. Green


Както и да е, това е форум за споделяне на мнения и аз упражнявам правото си на свободна воля. Линкове към статии и статистики знайно е, че не уважавам, а всяка по-сериозна обосновка предполага твърде много време и форумско пространство. Не ми се сърдете, не искам да засегна никого лично  Hug

# 37
  • Мнения: 988
по някакъв начин идеята на дългото кърмене се схваща като дълго сукане от гърда, а не като дълго приемане на кърма. Майките плачат и страдат по-често от факта, че детето не иска вече цицата , а не че повече няма да приема така полезните за неговото здраве съставки. Защо болшинството жени не отбиват на годинка и не продължават ежедневно да дават млякото си в чаша, защо непременно държат детето да вижда откъде идва то?

Това според майки и експерти от цял свят са все хубави и важни за нормалната връзка майка-дете и нормалното самоосъзнаване на детето неща. Няма нито една убедителна причина да се дава кърмата в чаша, иначе векове наред жените щяха да се цедят на ръка и да дават именно от чаша  Simple Smile

Което не означава че ти си длъжна да харесваш тези отношения, разбира се  Peace Просто първият ти постинг прозвуча не като споделяне на субективно мнение а акто нещо цитирано от някъде, или поне лично на мен така ми прозвуча. Затова е разбираем всеобщият интерес който предизвика  Simple Smile

# 38
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 851
Всички, които знаеш, не са всички.
Разбира се. И обратното тоже важи Wink Страшно много жени кърмят, вместо да цедят и дават (всъщност вторите рядко го правят дълго време по ред причини).

Не става въпрос да караш детето да суче насила, а настойчиво да предлагаш гърдата си, вместо чашата - дълго след отпадането на директната сукателна необходимост и поникването на комплект чудесни зъби.
Сукателният рефлекс отпада на различна възраст при различните деца, но грубо сметнато, повечето деца го имат изявен доста след годината. Това, че приемат биберон-залъгалка или шише, го доказва още повече. Сега, ако майката има някакви скрупули да предлага гърда, вместо биберон - е съвсем друга бира.

Има майки, които дори след очевидно нежелание на детето да суче, продължават със седмици да го слагат на цица. За това говорим - подсъзнателен "егоизъм" и стремеж към запазване на статуквото, т.е има драма не в това, че детето няма да пие майчино мляко, а че няма да го пие директно от нея.
Aко говорим за бебе под 9 месеца и евентуална кърмаческа стачка - логично е майката да се опитва да го кърми, нали?
И разбира се, че има значение, дали ще пие мляко от майка си или от шише. Ако приема кърма по необходимост от шише, е едно, но ей така - съвсем различно.

Физическа близост майка/отроче не е хич нормална до тийн години, и даже ме ужасява като идея!
Нормална е, нормална е Grinning За всеки влак си има пътници, разбира се, но е съвсем нормална физическата близост; друг е въпросът, че модерното общество, особено по западен модел, налага съвсем друг модел на поведение, където докосването до друго човешко същество (особено ако не сте в брачни или кръвни връзки) е ужасно, а всеки поглед се тълкува директно като сексуален тормоз.

Майките плачат и страдат по-често от факта, че детето не иска вече цицата , а не че повече няма да приема така полезните за неговото здраве съставки. Защо болшинството жени не отбиват на годинка и не продължават ежедневно да дават млякото си в чаша, защо непременно държат детето да вижда откъде идва то? Може да се помисли по въпроса, признай си. А може и да не се  Mr. Green
Отговорът е очевиден: защото директното приемане на кърма от гърда е много по-лесно и по-приятно от ежедневните близки срещи с ръчната помпа за кърма, миене и изваряване на пособия за хранене и прочее. Нали?

Иначе разбира се, всеки си има право на мнение  Grinning А понеже аз уважавам линкове и статии - ако намериш, ми дай.

# 39
  • Мнения: 1 547
Това според майки и експерти от цял свят са все хубави и важни за нормалната връзка майка-дете и нормалното самоосъзнаване на детето неща. Няма нито една убедителна причина да се дава кърмата в чаша, иначе векове наред жените щяха да се цедят на ръка и да дават именно от чаша 


Мецанке, разбира се, че кърменето е изключително полезно за нормалната връзка майка-дете, в това спор няма. Сукането, обаче, е предназначено за едно безпомощно същество, което по никакъв друг начин не може да приеме храната си, нали? Всяко нещо, което правим спрямо децата си, трябва да има причина - няма конкретна причина да се слага 2 или 3-годишно дете на цица. То може да дъвче, да пие само от чаша, да се чувства сигурно и обичано без непременно да суче . /за разлика от 40-дневно бебе, за което всичко в този свят е мириса и допира на майка му/ Просто кърменето на деца над 1г.5 - 2г. е само и единствено майчино желание, а не необходимост.


P.S. Бу, подчертавам, че говоря само и единствено за кърмене на деца след 18-ия им месец, и се радвам, че разговора ни протича толкова добронамерено  Crazy

# 40
  • Мнения: 2 614

Сукането, обаче, е предназначено за едно безпомощно същество, което по никакъв друг начин не може да приеме храната си, нали? Всяко нещо, което правим спрямо децата си, трябва да има причина - няма конкретна причина да се слага 2 или 3-годишно дете на цица. То може да дъвче, да пие само от чаша, да се чувства сигурно и обичано без непременно да суче . /за разлика от 40-дневно бебе, за което всичко в този свят е мириса и допира на майка му/ Просто кърменето на деца над 1г.5 - 2г. е само и единствено майчино желание, а не необходимост.
Това за сукането въобще не съм съгласна. А защо тогава на деца на АМ млякото се дава от шише с биберон, вечер преди заспиване и сутрин и въобще.. как по друг начин да го поемат?

И значи с шише и биберон може да суче, а от гърдата не, нитересна логика, а?
А и ако беше боилогически ненормално, кърмата щеше да си спира от самосебе си, май?
По-нагоре Бу беше дала линкове за ползите от кърменето и след 18 и 24 месеца, ако искаш се върни и прочети, но това е абсолютна НЕистина и заблуда!

# 41
  • Мнения: 1 896
Crazy Chick,
Любопитно ми е - след като не уважаваш статии и линкове, тогава мнението ти на някакъв личен опит ли се базира и ако да, какъв е той?
За протокола аз също не съм чувала и не познавам жена която да дава на 2-3-годишно дете изцедена кърма в чаша, даже честно казано малко ме разсмя тази идея, просто защото знам какво е да кърмиш двегодишен и как един от основните компоненти на дългото кърмене е именно емоционалният. Не знам защо толкова те притеснява именно той, както и фактът че обичта и физическата близост са тясно свързани при кърменето. Аз не виждам какво толкова лошо има в това. Струва ми се една чудесна основа за бъдещите емоционални и физически връзки на детето с други хора, защото показва нещата точно такива каквито трябва да бъдат. Има любов - има физическа близост. Това е убеждение, което определено искам да предам на детето си.
Между другото ти може да се ужасяваш от физическата близост между родител и тийнейдж дете по някакви твои си причини, но повечето съвременни психолози (които съм чела) смятат тази близост за абсолютно необходима за развитието на детето. Разбира се, това не е аргумент за теб, но все пак мисля че си струва да ти го спомена като една доста разпространена и добре подплатена с научни изследвания гледна точка.

# 42
  • Мнения: 1 547
Това за сукането въобще не съм съгласна. А защо тогава на деца на АМ млякото се дава от шише с биберон, вечер преди заспиване и сутрин и въобще.. как по друг начин да го поемат?

А кой е казал, че приемам за нормално дете на 2г. да пие АМ от биберон??  Thinking

Цитат
А и ако беше билогически ненормално, кърмата щеше да си спира от самосебе си, май

Ами тя спира от самосебе си, действително - количеството намалява с разреждане на кърменето, до пълно спиране.

Цитат
По-нагоре Бу беше дала линкове за ползите от кърменето и след 18 и 24 месеца, ако искаш се върни и прочети, но това е абсолютна НЕистина и заблуда!

Абсолютна НЕистина и истина не съществуват, камо ли пък в Нет-а  Mr. Green Бих препоръчала на всеки да гледа колкото е възможно по-скептично на безброя от "научни" доклади и представителни статистики, ежечасно произвеждани по света. Имам си причини да мисля така. Всеки източник на информация е малко или много субективен, затова човек с глава на раменете си използва първо нея, а после форумските писания /вкл. и моите/ Mr. Green

# 43
  • Мнения: 1 547
Между другото ти може да се ужасяваш от физическата близост между родител и тийнейдж дете по някакви твои си причини, но повечето съвременни психолози (които съм чела) смятат тази близост за абсолютно необходима за развитието на детето. Разбира се, това не е аргумент за теб, но все пак мисля че си струва да ти го спомена като една доста разпространена и добре подплатена с научни изследвания гледна точка.

Приемам я!  Peace
Просто за себе си съм решила, че физическата близост със своите деца ще постигам с гушкане, целувки и въргаляне по пода.

# 44
  • Мнения: 1 043
ами антителата в кърмата не са ли плюс за всяко дете  - аз дори се ядосвам че когато имах свръхлактация не давах на голямата си щерка от бабини предразсъдаци - щяло да урочасва детето ми ако съм му дадяла пак да пие кърма  Banghead ако бях и давала да пие всяка вечер по чашка нямаше да ми боледува тази зима , / мисля че това са го измислили бабите за да мопже една жена с вече порастнало дете ако се откаже да го кърми - примерно е решила на 3 годинки да го отбие и ако и се пълнят гърдите пак след време да реши да го сложи да суче пак без да се е цедила / незнам и това дали е верно но съм чувала че трябвало да се цеди застояло мляко  newsm78 не съм чела обяснение обаче никакво а и не ми идва на ум нищо

Общи условия

Активация на акаунт