Сътворение или еволюция? Дискусия за вярващи и невярващи.

  • 19 927
  • 389
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 335

Живот може да произлезе само от живот.
Това е абсурд!
Е как отсече само, дай повече инфо, кога и как от нежива материя е произлязла жива?



Малко по-преди имаше цитати на едно сравнително разбираемо обяснение за опитите от неорганична материя да се създаде органична:


- 1953г. - опит на Милър - образуване на аминокиселини от смес на прости НЕорганични вещества (вода, амоняк, водород и метан), при прилагане на електрически разряд. Същите вещества съществуват и винаги са съществували на Земята. Мълниите - също. Опитът е повтарян многократно с неизменен успех. Даже е част от учебната програма на някой висши учебни заведения.;

- 80-те години - теория на Стюарт Кауфман - при достатъчна "критична маса" от протобелтъчини, същата следва да изпадне в "хиперццикъл" - самоподдържаща се реакция на усложняване на вътрешната структура. Теорията е потвърдена в компютърни симулации, като един от изследователите - Стивън Леви - утвърждава вече възникналия термин "автокаталитична мрежа". Основно свойство на "мрежата" е, че спонтанното образуване на полимерни връзки в нея не е хаотично, а във все по-нарастваща степен на порядък;

"...В момента няма проблем от чисто неорганични вещества да бъде създадена пара-белтъчна макромолекула, която да се самовъзпроизвежда неограничено. Както обаче отбелязват Фриймън Дайсън и Хаймън Хартманс - още Аристотел е казал, че живото трябва, освен да се размножава, да се храни и да отделя. Т.е. - необходимо е да се обоснове появата на метаболизъм, на система на взаимодействие на групата изкуствено създадени молекули с околната среда. До момента, размножаващите се пара-белтъци са само пасивни "поглъщачи" на енергия..."

http://www.origin.hit.bg/conceptionbg.htm

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 23:31 от Холограма

# 76
  • Мнения: 3 674
Интересно...

Еволюция или сътворение ?http://www.bgbible.sdabg.net/ucheniya/u-35.htm


....Има ли Бог?http://www.bgbible.sdabg.net/ucheniya/n-1.htm

# 77
  • Мнения: 655
Холограма, понеже твоите постинги ме заинтригуваха много, ще ми е интересно  да разбера какво е твоето мнение за РНК - хипотезата (останах с впечатлението, че не я приемаш). Когато учихме в университета тази теория , първоначално ми се стори доста безумна, но когато прочетох повече за нея,започна да ми се струва не толкова невероятна. newsm78

# 78
  • Мнения: 335
Холограма,
... какво е твоето мнение за РНК - хипотезата ...


Моето мнение...
Мама на Бобо,
има ли смисъл, когато няма значение?  Wink

Не знам. Засега само се информирам.

# 79
  • Мнения: 655

има ли смисъл, когато няма значение?  Wink


Доскоро това изречение ми стоеше като подпис под ника. Laughing

Току-що прочетох статията за посланието от Бог. Незнам защо, но веднага в съзнанието ми изникна филма "Матрицата". Ами ако наистина сме участници в нечий софтуер и сме само " част от изчислителен процес". newsm78
Понякога си мисля, че съм се родила много рано - трябваше да се родя след няколко хиляди години. Joy Представете си само до какво технологично ниво ще е достигнал света (ако въобще го има).

# 80
  • Мнения: 3 674
защо не се случват вече случайности раждащи съвършенни неща  Thinking

Случват се,  случват се - зачатието, от което се раждат прекрасните ни деца, определено е много повече случайност, отколкото закономерност  Wink

Някъде четох много интерсно обяснение за самото зачатие...
 То е Обединяване на материя, енергия, информация.
 Информацията, това е душата. Материята е мъжът и жената. Енергията е планетарното въздействие...Тоест зивисимоста от разположението на планените....които ще повлияят и възедеистват на характера на опрелената личност която ще се роди.... Wink




# 81
  • Мнения: 3 674
Какво преставлява душата,по специално в предишната тема  някои беше задал ваъпросът "Ккаво е душа?"(не си спомням кой зададе този въпрос)...Беше му отговорено с библейски цитатати...което за невярващия е са трудно разбираеми а из а много вярващи криворазбираеми.

И наистина ,какво е душата? От какво е съставена...?  Thinking
 Чиста енергия ли е , или при нея се забелязва същото бавно преливане на частици в енергия и на енергия в частици?
Физи4ески обяснено  4овешкта душа е  постоянно вибриране и преминаване на частици в енергия и на енергия в частици, които са слети от многообразна, постоянно обогатяваща се и движеща се в пространството информация.
Зnа4и от това следва  че целият материален свят е потопен в едно безгранично поле.Безгранично енергийно поле което се проявява в различна енергийна форма, а всяка енергийна форма притежава своя типична енергийна структура. Полето е в състояние да придобие и материална форма - видимост, цвят, плътност.Това според мен означава, че съществуванието на всяка, дори елементарна частица се съдържа в Целоста. Навярно всяко нещо в природата има своя абсолютен смисъл, който подкрепя съществуването на Целостта като такава....или един вид самоосъществяване  Simple Smile

Понеже както знаем  елементарната частица не може да загине .Тя е енергия, а енергията е  вечен двигател....И ние не можем да го създадеме този двигател, но точно това е Вселената!!Ккакто се знае  особенно  тези които се занимават с физика, енергията не се губи, а преминава от един вид в друг.....  Wink

# 82
  • Мнения: 704
П.С. Холограма имаш интересен ник - направи ми впечатление, защото ми напомни за "Холографната вселена" на М. Талбот.

Потребителското ми име не беше такова, но личният ми домашен хакер (на 3 г. 1 м.) така "редактира" профила ми, че ни пароли, ни никове, ни пощи си съответстваха с първоначалните. И досега не мога да възстановя кое както беше.
Но и така не е зле - в предишната тема вече писах: при холограмите нищо не е сигурно.

Ако приемем, че "си" холограма, то тогава никът не би "бил" от/със  значение  Simple Smile


По темата - ще си позволя един цитат:

"Всяка духовна традиция набляга на факта, че човешкият живот е уникален и че притежава потенциал, за който дори и не подозираме. Ако пропуснем възможността да се променим, която ни предоставя този живот, може да мине наистина много време, докато ни се предостави друга. Представете си една сляпа костенурка, която плува в дълбините на океан с размерите на вселена. На повърхността плува дървен кръг. Веднъж на всеки сто години костенурката излиза на повърхността. Будистите смятат, че да се родиш отново човешко същество е по-трудно, отколкото за тази костенурка, при излизането си, случайно да промуши глава през дървения кръг. И дори сред родените като хора малцина са тези, които имат щастието да се срещнат с ученията. А тези, които ги вземат присърце и ги прилагат в действията си всеки ден, са още по-малко - толкова малко, колкото са звездите през деня."

# 83
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Роза, от двата линка, които даде на предната страница си избрах няколко изречения. Ето ги:
"Така ние сме готови да приемем и онова, което Той ни разкрива в Словото Си в области, където разумът и изследванията не могат за проникнат". - Така за вярващия му се дават отговори, които той няма и по този начин спира да търси и учи. На мен обаче тези отговори не само не са ми достатъчни, а и са нелогични.
В първия линк прочетох как се отрича Еволюцията и как някой доказал невъзможността й, но не казват и доказват Сътворението, само го предлагат като алтернатива, т.е. тезата няма Еволюция =>(следователно) има Сътворение.
От втория линк: "Ако няма Бог, ако човек е произлязъл от маймуната, тогава понятия като морал, нравственост, съвест, са без смисъл." - защо? защо са без смисъл, за мен имат смисъл, без да имам бог.
"Въпросът "Кой е създал Бога" е нелогичен. " - не само, че е много логичен, а следва да се обясни защо се говори, че някой сътворява и защо той е първи, преди него какво е?
"Без Бога няма трайно щастие, няма мир и радост в душата. Нищо не може да замени Божията любов и топлина. Без Бога всичко е суетно, мимолетно и празно." - Може, може, не само че може, а и съм си доказала това с пример от моя живот.

# 84
  • Мнения: 15 305

".... И дори сред родените като хора малцина са тези, които имат щастието да се срещнат с ученията. А тези, които ги вземат присърце и ги прилагат в действията си всеки ден, са още по-малко - толкова малко, колкото са звездите през деня."

Тази част ме накара да си задам доста въпроси:

Къде е причината да не се състои "срещата" - в нас, защото сме станали невярващи почти на нищо или в самите учения /забулени в тайнственост и мистерия, трудно разбираема/? Самите учения в много случаи не са ли изкривени, изопачени, представени във вид много различен от първоначалния замисъл? Как един простосмъртен да разбере, че е срещнал учението?

Хората "взели ги присърце" защо са се оттеглили /скрили/ са се от нашия свят, точно така, както звездите се скриват през деня, но са си там, има ги? Колко от нас са търсили звездите през деня?

Ей такива размисли ми идват.

# 85
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Mama_Nana, аз не чета библия и други религиозни книги точно поради това, че не са написани на ясен и разбираем език. Ако някой е искал да ме научи, да ме просвети, да му разбера словото, то е щял да ми го поднесе по подходящ за мен начин.

# 86
  • Мнения: 704

".... И дори сред родените като хора малцина са тези, които имат щастието да се срещнат с ученията. А тези, които ги вземат присърце и ги прилагат в действията си всеки ден, са още по-малко - толкова малко, колкото са звездите през деня."

Тази част ме накара да си задам доста въпроси:

Mama_Nana, когато се задават правилни въпроси се получават и правилни отговори   bouquet

Цитатът малко по-горе е от "Тибетска книга за живота и смъртта" на С. Ринпоче; може да се изтегли от тук:
http://www.izvorite.com/downloud/downloud.htm

А това е само за любители  Heart Eyes
http://liternet.bg/publish18/e_kaneti/slepecyt.htm

# 87
  • Мнения: 836
... Доказано е, че човек използва само 10-12% от възможностите на мозъка си. Той е устроен доста (10 пъти) по-сложно от това, което реално използваме...

Това не е доказано.
Напротив.
 
Доказно е. Ще се погрижа да ви представя информацията, за съжаление не е в мен сега. Разговаряла съм с колеги от БАН-лаборатория по Експериментална психофармакология, те са ми казвали същото, обсъждали сме този феномен надълго и нашироко.

Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 09:52 от SilIli

# 88
  • Мнения: 15 305
Цитат на: Алиса в огледалния свят link=topic=169273.msg3337014#msg3337014

........................

Благодаря!  bouquet

# 89
  • Мнения: 836

- 80-те години - теория на Стюарт Кауфман - при достатъчна "критична маса" от протобелтъчини, същата следва да изпадне в "хиперццикъл" - самоподдържаща се реакция на усложняване на вътрешната структура. Теорията е потвърдена в компютърни симулации, като един от изследователите - Стивън Леви - утвърждава вече възникналия термин "автокаталитична мрежа". Основно свойство на "мрежата" е, че спонтанното образуване на полимерни връзки в нея не е хаотично, а във все по-нарастваща степен на порядък;
Това болднатото противоречи на закона за нарастващата ентропия.

Общи условия

Активация на акаунт