Сътворение или еволюция? Дискусия за вярващи и невярващи.

  • 19 902
  • 389
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Lilqna  Grinning  Grinning  Grinning e добре...разбра ми тезата Simple Smile)))))

# 61
  • Мнения: 335
Живот може да произлезе само от живот.
Това е абсурд!


Така мислят и подръжниците на "РНК-хипотезата".
Имам пред вид - като Рени.


Едно не чак толкова старо (ама не и вчерашно) обяснение на сравнително популярен език показва как съвременната наука и технология безпроблемно могат да създават "полуживот" - вирусоподобни създания-ултраконсуматори, които, при наличие на достатъчно енергия и изходен материал се самовъзпроизвеждат неограничено.
Т.е. за  момента няма проблем от чисто неорганични вещества да бъде създадена пара-белтъчна макромолекула, която да се самовъзпроизвежда неограничено.

В компютърен модел е демонстрирана и работата на комплекс РНК-молекули, които успешно се възпроизвеждат (без наличието на считаната за основа на репликацията ДНК).

Самопораждането на органичната материя обаче е много далеч от опровергаването на идеята за Сътворението.

Най-големите загадки (след разшифроването на възникването на живите организми) ще си остане разшифроването на мозъка.
Как мислим, как помним.

И резултат ли е това на еволюция.

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 18:31 от Холограма

# 62
  • Мнения: 461
Еволюцията е яйце без кокошка Wink

А сътворението - "подобие" на яйце от "безгрешна"  кокошка - ама че  логика  Joy

# 63
  • Мнения: 3 674
...Притча...
Две рибки си разсъждавали в аквариума!Едната пита другата:
-Скъпа,как мислиш има ли Господ или не...аз лично не вярвам че има?
-Разбира се че има,иначе кой ще се грижи за нас, и ще ни сменя водата и ще ни храни всеки ден!!
 Blush

# 64
  • Мнения: 3 674
ФОРМУЛАТА
 
Някога много отдавна живял един ученолюбив човек. Той посветил целия си живот на търсенето на знание и голяма част от него било мистичното познание. И ето веднъж този учен човек се разхождал по брега на реката. Изведнъж чул силен глас, който прекъснал неговите размишления. Ослушал се и чул как някой викал:
-А йа ха! А йа ха! А йа ха!
-О, това е свещената формула за ходене по вода-казал си ученият.Помня, че съм я чел в една древна и много тайна книга. Но този човек не произнася правилно формулата и напразно го прави. Вместо да казва "А йа ха" той трябва да казва само "Йа ха".
Като помислил малко, ученият решил, че е по-умен, съзнателен и прилежен човек и е длъжен да научи този нещастен човечец, който, макар и да не знае правилната формула, очевидно се старае с всички сили.
И така ученият наел лодка и се отправил към острова, от където се донасяли звуците. На острова той видял суфи-мистик, който от време на време все така гръмко и погрешно повтарял формулата.
-Приятелю,-казал ученият-ти произнасяш неправилно формулата и мой дълг е да ти кажа как е нейното истинско звучене, защото получава не само който приема, но и който дава.
И той му дал правилното звучене на формулата.
-Благодаря ти, приятелю, -отвърнал суфито-благодаря ти, че специално заради мен премина реката и ми подари този безценен дар. Благодаря ти.
Удовлетворен ученият седнал в лодката и се отправил към отсрещния бряг с чувство на изпълнен дълг. Известно време от хижата не се чувал нито звук, но ученият бил уверен, че усилията му не са пропаднали напразно.
И изведнъж от хижата се чуло неуверено "А йа ха", "А йа ха". Ученият започнал да размишлява колко твърдоглави са хората и как са се вцепенили в своите заблуди. Изведнъж чул странен плясък. Ученият се обърнал и замрял от изумление. Към него право по водата като по суша се приближавал суфито. Суфито се приближил до лодката и попитал:
-Добри човече, извинявай, че те занимавам със себе си, но не би ли могъл още веднъж да ми кажеш как да произнасям формулата, защото аз нищо не запомних

# 65
Еволюцията е яйце без кокошка Wink

А сътворението - "подобие" на яйце от "безгрешна"  кокошка - ама че  логика  Joy
Е ,това е го казваш ти и група съветски учени.Извън шегата, има  много доказателства в подкрепа на сътворението.Но когато имам време, тогава ще пиша.Според мен обаче е по-важно как ще приключи всичко.Ако са прави поддръжниците на еволюцията, е, ще се развиваме, докато не се самоунищожим, което е много вероятно.И пак отначало...Ако пък са прави вярващите в сътворението, тогава е нужно да се вземе /индивидуално/ решение, по въпроса накъде отиваме.А тук можем само да вадим вече известни факти и да сравняваме, едва ли обаче ще стигнем до  нещо.Нито сътворението , нито еволюцията могат да бъдат доказани лабораторно.

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 19:13 от gerik

# 66
  • Мнения: 3 674
АД и Рай!

Прочут войн дошъл при духовен учител и го запитал:
— Учителю, кажете ми: съществуват ли наистина раят и адът?
— Кой си ти? — попитал  учителя.
— Аз съм Воин от личната гвардия на великия император.
— Глупости! — отсякъл  учител. — Кой император би държал такъв като теб? Приличаш ми на просяк.
При тези думи войнът задрънкал с големия си меч от яд.
— Охо! — рекьл  учителя. —Значи имаш меч! Сигурно е твърде тъп, за да ми отреже главата.
При тези думи войнът не могъл да се сдържи, измъкнал меча и се заканил на учителя. А той продумал:

— Сега знаеш половината от отговора! Ти открехваш вратите на ада!
Войнът се отдръпнал, прибрал меча и се поклонил.
—А сега знаеш другата половина — казал учителят. — Ти отвори портите на рая.

Ада и Рая са човешко състояние...а не място на пребивавне.

# 67
  • Мнения: 836
Привет! Grinning
Лили, пак си сътворила интересна тема! Sunglasses  bouquet
Имам един въпрос, който бях задала и в предишната тема, ама никой не ми обърна внимание: Доказано е, че човек използва само 10-12% от възможностите на мозъка си. Той е устроен доста (10 пъти) по-сложно от това, което реално използваме. Има ли специалист(еволюционист), който може да ми даде обяснение за този еволюционен скок назад?
Имам и въпрос към билози, медици и други, които разбират в тези области. Може ли да се кръстосат човешка клетка с такава, на животно, било то и на маймуна и да се получи вид, който да оцелее?

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 19:43 от SilIli

# 68
  • MUC
  • Мнения: 297


ааа, да не бъркаме двата щата.   Laughing
просто сътворението не си го представям от кал и ребра.  ;-
според мен нещата са по-сложни.
и еволюцията изобщо не излиза от плана.

Ей това се чудех как да го кажа!  Grinning  bouquet

# 69
  • Мнения: 335
... Доказано е, че човек използва само 10-12% от възможностите на мозъка си. Той е устроен доста (10 пъти) по-сложно от това, което реално използваме...

Това не е доказано.
Напротив.
 

# 70
  • Мнения: 461
Еволюцията е яйце без кокошка Wink

А сътворението - "подобие" на яйце от "безгрешна"  кокошка - ама че  логика  Joy

Е ,това е го казваш ти и група съветски учени.Извън шегата, има  много доказателства в подкрепа на сътворението.Но когато имам време, тогава ще пиша.Според мен обаче е по-важно как ще приключи всичко.Ако са прави поддръжниците на еволюцията, е, ще се развиваме, докато не се самоунищожим, което е много вероятно.И пак отначало...Ако пък са прави вярващите в сътворението, тогава е нужно да се вземе /индивидуално/ решение, по въпроса накъде отиваме.А тук можем само да вадим вече известни факти и да сравняваме, едва ли обаче ще стигнем до  нещо.Нито сътворението , нито еволюцията могат да бъдат доказани лабораторно.

Това не означава, че няма математическо или друго логическо решение и обяснение. Не е задължително да си съветски учен Laughing, за да разсъждаваш логично.

Колкото и "доказателства" да има за Сътворението Stop, точно толкова опровергаващи такива има в архивите на Ватикана.  
И то съхранявани   Twisted Evil векове наред.

Не изключвам вероятността, освен еволюция, сътворение или резултат от някакъв подобен експеримент да е имало и друт възможен и неизвестен до момента за нас вариант за произхода на битието и небитието.


Привет! Grinning
Лили, пак си сътворила интересна тема! Sunglasses  bouquet
Имам един въпрос, който бях задала и в предишната тема, ама никой не ми обърна внимание: Доказано е, че човек използва само 10-12% от възможностите на мозъка си. Той е устроен доста (10 пъти) по-сложно от това, което реално използваме. Има ли специалист(еволюционист), който може да ми даде обяснение за този еволюционен скок назад?
Имам и въпрос към билози, медици и други, които разбират в тези области. Може ли да се кръстосат човешка клетка с такава, на животно, било то и на маймуна и да се получи вид, който да оцелее?


В днешният брой на 24 часа пише за официално разрешение на британските власти за провеждане на такива опити, но само на ембрионално ниво, поради морални и етични съобръжения.
Бъди сигурна, че в секретните лаборатории отдавна правят такива опити и на всякакво друго, каквото се сетиш ниво и то от години.
И днес най-безотказната агентурна мрежа е на Ватикана и от там най-добре могат да ни информират, но явно нямат кирия. Mr. Green

... Доказано е, че човек използва само 10-12% от възможностите на мозъка си. Той е устроен доста (10 пъти) по-сложно от това, което реално използваме...

Това не е доказано.
Напротив.
 
За капацитета и възможностите на човешкият мозък - също.  Къде, къде по-лесно и безпроблемно е да командваш душите на хората, ако им липсва  мозък. Mr. Green

# 71
  • Мнения: 335
... Може ли да се кръстосат човешка клетка с такава, на животно, било то и на маймуна и да се получи вид, който да оцелее?


Сигурно имаш пред вид "кръстосване" на полови клетки.
Защото генното инженерство непрекъснато кръстосва ДНК-та, модифицира ги чрез вируси и пр. "шев и кройка".

А за другото - в историята експерименти не липсват - от концлагерите до разни други тъпоумни експерименти, но това не е тема за мами. Такива легални опити са невъзможни в цивилизовано общество.

# 72
  • Мнения: 3 674
От биологична гледна точка смъртта води до "изчезване" на личността, но като форма на нравственост тя е израз на висш морал, на единствено възможното равенство, защото умира бедният, но и богатият, безличният, но и одареният, непостигналият себе си, но и самодоволният. От духовна гледна точка смъртта навярно е продължение, ново начало, възможност за натрупване на неусвоени досега опитности.

В своята знаменита книга "Дао на физиката" Фритьоф Капра (той е професионален атомен физик с уважавано име в науката) доказва, че елементарните частици всъщност не са материални обекти, а са форма на чиста енергия, която непрестанно взаимодейства помежду си. Електронът например е вълна-частица, която обикаля с 900 километра в секунда около ядрото, ядрото е съставено от вълни-частици, които сякаш "кипят", реагират на пространствените си ограничения, като се движат в непредставимо малките разстояния със скорост 60 000 километра в секунда! Следователно видимата "твърдост" на материята не отговаря на възприетата ни представа, че тя е съставена от свръх-малки, но материални частици, а се определя от факта, че чистата енергия се движи с огромни скорости в невъобразимо скъсеното пространство. Всичко, което съзерцаваме и до което сме способни да се докоснем - въздуха, масата, собственото ни човешко, тяло всъщност е съставено от чиста енергия. Но това Учителите(говоря за духовните)са  ни го  казали отдавна.
Ще дам още един пример. Учителите ни бяха казали, че Бог е Информация, Енергия и Светлина.Ние все се мъчем да Го дообясним, да Го украсим и най-важното да Го разширим, като в съ6тото време Го смаляваме до своето ограничено мислене.  В  една от книгате си(трудно ми е да се сетя  сега коя точно,то едне и две ли са) писателя Умберто Еко излага твърдението че Бог може да бъде опознат единствено с помощта на парадокса и абсурда. За жалост ние нямаме нито сетива, нито изграден логически апарат, за да проумеем Неговия творящ промисъл и безграничие....

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 22:01 от roza66

# 73
  • Мнения: 3 674
Лили  наистина благодаря ти за стархотната тема....  bouquet

Привидно ние изглеждаме все по-независими и силни, нашият живот става все по-лек и обгладен, но изоставаме в своя вселенски морал и всички преимущества на съвременната цивилизация не решават личните ни проблеми, не ни правят по-щастливи същества. Ние продължаваме да възприемаме и да изследваме Вселената механистично като гигантско струпване и движение на материята, като могъщ обмен на енергии, но.не и като Духовност. Самодоволното надценяване на нашето всеобщо "Аз" всъщност доказва човешката незрелост. Rolling Eyes

Всичи знаем например че  в макросвета са познати явления и същности, които не се побират във възможностите на човешката ни логика. Например ние доказано знаем, че Вселената е безкрайна, ала можем ли да си представим това?  Thinking
Как изглежда безкрайността? Ако съдържа в себе си пространство, има ли своя ясно изразена форма?Или друг пример, според Теорията на относителността, създадена от Айнщайн, времето тече по различен начин в зависимост от скоростта, с която се движи даден материален обект. Вселената навярно е устроена просто, ала ние не притежаваме логически апарат да я разберем. Естествено е да приемем, че причинно-следствената връзка лежи в основата на всяко събитие, но зад нея съществуват невъзможни за нас пространства, така както зад привидния "край" на хоризонта, невидим за нас....продължава светът.


Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 22:46 от roza66

# 74
  • Мнения: 1 069

Живот може да произлезе само от живот.
Това е абсурд!
Е как отсече само, дай повече инфо, кога и как от нежива материя е произлязла жива?

Общи условия

Активация на акаунт