"Ферберизиране"- запознати ли сте?

  • 3 076
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 684
Запозната съм и не го одобрявам, ама хич. Най-малкото, защото един мъж никога не може да се постави на мястото на една майка и да разбере какво усеща тя, докато бебето й се къса от рев в другата стая. Бих ти казала - майната им на авторитетите. Ти самата, със сърцето си, на ниво инстинкт, как го усещаш - правилно ли е? Детето не е куче, да го дресираш. Подобни опити според мен могат да доведат единствено до стрес и страх от изоставяне. Бебето ти има огромна нужда от теб точно сега - от гушкане, от утеха, от сигурност. А някакъв доктор те убеждава, че трябва да го третираш като в казармата, как ли пък не...
От моя опит с почти две годишно, много гушкано и все още кърмено дете, мога да ти кажа, че всяко нещо се израства. Децата се научават да спят по цяла нощ и да заспиват сами, когато се почувстват готови за това. Заспиват сами, защото са сигурни, че мама ще се върне и не ги е изоставила. Защото не ги е страх. Да, може би ще отнеме година-две, в които ще си уморена и няма да се наспиваш като хората. Но резултатът си струва. Търпение му е майката... и много любов. Успех!
Дона, напълно подкрепям мнението ти Peace  Heart Eyes
Мисля, че това са теории в името на теорията. Не просто, че никога не бих я приложила, но и много ще се радвам, ако успея да разубедя някой да я прилага върху невинните си дечица.
 

# 16
  • Мнения: 1 896
Този метод е доста остарял и отречен, дотам че "ферберизиране" се е превърнало вече едва ли не в мръсна дума. Всъщност самият Фербер в последната си книга донякъде си преразглежда вижданията за приспиването на децата.
Доказано е, че оставянето на децата да плачат води до куп проблеми като увреждания на мозъка, повишена  податливост на стрес и емоционални проблеми, когато пораснат.
Не случайно инстинктът на майката й подсказва да отиде при детето веднага щом го чуе да плаче, да го гушне. На кърмачката дори млякото й потича като чуе плача на бебето. Всички тези неща са изработени от природата в продължение на много векове еволюция и са единствените правила, които аз бих искала да следвам с моите деца.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 605
Последните няколко статии които четох на дълго и на широко обясняваха колко е вредно да се люлее или кърми детето докато заспи...
Стана ми любопитно - какво му е вредното на гушкането преди сън. Какви са аргументите на този Цербер... т.е. Фербер. Може ли поне кратка версия, моля!

# 18
  • Мнения: 1 029
Абсолютно съм съгласна с Dona !
Чудесно го е обяснила. Peace

Много добре казано. Аз също не съм привърженик на този метод и ми се струва доста крайно. Един път опитах и повече сърце не ми даде. Предполагам, че ще се израсте с времето.  Peace

# 19
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Хич не ща и да го чуя този метод.
Заспива си на гърдата, събужда се по някоя време, суче, заспива и така до сутринта. Всички наспани и доволни. Grinning
Не вярвам в теории, доверявам се единствено на сърцето си и на детето си.
Дона го е казала прекрасно!

# 20
  • Мнения: 380
Стана ми любопитно - какво му е вредното на гушкането преди сън. Какви са аргументите на този Цербер... т.е. Фербер. Може ли поне кратка версия, моля!
Този Фърбър накратко казва,че може да започнеш да учиш бебето си само да се успокоява когато е физически и емоционално готово за това, обикновено между 4 и 6 месец. Предлага рутината с топла вана, гушкане, кърмене,приказка  и всичко както си му е реда, след което да се сложи детето будно в леглото и да се остави там. Ако плаче, да се остави за 5 мин. После да се вдигне, да се успокои и пак да се сложи. След това да се остави 10 минути да плаче и пак да се вдигне и така да се увеличава времето за плач. Според него ако слагаш детето будно в леглото, ще го научиш да заспива само.  Успокояването на детето не трябва да е с кърмене.
Според него бебетата си правят асоциации когато заспиват. Ако свикнат да заспиват с люлеене или кърмене, то ще разчитат на тези неща за да заспят всеки път и ще чакат да се повторят когато се събудят по средата на нощта.
Та това е общо взето. Четох някаква статистика че от тези които го практикуват 70% са имали успех. Хора всякакви...

Аз лично никога не бих оставила синът си да плаче. Кърмим се денем, нощем, за заспиване, за успокояване. Не ми дава сърце да го слушам как плаче  Naughty


 

# 21
  • Мнения: 241
Опитах веднъж да я оставя да плаче докато заспи. Накрая и на мен ми се приплака и пратих по дяволите всички "възпитателни" методи.
Гушкане до дупкааааааа  Peace

# 22
  • Мнения: 393
Тоя доктор да си го прилага метода на неговите деца, а не да съветва ние какво да правим с нашите! Naughty
Новороденето ми детенце ще плаче, ще се дере и ще започва да хълца, а аз ще го държа в кошарата и няма да си го взема на ръце, за да го успокоя! АБСУРД! Та нали като са толкова мънички единствената им утеха и чувство за сигурно я носи мама ..

# 23
  • Мнения: 660
Та това е общо взето. Четох някаква статистика че от тези които го практикуват 70% са имали успех. Хора всякакви...

А дали има правени статистики (и дали е възможно да се направят) за дълготрайните последствия - дали това води до по-голяма самостоятелност и самоувереност на вече зрелия индивид или обратно - до емоционална отчужденост и празнота поради завъртането на кръга:

усещане за отказана любов - вътрешна обезвереност - неспособност за самоизразяване -  неспособност да покаже любов - неспособност да приеме дадената любов - вътрешна обезвереност Thinking

# 24
  • Мнения: 4 629
Запозната съм. Ние сме прилагали някой от методите на д-р Фербер. Синът ми беше на 2,5 месеца, когато започнахме да го учим да спи в стаята си сам. Отне известно време не си спомням колко точно, но беше повече от 1 седмица.  Сега всички спим спокойно. Синът ми си ляга вечер в 7. Оставям го в леглото му, пожелавам му лека нощ и това е. Спи спокойно и се буди сутрин кък 8 - 8:30.

Като чета тук повечето мнения излиза, че аз или съм мъж, или много коравосърдечна майка, която не си обича детето  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 8 917
Не съм последователка на теорията на др. Фербер и никога не съм люшкала детето си.

# 26
  • Мнения: 2 292
не zнам колко е вредно , да се гушка детето, докато zаспи, но ми се струва доста по вредно да се травматиzира и да се иzоставя да пищи  #Crazy при нас всиzко стана постепенно. В наzалото zаспиваше с кърмене, после гушнат с книжка, после не толкова гушнат до мен на леглото, сега веzе поzволява и на баща си да го приспива ... и до самостоятелно zаспиване ще стигнем беz ексцесии. няма до 50г. да го гушкам zа лека нощ я.

# 27
  • Мнения: 3 718
Е те това ми се струва по-логично :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106744.0

# 28
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Запозната съм и това с оставянето на детето да плаче ми се струва ужасно. Дона много добре го е обяснила. Не съм оставям детето ми да плаче.

# 29
  • Мнения: 4 401
Кога авторите ще почнат да носят и наказателна отговорност за експериментите които си правят с нашите деца?Ама и ние майките сме за #2gunfire не стига че даваме пари за книгите им ами и ги лансираме показвайки колко сме ''начетени''.А  за това че сме съсипали психически иначе здравите си рожби сме точно толкова виновни колкото и такива  ''авторитети''.

Общи условия

Активация на акаунт