"Зелени" идеи за домашна употреба

  • 103 942
  • 1 044
  •   1
Отговори
# 690
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Прах за пране Фрош не съм срещала никъде,мисля,че нямат.....

има, но незнам дали в Б-я го има. и аз съм много доволна от Фрош

# 691
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В магазинчето до нас го продават ... аз обаче ползвам един универсален препарат, който става и за пране на ръка, освен за всякакво друго почистване и сипвам от него в пералнята... към 3,00 лв. е в Метро

# 692
  • Мнения: 2 222
Хей, момичета, много сте бързи с отговорите Simple Smile
Благодаря!
Както виждам на опаковката на праха за пране - пише, че е за 36 пранета... Смятам, че цената си е напълно приемлива в този случай!
Иначе под "ограничен асортимент" имам предвид, че имат само препарат за чинии, течния перилен, за прозорци и универсален за почистване са фаянс. На времето от "Бриколаж" си бях купувала един за тоалетна - с оцет, но него не го намирам сега.
http://www.frosch.de/de/produkte

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 14:55 от tania_ark

# 693
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
аз също купувам един с оцет ... имам даже в момента ... продава се

# 694
  • Мнения: 899
Фрош имат течен перилен препарат, виждала съм го в Хит, мисля за грамажа си беше по евтин от събратята си.

А иначе, на който му липсва мириса на омекотителя, Фрош имат и такъв, розовият е много приятен.

# 695
  • София
  • Мнения: 3 818
В Пикадили също има голям избор на препаратите Фрош. Аз от там купувам. Имат течен за пране, а имат и на гранули.Peace

# 696
  • Мнения: 605
В магазинчето до нас го продават ... аз обаче ползвам един универсален препарат, който става и за пране на ръка, освен за всякакво друго почистване и сипвам от него в пералнята... към 3,00 лв. е в Метро

Secretgarden, не разбрах това универсален препарат на Фрош ли е, или друг ?

# 697
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В магазинчето до нас го продават ... аз обаче ползвам един универсален препарат, който става и за пране на ръка, освен за всякакво друго почистване и сипвам от него в пералнята... към 3,00 лв. е в Метро

Secretgarden, не разбрах това универсален препарат на Фрош ли е, или друг ?

Ами продават и прах и препарат... аз пък какво питаш не разбрах  newsm78

# 698
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Понеже отдавна зяпам в темата, а и съм привърженик на опазването на околната среда и здравето на човечеството, чакай да се запиша тука.
Мога да кажа, че боклук не хвърлям разделно, защото казанът за боклуци е един. Напоследък хвърляме тонове строителни отпадъци, но на определеното за целта място. Иначе подобни малки могили от изкъртени жилища има по пътя за вилата ни и гледката не ме очарова. Не стават за засаждане на овошка хич!
Напоследък прах с тоя Фрош, защото ми е изгоден. Пера от години с течен Первол, замених го с течен Фрош. Доволен е, върши работа. Но по-прилични са таблетки Са8 на Амуей. Само дето ароматът е на истинско изпрано, а искам малко по-тъй парфумирано да е и обмислям омекотител. Ама не харесвам омекотители, излишни ми се видят.. Ще постигна консенсус със себе си, скоро ще е.
Понеже наближава краят на ремонта у дома и ще имам чисто нова къща за почистване, съм решил да имам само 2 препаратоса. Органично-екологични, всичко чисти. Универсален Лок - пробвано е, ще чисти всичко. Нямам нужда да кича шкаф, не замърсявам канализацията, съответно и южния плаж, който е забранен за къпане. Виж, тряба ми и пречиствателна станция в клозета, но туй друг път ще мисля. За цял блок много пара ще ми тряба.  newsm78

Искам да питам, мухъл с какво се почиства прилично? Оцет, лимон? Нещо нехлорно?
Освен белите фуги някой ден, сега трябва да отстраня малко мухливост от един ъгъл и не щем химия. Дайте акъл.

# 699
  • София
  • Мнения: 3 818
Виж тук и тук. И това.

# 700
  • Мнения: 2 759
...Виж, тряба ми и пречиствателна станция в клозета, но туй друг път ще мисля. За цял блок много пара ще ми тряба..
                 Това ме присети да ви оцъкля с един доста куц превод на статийка по темата:




            Въпреки че идеята за събиране на дъждовна вода в резервоари за употреба в сухите периоди е стара колкото света, и въпреки че цистерните са използвани по цял свят за запазване на баланса между дъждовните и сухите периоди, оползотворяването на дъждовната вода не беше поставяно за обсъждане в Германия доста дълго време. В посоката на разширяване на съзнанието и на усилията за запазване на природните ресурси все повече хора се замислят за разширяване употребата на дъждовната вода и т.нар. 'сива вода' (greywater). тъй като Германия е страна с голямо количество валежи (вж. картинката) и като цяло е достатъчно водоснабдена, това развитие беше обсъждано доста оспорвано от гледна точка на хигиеничните и екологични рискове. По тази причина, обрисуването на ролята на Германия и на развитието на технологиите тук не означава че тяхното приложение е гарантирано. По-скоро това означава да се покаже как немските инструменти и технологии могат да стимулират идеи за решаване на проблеми в други страни.

             Например идеята за заместването течащата в тоалета вода с дъждовна, вместо питейна не е била интересна допреди 15 години. В последните няколко години, технологиите необходими специално за събиране на дъждовна вода за употреба в тоалетното казанче, достигат високи технологични стандарти като цяло като надеждност на промишлеността. Сега инсталирането на системи за събиране на дъждовна вода се поддържа от растящ брой общински съвети.



Оползотворяване на дъждовната вода

             Както се вижда на картата, Германия е страна с обилно количество валежи на квадратен метър. Тук няма недостиг на вода - питейната вода е достъпна практически навсякъде. Въпреки този факт, системите за оползотворяване на дъждовната вода са продължавали да се развиват технологично и дори все повече са били инсталирани (www.fbr.de). Причината за това е желанието на много хора - дори без каквито и да е етични обсъждания - да използват природните ресурси запазвайки ги и отнасяйки се отговорно, въпреки че има достатъчно вода в почти всички райони на Германия през цялата година.

             От гледна точка на полезността на водата с дадения капацитет и случайните резерви оползотворяването на дъждовната вода е проблемно, защото високата цена за водоснабдяване трябва да бъде пропорционално разпределено върху дори по-малко кубични метри продадена вода. В резултат на това водните тарифи нарастват за всички потребители (дори за тези, които не оползотворяват дъждовна вода). Оттогава тарифите за изразходване на водата се калкулират съгласно на обема на консумирана питейна вода, тарифите за изразходена вода на кубик  растат и когато консумацията на питейна вода намалява; обема изразходена вода остава същия (поради дъждовната вода, която също попада в каналите като изразходена вода).


             Ситуацията е различна там, където подпочвените води и нивото на водата не са задоволителни или където технологичните капацитети или отдели са стегнати, специално в гъстонаселените райони или в развиващите се страни и изплуващи икономики. На тези места оползотворяването на дъждовната вода може значително да облекчи околната среда и има смисъл от макроикономическа гледна точка.

             Диаграмата долу илюстрира основните компоненти на системата за оползотворяване на дъждовна вода. Много важно е да сте сигурни че няма дъждовна вода, която би могла евентуално да бъде заразена и случайно да попадне в мрежата за питейна вода, която трябва да доставя само висококачествена вода за пиене.

             Балансирането на индивидуални обстоятелства определя екологичните ползи на всеки отделен случай на използване на дъждовна вода. Когато питейната вода се пести, енергия, химикали и други ресурси също биват спестени. От друга страна, материали и енергия се ползват от системата за дъждовна вода.


             Оползотворяването на дъждовната вода, например, беше успешно приложено в десет обществени институции в Хамбург, в летището на Франкфурт, в 'Hessischer Rundfunk broadcasting company', в 'at the UFA Film & TV Production Institute', намиращ се в Берлин, в 'Weil municipal garden center', и в автомивка в Юберлинген. Основни изисквания за тези системи са широка площ на покрива, възможно повече и редовна консумация на вода през цялата година. Подобни условия позволяват голям брой приложения с икономически потенциал, специално в областта на търговията (например търговски центрове, спортни отдели/средства. транспортни центрове).

             Град Бон (310 000 население) промени графика си за таксуване за използване на обществени водни системи (регулиране на канали) в началото на 1996 за да насърчат и рекламират оползотворяването на дъждовната вода, просмукването/филтрирането на дъждовната вода, отварянето на наклонени повърхности, и въвеждане на 'зелени покриви' (покриви, покрити със зеленина). В Бон таксите за консумирана вода са направени по-високи от таксите за дъждовна вода и таксите за мръсна вода (стандарт за разделени такси). Притежателите на къщи сега могат да спестят до над 50% от таксите за дъждовна вода ако павират алеите си и тротоарите с водни промокаеми повърхности, ограничат обема на дъждовна вода, която избягва с инсталирането на 'зелени покриви', изкопаят извори   (падини, кнавки, езерца) или инсталират система за оползотворяване на дъждовната вода. Сходни програми са били прилагани в множество други общини, например в сферата на съвместните изследователски проекти на Federal Ministry of Education and Research (Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft, Forschung und Technologie)[36].

             Франкфурт (654 000 население) през 1992 си поставя за цел да намали настоящата си зависимост от обществената водоснабдителна система чрез ефективна употреба на водата в частните домакинства, обществените институции и частния бизнес. С помощта на широкомащабна кампания, консумацията на водата през 2000 година е намалена до 20 % в сравнение с 1991/1992 (от промяната в комсуматорските навици, повишаване на качеството на водноспестителните инсталации и устройства, водноспестителните контрагенти и т.н.т.) Употребата на дъждовната вода в домакинството (едновременно в еднофамилни къщи, домове или многосемейни къщи)) за промиване на тоалета, пране и напояване на градините се насърчаваше и чрез общодостъпна програма за сусбсидии.
             В допълнение на заместването на питейна вода с дъждовна такава, преработената вода, генерирана от домакинската 'сива вода' доведе до значителни приходи.
             'Сивата' вода е водата, която се оттича от ваните, душовете, washbasin и пералната машина. В домакинствата, които пестят вода около 60 литра 'сива' вода се генерира от един човек дневно. Откакто 'сивата' вода се генерира направо във всяко домакинство в точно същия обем всеки ден независимо от времето, сравнено с оттичането от покривите това представя една постоянна суровина. Тя е само леко замърсена; в голямата си част без утайка, мазни субстанции и твърди частици, само леко бактериално замърсена; и освен всичко това с използваема температура. Първите процесори за 'сива' вода са били използвани едновременно в домакинствата и в хотелите. Риск за хигиената почти не съществува.
Обработената 'сива' вода може да бъде използвана като и питейната вода за почистване на тоалета, напояване на градината и за почистване. В момента се тества използването на 'сива' вода в и пералните.

             По-нататъшните възможности са комбинирането на употребата на сива вода и 'зелени покриви' в едно- или дву- фамилни къщи. Посредством запазването на дъждовната вода и големия процент изпарения на засадените покриви дъждовната вода не преминава през канализационната система. В същото време, стопаните използват питейна вода по-малко от една трета дневно на capita чрез използването на сивата вода в тоалета.[/i]

Функционален план на процесора за сива вода


             В хотелите и обществените сгради (спортни центрове, басейни, жилищни квартали и домовете за възрастни хора) относително голям обем сива вода се натрупва съвсем редовно. Има много практически примери за оползотворяването на сива вода в хотели, административни сгради, образователни заведения и т.н.т.. Периода на възвръщаемост на системите, инсталирани през 1996 в четиризвездния хотел 'Арабела-Шератон' (400 легла) в Офенбах например, се предвижда за седем години.
Беше осъществен новаторски селищен план с екологично развити домове   'Флинтенбрейте' в Любек (World EXPO housing development). В голямата 5.6 хектара резиденция намериха място 12  двуфамилни къщи, 45 градски къщи, съвместно управляеми и апартаменти с тенденция/насоченост.. не само защото са използвани екологични материали, но най-вече поради тяхната интегрирана енергия, водоснабдяване и система за отпадъци. Тази система е структурирана да затвори естествения цикъл.

             Напредналите разработки по запазването на водата обхващат в допълнение на пестенето на вода, и употребата на хранително и енергийно съдържание. Проекта е ориентиран към близки цели на модерната рециклираща икономия: да затвори цикъла на материалите толкова близо до естествения, колкото е възможно, по този начин намалява употребата на ресурси и избягва замърсяването на околната среда от самото начало.  Вътре в този хармоничен план за пестене на енергия и вода, отделното събиране и handling на дъждовната вода, сивата вода (отпадна вода без утайка от душа, кухнята и т.н.т), черна вода (отпадната вода от тоалетната) и органични отпадъци са envisioned. Дъждовната вода се стича директно в почвата на жилищния район. Сивата вода се обработва в root system WWTP's с минимална миризма и се връща обратно в естествения воден цикъл.


                     Greywater - обяснение в картинки.
                     Допълнителна литература
                     Бг фирма, извършваща подобна дейност (дори тече промоция в момента  ).

                    П.П. Преводът е доста куц, както вече казах, но заглавието е линк към оригиналната статия, приемам редакции.

Последна редакция: чт, 30 авг 2007, 05:00 от Лигла

# 701
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

незнам ... пробвай със сода ...то със сапун само също се чисти, но дали после отново се появява  newsm78 ... или по- хард,  пробвай да разредиш белина така, че да остане слаб мирис на хлор и дай на мъжа ти да напръска ... нещо такова....пробвай ... все пак белината се използва за дрехи, които слагаш на тялото си и предполагам да е леко по- безопасна от препарата против мухъл ...  Thinking

Аз бих го измила с вода и сапун ... или ако е бяла стената с варова вода

# 702
  • София
  • Мнения: 3 818
Ето малко интересна информация, относно пасивните къщи, за които лично аз разбрах наскоро. И тук. Peace

# 703
  • Мнения: 1 598
Още съм на първите страници  ooooh!– толкова много полена инфо има, че вече си записвам в отделен файл
Исках да питам какво количество сода слагате в прането
4-5-6 супени лъжици. Обаче на мен ми липсва ароматът на омекотителя и се чудя с какво да го заменя.  Thinking Етеричните масла не са добра идея..
Можеш да слагаш калъпчета добре ухаещи сапуни между дрехите си в гардероба или чекмеджетата, върши страхотна работа.

# 704
  • Мнения: 9 913
искам да питам за градските чешмички, които все още работят на места. Тези, които нямат кранче за спиране, а по цял ден си текат на площада или в градския парк и който мине, пие, а хлапетата се пръскат. Къде отива тази вода, която тече така денонощно?

Общи условия

Активация на акаунт