с колко пари живеете на месец?

  • 42 068
  • 592
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 336
Относителни са нещата. Има ли човек, който да не иска да има повечко пари?
Има, има  Joy я прочети по-внимтелно, колко хора тук не искат повече пари, че току виж станали нещастни, невъзпитани, простаци   Joy  като останалите от темата  Wink
Толкова безумни изказвания на едно място отдавна не бях виждала  Wink
Те и децата им щастливи в нямането, защото са добре възпитани, а ти на твоето като му купуваш играчки Чико и го водиш на море ще видиш колко неблагодарно, нещастно и невъзпитано ще стане  Joy !

# 541
  • Мнения: 459
Относителни са нещата. Има ли човек, който да не иска да има повечко пари?
Има, има  Joy я прочети по-внимтелно, колко хора тук не искат повече пари, че току виж станали нещастни, невъзпитани, простаци   Joy  като останалите от темата  Wink
Толкова безумни изказвания на едно място отдавна не бях виждала  Wink
Те и децата им щастливи в нямането, защото са добре възпитани, а ти на твоето като му купуваш играчки Чико и го водиш на море ще видиш колко неблагодарно, нещастно и невъзпитано ще стане  Joy !


Аз съм сигурна, че искат повече. Но понеже нямат, това им срива самочувствието и от там идват всичките изказвания, за които говориш.  Grinning

# 542
  • Linz
  • Мнения: 11 619
... образование, качествена храна, забавления, почивки и т.н
Това ли прави хората щастливи? Не мисля... за някои са просто даденост и не ги оценяват. Но има и щастливи хора, които не се стремят към задоволяване на тези потребности.

# 543
  • София
  • Мнения: 2 850
Малий! Темата придобила много философски смисъл!

Парите...абе важни са си. Вярно е, може да си богат и нещастен. Но е вярно и друго - едва ли е много лесно да си щастлив, ако си беден. Парите не трябва да са самоцел и смисъл на живота, но във всички случаи подпомагат доброто му прекарване, нали така?

Иначе съм съвсем съгласна с Tess, че човек променя отношението си към парите, когато има деца. И при мен това е неоспорим факт.

Абе не е срамно да се изкарват пари. Не е срамно и да се работи любима работа, дори и да не е високо платена - като учителската, например. Но за мен е недопустимо и срамно да се мизерства, да се мрънка, но да не се прави нищо да се изкарат пари и да се успява в живота. Peace

# 544
  • Мнения: 4 965
...
Откакто имам деца, почувствах необходимост да направя нещо в материално отношение - апартаменти, имоти, пари и т.н. Никога преди това тези неща не са представлявали никакъв интерес за мен.

Абсолютно същото е и при мен - преди парите ми отиваха за собствения ... (купувах си дрехи и ходих по дискотеки), без да влагам мисъл и идея колко са и какво може да направя с тях.
Сега това е начинът да дам и да направя за децата ми повече - пак казвам - в материален аспект, но това ми помага много и в духовен (половината забавления и занимания надали бих си ги позволила в друга ситуация - танци, куклен театър, книжки, образователни програми и подобни).


Рени, не става въпрос толкова за материалното, а това, че с повече пари можеш (естествно, при желание и интерес, защото ако си някой лумпен няма и да се сетиш) да си осигуриш и много повече духовна храна. Жалко е, но е факт, че днес всяко нещо струва пари - пак казвам: театър, опера, оперета, интересна литература и т.н. (ами, че една книга струва най-малко 10 лв.).
Мен това ме прави щастлива, а не дрехи и обувки - те са необходимост, но не искам да изпитвам нужда да ги имам, а при нужда да ги имам (има разлика).

# 545
  • Мнения: 459
... образование, качествена храна, забавления, почивки и т.н
Това ли прави хората щастливи? Не мисля... за някои са просто даденост и не ги оценяват. Но има и щастливи хора, които не се стремят към задоволяване на тези потребности.

Добре, според теб кое прави хората щастливи?

Аз съм щастлива, когато видя усмивката на дъщеря ми когато я люлея на люлката. Това мога да го имам с пари и без пари.  Когато дъщеря ми поиска .... /нещо, което се купува с пари/ и аз й го купя, тя пак се усмихва, и това пак ме прави щастлива. Но ако не мога да й го купя, пак ли ще съм щастлива?

# 546
  • Мнения: 1 336
... образование, качествена храна, забавления, почивки и т.н
Това ли прави хората щастливи? Не мисля... за някои са просто даденост и не ги оценяват. Но има и щастливи хора, които не се стремят към задоволяване на тези потребности.
Добре де кое???
Не мога да си представя да си тъп, беден, болен и необразован и същевременно да си щастлив, а децата ти да нямат най-необходимото  newsm78 трябва да си луд иначе няма как да стане  Wink

# 547
  • Мнения: 4 555
Извинявам се, че се намесвам във философския спор за цената на щастието, но по-нагоре видях реплика на Mamica, на която искам да отговоря, но не ми се търси да я цитирам.

Не съм съгласна, че за да постигнеш нещо, трябва непремено да се скъсаш от денонощна работа и да виждаш години наред семейството си само докато спят. И че си струва да платиш тази цена, за да можеш да купиш на детето си всичко, което ти посочи на някоя витрина.
Аз и милиони да имах, пак не бих му купила всичко, което ми посочи, но това е друга тема.

Ето, например ние с мъжа ми изкарваме с лекота сумата, с която живеем. Аз работя на 4 часов работен ден, а той определено не се пребива от работа.
А инвестицията се състои в следното - когато преди години прохождах в професията си (програмист съм), се съгласих известно време да работя за по-малко пари, но да не ме пришпорват със срокове. Така се понаучих на занаята, написах си енджин и най-основните функции, които и до ден днешен използвам и сега всеки нов проект ми носи повече пари, а ми отнема все по-малко време. За мен това е инвестиция. С времето приключвам един проект за все по-малко време и с по-малко напрежение, а взимам все повече пари, защото върша работата по-бързо и по-качествено. Понеже съм си направила готови енджини за по-основните неща.
Аз съм избрала за себе си този път като инвестиция още докато съм била 22 годишна, току-що завършила университета, без да имам деца и мъж за гледане, с които да деля времето си.
Имам и друга специалност (хуманитарна), по която работех, за да се издържам, докато изуча софтуерните технологии. Така че във всеки един момент мога да работя в повече от една област.
За мен това е инвестицията - да имаш избор, възможност за развитие и то докато си млад и без да се пребиваш от работа.


Иначе спорът, който се започна в последната страница е безсмислен. Разбира се, че никой няма да откаже да има много пари. Работата винаги е била в жертвата, която според някои си струва, а според други - не особено. Затова всеки живее своя живот и взима своите решения, не чака другите да решават вместо него.

# 548
  • Linz
  • Мнения: 11 619
... образование, качествена храна, забавления, почивки и т.н
Това ли прави хората щастливи? Не мисля... за някои са просто даденост и не ги оценяват. Но има и щастливи хора, които не се стремят към задоволяване на тези потребности.

Добре, според теб кое прави хората щастливи?

Аз съм щастлива, когато видя усмивката на дъщеря ми когато я люлея на люлката. Това мога да го имам с пари и без пари.  Когато дъщеря ми поиска .... /нещо, което се купува с пари/ и аз й го купя, тя пак се усмихва, и това пак ме прави щастлива. Но ако не мога да й го купя, пак ли ще съм щастлива?
За съжаление така възпитаваме и децата- щастливи са когато имат. А те искат да имат все повече и повече. Виждам го и в моите деца и осъзнавам грешката си- всеки ден ме питат днес каква играчка ми купи, какво ми носиш... И ако не им нося нищо ново се цупят... Мисля, че така не им осигуряваме щастливо бъдеще Sad

# 549
  • София
  • Мнения: 4 423
Да,  темата в последните страници е придобила съвсем друг вид.
Някой на някого обяснява, колко щастлив е и с колко.... това не ми се чете.
Никой не тръгнах да убеждавам да стане беден за да е щастлив, но не искам и мен да убеждават да стана богата за да съм добре.
Някъде ме попитаха дали зад гърба ми не е включен телевизор - включен е, живота ми е безкраен сериал, разликата е, че никога не знам каква ще е последната серия, нищо, че аз пиша сценария.
Много добра домакиня - да
красива - да
свежа - много
прекрасно дете - да
ученолюбиво и умно - да
съпруг, които не иска да направи и крачка без мен - да
.... богат чичо - може би не, но леля...
Никога няма да разберете, какво имам - имам всичко на този свят!

# 550
  • Мнения: 4 555
Иначе по философския спор напълно подкрепям РЕНИ.
Изпададе в крайности с тези боси, голи, гладни и нещастни деца. Все пак не става дума за крайната бедност, когато умираш от глад и студ.

За да отгледаш детето си в нормални условия на живот не ти трябват милиони.
Да предположим, че парите ти стигат за нови и хубави дрехи (е, няма да са Бенетон, но не в марката е щастието, нали), ще имаш да платиш за лекар, ще имаш за здравословна храна (доколкото съществува такава в днешно време), ще имаш за хубави курсове по езици, пиано и каквото още искаш (работила съм в сферата и много добре знам как вървят цените - и тук не ти трябват милиони), ще можеш да возиш детето си на училище с прилична кола, дори и да не е BMW, ще можеш да си позволиш да му купиш толкова играчки, с колкото то има потенциал и време да играе (нали се сещате, че децата нямат 48 часово денонощие).

И сега нека да не изпадаме в крайност. Ако можеш да си позволиш всичко това, но не и Бенетон и BMW, защо смятате, че детето непремено ще е нещастно?
От нормалната ситуация (която описах по-горе) нататък, парите не са ти непремено необходими, за да си щастлив. Понеже от нам нататък с пари можеш да си купиш дворец, самолет, палто от крокодилски ембриони и каквото ти хрумне друго, но липсата на тези вещи не е задължително условие да си нещастен. Просто точно на тази граница се губи връзката между щастието и задължителното наличие на пари.

# 551
  • Мнения: 1 336
За да отгледаш детето си в нормални условия на живот не ти трябват милиони.
Да предположим, че парите ти стигат за нови и хубави дрехи (е, няма да са Бенетон, но не в марката е щастието, нали), ще имаш да платиш за лекар, ще имаш за здравословна храна (доколкото съществува такава в днешно време), ще имаш за хубави курсове по езици, пиано и каквото още искаш (работила съм в сферата и много добре знам как вървят цените - и тук не ти трябват милиони), ще можеш да возиш детето си на училище с прилична кола, дори и да не е BMW, ще можеш да си позволиш да му купиш толкова играчки, с колкото то има потенциал и време да играе (нали се сещате, че децата нямат 48 часово денонощие).
Това няма как да стане с две заплати по 300 лв., ако някой знае как се правят тези чудеса да ми пише на лични  Wink

# 552
  • София
  • Мнения: 4 423
Е, става, на лични няма какво да ти пиша, но става - точно с 600лв можеш да си позволиш нормален начин на живот без излишни екстри.

# 553
  • Мнения: 1 400
За да отгледаш детето си в нормални условия на живот не ти трябват милиони.
Да предположим, че парите ти стигат за нови и хубави дрехи (е, няма да са Бенетон, но не в марката е щастието, нали), ще имаш да платиш за лекар, ще имаш за здравословна храна (доколкото съществува такава в днешно време), ще имаш за хубави курсове по езици, пиано и каквото още искаш (работила съм в сферата и много добре знам как вървят цените - и тук не ти трябват милиони), ще можеш да возиш детето си на училище с прилична кола, дори и да не е BMW, ще можеш да си позволиш да му купиш толкова играчки, с колкото то има потенциал и време да играе (нали се сещате, че децата нямат 48 часово денонощие).
Това няма как да стане с две заплати по 300 лв., ако някой знае как се правят тези чудеса да ми пише на лични  Wink
Стават, стават и не са кой знае какви чудеса Flutter.

# 554
  • Мнения: 4 555
Това няма как да стане с две заплати по 300 лв., ако някой знае как се правят тези чудеса да ми пише на лични  Wink
Да, но тук не ставаше дума за две заплати по 300 лв. Беше казано неколкократно, че 2000 лв са нищо и че с толкова пари си ниска средна класа (и може би като извод трябва да се срамуваш от това, понеже не си елитен).
Аз съм от тези с 2-те хиляди и мисля, че това, което съм описала по-горе идеално може да стане с толкова пари, пък били те и нищо според някого.

Да ти кажа честно, то е въпрос на оправност. Аз имам талант да разпределям лесно парите. Като малка гледах как майка ми разпределя семейните финанси и се хващах за главата. Предлагах й да й помогна, но тя ми нямаше доверие. Като станах самостоятелна, винаги съм се справяла идеално със сумата, с която разполагам.
Но пък откъм време съм много зле. Времето все не ми стига и все не съм свършила каквото имам по план, ужасна съм. Познавам хора, които са така с парите - имат много и все искат на заем, защото вместо да си купят каквото са планирали, те все ги изнизват по случайни хрумки. Но пък с времето са страшно точни - имат вътрешно чувство да си го разпределят идеално и винаги им стига и за работа и за почивка.
Всеки е развит в някаква насока и нещо му се удава по-лесно от друго.

Общи условия

Активация на акаунт