с колко пари живеете на месец?

  • 42 069
  • 592
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 1 336
Това няма как да стане с две заплати по 300 лв., ако някой знае как се правят тези чудеса да ми пише на лични  Wink
Да, но тук не ставаше дума за две заплати по 300 лв. Беше казано неколкократно, че 2000 лв са нищо и че с толкова пари си ниска средна класа (и може би като извод трябва да се срамуваш от това, понеже не си елитен).
Аз съм от тези с 2-те хиляди и мисля, че това, което съм описала по-горе идеално може да стане с толкова пари, пък били те и нищо според някого.
с 2000 да Peace
Е, става, на лични няма какво да ти пиша, но става - точно с 600лв можеш да си позволиш нормален начин на живот без излишни екстри.
ако парното и образованието на децата са екстри в 21-ви век  newsm78

# 556
  • София
  • Мнения: 4 423
Добре де, хайде моля те да ми обясниш колко струва образованието на дъщеря ми, че аз забравих нещо?
Не ми струва стотинка, парно не плащам и нямам, за какво друго става дума?

# 557
  • Мнения: 2 556
Честно казано, това с образованието и на мен взе да ми писва. Аз например, и да искам детето ми да ходи в частно училище, няма как, защото в Плевен такова няма  Simple Smile Ето как спестявам даже без да искам  Mr. Green

# 558
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Честно казано, това с образованието и на мен взе да ми писва. Аз например, и да искам детето ми да ходи в частно училище, няма как, защото в Плевен такова няма  Simple Smile Ето как спестявам даже без да искам  Mr. Green
Отделен въпрос е колко е по-качествено образованието в частните у-ща... Сега сигруно някой пак ще цитира поговорката за киселото грозде, но не е така. Скъпо не е равно на качествено.

# 559
  • Мнения: 1 336
Добре де, хайде моля те да ми обясниш колко струва образованието на дъщеря ми, че аз забравих нещо?
Не ми струва стотинка, парно не плащам и нямам, за какво друго става дума?
Разбрахме, че нищо не ти струва, защото според теб и стига това, на което я учат в училище  Peace
Мога обаче да ти дам пример с децата на моя приятелка, които са на възрастта на твоето (15-17 години)- и двете в момента посещават това място:  http://www.britishcouncil.org/bg/bulgaria-english-sofia.htm, защото не са умни колкото твоето да се подготвят сами  Wink едното ходи на плуване, другото на тенис...
Някой беше попитал смяташ ли, че старта на едно дете подготвено само в училище и на друго с допълнителни занимания е равен  newsm78 и защо ако може с малко повече труд да го дадем на децата си да не го правим  newsm78 нека му дам най-доброто което мога, а то да прави каквото реши!

# 560
  • Мнения: 4 555
В България все още образованието не е на нужното ниво, че цената да е показателна за нещо.
Което е жалко, защото аз без да се замисля бих си записала детето в частно училище, ако това беше показател.
Сега обаче ще си в един клас с деца на мутри и има голяма вероятност да ти пишат шестици, понеже си плащаш таксата.
Това, което давам за пример разбира се е крайност. Има много свестни учители в частните училища, както и частни училища с много прилични условия. Но все още цената не е показател за доброто образование.

EkaterinaM, наистина зависи от детето много повече, отколкото от подготовката. Мен ме приеха и двата пъти без грам уроци (макар първия път не по първо желание), а моя съученичка пак без уроци изкара най-високата оценка на изпита по немски в СУ. Друг мой съученик (пак без уроци) изкара най-високата оценка по литература в СУ за Право и беше приет първи по бал. Друга съученичка две години ходи на частни уроци и изкара двойка. От провинцална гимназия сме, междудругото.
Аз лично съм ЗА уроците и допълнителните занимания за децата, но не смятам, че е напълно задължителна и жизненонеобходима екстра. Нито висшето образование само по себе си е сто процента задължително. Никъде другаде няма такъв голям процент на студенти, както при нас и не мисля че е, понеже сме много интелигентни и учинолюбиви.

# 561
  • София
  • Мнения: 4 423
Добре де, дай на твоите каквото смяташ за най - добро. Peace
Нека посещават ако искат 200 курса, аз от болни амбиции не страдам, за Кеймбридж не мисля да я подготвям, знае повече от много други нейни връстници посещаващи частни уроци и не знаещи нищо.
Не ми доставя удоволствие честно казано, на родителските срещи да виждам едни майки със самочувствие и при първата реплика от учител, че детето им не знае нищо, да потъват в земята от срам. Тогава се почва - колко ходи на частни уроци, как идва специална учителка в къщи, как така, защо, какво....
Е, нека ходят, няма лошо, живи и здрави, дъщеря ми на този етап няма нужда от такива неща, ако дойде такъв момент ( не дай си Боже), ще продам един, два апартамента и ще я изуча - спокойно, не научена няма да остане.
Нещо не разбирам, почва заяждане ли, защото в такъв случай няма смисъл да пиша повече в тази тема - няма какво да ударя на масата просто!

# 562
  • Мнения: 2 556
Голямото ми дете е на 6 и засега е изявило желание да ходи на рисуване, на карате и на английски. Ходи и на трите, като английския е в градината. Каратето и рисуването струват 65 лева на месец общо. Не ми се вижда страшно. Когато порасне, каквото иска да посещава, ще се грижа да няма проблем с таксите. Това не го мисля за образование, а за развлечение и радост на самото дете. А колко ще се изръсим за образование, ще разберем когато видим с какво иска да се занимава детето и какво иска да кандидатства. Нямам намерение отсега да се шашкам по темата, нито да се гръмна с базука, ако някое от децата ми реши, че не иска да следва висше примерно.

# 563
  • Мнения: 1 336
EkaterinaM, наистина зависи от детето много повече, отколкото от подготовката. Мен ме приеха и двата пъти без грам уроци (макар първия път не по първо желание), а моя съученичка пак без уроци изкара най-високата оценка на изпита по немски в СУ. Друг мой съученик (пак без уроци) изкара най-високата оценка по литература в СУ за Право и беше приет първи по бал. Друга съученичка две години ходи на частни уроци и изкара двойка. От провинцална гимназия сме, междудругото.
Аз лично съм ЗА уроците и допълнителните занимания за децата, но не смятам, че е напълно задължителна и жизненонеобходима екстра. Нито висшето образование само по себе си е сто процента задължително. Никъде другаде няма такъв голям процент на студенти, както при нас и не мисля че е, понеже сме много интелигентни и учинолюбиви.

Не знам на каква възраст си, аз съм на 30, също изкарах 4 оценки над 5.50 без уроци, но качеството на образованието преди 12 години няма нищо общо с това което е в момента. Брат ми е на 19, полу грамотен е според мен и ще вземе диплома над 5 за средно образование  Rolling Eyes, а не знае питагоровата теорема и е прочел само 1 книга в живота си... Rolling Eyes

# 564
  • Мнения: 4 555
Не знам на каква възраст си, аз съм на 30, също изкарах 4 оценки над 5.50 без уроци, но качеството на образованието преди 12 години няма нищо общо с това което е в момента. Брат ми е на 19, полу грамотен е според мен и ще вземе диплома над 5 за средно образование  Rolling Eyes, а не знае питагоровата теорема и е прочел само 1 книга в живота си... Rolling Eyes
На 27 съм.
Съгласна съм, че нивото на образованието в последните 15 години е отчайващо. Причините за това са много, а аз имам наблюдения "от кухнята" - както от ситуация в училищата, така и в министерството - тези, които пишат учебниците.
Предполагам, че това е момент, през който държавата трябва да мине, докато се нормализират нещата (макар за сега да не виждам такава тенденция).
Но мисълта ми беше, че не е нужно всеки да стане вишист. Просто е нереалистично.
Както някой по-горе беше предложил - който иска да изкарва пари, да отвори своя фирма. Ама не може всички да са шефове на фирми, трябва някой и да работи. Не може всички да са търговци, някой трябва да е продавач, друг - лекар, трети - шофьор и т.н.
Образованието ни в момента е супер неадекватно, но не е нормална ситуация децата да имат нужда от частни уроци, за да схващат какво им се преподава!
Имам предвид, че това ще е временно положение, което не може да бъде показателно.
Надявам се да го преодолеем скоро, макар че честно казано, не виждам как ще стане  ooooh!

# 565
  • Мнения: 178
Учителите да дават уроци, да пишат статии и книги, да водят курсове... има да, много учители и като гледам някои от тях мрънкат денонощно из форума, а децата ни неграмотни! Ами да работят извънредно, да се преквалифицират щом искат по-добър живот! Аз познавам двама учители семейство и никога не са ми се оплакали, че вземат ниски заплати, но всеки път ми се хвалят с публикации и нововъведения в курсовете които водят и т.н.
Повечето учители наистина са мързеливи и то много мързеливи!!!и като гледам какво грамотно поколение излиза последните 10 години от училищата и тези 200 лв са им много!!! Друг е въпроса тия дето са само на 200-тата лева не е ли по-добре да напуснат, та дано дойдат по-можещи, знаещи и находчиви на техните места!

 newsm78

Сега тук ще има малко спам, но само искам да попитам вие бихте ли си поверили детето в ръцете на човек, който работи на осем места, без почивен ден и гледа печалбарски на професията си?! Учителите не са предприемачи, не е необходимо да бъдат 'находчиви' и тежко на децата ни, ако станат! Какво значи "и тези 200 лв са им много"?! Те за норматив ли работят? С какво се мери изработеното на ден? И кой е виновен, че децата излизат "неграмотни" от училище?

Мисля, че са ни много куци разбиранията - за всичко. То се вижда и от темата. Дано някой ден се пооправим и слезнем на земята!  Praynig

# 566
  • Мнения: 7 003
Леле, тоя цитат съм го пропуснала. Как е възможно да говориш така , Екатерина...Майка ми е учител. Живот и здраве, аз също ще бъда. И ми е много мъчно, че именно родителите мислят така. Тъжно е. Вие/ние(то и аз ще бъда един ден), родителите, сме тези, които трябва да възпитават уважение към учителя у децата си...Много тъжно ми стана.
Извинявам се за офа.

# 567
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И какво ако детето ни посещава всевъзможни курсове, алианси и елитни училища? Какво ако носи маркови дрехи и вечеря черен хайвер? По-щастливо ли ще е?

# 568
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Всъщност точно това е което липсва.
Щастието не може да се добие с материални блага, нито пък с недоимък.
Това е нещо, което идва "отвътре"
И често така увлечени да го търсим, не виждаме, че е кацнало на рамото ни...и то си отива....

# 569
  • Мнения: 459
Аз мисля, че тука ставаше въпрос за нормални доходи, въпреки че въбоще няма да откажа милиони. А доколкото разбрах има 4- нни семейства, които изкарват с 500-600 лв. За мен това е мизерия. И да стоиш и да чакаш да ти свърши 2 или 3 годишното ти майчинството, наистина не го разбирам.

Общи условия

Активация на акаунт