Майчинството счетоводно - 3

  • 139 219
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 2 895
  • Мнения: 38
Incandescent, бих искала да задам следния въпрос. Тъй като моят работодател може без проблем да ми увеличи заплатата, колкото поискам, каква е оптималната заплата, която трябва да получавам последните 6 месеца, за да получа максималния размер на обещетението за майчинство в размер на 315 дни ? И ако по време на бременността съм в болнични, как ще се отрази това на горното обезщетение?

# 2 896
  • Мнения: 226
Здравейте! Страхотно е, че има такава тема - браво за идеята и изпълнението! Simple Smile
Намирам се в следната ситуация: В момента съм в майчинство, което трябва да приключи към средата на януари 2008. Смятам да напускам настоящата си фирма, но не съм решила как да стане това. Изплащам и кредит и хич не ме устройват 180те лв на месец след първите 9 месеца. Планирах да си използвам отпуската, която е много - около 5-6 месеца, а и е платена. До колкото знам обаче, трябва да прекъсна майчинството си, а и да поработя известно време.
Въпросите ми са следните:
1. Мога ли да си ползвам отпуската и има ли вероятност да ми откажат? Кой е най-добрия начин?
2. Какво губя ако си прекъсна майчинството?
Благодаря ви предварително!

# 2 897
  • Мнения: 9 050
Incandescent, бих искала да задам следния въпрос. Тъй като моят работодател може без проблем да ми увеличи заплатата, колкото поискам, каква е оптималната заплата, която трябва да получавам последните 6 месеца, за да получа максималния размер на обещетението за майчинство в размер на 315 дни ? И ако по време на бременността съм в болнични, как ще се отрази това на горното обезщетение?

Не съм Incandescent, но си позволявам да ви отговоря. Оптималният доход, на който да се осигурявате е, разбира се максималния осигурителен доход от 1400 лева, с една малка особеност. За да получавате максималния размер на обезщетението, трябва да се осигурявате на 1400 лева, но да внасяте ДОД върху 1760 лева. Тогава ще получавате максималното възможно обезщетение от 1260 лева. Ако се осигурявате на 1400 лева и внасяте ДОД също на 1400 лева, обезщетението ви ще е около 980 лева.

По време на болничен не се осигурявате. Следователно, ако през 6-те месеца сте в болнични, няма как да ви се отчете увеличеният осигурителен доход. Ако сте в болнчен, на практика обезщетението ви за бременност и раждане ще се изчисли от дохода, който сте получавала преди да излезете в първия си болничен за проблемна бременност.

# 2 898
  • Мнения: 38
Incandescent, бих искала да задам следния въпрос. Тъй като моят работодател може без проблем да ми увеличи заплатата, колкото поискам, каква е оптималната заплата, която трябва да получавам последните 6 месеца, за да получа максималния размер на обещетението за майчинство в размер на 315 дни ? И ако по време на бременността съм в болнични, как ще се отрази това на горното обезщетение?

Не съм Incandescent, но си позволявам да ви отговоря. Оптималният доход, на който да се осигурявате е, разбира се максималния осигурителен доход от 1400 лева, с една малка особеност. За да получавате максималния размер на обезщетението, трябва да се осигурявате на 1400 лева, но да внасяте ДОД върху 1760 лева. Тогава ще получавате максималното възможно обезщетение от 1260 лева. Ако се осигурявате на 1400 лева и внасяте ДОД също на 1400 лева, обезщетението ви ще е около 980 лева.

По време на болничен не се осигурявате. Следователно, ако през 6-те месеца сте в болнични, няма как да ви се отчете увеличеният осигурителен доход. Ако сте в болнчен, на практика обезщетението ви за бременност и раждане ще се изчисли от дохода, който сте получавала преди да излезете в първия си болничен за проблемна бременност.
Благодаря за бързия отговор. Дали е възможно да задам още малко въпроси.
Върху обезщетението за майчинство начисляват ли се някакви данъци?
Ако е възможно просто да ми изчислите примерно, какъв данък трябва да плащам/   частта на работодателя+ моята/, ако заплатата ми е 700 лв и какво обезщетение ще получавам през тези 315 дни?
За болничните по време на бременност, ако са през всичките 6 месеца ясно, но ако са 1 месец и се прекъсват тогава обезщетението се формира от 6 месеца, в които съм работила, така ли ?
Предварително ви благодаря и се извинявам за многото въпроси.

# 2 899
  • Мнения: 133
Здравейте мили, компетентни мами!  Hug
Бих искала да задам и аз един въпрос, защото съм доста зле по тази тема...

Работя на трудов договор на 2800лв. заплата. От това, което прочетох ми стана ясно, че ще получавам 1260лв. по време на майчинството и 45-те дни преди раждането, НО аз се колебая дали да не се откажа от ползването на тези 45 дни, а вместо тях да си взема 20-те дни платен отпуск (горе долу 20 дни преди термина) защото чух, че ако не ги взема сега, до година ще изгубя половината от тези дни платен отпуск, а и ще ми е по-изгодно финансово?!?!
Какво бихте ме посъветвали?

Последна редакция: пт, 29 юни 2007, 18:59 от ushco

# 2 900
  • Мнения: 175
Здравейте. Много Ви благодаря за компетентните отговори. Постарах се да прочета доста по темата, но не мим стана ясно следното:
1. С болничния за 45 дни преди термина подава ли се някаква молба - декларация или не? Кога трябва да се регистрира от счетоводителката този болничен - например моят ще е от 3 юли до 18 август - чак септември ли ще ми го подадат в НОИ?
2. С болничния за 42 дни, който се издава от болницата след раждането се подава ДЕКЛАРАЦИЯ
за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане
на основание чл. 50 и 51 от КСО
нали?
3. Следва болничен от педиатъра на детето, който изравнява до 135 дни и с него няма декларация.
4. А след изтичането на този болничен от педиатъра ли се подава МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни
и в какъв срок?
И тези болнични и декларации кога се регистрират - пак ли след изплатени осигуровки и заплати?
Благодаря Ви предварително

1. Не - подава се само болничен лист + банкова сметка / Прил. 7 и документ от банката /. Ще ти го представят в НОИ след датата на изплащането на юлските заплати, т.е. някъде през август предполагам.
2. Да
3. Да
4. Това е декларацията. Към мометана на изтичане на последния болничен се подава тази декларация. Представя се в НОИ с изплащането на заплатите за месеца, през който е подадена.




Благодаря за отговора, но нещо не ми е ясно по първия ми въпрос - защо този болничен който е за 45 дни преди термина не може да се регистрира веднага - ако той е от 03 юли до 18 август какво общо имат с него осигуровките. Моята гинеколкожка дори каза, че счетоводителката ни трябва да го регистрира до края на юли, т.е. в месеца когато е издаден. Питам за да знам имам ли основание да изисквам да се регистрира веднага, защото днес се разправям цял ден в НОИ за мои други болнични и от там непрекъснато ми казват, че работодателят трябвало да упражнява контрол върху болничните и да ги регистрира до 7 дневен срок, за да може ако има грешки да се поправят възможно най-бързо.  newsm78 Така, че ще съм благодарна за съдействието Ви.   bouquet

# 2 901
  • Мнения: 9 050
Incandescent, бих искала да задам следния въпрос. Тъй като моят работодател може без проблем да ми увеличи заплатата, колкото поискам, каква е оптималната заплата, която трябва да получавам последните 6 месеца, за да получа максималния размер на обещетението за майчинство в размер на 315 дни ? И ако по време на бременността съм в болнични, как ще се отрази това на горното обезщетение?

Не съм Incandescent, но си позволявам да ви отговоря. Оптималният доход, на който да се осигурявате е, разбира се максималния осигурителен доход от 1400 лева, с една малка особеност. За да получавате максималния размер на обезщетението, трябва да се осигурявате на 1400 лева, но да внасяте ДОД върху 1760 лева. Тогава ще получавате максималното възможно обезщетение от 1260 лева. Ако се осигурявате на 1400 лева и внасяте ДОД също на 1400 лева, обезщетението ви ще е около 980 лева.

По време на болничен не се осигурявате. Следователно, ако през 6-те месеца сте в болнични, няма как да ви се отчете увеличеният осигурителен доход. Ако сте в болнчен, на практика обезщетението ви за бременност и раждане ще се изчисли от дохода, който сте получавала преди да излезете в първия си болничен за проблемна бременност.
Благодаря за бързия отговор. Дали е възможно да задам още малко въпроси.
Върху обезщетението за майчинство начисляват ли се някакви данъци?
Ако е възможно просто да ми изчислите примерно, какъв данък трябва да плащам/   частта на работодателя+ моята/, ако заплатата ми е 700 лв и какво обезщетение ще получавам през тези 315 дни?
За болничните по време на бременност, ако са през всичките 6 месеца ясно, но ако са 1 месец и се прекъсват тогава обезщетението се формира от 6 месеца, в които съм работила, така ли ?
Предварително ви благодаря и се извинявам за многото въпроси.

Върху обезщетенията не се дължат данъци и осигуровки. За периодите на болнични и отпуск за отглеждане на дете се дължи само здравно осигуряване в размер на 3,9 % от 220 лева.
При осигурителен доход разходите общо за осигуровки и ДОД са 345 лева на месец. Обезщетението е в размер на около 520 лева на месец.
Обезщетението за бременност и раждане се изчислява на база дохода от 6-те месеца преди месеца, в който излизане в болничен. Когато в този 6-месечен период, служещ за база, има дни или периоди в болничен, за тези периоди се взима осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението за този болничен. Т.е. ако базата ви е например Януари - Юни, но през месец Април сте била в болничен, тогава за месец Април се взима средния доход от месеците Октомври - Март.

# 2 902
  • Мнения: 9 050
Здравейте мили, компетентни мами!  Hug
Бих искала да задам и аз един въпрос, защото съм доста зле по тази тема...

Работя на трудов договор на 2800лв. заплата. От това, което прочетох ми стана ясно, че ще получавам 1260лв. по време на майчинството и 45-те дни преди раждането, НО аз се колебая дали да не се откажа от ползването на тези 45 дни, а вместо тях да си взема 20-те дни платен отпуск (горе долу 20 дни преди термина) защото чух, че ако не ги взема сега, до година ще изгубя половината от тези дни платен отпуск, а и ще ми е по-изгодно финансово?!?!
Какво бихте ме посъветвали?

За сега няма такъв проект. Говореше се, че отпуск, неползван 2 години, ще се губи, но още няма нищо конкретно по въпроса.
Иначе 45-те дни преди термин можете и да не ги ползвате, но ги губите. Те не се прехвърлят за ползване след раждането. Щом желаете да работите, по време на част от 45-те дни, можете да говорите с работодателя си например да направите нещо такова : вие си излизате в болничен, а работодателят ви ви плаща разликата между 1260 лева и заплатата ви по договор под формата на социални разходи. Така вие ще си ползвате болничния, ще си получавате пак толкова, колкото и докато работите, а работодателят ви ще има разход на половина.

# 2 903
  • Мнения: 9 050
Здравейте. Много Ви благодаря за компетентните отговори. Постарах се да прочета доста по темата, но не мим стана ясно следното:
1. С болничния за 45 дни преди термина подава ли се някаква молба - декларация или не? Кога трябва да се регистрира от счетоводителката този болничен - например моят ще е от 3 юли до 18 август - чак септември ли ще ми го подадат в НОИ?
2. С болничния за 42 дни, който се издава от болницата след раждането се подава ДЕКЛАРАЦИЯ
за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане
на основание чл. 50 и 51 от КСО
нали?
3. Следва болничен от педиатъра на детето, който изравнява до 135 дни и с него няма декларация.
4. А след изтичането на този болничен от педиатъра ли се подава МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни
и в какъв срок?
И тези болнични и декларации кога се регистрират - пак ли след изплатени осигуровки и заплати?
Благодаря Ви предварително

1. Не - подава се само болничен лист + банкова сметка / Прил. 7 и документ от банката /. Ще ти го представят в НОИ след датата на изплащането на юлските заплати, т.е. някъде през август предполагам.
2. Да
3. Да
4. Това е декларацията. Към мометана на изтичане на последния болничен се подава тази декларация. Представя се в НОИ с изплащането на заплатите за месеца, през който е подадена.




Благодаря за отговора, но нещо не ми е ясно по първия ми въпрос - защо този болничен който е за 45 дни преди термина не може да се регистрира веднага - ако той е от 03 юли до 18 август какво общо имат с него осигуровките. Моята гинеколкожка дори каза, че счетоводителката ни трябва да го регистрира до края на юли, т.е. в месеца когато е издаден. Питам за да знам имам ли основание да изисквам да се регистрира веднага, защото днес се разправям цял ден в НОИ за мои други болнични и от там непрекъснато ми казват, че работодателят трябвало да упражнява контрол върху болничните и да ги регистрира до 7 дневен срок, за да може ако има грешки да се поправят възможно най-бързо.  newsm78 Така, че ще съм благодарна за съдействието Ви.   bouquet

Гинеколожката ви не е права. Болничните за даден месец се регистрират след изплащане на заплатите за съответния месец. В случая важни са не толкова осигуровките, а данните от Декларация 1, които се подават за вас ежемесечно, 1 ден след изплащане на заплатите. За да се регистрира болничния, тези данни трябва да са подадени. А самите данни са необходими, защото преди да изплатят съответния болничен, от НОИ проверяват по Декларация 1 дали работодателят ви ви е водил в болнични, съгласно болничния лист.
Регистрирането на болнични преди изплащането на заплатите за месеца не само, че не е правилно, а е и безсмислено, защото без данните, болничният няма да бъде обработен.

# 2 904
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте. Много Ви благодаря за компетентните отговори. Постарах се да прочета доста по темата, но не мим стана ясно следното:
1. С болничния за 45 дни преди термина подава ли се някаква молба - декларация или не? Кога трябва да се регистрира от счетоводителката този болничен - например моят ще е от 3 юли до 18 август - чак септември ли ще ми го подадат в НОИ?
2. С болничния за 42 дни, който се издава от болницата след раждането се подава ДЕКЛАРАЦИЯ
за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане
на основание чл. 50 и 51 от КСО
нали?
3. Следва болничен от педиатъра на детето, който изравнява до 135 дни и с него няма декларация.
4. А след изтичането на този болничен от педиатъра ли се подава МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни
и в какъв срок?
И тези болнични и декларации кога се регистрират - пак ли след изплатени осигуровки и заплати?
Благодаря Ви предварително

1. Не - подава се само болничен лист + банкова сметка / Прил. 7 и документ от банката /. Ще ти го представят в НОИ след датата на изплащането на юлските заплати, т.е. някъде през август предполагам.
2. Да
3. Да
4. Това е декларацията. Към мометана на изтичане на последния болничен се подава тази декларация. Представя се в НОИ с изплащането на заплатите за месеца, през който е подадена.




Благодаря за отговора, но нещо не ми е ясно по първия ми въпрос - защо този болничен който е за 45 дни преди термина не може да се регистрира веднага - ако той е от 03 юли до 18 август какво общо имат с него осигуровките. Моята гинеколкожка дори каза, че счетоводителката ни трябва да го регистрира до края на юли, т.е. в месеца когато е издаден. Питам за да знам имам ли основание да изисквам да се регистрира веднага, защото днес се разправям цял ден в НОИ за мои други болнични и от там непрекъснато ми казват, че работодателят трябвало да упражнява контрол върху болничните и да ги регистрира до 7 дневен срок, за да може ако има грешки да се поправят възможно най-бързо.  newsm78 Така, че ще съм благодарна за съдействието Ви.   bouquet

Независимо, че не се дължат социални осигуровки през периода на болничния работодателят ви трябва да подаде информация за вас с Декларация 1, а тя не се приема преди изтичане на месеца за който се отнасят и преди изплащане на дължимите заплати.

# 2 905
  • Мнения: 175
А след като болничния е от 3 юли до 18 август, то трябва да се регистрира август, след изплащане на заплатите за юли, а не чак септември нали, т.е.не се изчаква да мине целия период на болничния?

# 2 906
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А след като болничния е от 3 юли до 18 август, то трябва да се регистрира август, след изплащане на заплатите за юли, а не чак септември нали, т.е.не се изчаква да мине целия период на болничния?

Да, ако са изплатени заплатите за юли.

# 2 907
  • Мнения: 1 367
Здравейте!Не знам дали вече не сте разисквали темата,която ме интересува,но с моя палавник не ми остана време да прочета всичко нписано дотук,затова ще я поставя пак.На 15-ти юни изтече 135 дневния период,в който,доколкото съм информирана,съм в болничен за раждане /не знам доколко коректно се изразих,но се надявам да сте ме разбрали/.До този момент така и не успях да уловя графика на изплащане на болничните.Интересувах се в НОИ-клон Добрич и оттам ми казаха,че "печелившите",т.е.тези,на които ще се преведат пари през дадена седмица,се определят на принципа на лотарията,или с други думи които избере компютърът.Парите се превеждали само в четвъртък.Питам се доколко е редно това и няма ли риск през месец юни например да получа пари в първата седмица,а през юли в последната.Това на практика означава,че между два транша ще минат два месеца. Отделно от това вече е края на юни,а аз не съм получила болничните за май.Всички осигуровки са ми внесени,болничните листове също.И накрая да кажа-темата "Майчинството счетоводно" е страхотна! Дано да имам време да прочета всичко написано.

# 2 908
  • Мнения: 3 595
Здравейте мили момичета пак съм аз с въпрос...
Значи декември бях в отпуск за гледане на дете до 2 год 14 работни дни и 6 дни от декември започнах работа като ме осигуряват на 1400 лв. Тази заплата си е същата за месеците януари-юни включително. Трябва да изляза в болничен за бременност и раждане на 12.07. Въпросът ми е, ако изляза в обикновен болничен от 2.07 до 12.07 и после от 12.07 в 45 дневния, нещо ще се промени ли по парите, които бих получавала 315-те дни. Знам, че се взимат предходните 6 месеца като доход, а той и в двата случая ще си е все същия, но се притеснявам да не объркам нещо заради някакви си 10 дни  Rolling Eyes

# 2 909
  • Мнения: 376
Попитах във фирмата ми, но там никой не може да ми отговори на следния въпрос. Тъй като скоро изтичат 9-те месеца през които получавам 90% от заплатата си, трябва ли да подам някъде молба, за да получавам 180-те лв. и ако да къде и кога да го направя? Като до момента парите си ги получавам от фирмата, защото родих декември 2006 г. и съм заварено положение. От тук идва и още един въпрос: 180-те лева пак ли ще си ги получавам от фирмата и после тя ще си ги тегли от НОИ или направо от НОИ ще ги получавам?

Общи условия

Активация на акаунт