Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 126 586
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 9 052
И да се вслушваме и в потребностите на децата ни, защото те несъзнателно ни подсказват от какво имат нужда (като изключим гумените мечета и чипса)!
Трябва да изключим още шоколада, вафлите, бисквитите, кроасаните, сладоледа, колата.... и куп други храни, съдържащи хидрогенирани мазнини, оцветители, изкуствени подсладители, сол, консерванти, рафинирани продукти и т.н. Повечето деца налитат най-много на най-нездравословните храни (както и възрастните). Особено страшно е при учениците, където няма никакъв контрол. Хранителните предпочитания са въпрос на навик от най-ранна възраст. Едно дете, което никога не е опитвало месо едва ли ще изяви желание да го прояде на 10 год.

Моя съпруг, живял в семейство в което се прехранват всеки ден с месни яденета; неползващи масло, а маргарин; пиещи само лимонади, степ сокове и пр и неблизващи риба сега се храни здравословно, у дома влизат основно продукти с щемпел био, не влизат изкуствени подправки, консерви , кола и фанта не сме купували от години ... и е невероятен фен на морска храна, миди, стриди, лобстери, скариди , риби ... за тази седмица днес напазарува ;овека салати, 1 лобстер, 1 октопод (голям) , сирена, млека, голямо коли;ество салати и плодове ... сам 9е ги приготвя  ...
Та ако си нау;иш детео на любознателност и то има вкуса и желаниео да експериментира и опитва и ако не го заинатиш и отвратиш от някоя  полезна храна бутайки му я насила ... ще си намери правилен на;ин на хранене  Hug

 

# 931
  • Linz
  • Мнения: 11 609
jabata_dil, хората често променят хранителните си навици (кога към по-добро, кога към по-лошо... при вас е по-добрият вариант Peace) с времето. Но обикновено вредната храна е по-вкусна (сладко, пържено, пушено...)- нещо с което децата не се съобразяват.

# 932
  • Мнения: 20 238

За потв-рждаване на подобни теории с (анти) рекламна цел се плащат доста пари на факултети в реномирани университети. Т.е те с таквиа проу;вания се изд-ржат. Като си помислиш коя ли теза не би могла да се докаже ? Хляба вреден ... ОК, млякото и то ... ОК, за месото , захарта, солта и какво ли не има подобни проу;вания ... Ако се разровиш и вземеш някаква храна ще намериш за нея какво ли не в нета ...  Hug
И световната конспирация ни мисли злото ... И от кого се плащат тези пари? От производителите на домати? За да докажат, че млякото е вредно и да консумираме повече домати?

И аз бях голям фен на биото, докато живеехме в Германия. Един познат, който беше работил за фирма, продаваща банани на Алнатура, все ми разправяше как банани от една и съща поточна линия се опаковат като био за Алнатура и като нормални банани за друг магазин.
Е, не ме спря да купувам био, но гледам да не се вманиачавам.
Иначе за възпитанието на навици у децата съм напълно съгласна.

# 933
  • Мнения: 720


И аз бях голям фен на биото, докато живеехме в Германия. Един познат, който беше работил за фирма, продаваща банани на Алнатура, все ми разправяше как банани от една и съща поточна линия се опаковат като био за Алнатура и като нормални банани за друг магазин.
Е, не ме спря да купувам био, но гледам да не се вманиачавам.
Иначе за възпитанието на навици у децата съм напълно съгласна.


Виви и на мен ми е минавало през ума това за опаковането newsm78....че мани що пари за био сме дали Mr. Green..отиде . абе майтапа настрана....все се надявам ,че тук контрола е на ниво за тези неща..но пък кой ти дава гаранция. Важното е както казваш ти..гледам да не се вманиачвам. Peace

# 934
  • Мнения: 20 238
Аз се успокоявах, че поне 80% от биото ще е по-чисто отколкото купеното от супермаркета Grinning Все е нещо.

# 935
  • Мнения: 9 052

За потв-рждаване на подобни теории с (анти) рекламна цел се плащат доста пари на факултети в реномирани университети. Т.е те с таквиа проу;вания се изд-ржат. Като си помислиш коя ли теза не би могла да се докаже ? Хляба вреден ... ОК, млякото и то ... ОК, за месото , захарта, солта и какво ли не има подобни проу;вания ... Ако се разровиш и вземеш някаква храна ще намериш за нея какво ли не в нета ...  Hug
И световната конспирация ни мисли злото ... И от кого се плащат тези пари? От производителите на домати? За да докажат, че млякото е вредно и да консумираме повече домати?

И аз бях голям фен на биото, докато живеехме в Германия. Един познат, който беше работил за фирма, продаваща банани на Алнатура, все ми разправяше как банани от една и съща поточна линия се опаковат като био за Алнатура и като нормални банани за друг магазин.
Е, не ме спря да купувам био, но гледам да не се вманиачавам.
Иначе за възпитанието на навици у децата съм напълно съгласна.

моя близка работи в голям университет в Канада в лаборатория по био химия от 5 години и полу;ва доста добра заплата ... факултетите си били не9о като фирми със собствен бюджет и поръ;ките им били главно подобн и проу;вания от тази или онази голяма фирма . Полсе ;етеш как факултета по еди какво си незнам к-де си направил проу;ване и доказал, ;Е ... защото е имал за цел да го докаже, но можеше да докаже още милиони неща стига да му бяха платили ... вси;ко може да се докаже . Ние и вси;ко около нас и вси;ко което ние ядем може да се опише с менделеевата таблица. Ти ако си мисли8, ;е имаш по разли,ен състав от морените на витоша ... Ви;ко се съдържа на всякъде.
Аз пък съм ;уваал от ;овек, който работи по проверките в супермаркетите, ;е биото си е био.

# 936
  • Linz
  • Мнения: 11 609
По новините преди малко казаха, че "опасните транс-мазнини" се съдържат в сиренето, кашкавала, киселото мляко, хляба, вероятно и в колбасите. Изглежда няма начин да ги избегнем Confused

# 937
  • Мнения: 23
не се ли страхувате да храните децата си със сиренето. което се продава по магазините. четох, че не съдържа никакво мляко. дали може да им стане нещо, ако се хранят с подобен продукт

# 938
  • Мнения: 7 819
не се ли страхувате да храните децата си със сиренето. което се продава по магазините. четох, че не съдържа никакво мляко. дали може да им стане нещо, ако се хранят с подобен продукт
Зависи какво сирене купуваш. Аз не купувам сирена от по 4, 5 лв за кило. Взимам по-скъпи от лицензирани мандри или био и не се притеснявам особено.

# 939
  • Мнения: 2 331
По новините преди малко казаха, че "опасните транс-мазнини" се съдържат в сиренето, кашкавала, киселото мляко, хляба, вероятно и в колбасите. Изглежда няма начин да ги избегнем Confused
Да споделя, пък така и да ви се представя, че отдавна ви чета и черпя опит, но все не пиша... Flutter
Та, сирене и кис. мляко си правя вкъщи, а с мляко се снабдявам от близка роднина.А с хляба въпросът го решихме миналата година с купуването на пекарна.Сега единствените ми притеснения са относно брашното, но и него го купувам по препоръка от хора-разбирачи.
Е, опитваме се да се храним здравословно.Не съм вманиачена, но пристрастена-да.
Някъде из темата бяхте споделили за меки курабии от тиква.Получават ми се страхотни и са ни любим десерт.Благодаря, за което!  bouquet

# 940
# 941
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
По новините преди малко казаха, че "опасните транс-мазнини" се съдържат в сиренето, кашкавала, киселото мляко, хляба, вероятно и в колбасите. Изглежда няма начин да ги избегнем Confused
Да споделя, пък така и да ви се представя, че отдавна ви чета и черпя опит, но все не пиша... Flutter
Та, сирене и кис. мляко си правя вкъщи, а с мляко се снабдявам от близка роднина.А с хляба въпросът го решихме миналата година с купуването на пекарна.Сега единствените ми притеснения са относно брашното, но и него го купувам по препоръка от хора-разбирачи.
Е, опитваме се да се храним здравословно.Не съм вманиачена, но пристрастена-да.
Някъде из темата бяхте споделили за меки курабии от тиква.Получават ми се страхотни и са ни любим десерт.Благодаря, за което!  bouquet

Кажи моля как точно си правиш сиренето?
И за меките курабии се интересувам, че все се чудя какво да похапва сина ми за закуска през уикендите.......

# 942
  • Linz
  • Мнения: 11 609
Днес купих най-скъпото сирене, което се предлагаше в магазина. На етикета пише "хидрогенирани мазнини" Sick

# 943
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Днес купих най-скъпото сирене, което се предлагаше в магазина. На етикета пише "хидрогенирани мазнини" Sick
Леле, стига бе, наистина ли?  Shocked
Леле..... Sad

# 944
  • Мнения: 2 331
1.Кажи моля как точно си правиш сиренето?
2.И за меките курабии се интересувам, че все се чудя какво да похапва сина ми за закуска през уикендите.......
1.Ами стоплям прясното мляко до около 70-80 градуса,т.е. малко преди да заври, но в никакъв случай не трябва да завира.После го оставям да изстине до около 30-40 градуса и отделям в чашка около 50 мл. от млякото.Слагам капки мая за сирене/на опаковката пише дозите/ и като се пресече, изсипвам в цялото количество.Завивам с одеало за 4-6 часа, после разбърквам и оставям още час да се отдели водата от млякото.Накрая прецеждам през тензух, завръзвам го и затискам с тенджера, пълна с вода, получената питка.Така оставям хубаво да се отцеди за около 6-8 часа.Развръзвам, посолявам и съхранявам в кутия в хладилник, без саламура.От време на време изсипвам водата, която се отделя от сиренето.Колкото повече престоява, толкова по-вкусно става.  chef Тази рецепта пак от форума я научих.Хамалогията е само първият път-докато се организираш, приготвиш подходящи съдове и мине през собствените ти ръце.После вече става рутина... Peace От един кг.краве мляко се получава около 100 г. сирене.
2.Заповядай и рецептата за курабийките!Приятен апетит!

Общи условия

Активация на акаунт