Спестявате или си правите всекидневието по-уютно?

  • 3 849
  • 83
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 156
Ами доколкото може да се спестява в България,където винаги изникват непредвидени разходи.
Никога обаче не се лишавам от нова дрешка или почивка,излизане и т.н.Когато може-може,когато не-здраве да е.
Иначе тъй като въпроса някъде нагоре се измести и към дилемата пералня-екскурзийка-ами въпрос на приоритети Wink

# 61
  • София
  • Мнения: 6 999
Не спестявам. Поне не по начина от едно време - всеки месец по някаква сума. Имам малко пари в сметка, защото всичко се случва и предпочитам да знам, че имам от къде да взема при спешен случай...

Вместо да мизерствам цяла година, за да почивам, предпочитам да изкарам повече пари като работя повече.

От качествена храна, дрехи, топлина у дома, удобства и най-вече добро образование за детето си не пестя ни лев.

Имам позната, която ходи облечена само в Кавали и с обувки Пачоти, кара БМВ 6-ца, но няма нито миална, нито домашна помощница... Та си мие съдовете и след 20 човека на гости на ръка и сама търка 300 кв. си къща... Е, те такова нещо не може да ми се случи на мен. Всичко е въпрос на манталитет, разбиране, възпитание...

# 62
  • Мнения: 4 300
Аз лично и двете.

Но уютното всекидневие е въпрос на лична преденка и е различно за всеки.
Само да спомена, че конкретно колата, жилището и прочие вещи за ежедневна употреба отдавна са дефинирани като цена спрямо месечен доход. Например колата+ поддръжката й за една година трябва да са в рамките на до 30% от дохода. Храната- максимум 20%.
И последно- спестяването не винаги се случва като пари в буркан или сметка в банка. Добър вариант са и спестовните застраховки, допълнителното осигуряване и много други варианти.
Изобщо спестяването е важно нещо.

# 63
  • Мнения: 3 342
Определено за мен е важно да се чувствам добре ежедневно, а не десет-петнадесет дни в годината. Затова предпочитам да имам детегледачка и жена, която идва веднъж седмично да почиства, отколкото да пътувам по-често или да отсядам в по-луксозни хотели.
Ежедневният лукс, който не свързвам само с материални придобивки, а и със спестено време за малки удоволствия, за мен определено е по-важен.

В този смисъл не спестявам за големи удоволствия.
Да, имам някакви спестени пари, но определено не са крупна сума, целта им е по-скоро усещане за сигурност, ако възникнат непредвидени ситуации в бъдеще, и не бих ги похарчила за почивка в чужбина например.

# 64
  • Мнения: 2 641
женени сме от почти 6 години, тогава се и запознахме де Wink първите 4 години нямаше как да спестим и един лев с доходите ни, бяхме на квартира, но след сватбата си купихме хладихник и пералня, спалня, матрак и част от колата ни . Ходехме зимата на ски а лятото на море в БГ но познати ни уреждаха евтини места /станцията на телевизията на Пампорово примерно/. Тези почивки ги финансирахме с бонусите на мъжа ми, които взимаше 2 пъти годишно. Сега сме с дете, заем за апартамента, а доходите ни също значително нараснаха. От една година 1/3 от парите ни отива в банка да погасяваме заема, понякога и 50 %. месеците в които имаме големи покупки внасяма доста по малко за заема и така според нуждите. ние не пием алкохол, не пушим, некупуваме вестници, списания, а и кафе не пием. купуваме качествена храна и рядко дрехи. ето например печка си купихме преди 2 месеца, преди това ползвахме на баба ми старата печка. та по темата гледаме баланс да има, но все пак с приоритет е къщата ни сега заради детето.

# 65
  • Мнения: 47 995
Не можем да спестяваме,купуваме си доста неща за дома,повечето на изплащане-печка,хладилник и т.н. ,храна и дребни забавления за децата,дрешки, таксите ми за  университета,това е.
Алкохол и цигари не купувам, нямам дом.помощница, но засега нямам нужда от такава...
Бих спестявала за да имам пари за спешни случаи или за образование на децата, за екскурзия специално-не.

# 66
  • Мнения: 8 999
Спестявам единствено, за да си направя живота си по-удобен и по-луксозен - даже не спестявам /това е направо абсурд при нас/, а взимаме кредити или стоки на изплащане - не мога да събирам по 30 лева две години, за да си купя хубав телевизор, просто го купувам сега, а го плащам следващите 2 години. То цял свят живее на кредит!

# 67
  • Мнения: 402
Винаги домашния уют и наличето на най-важните облечаващи живота ми уреди е било приоритет.
В смисъл, не виждам логика да метеш с метла и да переш на ръка /например/ за да можеш да си позволищ ресторанти, барове, екскурзии.
Ние лично, задължително отделяме за лятна почивка и за един уикенд на спа хотел месечно.
Вида и продължителността на почивката е според отделената сума.
Възможностите ни всеки месец са различни, защото пряко зависят от това, колко си работил.
Пример: Преди 2 седмици ми се развали прахосмукачката, избрах да си купя нова още същия ден /понеже нямах 300 лева в момента, взех ги на заем и ги върнах на заплата/, така този месец няма да има други отделени пари, но ще чистя бързо и лесно.
Всеки сам си определя приоритетите и начина на живот.

# 68
  • Мнения: 14 654
при нас пътуванията са приоритет, и аз и съпругът ми имаме потребност да пътуваме, винаги сме пътували във всяка свободна минута, откакто имаме дете- пътуваме с детето
за мен нов телевизор и мек диван не е домашен уют- уютът е усещане, а не набор от вещи
не мога да си представя да седя цял ден пред телевизора и да пия бира или каквото там се пие, вместо да да се вдигна поне до витоша- че е най-близко
за мен скотски живот е точно това- да си прекарваш живота в хола, пред телевизора и вечер в кръчмата
всъщност нямам кабелна телевизия, понеже телевизия много рядко се гледа вкъщи, домашен телефон също нямам и не купувам храни, които се смятат за глезотийки, а са вредни и ненужни

# 69
  • Мнения: 5 577
Забелязала съм, че когато не мисля за спестявания и не правя сметка, ми остават повече пари накрая. Незнам как става, но е факт.

# 70
  • Мнения: 2 292
Смятам, че нещата се променят във връzка с това, как се чувства човека.
В БГ се живее доста нашироко, колкото пари има се дават zа удобства, не се пести много. В ДЕ , при положение , че имат повече средства и живота нее толкова скъп , цепят стотинката на две. Тук се научих да виждам стойността на парите. Хората не живеят миzерно, напротив. Достатавят си всички удобства, но веднъж и после си паzят нещата и си спестятват с някаква цел , сяда се по zаведения, но не не всяка вечер, купуват се дрехи, но не непрестанно и от всяка сергийка ...
Като дойдохме тук и ние я подкарахме доста пестеливо, постепенно се почувствахме по осигурени и zапочнахме да се оглеждаме zа по добри неща. Сега например се храним с най скъпите хр. стоки в магаzина , сметките ни седмично zа храна са доста високи, докато поzнавам хора, които харчат с по 1/4 от тях и не гладуват. Купуват се само качествени и био продукти и т.н ...
Как да е исках да кажа, че начина на живот търпи метаморфоzи спрямо това как се чувства човек, сигурно или несигурно и какви цели и идеи има и до колко са сигурни плановете му zа осъществяването им.

Последна редакция: пн, 12 мар 2007, 10:58 от vivita

# 71
  • София
  • Мнения: 6 999
за мен нов телевизор и мек диван не е домашен уют- уютът е усещане, а не набор от вещи

Използвам твой цитат, за да попитам - А какво е домашен уют?

Може би е от зодията ми, но за мен дом, в който тапетите са мръсни или пожълтели, стените олющени, дивана изтърбушен, пердетата мръсни или дори грозни, не мирише приятно и прочие не може да е уютно. Може да съм вещоман, но онзи ден си купий две кърпи в цвета на кунята ми и като подредих всичко /детето беше с баща си/ и погледнах - ми донесе комфорт на душицата, че всичко е така както го искам... /И кърпите в банята са синьо-бели като нея  Mr. Green/....

# 72
  • Мнения: 14 654
ами иса, сама си отговаряш - да ти е комфортно на душицата, когато си си вкъщи

# 73
  • Мнения: 12
И двете, защото винаги може да ни дотрябват пари за нещо извънредно!

# 74
  • София
  • Мнения: 2 162

Темата не е за изхвърляне кой колко може и има, а за това дали си струва да живееш като скот и да нямаш гореизброените екстри, а да отидеш на 1 екскурзия годишно?
Според мен това е скотски живот. Живея в БГ и знам цените и изобщо не е елсно да спестяваш.
Вие какво мислите?
Ами дали "спестяваш" за обзавеждане и създаване на домашен уют или за екскурзия си е все едно и също- това са разходи за задоволяване на потребности, извън тези необходими за оцеляване. И всеки го прави както намери за добре и според това коя потребност му е по- важна. Ти ще вземеш заем (който после ще трябва да връщаш с лихви най- вероятно)   и ще си улесниш живота с материални придобивки, аз ще си планирам разходите и пак ще си купя същите неща като теб, трети ще събира пари по моя начин, но ще си плати екскурзия с тях- няма значение, в основата това са едни и същи неща. Лично аз съм за разнообразието- веднъж ще отделя за диван, другия път за екскурзия, но няма как да го направя без да "спестявам" и да си правя сметката както му се вика, защото такива са ми възможностите, а заем не искам да взимам от който и да било.
И само да уточня- под спестяване обаче се разбира- отделяне на пари за черни дни и ако може да е по начин, че да ти носят още пари, т.е. инвестиране. И според мен това е всъщност въпроса- заслужава ли си да се лишаваш сега от някои неща или поне да си правиш сметката (или както ти, пък и аз го наричаме "да живееш като скот"), за да имаш и след време този стандарт, че дори и повече или важен е принципът "един път се живее"? А не пералня или екскурзия? Peace

Общи условия

Активация на акаунт