В нещо "сгрешихте" ли при захранването /след 6-ти мес./?

  • 2 953
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 056
Аз, да се похваля  Grinning, съм от тези, дето са много доволни как протече кърменето и захранването на синчето.
Много е важно да не се поддаваш на разни реплики, упреци или по-лошото постоянно натякване от страна на роднини, майки, свекърви и т.н. за късното захранване. Става въпрос когато започнат: - Кога ще му дадеш истинска храна, кога ще му дадеш жъртък, кога ще го учиш да яде както трябва, как ще му закърнее стомахчето и ще трябва да му пасираш храна до 6 годишно и др. подобни ГЛУПОСТИ.
Просто се остави детето да те води от какво има нужда и няма да сбъркаш. До годинката детето има нужда най-вече от кърма и останалото е просто за разнообразие. Това си е лично мнение и тъй като аз дълбоко вярвах /и вярвам/ в него, не съм се притеснявала и за секунда в действията си. Това от своя страна не ми е докарвало стресови ситуации от рода -Божетуйдетещонещедаядеикакводамудамсега, ами дори и сега да не яде почти нищо денем/че ни растат зъби/, аз съм си спокойна - нали има кърма!!!
Копирам тука един мой отговор на друго момиче за захранването, няма да го редактирам, че ме мързи:


Аз заместих кърмене след като навърши 1 годинка. Стана от самосебе си, без да съм го планирала. Ако зависеше от мен, бих карала още само на кърма, но той сам си реши така...
Ето най-общо как протече всичко:
До 6,5 мес - само кърма и нищо друго
От 7-мия до края на 9-тия мес - по няколко лъжички на ден пюре или каша на ден към 11 часа между кърменията(той сам решаваше колко да изяде, най-често по 7-8 лъжички, но се е случвало и само по 4-5) Така въведох всичко за опитване, не за наяждане и разбрах, че няма алергия към нищо. Случваше се да има по цяла седмица да не иска нищо да хапне - само кърма.
От 10-тия до 12-тия мес. - постепенно дапочнах да предлагам супички, попарки, овесени ядки и т.н.(пак не за наяждане, вече и следобед давах между кърменията), но е изяждал най-много по половин пюряно бурканче нещо-си на ден. През деня си гризкаше и разни бисквитки, корички хляб и каквото докопа от масата и му се услади. Все още имаше дни в които не иска да яде нищо, само на кърма е карал.
От 12-тия мес до сега - ми записах го на кухня и мислех, че ще изхвърлям повечето храна, но не, още от първия ден той си изяде наобед супичката с половината десерт, вечерта второто с другата половина десерт. Отскоро и закусва.
И така, сега яде сутрин, обед и вечер храна, а между яденетата го кърмя. Но със сигурност имам най-малко 4 кърмения денем (често са повече) и нощните са си през 2 часа.(откакто се е родил не са мръднали)
Това е, много съм доволна как протече захранването - (да чукам на дърво)яде всичко с голям апетит, няма нещо на което да се мръщи и има положително отношение към самия акт на хранене, не ми се налага да го гоня по цял час с лъжицата...



Само да добавя още, че сина ми/пу,пу,пу,да чукам на дърво smile3538 smile3538 smile3538/ не се е разболявал до сега, не е имал стомашни разстройства и запеци, коликите почти не ги усетихме, абе направо шестица си пиша.../умря циганката дето ме хвалеше, че сега сама... Embarassed/

# 16
  • София
  • Мнения: 555
Според моите наблюдения (имаше една тема за хемоглобина) няма връзка с ранното или късното захранване.

# 17
  • Мнения: 276
Незнам дали съм сгрешила,но ето как е моето захранване.Бебо е на 7м. и до шестия бе на кърма.Започнахме с оризовите каши и плодовите пюрета.След това по-малко зеленчукови и месни.А от 5дни ядем по -малко от детска кухня.Дано не греша някаде,но не ми се готви в къщи и за бебо,а тез пюрета никак не ми допадат.И продължаваме с кърмата. Hug

# 18
  • Мнения: 133
При мене грешката с първата ми щерка беше че до много късно пасирах всичко доста финно, и после много дълго време тя не щеше да яде храна с парченца...всичко трябваше да бъде на пюре...сега се подготвяме да започваме захранване с втората и затова попивам всякаква информация до която се докопам...Simple Smile

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 823
Незнам дали съм сгрешила,но ето как е моето захранване.Бебо е на 7м. и до шестия бе на кърма.Започнахме с оризовите каши и плодовите пюрета.След това по-малко зеленчукови и месни.А от 5дни ядем по -малко от детска кухня.Дано не греша някаде,но не ми се готви в къщи и за бебо,а тез пюрета никак не ми допадат.И продължаваме с кърмата. Hug

На 7 месечно бебе е абсурд да се дава месно пюре.Как успя за 1 месец да му дадеш толкова неща,че и месо.Не мисля,че е подходящо и да се дава детска кухня,Ама никак!Нпаравила си много грешки според мен
Аз захраних преди два дни с броколи давам много малки дози, смесих с кърма
не сме навършили още 6 месеца но мисля че е готова - тя попринцип е и преносено дете и мисля че и това може да има значение
реших че е готова защото акото и се промени - и на мирис и на цвят и на консистенция, започна да си цели сама устата с лъжицата и дори бърка в купата като ме имитира - понеже аз и давах вода за да си изплаква устичката защото с еналожи да давам витамин ц и чай , доста добре имитираше ядене - не цоцка а си отваря широко устата не капваше на лигава и капка дори ...   а и аз бях решена да захраня на 5м 1/2 защото запитвайки майки захранили след 6 месец повечето бебоците им са с нисък хемоглобин ... искаше ми се да направя запитване за резултатите на бебета изключително кърмени до 6 месеца и захранени малко по рано дали има връзка ниския хемоглобин с захранването ...защото нали им се изчерпват запасите на желязо натрупани от майката около 4-6 месец ... нямам повече познания но послушах инстинкта си и мисля че не съм сгрешила  Peace
давала съм преди седмица и да опита два пъти микродози банан два дни подред и три дни след това дадох броколи , мисля че ден до два е достатъчно да се изчака, за да видиш има ли алергична реакция и да се предложи нова храна

в интерес на истината прави нещата както ги чувстваш - ако те е страх по добре изчаквай ако си уверена значи всичко ще е наред  Peace

Броколи се дават едва към годинката!И за бананите е било рано.

Лично мнение.

# 20
  • Мнения: 4 629
На 7 месечно бебе е абсурд да се дава месно пюре.

Нищо абсурдно не виждам в даването на месо. Точно това щях да пиша като моя грешка, че късно дадох месо. Със следващо бебе бих дала точно към 7мия месец - след въвеждането на няколко зеленчука преди това.

 Лично мнение  Peace

# 21
  • Мнения: 753
Благодарности на включилите се! Много интересни отговори...
Зная, че ще ме засипят със съвети роднините Sad, но аз все пак ще постъпвам както детето ме подтиква!Или поне ще се опитвам така да правя...
ЕДИН НОВ ВЪПРОС
КАК ДА РАЗБЕРА ДАЛИ /АКО ПРОЯВИ АЛЕРГИЧНА РЕАКЦИЯ БЕБО/ НОВОВЪВЕДЕНАТА ХРАНА Е ПРИЧИНАТА ИЛИ НЕЩО, КОЕТО АЗ САМАТА СЪМ ЯЛА  / И ПРЕДАЛА С КЪРМАТА/ ?

# 22
  • Мнения: 4 629

Naй-вероятно ще е нещо ново, което детето е яло. Едва ли ще е през кърмата  след като толкова време си кърмила и няма алергични реакции  Peace

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 823
На 7 месечно бебе е абсурд да се дава месно пюре.

Нищо абсурдно не виждам в даването на месо. Точно това щях да пиша като моя грешка, че късно дадох месо. Със следващо бебе бих дала точно към 7мия месец - след въвеждането на няколко зеленчука преди това.

 Лично мнение  Peace



Ти го отчиташ за грешка,но за мен си остава абсурдно,още повече при положение,че въпросната майка е започнала захранване преди един месец и месец след това дава месно пюре.Месото е трудно смилаема храна,колкото и финно да е смляно.Няма как да го отчета за правилно това да се даде месо на все още толкова нежно стомахче.И за какво би дала месо?Наистина ли мислиш,че организма на толкова малко бебе има нужда от това?А това бързане със захранването не го разбирам.Не мисля,че е някакво състезание,при което майките да се надпреварват коя по-бързо ще въведе всички възможни храни.Все пак нашите деца цял живот ще ядат каквото им душата поиска.Важното е ,сега когато трябва да ги предпазим,наистина да го направим.Кърмата и сотава основната храна за децата до първата им годинка.До тогава всички останали храни трябва да служат не за наяждане,а за запознаването на децата с нови вкусове,консистенция и т.н.Това беше моята цел и смятам,че беше определено правилна.Ако някой има друга цел,нека си я следва.

# 24
  • Мнения: 241
Ако имаш съмнения за някоя храна, която ти си яла и може да се отрази на бебо, изключи я за известно време от менюто си и наблюдавай. Доста майки, дори и без да са алергични децата им , докато кърмят избягват най-често срещаните храни-алергени / има подробно инфо в библиотеката/.А иначе по отношение на въвеждане на нова храна, ако искаш да си сигурна че няма реакция, захранвай много бавно, най-малко седмица. Аз лично 10 дена въвеждам само една храна...но бебо е предразположен към алергии и за това съм ВЕЧЕ много внимателна....за съжаление след груби грешки в началото.Основната беше, че дадох плодово пюре на 4 месеца и доста бързо въведох няколко вида. Друга грешка - недостатъчно информация преди да започна захранване, но единствено поради липса на време за интернет SadТака че, четете  при всяка възможност, информацията е злато!!!!

# 25
  • Мнения: 3 506
Следващия път, ако има такъв, бих захранила педагогически - на 8-9 месеца с подходящи храни от масата на възрастните, а не със специално приготвени пюренца и каши.

# 26
  • Мнения: 1 043
предпочетох броколито пред който и да е друг зеленчук заначало защото според мен е един от най полезните зеленчуци и най трудно възприемчиви вкусове - а на нея като второ предложено нещо и хареса и то много
а за това че се дава след годинка - не съм съгласна - 7 месец го дават заради газообразуващ ефект но на нас не ни подейства така - нямаме нито газове нито разстройство - но все пак съм и дала само много малки дози - и аз не целя заместване на кърмене поне до годинката
все пак всеки сам решава аз не предлагам на никой да започва точно с него ... Peace
а това за хемоглобина го отчитам като недоосведомяване - просто си направих такова заключение , а и се доверих на лекарката която посещавам , според нея може да се захрани малко преди 6 месеца но по добре да е бавно и с паузи  Peace без да се бърза с даването на нова храна

а за захранването педагогически нямам знанията за да го практикувам , може би заради това че немога да се оттърся съвсем от това захранване което практикувах с голямата как - по българксата школа  Crazy и се поддавам малко помалко на постоянните атаки от лекарите от близките ...  и това е грешка ...




Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 09:32 от krissie

# 27
  • Мнения: 967
Сбърках, че послушах една педиатърка и зпочнах да захранвам не когато бебо беше готов, а по-рано.Съветвам те гледай детето, а не календара и започни с храните, когато детето поиска храна, а не когато навърши едиколко с месеца. относно реда на въвежданите храни не мисля, че сбърках - започнах с картоф, после ориз, ябълка, круша, елда, банан...
Важното е да се следват потребностите на детето и да не се бърза  Peace

# 28
  • Мнения: 4 629
Месото е богато на протеини важни за развитието на децата. Съществуват теории, според които местните протеини са едни от най-лесно усвоимите от бебешкият организъм. За това и трябва да бъдат едни от първите  въвеждани храни.

Но може би най-правилно би било да се ръководим от нашето си дете. Ако неговият организъм понася добре месото - тогава защо не. Ако ли пък му е трудно да го смила - тогава защо да мъчим детето? Ама, за да разберем как детето ни ще понесе яденето на месо трябва да му го предложим. Няма как иначе да знаем как иначе дали е готово или не е.

Ето тук кави са препоръките на ЛЛЛ за захранване на бебе след 6тия месец. Месото е на второ място след бананите:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/first-foods.html#order

Ето и тук, защо отчитам недаването на месо от по-ранна възраст като моя грешка:

http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/LV/LVDec99Jan00p130.html

Моята цел е да се информирам колкото се може повече  Grinning

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 18:00 от milf

# 29
  • Мнения: 1 440
Не отчитам някакви грешки при подхода си..захраних на 5 навършени месец, но много бавно. Почнах с ориз, после тиква, морков, ябълка, картоф, месо. Тя приемаше тиквата с особена охота и ръководейки с от нея мисля, че всичко вървеше ок. Само че изведнъж взе да отказва всичко, даже и кърма, после ни откриха АБКМ и сега хапва само кърма и каши. Мога само да те посъветвам да слушаш майчинския си инстинк и бебето...особно към родата подхождай внимателно, че нашата алергия се отключи след като послушах "по-знещите" и дадох АМ, че Пламена качваше малко.

Общи условия

Активация на акаунт