Знаете ли на колко време трябва да се прави цитонамазка?

  • 9 072
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 629
Един път в годината, ако нямаш оплаквания. Ако имаш някакви проблеми, тогава лекарят предценява колко често трябва да се  срещате

# 16
  • Мнения: 390
Ако имаш грижи, трябва да те наблюдават на 3 месеца, ако ли не на 6 месеца е напълно ОК
Аз имам раничка 2 ПАП и ми казаха на 6 месеца да ходя-не съм чувала за прегледи на 3 месеца,това все пак си е бърникане и цитонамазката си е гадна профилактика-дори гинеколога ми каза да ходя на 6 месеца на прегледи редовно.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 555
На всеки 6 м.  Peace

# 18
  • Мнения: 1 986
  Аз си правя веднъж годишно,ако нямам други оплаквания.

# 19
  • Мнения: 819
Ежегодно

# 20
  • Мнения: 1 440
Мисля, че веднъж годишно е ок, ако нещо ти е притеснено ходи на всеки 6 месеца

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Не бях чувала че е на 6м.Правя си веднъж годишно.

# 22
  • Мнения: 1 174
Всяка година е хубаво да си правиш цитонамазка. Аз го прявя след зимния период  обикновено.

# 23
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
добре е да се прави профилактична на 6 месеца...

# 24
  • Мнения: 6 323
Всяка жена, след като стане сексуално активна или след навършване на 21 години, трябва да ходи на редовни профилактични прегледи и да се прави цитонамазка. Скрининговият метод намалява броя на смъртните случаи от рак на шийката на матката с около 70 %.

Препоръчва се профилактично поне веднъж годишно да се прави цитонамазка - тест на Papanicolau, резултатите според който се делят на групи от I до V .

В зависимост от резултата, следващото изследване може да се насрочи по-рано и/или да се назначат допълнителни изследвания/лечение, ако резултатите са съмнителни или лоши.

В общия случай групите са:

РАР I - нормални клетки. Не е необходимо никакво лечение, освен ако Вашият гинеколог Ви е казал че имате ''раничка'' която трябва да бъде обгорена. Това се налага за да се прекъсне веригата на канцерогенезата;

РАР II - клетки показващи най-често възпалително заболяване. Тук често се налага противовъзпалително лечение. Ако имате ''раничка'' тя трябва да бъде обгорена;

РАР III - Съмнителен резултат. Обикновенно се налага да се проведе съответно лечение, контролна цитонамазка след него и обгаряне. Понякога се налага и да се направи биопсия /също неболезнено изследване, което цели вземането на малко парченце тъкан от маточната шийка за доуточняване на диагнозата/;

РАР IV - наличие на единични ракови клетки;

РАР V - наличие на множество ракови клетки.




Не бива да се омаловажава  както това изследване, така и редовния профилактичен преглед при мамолог!

# 25
  • Мнения: 5 391
Аз също знам, че на 6 месеца е хубаво да се прави профилактично.

А не ми се стори авторката да се заяжда, по-скоро Биляна търси под вола теле.

# 26
  • София
  • Мнения: 17 592
М/у другото, ЗК - в която всички редовно си правим вноски - плаща за профилактично изследване веднъж на 2 години. За допълнителните 3 пъти, препоръчвани от генеколозите, касата не възстановява парите. Но м/увременно взема от нас доста повече от цената на тези необходими прегледи и изследвания...  newsm78

# 27
  • Мнения: 3 069
Ако имаш грижи, трябва да те наблюдават на 3 месеца, ако ли не на 6 месеца е напълно ОК
Аз имам раничка 2 ПАП и ми казаха на 6 месеца да ходя-не съм чувала за прегледи на 3 месеца,това все пак си е бърникане и цитонамазката си е гадна профилактика-дори гинеколога ми каза да ходя на 6 месеца на прегледи редовно.


E, аз съм на 3 месеца на цито.Когато има по-сериозен проблем се ходи на 3 месеца.За възраста ти е редно да се ходи на 6 месеца, защото рака на шийката на матката протича много често без никакви симтоми!Само цитото може да насочи лекарите как е положението.

# 28
  • Мнения: 1 671
Поне веднъж годишно, а най-добре на 6 месеца.

# 29
  • Мнения: 311
На всеки 6 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт