Нездравословната храна в детските ясли, градини...!

  • 22 489
  • 256
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 534
И така ...
Говорила съм с диетолози и алерголози и ...
те са на мнение , че проблема не е в менюто , а в качеството на продуктите , от които се приготвя  Peace
Защото СНБМ разполага с рецептурниците за детските ясли (София) и ДГ (хранене 3-7 год - за цялата страна) и смея да твърдя , че след основното им прочитане , просто нямам забележки

# 16
  • София
  • Мнения: 797
Аз пък съм доволна от менюто в нашата градина! И не смятам, че трябва да се поставят всички градини под един знаменател, храната навсякъде е различна.

# 17
  • Мнения: 5 713
Чудя се ако си напрявя труда да говоря с поне 50 души, колко от тях ще ме подкрепят... Храната в градината е същата каквато повечето деца похапват от малки и в къщи. Не смея да твърдя от бедност, незнение или безхаберие е така, но е тъжен факт, който в случая не помага.
Ще те погледнат с насмешка и ще кажат, че си луда. Ограничаваш си детето, действаш му на психиката.  Laughing
Знаеш ли, че като тръгне на училище, ще прави каквото си иска. А и колкото да предпазваш от насилствено затлъстяване, няма да се справиш, защото може би " джинса " му е такъв.
Ей това аз чувам всекидневно и още и още.

Бедност не е. Но тук вече навлизам в друга тема.

# 18
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
И така ...
Говорила съм с диетолози и алерголози и ...
те са на мнение , че проблема не е в менюто , а в качеството на продуктите , от които се приготвя  Peace
Защото СНБМ разполага с рецептурниците за детските ясли (София) и ДГ (хранене 3-7 год - за цялата страна) и смея да твърдя , че след основното им прочитане , просто нямам забележки

Това значи, че няма маргарин и флуорирано прясно мляко, нали?
Защото ако е така, трябва само да го спазват! И са лесно уязвими.
Ако не  е така обаче - имам възражения без да съм чела документите.

Вери, минала съм през това. За няколко жени аз съм лудата майка дето не  дава Зрънчо на нещастното си дете не само на 1  ами и на 2 годинки и то само защото учтиво съм обяснявала, че не желая да предлагат на дедето ми подобни храни като се засечем на разходка.

# 19
  • Мнения: 7 821

Не мисля, че има начин да се преборите срещу маргарина в градините при положение, че РИОКОЗ – ПЛОВДИВ го препоръчва http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170993.0 .
Има тема за здравословното хранене в градините ето я http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=136556.0 . А Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" http://www.bg-mamma.com/index.php?board=55.0 работи по въпроса и участва в инициативна група заедно с общината (София), поинтересувайте се до къде са стигнали нещата и ако имате време и желание се включете и им помогнете.

Като цяло аз харесвам храната на децата в градината и не бих се подписвала в подписка.

# 20
  • Мнения: 8 999
Не бих определила храната в яслата и детската градина чак като нездравословна. Нещо не ми е ясна темата и мисля, че това е мит. А КОЯ ХРАНА ТОЧНО Е ЗДРАВОСЛОВНА?

# 21
  • Мнения: 819
Аз също харесвам храната в нашата градина, дават масло, а не маргарин. Странното е, че досега не съм видяла в менюто мляко  Shocked, камо ли флуорирано. Сутрин пият чай, следобяд от вр. на вр. боза, в повечето случаи сок. 

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
1. И аз не знам да дават флуорирано мляко.
2. Боза на обяд - никога.
3. И аз НЕ искам маргарин в менюто. Затова бих се подписала.
4. Майонеза също не знам да дават на децата.
5. Като цяло - нямам особени забележки.

писна ми - малко грешиш.
Става дума за това, че напр. ДГ на района на Община Младост са с еднакви менюта всеки ден. Вкусната храна зависи от готвачките, както и хигиената. Зарядката със стоки също е 1:1 за всички ДГ в района.

# 23
  • Мнения: 3 647
 Peace
подкрепям
аз не съм майка, Но съм твърдо зад вас
 Peace
  bouquet  bouquet  bouquet

# 24
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Незнам защо постоянно се пише против млякото с флоур. Нямам идея по какъв друг начин би си набавил организма този микроелемент, но предполагам, че ако има предозиране то той се изхвърля с урината /не съм специалист, дори не съм чела нищо по темата, просто изразявам мнение!/ Peace
Синът ми не пие прясно мляко, така че проблемът не стои пред мен!
Пък и темата за храната в градините има две страни. Ще я допълня с един пример:
една майка беше много възмутена, че на синът й за закуска в градината давали филия намазана със сирене и рендосан морков. Е, какво мислите - ето и другата гледна точка. Абсолютно полезна и здравословна закуска, но пък от друга страна, много странна комбинация.

Аз съм против на децата да им дават за десерт парче локум. За мен това е изключително висококалоричен, вреден и безвкусен десерт.

# 25
  • Мнения: 14 133
Аз пък съм доволна от менюто в нашата градина! И не смятам, че трябва да се поставят всички градини под един знаменател, храната навсякъде е различна.
Аз също. Не им дават маргарин, нито пък майонеза. Целогодишно ядат пресни плодове и зеленчуци, според сезона. Млякото- прясно и кисело- също не липсва от менюто.

# 26
  • Мнения: 14 654
Незнам защо постоянно се пише против млякото с флоур. Нямам идея по какъв друг начин би си набавил организма този микроелемент, но предполагам, че ако има предозиране то той се изхвърля с урината /не съм специалист, дори не съм чела нищо по темата, просто изразявам мнение!/ Peace
аз например не искам детето ми да поема флуор, добавен изкуствено в млякото!
да не би като деца да сме пили флуорно мляко? поредната изгъзицам, от която някой ще изкара печалба
а дали този флуор се усвоява е отделен въпрос
и за да се отдели с урината- преминава през бъбреците, което не е особено полезно

# 27
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Незнам защо постоянно се пише против млякото с флоур. Нямам идея по какъв друг начин би си набавил организма този микроелемент, но предполагам, че ако има предозиране то той се изхвърля с урината /не съм специалист, дори не съм чела нищо по темата, просто изразявам мнение!/ Peace
аз например не искам детето ми да поема флуор, добавен изкуствено в млякото!
да не би като деца да сме пили флуорно мляко? поредната изгъзицам, от която някой ще изкара печалба
а дали този флуор се усвоява е отделен въпрос
и за да се отдели с урината- преминава през бъбреците, което не е особено полезно

Тогава какво за естествено приемане на флуор? Нали е полезно за зъбите?

# 28
  • Мнения: 3 506
Чудя се ако си напрявя труда да говоря с поне 50 души, колко от тях ще ме подкрепят...
Ще те погледнат с насмешка и ще кажат, че си луда. Ограничаваш си детето, действаш му на психиката.
Това е другият проблем. Дори финансовият да се оправи някак, от този оправия няма, освен официални разпоредби.


Защото СНБМ разполага с рецептурниците за детските ясли (София) и ДГ (хранене 3-7 год - за цялата страна) и смея да твърдя , че след основното им прочитане , просто нямам забележки
Това значи ли, че в тези рецептурници се забранява употребата на храни и напитки с изкуствени подсладители, овкусители и прочее, на маргарин, на флуорирано мляко, ежедневната употреба на сладкиши? Значи ли, че се изисква ежедневно да има в менюто на децата плодове и зеленчуци? И ако да - значи ли, че детските градини, в които дават на децата боза (примерно), са в пряко нарушение на някаква разпоредба? Предварително благодаря за коментара.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 867
да не би като деца да сме пили флуорно мляко? поредната изгъзицам, от която някой ще изкара печалба

Аз си спомням таблетките флуор, които ни даваха в началното училище.

Общи условия

Активация на акаунт