Нездравословната храна в детските ясли, градини...!

  • 22 566
  • 256
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 242
В крайна сметка някой види ли надежда нещо да се поиска и получи от общини, съвети и директори?
ми това е идеята на тази тема - какво я заблатясахме.... гати от флуора се стигна до първите 7г  hahaha

ПС да не пропусна все пак дискусията за гладното дете - то и прасето гледа да не остане гладно, но идеята е да възпитам моето да обръща внимание на това какво си пъха в устата. за едното наяждане и засищане мене жокер ми не требе

# 181
  • Мнения: 3 537
Аз смятам, че много по-вредно е детето да е гладно (стомашния сок дразни лигавицата на стомаха).
мляко с грис е имало, какъв глад, какъв стомашен сок?
а един банан е предостатъчен за следобедна закуска, вместо тутманик или филия с шоколад
О,тя като идва да го вземе,винаги му носи пасти или др. неща,за да яде по пътя. #CrazyГоркото,ще вземе да заслабне! Rolling Eyes

# 182
  • Мнения: 14 654
О,тя като идва да го вземе,винаги му носи пасти или др. неща,за да яде по пътя. #CrazyГоркото,ще вземе да заслабне! Rolling Eyes

на доста хора културата на хранене е точно е такава, за жалост
заради това много майки не биха приели с възторг по-здравословно меню

# 183
  • Мнения: 656
Аз смятам, че много по-вредно е детето да е гладно (стомашния сок дразни лигавицата на стомаха).
мляко с грис е имало, какъв глад, какъв стомашен сок?
а един банан е предостатъчен за следобедна закуска, вместо тутманик или филия с шоколад
Там е работата, че няма да е 1 банан, а 1/4 банан...
Аз бях впечатлена, когато дъщеря ми каза че са отказали да и дадат допълнително хляб

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 15:33 от на Кронки жена му

# 184
  • Мнения: 656
О,тя като идва да го вземе,винаги му носи пасти или др. неща,за да яде по пътя. #CrazyГоркото,ще вземе да заслабне! Rolling Eyes

на доста хора културата на хранене е точно е такава, за жалост
заради това много майки не биха приели с възторг по-здравословно меню

Здравословно за кой? Кое е здравословно? Полятите с киселинен дъжд и обилно наторени зеленчуци? Третираните за дълготрайност кори на ябълки? Защо според вас има кафе Якобс "Монарх" и Якобс "Кронунг" и защо е почти невъзможно да намериш второто в България?
(С еднакви опаковки, но различни надписи. Първото се продава изключително само в България)

# 185
  • Мнения: 14 654
кронковице, написано е кое е по-здравословно, да не повтарям останалите

да добавя, че възпитателките на децата също не са особено наясно кои храни не бива да се дават на малките
миналата година на тържеството в яслата, госпожата купила за децата еклери и шоколад, става дума за деца под 3 годинки

# 186
  • Мнения: 5 713
Много сте изписали, докато ме няма. Simple Smile
Да кажа Маги какво яде, понеже се е споменало някъде по страниците.
Сутрин: овесени, ечемични, ръжени, пшенични ядки, просо, елда със сирене и масло; понякога правя и миксове от тях / това е най- честата закуска като ги редувам ядките /; пак такива ядки накиснати в кисело мялко; сандвич с кашкавал  на грил и сандвич с един пастет от сирене, варено яйце и авокадо; кус-кус / трицветен от диетичния щанд/ и грис с масло и сирене.
Обед: нещо сготвено / не приготвям специално за нея / като редувам месо / пилешко най- често / + зелечуци, риба + зеленчуци и постно. Стремя се картофи и ориз да предлагам, когато е постното ядене, но не винаги се получава. Ако съм правила нещо сладко, го давам като десерт.
Следобед: плодове и фреш / не винаги /.
Вечеря: кисело мляко; понякога супа.
Имам, разбира се, и някои изключения в менюто.
Преди известно време се отчитах в една тема " Кой какво ще хапва днес? " в Хранене с АМ. И там може да се види какво съм предлагала на Маги. Simple Smile

# 187
  • Мнения: 486
Аз бих наблегнала на възможността на детето да се позволява да яде храна, донесена от къщи. Така ще може детето да яде здравословна според родителите му храна, а и количеството ще е достатъчно за нахранването му...
Аз не съм съгласна с това и бих се противопоставила на реален опит да се въведе в градината.

върло против съм и аз за това. Такава анархия ще настъпи  Tired... майко мила  ooooh!
Не разбирам защо сте против и каква анархия? На алергични и деца със специални нужди винаги се е разрешавало да внасят домашна храна. Питала съм из форума - в някои градини разрешават и просто при желание на родителите, стига да се помолят. Както всяко дете си носи шише с вода така ще може да си внася и храната. Има доста бели държави в които точно така се прави (даже в тази тема на първите страници се написа такъв случай). Проблемът е по-скоро как ХЕИ ще го одобри и как ще се организира съхраняването на храната. Но това са разрешими въпроси

Точно така, никаква анархия не настъпва, особено ако учителките поне малко си разбират от работата. Говоря от личен опит, вече 3 година всяка сутрин изпращам детето си (първо на  детска градина, а сега и училище) с домашно сготвена храна  (но не в България).

# 188
  • Варна
  • Мнения: 6 888

Точно така, никаква анархия не настъпва, особено ако учителките поне малко си разбират от работата. Говоря от личен опит, вече 3 година всяка сутрин изпращам детето си (първо на  детска градина, а сега и училище) с домашно сготвена храна  (но не в България).
Ели, колко учителки за колко деца отговарят/гледат?
И конкретно за домашната храна - супа и готвено ястие ли носи детето ти в училище? Как е организирано всичко?
Аз не виждам как кухненския персонал, не знам колко са ама не повече от 5 броя да кажем/, ще изкарат наобяд от 100-150 торбички кутиите с храна, ще я стоплят/няма как наведнъж...поотделно всяка в микровълновата, хайде, ще си купят 5 броя / ще поднесат точната храна на точното дете и всички ще се наядат в рамките на половин час. Не говорим само за плодове, за сандвичи не става и дума дори. Бедничка ми е фантазията и не мога да си го представя. За контрол върху храната изобщо да не говорим, за отговорност като се продриска някое също.

# 189
  • Мнения: 5 500
Ето го днешното меню:

после ще се върна да ви прочета и коментираме менюто  Mr. Green, че ще ни идват гости!
Уточнявам само, че вафлата е шоколадова!

# 190
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ето и нашето меню за тази седмица:

Понеделник
1. закуска
 - попара;
2. обяд
 - крем супа от картофи;
 - домати с ориз;
 - компот;
3. сл. закуска:
 - филия масло, конф. от ягоди, айрян.

Вторник
1. закуска:
 - сандвич шопски хайвер;
 - чай с лимон;
2. обяд:
 - супа праз лук;
 - зрял боб яхния с парче наденица (р.289);
 - плод;
3. сл. закуска:
 - макарони на фурна;
 - айрян.

Сряда
1. закуска:
 - баница със сирене и масло;
 - чай с лимон;
2. обяд:
 - пиле варено (р.122);
 - грах яхния;
 - плод.
3. сл. закуска
 - малеби

Четвъртък
1. закуска:
 - филия с масло и мед;
 - прясно мляко;
2. обяд:
 - таратор, прясна краставица;
 - риба филе, картофена салата(р.82)
   р.215;
 - плод.
3. сл. закуска:
 - готова закуска (суха паста);
 - айрян.

Петък
1. закуска:
 - сандвич колбас;
 - чай с лимон;
2. обяд:
 - манастирска чорба;
 - пиле фрикасе р.2...(не се чете);
 - плод;
3. сл. закуска:
 - бисквити конфитюр;
 - кв. мляко.

Това е автентичен запис... р.82 (примерно) означава, че това е рецепта еди-си-коя от еди-си-ой рецептурник  Crazy
Взех си малкия по-рано днес и децата все още закусваха..., но с меденка с айрян. Та не знам колко е вярно менюто.

# 191
  • София
  • Мнения: 4 885
И какво му е на менюто?
Това, че вафлата е шоколадова, трябва да ни притеснява ли?

Хорааа, в групата на детето ми има едно момченце, чиито родители купуват веднъж седмично едно малко пакетче кайма, с което  майката готви месна супичка само за детето. Те самите карат на боб и картофи. Майката е много доволна от храната, която получава детето и в градината. Така, че се радвайте, че сте в графата на родителите, които могат да предявяват претенции, защото има такива, които у дома не могат да осигурят и наполовина толкова качествена храна на децата си. Peace

# 192
  • Мнения: 2 242
Ellie  много се радвам че се включи – най-после някой който може да е полезен с инфо  Hug  bouquet

Мен ме интересува
- има ли при вас и обща кухня или всички трябва да си носят?
- Има ли някакъв санитарен контрол?
- Къде се съхранява храната?
Ще се радвам на който и да е отговор – би било интересно наистина да се знае как става в белите държави   bouquet

# 193
  • Мнения: 17 411
И какво му е на менюто?
Това, че вафлата е шоколадова, трябва да ни притеснява ли?

Хорааа, в групата на детето ми има едно момченце, чиито родители купуват веднъж седмично едно малко пакетче кайма, с което  майката готви месна супичка само за детето. Те самите карат на боб и картофи. Майката е много доволна от храната, която получава детето и в градината. Така, че се радвайте, че сте в графата на родителите, които могат да предявяват претенции, защото има такива, които у дома не могат да осигурят и наполовина толкова качествена храна на децата си. Peace
Абсолютно подкрепям! Мен менюто в градината не ме притеснява-не съм забелязала да им дават майонеза например; за пастет не съм сигурна( дъщеря ми не го и яде)....Млякото обаче е флуорирано.
Мисля си, че няма как да се угоди на всички, пък и в днешно време не е много ясно кое е "здравословно" Peace

# 194
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Много сте изписали, докато ме няма. Simple Smile
Да кажа Маги какво яде, понеже се е споменало някъде по страниците.
Сутрин: овесени, ечемични, ръжени, пшенични ядки, просо, елда със сирене и масло; понякога правя и миксове от тях / това е най- честата закуска като ги редувам ядките /; пак такива ядки накиснати в кисело мялко; сандвич с кашкавал  на грил и сандвич с един пастет от сирене, варено яйце и авокадо; кус-кус / трицветен от диетичния щанд/ и грис с масло и сирене.
Обед: нещо сготвено / не приготвям специално за нея / като редувам месо / пилешко най- често / + зелечуци, риба + зеленчуци и постно. Стремя се картофи и ориз да предлагам, когато е постното ядене, но не винаги се получава. Ако съм правила нещо сладко, го давам като десерт.
Следобед: плодове и фреш / не винаги /.
Вечеря: кисело мляко; понякога супа.
Имам, разбира се, и някои изключения в менюто.
Преди известно време се отчитах в една тема " Кой какво ще хапва днес? " в Хранене с АМ. И там може да се види какво съм предлагала на Маги. Simple Smile
Не ти е лошо менюто, но не си мисли, че от него са изключени консервантите и нитратите... сиренето пък се прави със селитра, киселото мляко и хляба ферментират, кашкавала е още по-преработен... Все е пак по-добре от мекици със сладко и вафли Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт