Психолозите обаче твърдят, че е важно човек да прекарва известно време сам със себе си. Това е една от основните му потребности. В същото време много хора се страхуват да останат сами дори за кратко, защото тогава се чувстват тъжни, отегчени и тревожни. Затова бързат да включат телевизора или да се обадят по телефона на някой приятел.
Изследванията показват, че социалните връзки са жизненоважни за емоционалното и физическо благополучие на човека. Но времето, прекарано насаме, известно още като лично време, също може да бъде полезно и дори необходимо.
Каква е разликата между принудителната самота и съзнателното усамотение
Принудителна самота има тогава, когато човек по някакви определени, външни причини се оказва изолиран от обществото. Тогава той се чувства отхвърлен и самотен. Това е състояние, с което трябва да се борим, тъй като има висок риск от развитие на депресия и различни здравословни проблеми.
Съзнателното усамотение възниква, когато човек по собствено желание се изолира за известно време от другите хора, като сам определя за какъв срок. В този случай самотата не само че не вреди на здравето, а дори помага за справяне със стреса, регулира емоциите и настроението, подхранва креативността и продуктивността. Ето защо експертите препоръчват съзнателното уединение като ефективна практика за повишаване на нивата на вътрешното благополучие.
Признаци, че имаме нужда от останем насаме със себе си
Да разпознаем кога имаме нужда от време далеч от другите невинаги е лесно. Обикновено сме толкова увлечени от живота и всичките си задължения, че губим от поглед необходимостта да си дадем почивка и да намерим време за себе си.
Признаците, за които трябва да следим, включват:
• Избухливост;
• Лесна раздразнителност дори от незначителни неща;
• Загуба на интерес и притеснение да се общува и работи с други хора;
• Чувство за претоварване или свръхстимулация;
• Проблеми с концентрацията.
Какви са ползите от доброволното усамотение
• Едно от най-важните качества, които притежават хората, които ценят самотата, е способността им да бъдат самодостатъчни. Те не зависят от другите за своето емоционално благополучие и самочувствие. Вместо това се вглеждат навътре в себе си и разчитат на собствените си сили, за да преодолеят предизвикателствата на живота. Тази самодостатъчност ги прави невероятно издръжливи и им позволява по-лесно да се адаптират към ситуации, които може да изглеждат непреодолими за другите.
• Хората, които отделят време да бъдат сами, изпитват чувство за вътрешно спокойствие. Те нямат нужда постоянно да бъдат заобиколени от хора или да се занимават с дейности, които не отговарят на техните ценности и желания. Техният вътрешен покой им позволява да изживеят всеки момент по-ярко и да ценят простите радости от живота.
• Усамотяването дава чудесна възможност за „презареждане“. Много от нас се опитват да направят хората наоколо щастливи – да отгатнат чувствата им, да ги накарат да се усмихват, да ги разбират и подкрепят емоционално. Но всичко това отнема много енергия. Когато останем насаме със себе си, ние си почиваме от постоянното общуване с другите хора и се възстановяваме на енергийно ниво.
• Самотата осигурява време да мислене и за подреждане на мислите. Животът тече с луда скорост. Толкова бързо, че все не ни стига време да обмислим добре нещата. Да останем сами със себе си ни дава прекрасна възможност да се съсредоточим върху себе си, върху своите цели и планове. Да разберем дали се движим в правилната посока или пък просто да медитираме.
• Възможност да открием какво ни прави истински щастливи и да започнем да правим точно това. Когато сме в компанията на други хора, често сме принудени да правим компромиси. И това, което искаме най-много, може да не е това, което другите искат. Когато сме сами, само ние решаваме какво да правим. Искате ли да лежите вкъщи цял ден? Няма проблем! Нищо и никой няма да ви попречи да го направите.
• Самотата ни прави по-независими. След като се научим да се наслаждаваме на самотата, ще разберем колко е прекрасно чувството за независимост. Вече няма да имаме болезнена нужда постоянно да общуваме с други хора. Да се нуждаем от одобрението или съветите на нашите приятели, колеги и близки, преди да предприемем каквото и да е действие. Разбира се, има случаи, когато това е просто необходимо. Но понякога е напълно възможно да действаме сами. Оставайки насаме със себе си, ще се научим да вземаме решенията самостоятелно, без чужда помощ.
• Усамотяването ни прави по-креативни. Времето насаме е възможност да оставим ума си да витае свободно, без да е необходимо да се грижим или да взаимодействаме с други хора. Така можем да пренебрегнем външните фактори и да се съсредоточим навътре в себе си.
Някои изследователи предполагат, че усамотението може да доведе до промени в мозъка, които подпомагат творческия процес. Установено е, че хората, които са склонни нарочно да остават насаме, са много по-креативни.
В проучване от 2020 г., публикувано в списание Nature Communications, учените установяват, че социалната изолация, известна още като самота, води до повишена активност в невронните вериги, свързани с въображението. Когато мозъкът е лишен от социална стимулация, той засилва творческите си мрежи, за да си помогне за запълването на празнотата.
• Насаме със себе си ставаме по-продуктивни. Прекарването на време с приятели е забавно и интересно, но понякога дори те могат да ни отвлекат от важни за нас неща. Ако отделяме време за себе си и за своите интереси, ще имаме много повече ползи, отколкото ако го губим в празни приказки.
• Усамотяването ни кара да ценим повече хората, с които общуваме. Когато прекарваме известно време сами, това ни помага да анализираме поведението си с другите хора, както и да си припомним как трябва да се държим в дадена ситуация. Освен това приятелите и семейството просто ще започнат да ни липсват и това ще ни помогне да подобрим отношенията си с тях.
• Самотата засилва социалната енергия. Самотният живот често се представя в негативна светлина. Но изследователи са открили, че хората, които живеят сами, всъщност могат да имат по-богат социален живот и повече социална енергия от хората, които съжителстват с други.
Как да намерим време, за да останем насаме със себе си
Ако имате нужда от поне малко време за себе си, изключително важно е да го направите по начин, който да осигури вашето психично благополучие. Да останете насаме със себе си е най-полезно, когато е доброволно. Чувството, че можете да се върнете в социалния си свят, когато пожелаете, е от съществено значение.
• Изберете времето. Определете кога и колко време искате да прекарвате сами. Планирайте това в графика си и се уверете, че другите хора знаят, че не трябва да ви прекъсват.
• Изключете социалните медии. Елиминирайте разсейващите фактори, особено тези, които предизвикват социални сравнения. Вашият фокус трябва да бъде насочен върху собствените ви мисли и интереси, а не върху това, което правят другите хора.
• Планирайте с какво ще се заемете. Не всеки се чувства удобно да прекарва времето си сам, така че може да ви е от полза да планирате какво искате да правите. Това може да включва време за релаксация, любимо хоби или четене на книга.
• Разхождайте се. Доказано е, че престоят навън може да има благотворно въздействие върху самочувствието. Ако твърде многото социални контакти ви задушават, прекарването на малко време на открито сами може да осигури така необходимата промяна на обстановката, която да има възстановяващ ефект.
В заключение: отделете няколко минути, за да останете сами с мислите си. Дори само 10 минути на ден могат да бъдат достатъчни. Изключете електронните си устройства и си позволете да потънете в размисъл за определено време. Ако не сте свикнали да сте сами, в началото може да се почувствате неудобно. Но с течение на времето този период ще се удължи и това ще ви помогне да постигнете най-добрата версия на самите себе си.