Дискриминирани ли са близнаците?

  • 4 398
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 181
[
Конкретен пример ще дам с Испания, която нито е цъфнала, нито е вързала, майчинството е много късо - само 16 седмици, няма да пиша за него, то се плаща и зависи от заплатата на майката (осигурителния принцип).
Ще пиша за "детските". На майка, която не работи и се дават се по 600 евро годишно за всяко първо и второ дете до навършването на 3 год. възраст или по 750 евро годишно до навършването на 6 годинки за всяко следващо (трето, десето, без ограничения, каквито са хакнати у нас от четвъртото и нагоре).
Отделно от това родителите само на близнаци (или едновременно осиновени 2 и повече деца) получават още една подобна сума (понякога и по-голяма, зависи от доходите, но не по-малка!) до навършването на 3 год. възраст на близнаците (осиновените неблизнаци). Демек докато родителите се стабилизират финансово, докато майката не работи или има нужда от допълнителна помощ ако работи и тн.

Това са малки суми и не стигат за кой знае какво,  но са суми все пак. Пресметнати на месец са веднъж 50 (60 и нещо при многодетните) евро за всяко малко дете и горе-долу още толкова за това, че е близнак. В държава със сравнително нисък стандарт, с цени като нашите. Не са 18 лева, ЧИСТАТА ПОДИГРАВКА.
(да добавя, че отделно от помощите, които вече споменах,  има вече и други - социални помощи и много суми се опрощават, за които не говоря момента, те са нещо допълнително, без връзка с майчинство, детски и тн.)

Дали има отделно еднократна помощ от държавата за самото раждане на близнаци не мога да ти кажа защото родих у нас.
Ако пуснеш една питанка в чужбинския ще събереш повече конкретно инфо да това кое как е поне в европата, в която уж вече сме.

Можеш ли да ни кажеш тези суми какъв процент са от средната заплата (или от минималната заплата) за да съпоставим нещата каот стандарт  Peace
също като имаш време можеш да споделиш за другите плащания, да речем може би има някакво опрощаване на вноски за жилищен кредит  Thinking

А за чужбинския ,преди бяхме пускали тема за майчинството и за съжаление се превърна в битка между майките у нас и тези в чужбина къде е по-зле  Tired

# 16
  • Мнения: 7 803
не знам какъв е процента от заплата в началото, аз бях студентка преди това и сега си получавам майчинство и половина, което около 15 евро на ден за дете, за близнаци съответно 21 евро на ден. майчинството го дават 30 месеца (ако се спазят прегледите по време на бременност и на бебето до 1 година), има опция да се взима и 36 месеца, ако бащата излезе в майчинство поне за 3 месеца. еднократна помощ точно няма. всеки град си решава и изпраща ваучери, ние понеже живеем в германия получихме 2 ваучера за по 50 евро. а тази помощ от 400 евро на бебе е само за многознаци. има и опция в началото поне да идва акушерка да помага за бебета, това се решава от лекар дали да назначи такава акушерка.

# 17
  • Мнения: 2 051
Можеш ли да ни кажеш тези суми какъв процент са от средната заплата (или от минималната заплата) за да съпоставим нещата каот стандарт  Peace
също като имаш време можеш да споделиш за другите плащания, да речем може би има някакво опрощаване на вноски за жилищен кредит  Thinking

А за чужбинския ,преди бяхме пускали тема за майчинството и за съжаление се превърна в битка между майките у нас и тези в чужбина къде е по-зле  Tired

Опрощавания има при данъците при покупка на жилището и после при годишните данъци за доходи и за притежаване на жилище, както и за кола от определен клас (не при вноските за изплащане. Вноските могат да са по-ниски защото банките дават преференции на многодетни семейства, но не е обвързано непременно с близнаците).
Близнаците плащат 50% от таксата в детските градини, а в някои случаи се опрощава напълно както и таксите за хранене в училище или в детската градина (ако спадне под една граница на жизнен минимум - около 300 евро на месец на човек). Това се доказва с документи за доходи.
Опрощават се  почти изцяло цените за много лекарства (но кои точно нямам идея, има дълги поменици), стига рецептата да е издадена от личния лекар, просто се плащат някакви стотинки в аптеката. Другия вариант е лекаря/сестрата сам да ти остави лекарството или разни други материали, мазила и прочее, ако разполага с него в момента.

Като процент годишните детски  помощи са малко по големи от 1 минимална работна заплата (тук е около 600 на месец в момента) и много по-ниски от средната (около 1500 на месец).
Но не бива да се сравняват проценти от заплатата, а реална покупателна способност на една заплата или помощ.

Разхвърляна на месец сумата от детските плюс сумата за близнак е достатъчна за да се купят на едно дете примерно 120 памперса плюс 6-7 кутии бебешка каша плюс 40 бурканчета с пюре. Или да се купят яке, анцуг, дънки, обувки на детето плюс още нещо дребно.

За 18 лева не се получава.




# 18
  • Мнения: 2 757
можеш ли да поразпиташ и да ни дадеш малко повече информация?
каква е точно тази помощ в домакниството? само за близнаци ли е?
и това стоене вкъщи до 3-годишна възраст пак ли е само за близнаци? какво се получава минимална заплата ли?  Rolling Eyes

Става дума за Дания да поясня. За майчинството в БГ проблемът не е че е едно, а че е просто недостатъчно даже и за едно дете. Тук нормално детските са около 280лв. на дете, което си абсолютно достатъчно за  един месец за ежеднежните бебешки нужди - демек само с детски може да си отгледаш детето. За големите първоначални покупки разбира се няма да стигнат. В БГ детските май са някаква смешна сума за отбиване на номера. Но пък се дава еднократна помощ, която тук не съществува примерно. А майчинството е около минималната раб заплата.
Иначе за помощта тук - ами да - за близнаци, тризнаци и т.н. идва жена от общината и помага в къщи каквото се налага. Мисля, че е нормално при положение, че майката кърми почти нон стоп и няма време да спи камо ли за друго. За работата в къщи не е само за близнаци, а за 2 или повече деца, които са под 3г. И да - мисля, че майката за да си гледа децата в къщи получава нещо от рода на минималната заплата или пък заплата от порядъка на тази, която получава един педагог в ясла. Но имаше някаква врътка тук, нещо от сорта, че трябва да плаща на общината същевременно таксата за ясла на децата, все едно ходят на ясла. Но в крайна сметка чистият доход си е напълно приличен. Снабдяват ги с памперси и май и др оферти има, периодични събирания с др деца, наглеждане от истински педагог...
Иначе проблемът с количките и тук съществува. Номерът е човек да си вземе хем количка за близнаци, хем да не е много широка за да може да влиза в асансьори и т.н. Но все още повечето колички за близнаци примерно не могат да влязат в метрото  или по-тесни асансьори:(

# 19
  • Мнения: 7 803

Иначе проблемът с количките и тук съществува. Номерът е човек да си вземе хем количка за близнаци, хем да не е много широка за да може да влиза в асансьори и т.н. Но все още повечето колички за близнаци примерно не могат да влязат в метрото  или по-тесни асансьори:(
в един момент си купуваш нова количка, щото няма място за децата  Confused

# 20
  • Мнения: 649
А жилищните сгради? Повечето нямат никакви условия за единични колички, та камоли за двойни!

# 21
  • Мнения: 4 978
jump, NikiFin, vedrra, можете ли да намерите самите нормативни документи - закони, кодекси, други, които регламентират майчинството, детските и всякакви други социални придобивки в Германия, Дания, Австрия, и да ни ги изпратите на мейла на сдружението: snbm@snbm.org?
Ще ни бъдат много полезни.

# 22
  • Мнения: 2 757
jump, NikiFin, vedrra, можете ли да намерите самите нормативни документи - закони, кодекси, други, които регламентират майчинството, детските и всякакви други социални придобивки в Германия, Дания, Австрия, и да ни ги изпратите на мейла на сдружението: snbm@snbm.org?
Ще ни бъдат много полезни.


Имам доста ама е само на датски

# 23
  • София
  • Мнения: 12 231
  Ако се намери нещо на англииски може и така да се прати, аз ще го преведа  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 7 803
пратих линк на немски

# 25
  • Мнения: 4 978
пратих линк на немски

Много ти благодаря!  Hug

Имам доста ама е само на датски

мдааа, този език доста ще ни затрудни... освен ако намериш някакво свободно време и преведеш съществените неща.

# 26
  • Мнения: 15
Според мен близанците са дискриминирани защото с тези 40лв детски за двете деца не стигат. Количката неможе да влезе в автобуса  в маршутки таксита не искат да кават майки с близнаци изобщо пълен ад.   

# 27
  • Мнения: 3 336
в самолет не може да се качи сама майка с близнаци  #Cussing out изобщо не искат да ми продадат билет

Джъмп, голяма новина научих току-що Rolling Eyes Това със самолета просто ме уби #Cussing out Независимо от възрастта или до едикакваси възраст?

# 28
  • Мнения: 7 803
до 2 години е това, докато не плащат билет дефакто  #Cussing out и се измъкват с глупостта, че въпроса опира до сигурността на бебтата. обаче, когато за децата се плаща билет може само с един възрастен, така че за мен въпроса опира като и при маршрутките - заемаме твърде много място  Rolling Eyes защото въпреки че не плащат билетт място им се полага, както и багаж. облекчеение е, че не се плаща за детската количка, не се води багаж и се ползва буквално до стълбите на самолета. там се дава на персолнала и при кацане се получава веднага. не че съм летяла, щото е трудно да се организира втори човек, но мами с по едно бебче разказват, пък аз само си мечтая  Whistling

# 29
  • Мнения: 3 336
до 2 години е това, докато не плащат билет дефакто  #Cussing out и се измъкват с глупостта, че въпроса опира до сигурността на бебтата. обаче, когато за децата се плаща билет може само с един възрастен, така че за мен въпроса опира като и при маршрутките - заемаме твърде много място  Rolling Eyes защото въпреки че не плащат билетт място им се полага, както и багаж. облекчеение е, че не се плаща за детската количка, не се води багаж и се ползва буквално до стълбите на самолета. там се дава на персолнала и при кацане се получава веднага. не че съм летяла, щото е трудно да се организира втори човек, но мами с по едно бебче разказват, пък аз само си мечтая  Whistling

Това с количката е добре, но другото не е честно Naughty

Момичета, благодаря ви, че сте толкова активни Hug Много ни помагате  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт