Кога започват да говорят децата

  • 9 512
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 537
bowuu Не виждам смисъл да се прави сравнение,при всяко дете е различно, както с говоренето,така и с доста други неща.Едни проговарят на 2г, други до 3, 4 г. не искат и една думичка да кажат пък  изведнъж изтърсват цели изречения и така,..............

# 16
  • Мнения: 494
Аз също съм убедена,че си е до детето,т.е. няма правило,докато не прехвърли 3 години и пак не е сигурно,че нещо не е наред-само професионалист тогава може да каже.
Големият ми син казваше някои отделни(4-5) думи, преди да направи 2 години,но нищо повече.Беше на 2г. и 3 м.,когато ,взимайки го от ясла аз ,както винаги му бърборех нещо и ей-така попитах какво са яли,без да очаквам отговор.А той,съвсем неочаквано каза, ама съвсем ясно,не по бебешки-"Ядох супа".Втрещих се от изненада!!!Тогава проговори на практика и не казваше нито една бебешка дума после.Направо изведнъж,много правилно и с цели изречения.Затова сега изобщо не се стряскам,че малкият е на 1г.и  6м.,а само си гука и "бърбочи" нерабираемо. Laughing

# 17
  • Мнения: 2 556
Не, тя проходи на 1 год. точно, просто явно наистина в това отношение е ужасно напред с материала, защото на 11 месеца ми е казвала в прав текст: "Мамо па-па там панна. Дай го" Тоест патето й е паднало там, да й го подам. Също отпреди годинката си казваше "Дай да" (дай вода) "Тате няма" и "тате ето го" примерно, което за мен са си чисти изречения (пък може и да бъркам де). Синът ми поне до година и половина освен да мънка нещо неразбираемо, само мама, баба и тате казваше, затова казвам че доста са различни.

Естествено, изобщо не я мисля за малко генийче, и аз съм проговорила и започнала да чета много рано, но определено не съм учен  Grinning

# 18
  • Мнения: 3 146
Аз мисля, че това са изречения! Двудумни и тридумни се наричат от специалистите, независимо че няма скланяне и съгласуване.

# 19
  • Мнения: 4 406
и имат какво да кажат  Laughing Laughing

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Включвам се само, за да те успокоя. Синът ми е като студент на изпит-гледа умно и аха да проговори. Вече е на 2г. и 2м., но все още не говори. Казва отделни думички, които ги знае още от преди годинката-мама, тата, баба. После научи бау-бау, а съвсем отскоро казва и "няма". И това е. Иначе си бърбори нещо на владешки, но само той си знае какво казва. Не мисля още да се притеснявам. Ако не проговори до 3 годишна възраст ще го мисля тогава.

# 21
  • Мнения: 40
Синът ми април също ще направи 2г.,казва отделни думички,разбира всичко,но като цяло си бърбори на негов си език.Всичко при нас е коко,било то колело,сок,кола.Казва например  "Ами коко"-което в  превод е дай ми  и гледам какво точно посочва или гледа.Казва и др. думички,но като цяло не говори още.Не се притеснявам,няма дете което да не говори,освен ако няма някакъв проблем.Всички деца са различни,но ние си ги обичаме такива каквито са.  bouquet

# 22
  • Мнения: 70
Благодаря за отговорите,определено вече съм спокойна,след вашите отговори.

# 23
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
Доста е относително. И няма никаква връзка с по-нататъшните говорни възможности. Аз например, съм проговорила доста късно - на 4 години, но пък сега трудно могат да ми затворят устата  Mr. Green Дъщеря ми пък проговори много рано.

# 24
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
 И аз щях да кажа като другите майки, ако не бях видяла въпроса ти за киселото мляко.

На тази възраст би трябвало да пие от чаша и да дъвче хубаво твърда храна.
Не съм логопед, но вече неволята ме научи, че дъвкането и говоренето са свързани.
Махни му биберона, нека пие млякото от чашка, или от шише с пластмасов накрайник, дето трябва да пие от него, а не да суче. Сигурно ще се цупи няколко дни, ама после ще му мине. Колкото и да се цупи, не му връщай шишето с биберона. Той нещо се  пристрастил към него, а млякото го позасити (особено ако слагаш и захар) и после не ще да яде.
Даже най-хубаво му предлагай киселото мляко да си го яде сам с лъжица. И БЕЗ захар Wink
Дъвкането и говоренето са свързани, защото като детето се научи да дъвче хубаво, си тренира мускулите на езика и устните и тогава по-лесно имитира звуците, които чува.
Моят син има операция на небцето и още не говори, но първото, с което почнаха логопедите, беше да да се научи да дъвче, защото той заради тези си проблеми беше хранен с една тръбичка 9 месеца и после ядеше само пасирано.
Две познати дечица като твоя палавник не искаха да говорят - единия пак така си пеше млякото от биберон и ревеше, майката като смени бибата с твърд накрайник, порева един ден, после въоще се отказа от шишето, щото няма биба.
Другият беше алергичен и заради това пиеше само мляко за алергични и не беше захранен с твърда храна, но като почна да яде, изведнъж се отпуши и да говори.
След като детето си разбира всичко и те слуша какво му говориш, според мен това ви е проблема.  Ти си прецени как - постепенно или рязко - ама го отучи от шишето с бибата.
Научи го да дъвче, като му подаваш залче не на езика, а отстрани, съвсем в бузката.
Съвсем нищо ли не яде - щото си написала, че иска само мляко?
То, млякото си е хубава и ценна храна, не че е вредно, ама трябва да яде и твърди неща. Събирай го с ящни деца, някои ядат като отидат у съседите примерно, други обичат да са на масата с големите. Нека ви гледа, като се храните, предлагай от вашата храна, облечи му някои по-стари дрешки да не се цапа и го остави да яде сам. Даже да се цупи един-два дни - за един -два дни нищо няма да му стане, но на третия ще яде.
А като посвикне с твърди храни, ще дойде и говоренето от само себе си.

# 25
  • Мнения: 3 042
Злати е на 2г 6м и още не  казва цели изречения. Понякога свързва по 2 думи. Не всичко му се разбира. Като му дойде времето ще проговори и както трябва.

Щерката също проговори късно. Grinning

# 26
  • Мнения: 70
мерси за отговорите мисля че си напълно права ще започна да махам шишето,а колкото да яденето яде и твърда храна но рядко

# 27
  • Мнения: 178
Стефи е на 1година и 9 месеца и още не говори,не иска да повтаря думички.Кака й на 2 години говореше като голям човек,а Стефи не иска-може да казва няколко и всичко обяснява с по една дума или мимика.За нея всичко е ам-ам - водата,млякото и всичко което се яде.И започвам да се притеснявам,и смятам ,че firebird е права.Стефи всичко гълта като пате,без много да дъвче,пие вода и мляко все още от шише и смятам скоро да го махна.Може би сравнението с голямата ми дъщеря ме кара да се притеснявам.Всичко ще отмине и ще останат само притесненията май.......

# 28
  • Мнения: 1 058
Естествено всяко дете е различно.
Една седмица преди да  направи две годинки малкия започна да казва малко повечко думички. Сега не мога да му затворя устата. Пее дори и песнички. Не се притеснявай въобще.

# 29
  • Мнения: 8 917
Гери изведнъж започна да бърбори МНОГО към годинка и половина.

Общи условия

Активация на акаунт