Кои са добрите държавни училища в София

  • 155 126
  • 497
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 656
Моя приятелка работеше в частно училище. Скептична беше към по-доброто образование там. Единственото конкретно нещо, което съм чувала е, че под 4-ка е абсурд да пишеш на детето. Нали при това положение родителят, който плаща, ще го премести в друго училище.
И аз чух подобно нещо - учителят отказал да пише хубавата оценка просто така и се отнесли към директора да реши какво да се направи. Директорът казал нещо от рода, че щом учителя си получава заплатата, нека да пише хубавата оценка...
Затова в темата за частните училища се опитах да накарам майките да си дадат сметка дали някое дете от частно училище е печелило награда на някаква олимпиада - математика, физика, или каквито там още има, а те ми дадоха препратка как в някаква частна гимназия 2 момичета били издържали тест за ниво по английски по определена система. Разбрах, че за родителите най-важно е знанието на чужд език, а другите неща като литература, математика, физика, български език не се котират добре в техния свят.
Аз смятам, че език може да бъде научен с допълнителни занимания, а училището да дава знания по основните дисциплини. За съжаления установих, че днешните училища са изостанали много в качеството на получените от учениците знания.
В началния курс наистина повечето неща зависят от класния ръководител.

# 16
  • София
  • Мнения: 248
Много зависи на какъв преподавател ще попадне детето, но такъв риск крие и частното училище. Моето дете е в първи клас. Миналата година и аз много се чудих кое училище да изберем. Избрахме държавно училище. Сега съм доволна защото тя нито можеше да чете, нито да пише предварително, просто не искаше да се научи. А сега благодарение на прекрасната й госпожа, моето дете може да пише и горе-долу добре да чете.
Но важен според мен е и родителския контрол.
Да кажа, че детето ми учи в 17 СОУ, с ранно обучение по френски език, училището разполага със собствен транспорт.

# 17
  • България
  • Мнения: 430
Току що писах в една подобна тема. Според мен най-важното то първи до четвърти клас е преподавателя, а не училището като цяло. Никак не е маловажна средата, разбира се. Но ако имаш един добър преподавател със сърце и душа, който работи с желание и хъс и създаде на детето ти нужните навици и го насочи правилно, детето ти има много по-голям шанс за успех, отколкото ако попадне в т.нар "елитни училища" при посредствен и нехаещ преподавател без желание за работа.
Мой съвет обмисли добре и местоположението на училището сега не си даваш сметка, но ако примерно живееш в Люлин, а най-доброто хипотетично училище е в Младост - надали ще е много лесно и за теб и за детето. Дори да си съвсем свободна, самото прекосяване на целия град в двете посоки е губене на време, нерви и средства, които би могла да инвестираш в детето по друг повод.


Аз мисля по същия начин. Ние сме в кварталното - 1-ВО училище. Много сме случили на госпожа. Паралелка по-рисуване. Много подходящо. Най-много се набляга на български и математика. Най-интересното е , че паралелката по рисуване има най-много часове по математика., в сравнение с паралелките с езици.

Успех в избора.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
Затова в темата за частните училища се опитах да накарам майките да си дадат сметка дали някое дете от частно училище е печелило награда на някаква олимпиада - математика, физика, или каквито там още има, а те ми дадоха препратка как в някаква частна гимназия 2 момичета били издържали тест за ниво по английски по определена система. Разбрах, че за родителите най-важно е знанието на чужд език, а другите неща като литература, математика, физика, български език не се котират добре в техния свят.
Ей, Кронки, няма аз да се ровя вместо теб, я. Казах ти, че има много класирани деца от частни училища на различни състезания и олимпиади. Имаш гугъл - потърси ги. Пуснах ти този ленк, в който определено не става въпрос само за две момичета издържали тест за ниво по английски: http://www.svetasofia.com/indexa1.html Моля, този път прочети /при Реализация на учениците ни/. Интересно ми е как реши, че няма и изобщо откъде това негативно отношение. И какво е това изкривяване на истината и желание да нагодиш нещата според собствените си представи? "Моят свят" сигурно много ще те учуди. Едва ли е по-различен от твоя. Време е да развенчаеш за себе си мита, че в частните училища ходят само деца на мутри и богатиши. Ей, ме на - проста секретарка. Определено пък и езикът не ми е приоритет. От години пиша, че за мен най-добре се учи език на по-късна и осъзната възраст - налягаш си парцалити последните години на гимназията, за да можеш след това активно да го упражняваш я в работа, я в следване... И стига с това деленее на частни и държавни и с тези легенди, че в частните не ги учели, а ги носели на ръце да им вземат парите.

По темата - има много добри държавни училища. Зависи какво търсиш. Ако желаеш детето ти наистина сериозна да учи например, 20-то е много добро и наистина дава солидна подготовка, но пък натоварването е голямо.  Ако пък искаш детето ти през първите години да привикне по-лесно и безстресово - 120 - там са малко деца и то до 7 кл., учителките се грижат много за тях, придружават ги през междучасията, в двора има детски център, където след училище могат да ходят на занимания /като пак учителката ги води/, имат си дори зоокът... Но разбира се най-важна е учителката.

А относно шуробаджанащината изобщо не съм съгласна - беше, ама едно време. Сега, ако наистина не знаеш, не си заникъде.

# 19
  • Мнения: 656
Лекси, потърсих в Гугъл но за международни прояви излиза само името на ученика и неговата националност.

В линка, даден от теб в онази тема информацията беше различна, но за разлика от посочения тук имаше конкретни имена. Поздравления за резултатите. Тогава наистина би била интересна статистиката затова колко от учениците от СМГ и други подобни училища от кои училища идват. Но си спомням скандала с бившия директор на СМГ, така че и тази информация не особено висок критерий за нивото на образованието.
Търсейки в български сайтове за олимпиади, за съжаление открих само датите и условията на бъдещи провеждани такива, докато информация за победители от предишни години няма много.

Ако си по някакъв начин обвързана с това или някое друго училище, разбирам енергията ти, с която защитаваш частните училища. Но ти те опровергаваш думите да "купуване" на оценки, а да не забравям, че при кандидатстване се взима и бала на ученика...

# 20
  • София
  • Мнения: 7 242
Не се чете последния ред от текста с дребен шрифт. Не съм свързана със Св. София, нито смятам да го правя - просто на техния сайт е дадена някъква статистика.
Иначе детето ми е в частно, но не изключвам възможнастта да учи и в държавно и ако то ми харесва, също така разпалено да го защитавам. Просто искам да сме обективни и да престанем да делим училищата на частни и държавни, а само на добри и не чак толкова Peace

# 21
  • Мнения: 656
Просто искам да сме обективни и да престанем да делим училищата на частни и държавни, а само на добри и не чак толкова Peace
Аз ги деля на лоши и по-лоши... за съжаление...
Не приемам за нормално в училище, което се котира високо във всички форуми, които прочетох, учителите да отсъстват толкова често, ученици да се замерват редовно в часовете и да слушат музика (не със слушалки). Когато видях дисциплината и качеството на образованието във въпросното училище потърсих вариятни за промяна и евентуално местене, но открих че училището, в което е синът ми все още минава за едно от най-добрите държавни училища.
За частните училища съдя по думите на една учителка, която ми е близка. Тя ми е споменавала за "купуване" на оценките в частно училище, което няма да споменавам сега, за де ме обвинят в клевета. Не е Света София.

ПП- И аз не съм Кронки, а жена му. Кронки е друга персона. За кратко можете да ми викате НКЖМ.  Wink

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 14:18 от на Кронки жена му

# 22
  • София
  • Мнения: 7 242
Кронки, и в държавните се купуват оценки /може би за по-ниски суми/, и в частните учителите оцъстват, и там се замерват и слушат музика и каво ли още не... Истината е, че трябва много внимателно да се избира и после непрекъснато да се контролира.

# 23
  • Мнения: 3 740
Само за пример - резултати от състезанието "Черноризец Храбър" - 1.11.2006
http://www.math.bas.bg/ch/2006/sf05.htm
При другите математически състезания нещата изглеждат много сходно. дороти е царицата на такава информация. Simple Smile

Ето резултатите от същото състезание, но за 4 клас - тук СМГ не участва, защото започват от 5 клас.
http://www.math.bas.bg/ch/2006/sf04.htm


Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 14:31 от секстет

# 24
  • Мнения: 656
Лекси, Кронки знае че и в държавните училища може да се купува. Говорили сме с него по тази тема. Само че там зависи основно от волята на учителя, докато в посочения от мен пример учителя не е искал да "продаде" оценката, това му е било наложено. И това е станало без знанието на родителя...

Секстет, благодаря много за линка, ще ми бъде полезен.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 242
Лекси, Кронки знае че и в държавните училища може да се купува. Говорили сме с него по тази тема.
rotfImbo rotfImbo Добре, де. А как се казва жена му, че да се обръщам по-накратко Mr. Green


Още класации:
http://www.math.bas.bg/smb/kenguru/03.htm
http://nsnu.hit.bg/download/Final2004.htm
http://nsnu.hit.bg/download/zelena-ranica/2004/I%20klas.htm
http://nsnu.hit.bg/download/poliglot/2003/IV%20klas.htm
Отчитайте все пак, че процентно учениците от частните училища са много по-малко от тези от държавните и ако едно държавно училище разполага с ресурс от около 1000 и кусур потенциални участници, то в едно частно са 100-200.

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 14:42 от Лекси

# 26
  • Мнения: 967
Мале, ама какво сте се залепили за тези състезания, айде вижте тука http://nsnu.hit.bg/index3.html Mr. Green.
Ето тука има много добри деца от държавни училища.
В цялата дускусия за държавни и частни (добри и лоши) ми прави впечатление, че привържениците на държавните училища са по-остри от тези на частните.
Може би при началните училища не е още толкова видно, но наистина добрите учебни заведения са предимно (изключения има) частни. Или никой от вас не намира разлика между Софийски университет и Harvard  Thinking.


Друг е въпросът дали и какво точно можем да си позволим (като парични средства). На мен засега не ми стигат за Харвард за щерката  Embarassed, ама като гледам че има повече скъпи коли по улиците отколкото деца в добри училища, яд ме хваща.

# 27
  • България
  • Мнения: 430
А това са резултати от Зелена раница - организира се от СДРУЖЕНИЕТО НА началните учители.

http://nsnu.hit.bg/index3.html

# 28
  • България
  • Мнения: 430
Мале, ама какво сте се залепили за тези състезания, айде вижте тука http://nsnu.hit.bg/index3.html Mr. Green.
Ето тука има много добри деца от държавни училища.
В цялата дускусия за държавни и частни (добри и лоши) ми прави впечатление, че привържениците на държавните училища са по-остри от тези на частните.
Може би при началните училища не е още толкова видно, но наистина добрите учебни заведения са предимно (изключения има) частни. Или никой от вас не намира разлика между Софийски
университет и Harvard  Thinking.
Друг е въпросът дали и какво точно можем да си позволим (като парични средства). На мен засега не ми стигат за Харвард за щерката  Embarassed, ама като гледам че има повече скъпи коли по улиците отколкото деца в добри училища, яд ме хваща.



Как ме изпревари.

# 29
  • Мнения: 858
Много зависи на какъв преподавател ще попадне детето, но такъв риск крие и частното училище. Моето дете е в първи клас. Миналата година и аз много се чудих кое училище да изберем. Избрахме държавно училище. Сега съм доволна защото тя нито можеше да чете, нито да пише предварително, просто не искаше да се научи. А сега благодарение на прекрасната й госпожа, моето дете може да пише и горе-долу добре да чете.
Но важен според мен е и родителския контрол.
Да кажа, че детето ми учи в 17 СОУ, с ранно обучение по френски език, училището разполага със собствен транспорт.
и моето дете е в 1 клас в 17 у-ще и засега съм доволна.друг е въпросът че базата не е много добра newsm53

Общи условия

Активация на акаунт