Промяна на храненето в ДГ и ясли - Работна тема, I част

  • 10 272
  • 89
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 8 769
Привет!
Менюто се съставя от екипа на г-жа Александрова - Училищно и столово хранене, което се намира до старческия дом в Победа зад Механото. Там да си задаваме въпросите.
А сега, казвайте какво да правим?!?
Да се грабваме с Туфи и да ходим при въпосната г-жа?
Ще се подготвим с материали за вредата на всичко дето го говорихме, тя вероятно ще ни препрати към друг...?

Ами навита съм да ходим да я мъчим тази госпожа, но другата седмица. Тази ми е адски натоварена, надявам се следващата да успея със задачките.
Разбира се, че проблема опира не само до добро желание, но и до пари. С 1.20 лв.на ден за храна е абсурдно да се нахрани дете, отдавна ни е ясно, че болни мозъци са тези, дето вземат решенията. Ние трябва да сме им коректива.... ooooh!
За пърженото-не давали, ама точно тази седмица на обяд пак имаше пържена риба....или не изнасят коректно меню, или нещо някой не изпълнява по веригата. Дано да не забравя да снимам след обяд менюто за седмицата!!!

# 76
  • Мнения: 4 392
За пърженото-не давали, ама точно тази седмица на обяд пак имаше пържена риба....или не изнасят коректно меню, или нещо някой не изпълнява по веригата.
А кой е органът, който отговаря за това, да са коректни  в информацията, която дават..Кой трябва да бъде сезиран в този случай?
Егати! Rolling EyesТакава каша е с тези контолни органи!!
Сякаш нарочно някой прави така, да е възможно най- сложно и най- трудно за контролиране!! ooooh!

Mimito , мачкани или цели пластмасовите чаши са неразградим боклук! Сега е времето да се възпитат малките в екологично мислене. Това имах предвид, макар че е само косвено по темата! Peace
За шишетата може да питаме чужбинските мами. ..защото как, аджеба, там става, а тук да не става?! Нещата са доста свързани.. Аз си го представям така. Шкафчето има надпис и някаква картинка, по която детето си го познава..Как при това положение, ще отиде да бърка в чуждо шкафче..? Шишетата също са индивидуални и се различават по стикер , надпис и т.н. (пак не говоря за пластмасови шишета) Ако дете отвори чужд шкаф, това е или защото не може да разпознае своя или не знае, че това не е редно(върху това, второто трябва да се работи!)
не ми се сърдете, ако бъркам нещо..Все още не съм я дала на градина Confused

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 14:01 от Amarena

# 77
  • Мнения: 8 769
А кой е органът, който отговаря за това, да са коректни  в информацията, която дават..Кой трябва да бъде сезиран в този случай?
Егати! Rolling EyesТакава каша е с тези контолни органи!!
Сякаш нарочно някой прави така, да е възможно най- сложно и най- трудно за контролиране!! ooooh!
И аз това се чудя. И наистина, всичко е оплетено като свински черва, да е по-як гърчът... Ако питаш мен, даже и контролните органи сами не знаят кого и какво контролират... Crazy

# 78
  • Варна
  • Мнения: 2 576
За пърженото-не давали, ама точно тази седмица на обяд пак имаше пържена риба....или не изнасят коректно меню, или нещо някой не изпълнява по веригата. Дано да не забравя да снимам след обяд менюто за седмицата!!!

Интересно как успявате да се снабдите с менюто за седмицата. Аз като питам какво им дават за другия ден, сестрата ми отговаря - незнам  Close, а вие чак меню за цяла седмица напред си имате  newsm78. Като попитах мога ли да внеса храна за детето, понеже не яде разни там закуски, които им предлагат - НЕМОЖЕ да се внася храна. В началото обаче казаха, че който родител когато и каквото поиска може да занесе за предиобедна закуска (споменаха се солети, гризки, бисквитки и т.н., неща от този род). Е нали неможе да се внася храна #Crazy.
Хубаво сте ги замислили исканията, само дано някой обърне внимание. Чудя се обаче дори и средствата за храна да се увеличат дали качеството на храната ще се повиши? Сестрата ми каза в началото, че готвят почти безсолно, да ама не - храната която ми даваха за обяд преди да почне да обядва там беше солена дори за мен. Така де и на персонала мисля, че е добре да се проведе някаква лекция или нещо такова за да се образоват хората. НЕможе на дете все още бебе да слагаш сол като за възрастен или пък патладжан в ястието  ooooh! и куп други неща които сте писали по-горе.

# 79
  • Мнения: 8 999
Като ви чета мненията направо настръхвам от ужас. Добре, че моите деца вече ще са ученици и няма да бъдат засегнати от промените в храната в дет. градина, които вие планирате. Да, повечко сурови зеленчуци и плодове не са излишни, но защо, за Бога, низвергнахте пържените кюфтета? Аз ги обожавам. Защо не трябва да ги давам на децата си - статистика за рак на панкреаса при хора, яли пържени кюфтета ли ви стресна. Прекалено на сериозно се взимате - ако държите децата ви да ядат само екологично чисти продукти, не знам дали месечните ви доходи биха стигнали за истински такива /шефът ми членува в едно световно сдружение, наречено Slow Food, като опозиция на  Fast Food - не мога да ви опиша за какви цифри се говори там дори за най-обикновен хляб!/. Посещаването на детска градина не е задължително, така че, ако не ви устройват условията, имате пълната свобода и право да не водите децата си там.

# 80
  • Мнения: 2 242
С други думи- "здравословно" не  значи  автоматично "скъпо". Peace
  newsm10 Ужасно си права, а според мен проблема даже не идва от парите.
Нали обикалях из частните градини последният месец – ми положението е същото а даже и по-зле (там неясно какви кетърингови фирми приготвят менютата по неясно какви прищевки newsm78)

Какво ще кажете за такса 320лв на месец и менюто на деца от 1,5 до 4г възраст да започва така
„ПОНЕДЕЛНИК
Сутрешна закуска – филия с пастет

Следобедна закуска – филия с маргарин и течен шоколад”

Сега съжалявам че не прегледах и за другите дни, но шока беше твърде голям.

baibibi е жив пример защо трябва да има една информативна брошура - не всеки има време да чете, да се рови из интернет и да събира информация кое полезно кое вредно....  И Доня много добре предложи цялото инфо по исканията да съберем в нещо като рекламна брошура. Иначе доста родители ще решат че сме твърде капризни или хахави  hahaha и ще кажат че искат пък техните деца да си ядът кюфтаците, да не им ги отнемаме Mr. Green

Имаше една тема преди, в която се затече един дълъг и предълъг спор кой какво иска за детето си и кой какво не сика. Това не е тази тема - както се вижда от заглавието. Защото предолагам след изказването на baibibi ще се повторят пак последните 10стр от онази тема ooooh!

Последна редакция: пт, 01 юни 2007, 17:38 от Slavi

# 81
  • Мнения: 8 769
Като ви чета мненията направо настръхвам от ужас. Добре, че моите деца вече ще са ученици и няма да бъдат засегнати от промените в храната в дет. градина, които вие планирате. Да, повечко сурови зеленчуци и плодове не са излишни, но защо, за Бога, низвергнахте пържените кюфтета? Аз ги обожавам. Защо не трябва да ги давам на децата си - статистика за рак на панкреаса при хора, яли пържени кюфтета ли ви стресна. Прекалено на сериозно се взимате - ако държите децата ви да ядат само екологично чисти продукти, не знам дали месечните ви доходи биха стигнали за истински такива /шефът ми членува в едно световно сдружение, наречено Slow Food, като опозиция на  Fast Food - не мога да ви опиша за какви цифри се говори там дори за най-обикновен хляб!/. Посещаването на детска градина не е задължително, така че, ако не ви устройват условията, имате пълната свобода и право да не водите децата си там.
От постинга ти разбирам, че ти не би подкрепила здравословното хранене където и да било, защото според теб в пържените кюфтета (и респективно храни, може би) няма нищо лошо.
Аз няма да ти се бъркам какво да ядеш и с какво да храниш децата си. Ако обичаш само не спъвай останалите, които не желаят да се хранят с боклуци (или поне се опитват да ги избегнат колкото могат повече).
Съвет-прочети нещичко за пържените храни. За маргарина пък само във форума има толкова много информация.
Задай си въпроса защо при повечето болестни състояния се предписва точно тяхното избягване (та даже и забрана).
Да си чувала за язва (може би най-лекото от всички?)?
Непосещаването на ДГ не е решаване на проблема с храненето, драга. Той започва от най-ранна възраст, съществува и при твоите ученици (прочети малко статистика за затлъстяването при най-малките, проблемите с алергиите, сърцето и прочие). Това са болестите на съвременната цивилизация, характерни за стреса и неправилното/нездравословно хранене.
А пък после ако си разбрала за какво става въпрос, продължавай да ядеш пържени кюфтета, на мен лично не ми пречи.  Grinning

# 82
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Mimito , мачкани или цели пластмасовите чаши са неразградим боклук! Сега е времето да се възпитат малките в екологично мислене. Това имах предвид, макар че е само косвено по темата! Peace
За шишетата може да питаме чужбинските мами. ..защото как, аджеба, там става, а тук да не става?! Нещата са доста свързани.. Аз си го представям така. Шкафчето има надпис и някаква картинка, по която детето си го познава..Как при това положение, ще отиде да бърка в чуждо шкафче..? Шишетата също са индивидуални и се различават по стикер , надпис и т.н. (пак не говоря за пластмасови шишета) Ако дете отвори чужд шкаф, това е или защото не може да разпознае своя или не знае, че това не е редно(върху това, второто трябва да се работи!)
не ми се сърдете, ако бъркам нещо..Все още не съм я дала на градина Confused


Не ти рабрах мисълта, извини ме!
Децата много добре занят кое е тяхното шкафче и че не е добре да се бърка в чуждото. Но никой не ги спира по някое време да излязат и да бъдат в помещението с гардеробчетата. Отваря си шкафа и "Яяя днес сме забравили водата.... Я да видя .... има ли вода. Ние сме приятели и той/тя няма да ми се сърди че пия от водата.... Яяя .... има по - хубаво шише от моето, дали пък и водата не е по - вкусна" Ей такива мисли им се въртят в главите.
А по отношение на пържените киф'теа ще си замълча, защото Доня Туфиня каза много точни неща! Всеки у дома може да си яде каквото му сака душата. Нека поне в градината да хапват здравословно!!

# 83
  • Мнения: 2 242
Така и така стана дума, ако ще правим брошура - ето сбраното от мен за ПЪРЖЕНЕто (но си спомням че имаше много хубави статии на инглиш, дано някой ги намери)

При висока температура мазнините се разлагат, образуват се вредни летливи вещества (акролейни), а ненаситените мастни киселини се превръщат в наситени. Образуваните при пържене вещества дразнят лигавицата на стомаха и червата, имат токсично действие, а според някой специалисти имат и канцерогенно действие.

акриламид - химическо съединение, използва се при производството на пластмасови опаковки, влиза в състава на лаковете, смолите, боите, лепилото и различни течни почистващи препарати. Според данни от Международната агенция за изучаване на рака акриламидът предизвиква генни мутации и има канцерогенно действие върху човека.
Световната здравна организация е определила пределно допустимата норма за съдържанието му.
2002г учени от Стокхолмския университет провеждат изследване на хранителни продукти и едно от откритията е че кулинарна обработка при температура над 120 градуса рязко повишава нивата на акриламид. Резултатите са потвърдени от лаборатории във Великобритания, Германия, Швейцария и САЩ.

За да се избегне повишеното количество акриламид в храната се препоръчва максимално ограничаване на пърженето и заместването му с щадящи кулинарни обработки (варене, задушаване)


Доказан канцерогенен ефект върху храносмилателната система, по конкретно върху стомаха имат веществата, образуващи се при многократно пържене с една и съща мазнина

# 84
  • Мнения: 7 383
Парите са важни, разбира се, но съвсем не е невъзможно да се измисли друга закуска, която да не включва маргарин.
С други думи- "здравословно" не  значи  автоматично "скъпо". Peace
Хм, това за пластмасовите чаши ме хвърли в размисъл.  Thinking Защо трябва да са пластмасови чаши..(представям си камари празни чаши.. Sick) Не може ли всяко дете да си има шишенце с чай или вода, каквато е впрочем практиката на Запад?
Мен лично повече би ме устройвал вариантът, децата да закусват вкъщи, а в градината, ако огладнеят предиобед, да получават по един плод.
Не, с 1.20 на ден не мога да нахраня дете, не и здравословно. Но съм сигурна, че проблемът има решение. Peace
Това за флуорираното мляко не го разбрах..Не съм богата, но по- добре да го излея в мивката, отколкото да го дам на детето.

  Съгласна,че ЗДРАВОСЛОВНО не значи СКЪПО,но и самата ти казваш,че не можеш да нахраниш дете с 1.20.Истината е ,че ако похарчиш днес 1.30 утре взимаш от тези 1.20 и ги храниш с 1.10.
               За варианта да храниш детето си в къщи - ами и това пробвахме - предложихме децата от групата да се хранят в къщи,а в 10 часа да им дадем плод.Сещаш ли се какво става - оплюти от всички,тотално.Оказа се,че отново отговорни родители толкова бързат за работа,че не може да нахранят децата си в къщи. Mr. Green
               За флуорното мляко - въпроса ми беше КАК се контролира количеството флуор,което приема едно дете.Предупреждавам,че не съм фен на това мляко и лично аз не бих дала съгласие за ползването му.Знае се,че има деца,които не пият мляко - по никакъв начин и значи ,че то ще бъде изхвърлено.От оскъдните 1.20 се изхвърля част под формата на неизпито мляко.Има и такива,които пият и по 2-3 чаши значи получават двойна доза или тройна флуор - не съм убедена,че това е много здравословно.Ето това си мислех по повод млякото.
               
Интересно как успявате да се снабдите с менюто за седмицата. Аз като питам какво им дават за другия ден, сестрата ми отговаря - незнам  Close, а вие чак меню за цяла седмица напред си имате  newsm78. Като попитах мога ли да внеса храна за детето, понеже не яде разни там закуски, които им предлагат - НЕМОЖЕ да се внася храна. В началото обаче казаха, че който родител когато и каквото поиска може да занесе за предиобедна закуска (споменаха се солети, гризки, бисквитки и т.н., неща от този род). Е нали неможе да се внася храна #Crazy.
 
 
         Сестрите са длъжни всеки понеделник във всички групи да поставят менюто на таблото.Храна НЕ може да се внася ,защото ако стане нещо с детето отговорността е на персонала.За всяко внесено нещо трябва да има сертификат за качество,годност и т.н.Казаното в началото за занасянето на храна на закуска е в нарушение на всички норми на ХЕИ.
         За солта - ами готвачката ви е спала нещо,защото действително солта е в минимални количества и е безсолно .
         За пърженото - не се разрешава - пече се и се задушава.Прословутите кюфтета,които коментирате така усилено,са печени - или в тава във фурна или са на скара.Няма да говоря,че е по-лесно  отколкото да ги пържиш. Peace
         
                 

# 85
  • Мнения: 45
Много сте писали по темата.От служебни и домашни ангажименти нямах време да ви погледна Simple Smile
Да започна от там,че здравословното хранене на един тепърва развиващ се организъм е на първо място.Не говоря за тотално вманиачаване,но е недопустимо да се предлага  пържено и солено.Храненето с краве масло не излиза чак толкова скъпо,повярвайте.Опитайте се да направите една проста сметка.Ние предлагаме супа,основно ядене и десерт.Оклада ни рядко надвишава 0.90 лв.Когато надвиши,компенсираме с постния ден в понеделник.И то се надвишава само,ако даваме телешкото месо,че е по-скъпо.Пилешкото месо е 0.085 - 0,090 ,а каймата,телешкото и рибата по 0.060 грама.Цената вдига единствено и то много сухото мляко,че му е 15 лева килограма.Обяснявам ви това,за да сте наясно когато поставяте вашите въпроси .От 1.20 остават малко за сутрешната и следобедната  закуска .Не е пред мен сборника с рецепти.Обещавам в понеделник да ви направя една груба калкулация на едно меню за ДГ за един ден.
За това кой контролира всичко това?Ще ви разочаровам ли,ако ви кажа ,че нямям ни най-малка представа?
Обърнете се към РИОКОЗ - там трябва да има специалист.Поне така беше преди мнооооого години.
Ако имате въпроси-питайте.

# 86
  • варна
  • Мнения: 193
незнам дали е тук мястото, но ще си напиша болката.
какви са тези родители, които не спират да носят почерпки в градината под формата на ШОКОЛАДОВИ БОНБОНИ. и защо им ги приемат учителките. до сега сме ходили само на ясла, сега се преместихме в градина. не е нормално деца между 1 и 3годинки да ядат шоколадови бонбони. ми то по едно кафе с уиски да им сервират. според мен трябва да има допустими и недопустими храни за почерпка, защото "ние" родителите сами си го правим.
това беше моето малко граничещо с темата мнение. ако сметнете, че не му е тук мястото ще разбера

# 87
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
незнам дали е тук мястото, но ще си напиша болката.
какви са тези родители, които не спират да носят почерпки в градината под формата на ШОКОЛАДОВИ БОНБОНИ. и защо им ги приемат учителките. до сега сме ходили само на ясла, сега се преместихме в градина. не е нормално деца между 1 и 3годинки да ядат шоколадови бонбони. ми то по едно кафе с уиски да им сервират. според мен трябва да има допустими и недопустими храни за почерпка, защото "ние" родителите сами си го правим.
това беше моето малко граничещо с темата мнение. ако сметнете, че не му е тук мястото ще разбера

Незнам дали за тук е мнението, но ще продължа с въпроса ти и аз. По-точно аз самата ще задам въпрос: Какво носите за почерпка на децата в градините и яслите? Освен торта? Извинявам се и аз ако въпросът не е за тук!

# 88
  • Мнения: 2 282
Какво носите за почерпка на децата в градините и яслите? Освен торта? Извинявам се и аз ако въпросът не е за тук!
Наистина не е за тук. В нашия случай - винаги натурален сок, а може и череши или други плодове.
Което ми напомня - в детската градина редовно се пият псевдосокове, съдържащи само ароматизатори и подсладители. Аз лично съм против детето ми да пие подобни неща- ако няма пари за натурален, по-добре вода.

# 89
  • Мнения: 7 383
. В нашия случай - винаги натурален сок, а може и череши или други плодове.
Което ми напомня - в детската градина редовно се пият псевдосокове, съдържащи само ароматизатори и подсладители. Аз лично съм против детето ми да пие подобни неща- ако няма пари за натурален, по-добре вода.
                А защо не направите забележка на тази майка с "псевдосока" и какво мърморите като всички тези неща ги носим ние родителите.
                Дадохте ми чудна идея
ми то по едно кафе с уиски да им сервират.
на следващия рожден ден ще им занеса .Нека си пиинат дечицата да не се чудят с какво се наливат родителите им. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт