Рецепти за пости - 2 част

  • 7 649
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 461
Сарми от кисело зеле и зеленчуци

Списък на необходимите продукти:

2–3 картофа
2 моркова
керевиз колкото 1 малък картоф
200 г замразен грах
листа кисело зеле за сарми
1 ч. ч. олио
1 ч. ч. зелев сок
1 връзка магданоз
1 ч. л. чубрица
1 ч. л. червен пипер
сол на вкус

Начин на приготвяне:

 1. Картофите, морковите и керевизът се обелват, измиват се и се нарязват на дребни кубчета. В дълбок тиган се налива олиото, поставят се нарязаните продукти, заливат се с 1/2 к. ч. вода и се задушават, докато поомекнат. Прибавя се грахът, овкусява се с подправките и се разбърква.
 
 2. От полуготовата плънка се завиват сарми по традиционния начин. Дъното на тенджерата, където ще се варят сармите, се покрива с накълцано кисело зеле. Върху него се редят завитите сарми и се заливат със зелевия сок и вода, колкото да ги покрият.
 
 3. Затискат се с чиния и се варят на тих огън около 30 минути до готовност.
 
 
 

# 16
  • Мнения: 5 228
Една любима сръбска рецепта - Гравче на тавче
Сваряват се 300 гр. зрял боб., като се внимава да не се развари. Отцежда се, но не всичката вода - да остане малко, и се изсипва в тавичка. В олио се запържват 1-2 глави лук, като омекнат се прибавят 2 с.л. червен пипер и малко гореща вода (може да се прибавят и сушети чушки). Запръжката се изсипва върху боба, разбърква се, посолява се и отгоре се поръсва щедро с брашно. В оригиналната рецепта се пече върху скара, но аз го пека във фурната.

# 17
  • Мнения: 1 435
Постни лозови сърми с орехи и стафиди

Продукти:

лозови листа-стерилизирани
2 глави лук
3 с.л.олио
1 ч.чаша ориз
1 с.л.ситно накълцан копър
1 ч.чаша едро смлени орехи
1/2ч.чаша стафиди
черен пипер и сол на вкус
щипка канела

Начин на приготвяне:

 Задушава се ситно накълцания лук в мазнината и малко вода.
Добавя се , ориза.Разбърква се няколко пъти.
Добавя се 2 ч.чаши вода и се задушава на слаб огън-докато оризът поеме водата около 10 -1 5 минути.Слагаме  орехите,стафидите,копърът и черният пипер,както и щипка канела.Разбъркваме . Захлупваме докато растелем листата-за около 5 минути.

Оформяме сарми от оризовата смес и листата  и ги подреждаме в тенджера. Отгоре поставяме чиния с по - малък диаметър, която да притиска сармите.
Заливаме с вода, малко над чинията.Не добавям сол ,таъ като листата са подсолени в буркана при приготвянето им.

# 18
  • Мнения: 3 647
Страстна седмица
От понеделник до събота включително - строг пост.
Ако здравето позволява, на Разпети петък не се яде нищо, не се пие и вода. 
 за най-сериозните
  bouquet

# 19
  • Мнения: 3 550
Момичета, благодаря много на авторката и на всички вас, които писахте в тези две теми. Постът още не е свършил, но после сигурно няма да имам възможност да пиша, а и настроението няма да е същото. Не вярвах, че темата ще се разрасне така. И през ум не ми е минавало, че ще се наложи да се пусне продължение. Благодаря за чудесната колекция от тематични рецепти, които събрахте! През този пост нямах много време и сили да експериментирам. Карах по традиционните у дома гозби. Добавих само 2 нови рецепти на трапезата. Възнамерявам да копирам темата и при мен на компа, за да ми е под ръка и за всички следващи пости.
Още веднъж благодаря!

# 20
  • Мнения: 3 647
Момичета, благодаря много на авторката и на всички вас, които писахте в тези две теми. Постът още не е свършил, но после сигурно няма да имам възможност да пиша, а и настроението няма да е същото. Не вярвах, че темата ще се разрасне така. И през ум не ми е минавало, че ще се наложи да се пусне продължение. Благодаря за чудесната колекция от тематични рецепти, които събрахте! През този пост нямах много време и сили да експериментирам. Карах по традиционните у дома гозби. Добавих само 2 нови рецепти на трапезата. Възнамерявам да копирам темата и при мен на компа, за да ми е под ръка и за всички следващи пости.
Още веднъж благодаря!
аз съм пуснала линк към старата тема  в Любимите рецепти
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170308.0
 радвам се че сме били полезни 
ако разбутваме от време на време темата - няма да се налага да пускаме нова за богородичните пости
 Hug  bouquet

# 21
  • Мнения: 3 550
............. нито пък за Петровите.   bouquet

# 22
  • Мнения: 3 647
............. нито пък за Петровите.   bouquet
да определено
 Embarassed за тези незнаех

# 23
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
............. нито пък за Петровите.   bouquet
да определено
 Embarassed за тези незнаех

И аз чувам сега за Петрови пости! От кога до кога се спазват?

# 24
  • Мнения: 1 691
............. нито пък за Петровите.   bouquet
Нито пък за сряда и петък Simple Smile Мъжът ми пости два пъти седмично, така че идеите са ми винаги добре дошли.
Петровите са около Петровден (лятото тоест) Wink

Общи условия

Активация на акаунт