С бебе на Мусала?

  • 3 564
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 255
Здравейте!
Ние имаме дъщеря на 2г сме планинари с баща и.Засега сме я водели само на стара планина и на Родопи но винаги с готовност 1 от нас да я носи(то и това се случва) колко човече е все пак.А за Мусала личната лекарка(и тя планинарка)каза нещо за възможност за увреждане на средното ухо вследствие на н.в.до 18 месечна възраст не било хубаво да се качва на високо. Ами това от мен като опит Simple Smile

# 16
  • Мнения: 67
Наистина се учудвам от постингите ви. Явно нямате нищо общо с планината за да пишете такива неща!
Lulubma, разбира се че им влие атмосферата. Тя вляе на всички ни. В България няма такива височини, които да предизвикат "мозъчни" проблеми при здрави хора/бебета. Такава "категорична" забрана е просто смешна.
Daizy, не знам колко пъти си се качвала на Мусала, но там въздуха съвсем не е толкова "разреден", колкото си мислиш. Дори е много по-подходящ за "нежните бебешки дробове" отколкото софийския!
За времето, те хората ще си преценят кога да си заведат детето. Август обикновено е най-топлия и подходящ месец за Рила. Сега има най-различни дрешки и "джиджавки" които те пазят сух и топъл, дори в най-лошото време.
Разбира се, че детето няма да се качи само до там! Хората се измислили чудесни раници за пренасяне на бебета и малки деца (стига да има кой да ги носи  Mr. Green). Десет килограма на гърба на здрав, възрастен човек ПЛАНИНАР са нищо.  Naughty
Имам какво още да напиша, но ще спра до тук...
Мисля, че по подобни теми, трябва да се изказват хора които знаят за какво иде реч, за да няма подвеждане.
Бъдете здрави всички!

# 17
  • София
  • Мнения: 3 064
verkata, подкрепям Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 3 407
verkata, съгласна съм като цяло, но все пак аз, самата като възрастен човек имам проблеми със смяната в налягането /заглъхват ми ушите/, когато се качвам на Витоша и от тази гледна точка пак бих се замилила за бебче, което е само на няколко месеца. Естествено, че софийският въздух няма нищо общо с планинския и прочие, но все пак аз не смятам за разумно бебе на 3 месеца да го помъкна на Мусала- честно. Ако хората са такива запалени планинари- да си вземат няколко дни off  и да вървят да покоряват Мусала, но без бебето, като цяло не смятам мнението ми и на повечето тук за неподходящо.
Аз не бих рискувала.

# 19
  • Мнения: 4 555
Да не говорим, че времето наистина бързо се сменя - какво става като посред някой преход ви завали изведнъж студен дъжд, който знаеш, че не спира за 5 минути?
Е, как какво. Навличаш дъждобран, докато носиш бебето в кенгуру или слинг.

Нямам какво да добавя към мнението на verkata Peace

# 20
  • Мнения: 2 746
От високата планина по-хубаво няма! С мъжа ми обичаме планината и всяка година водим сина си и колкото по-високо - по-добре!! Проблем с разредения въздух няма, той възниква вече при над 3500 м н.в.И второто бебе ще го водим, живот и здраве.Единственото с което трябва да се съобразиш са дрехите - те са много важни.Екипираш бебчето добре и смело напред, но изкачване с бебето на гръб не мисля че е добра идея.До хижата - чудесно.И не се притеснявай че ще се разболее от смяната на климата, напротив, на високо е толкова чисто, че просто няма какво да го разболее!!  bouquet
И друго, по-добре планирайте планината за м.юли, това е идеалния месец.През август, падне ли един дъжд и в планината застудява.
И да си изкарате страхотно!!!! sohappy

# 21
  • Мнения: 8 769
Аз с моите скромни познания мисля, че разреденият въздух е на доста по-голяма височина отколкото е връх Мусала (мисля че над 4000 метра беше, ако не и над 5000 Blush). Не мисля, че ще му се отрази зле на бебето, освен ако нещо не вали и времето не е подходящо. Иначе откъм височина-не, не смятам да е проблем.
Приятно изкарване.  bouquet

# 22
  • Мнения: 131
В крайна сметка решение можете да вземете само двамата с таткото! Моят син го качихме до хижа Ком на 6 месеца (беше юли), но за по-нагоре не бяхме подготвени. Бебока се чувстваше страхотно в планината, спеше много повече и по-спокойно, отколкото тук в града .....

# 23
  • Мнения: 1 896
То и в самолет заглъхват ушите от смяната на налягането, ама пак не е проблем да се возят децата. Заглъхването означава просто че се справяш с промяната в налягането. Не е проблем. На мен качването с бебе през лятото ми се струва супер идея. Честно казано съжалявам че мъжът ми го мързи да ходи по планините, аз много обичам и бих водила децата.

# 24
  • Мнения: 50
Dnes ima kade da se vklu4a i da popi6a. Az moga da se pohvalya 4e sam ot onezi ludi mayki koyo sa se ka4vali. Sna mi be na 10 meseca. Meseca be avgust prehoda be 10 dni.Tatkoto nosi mlyako pampersi i na6iya bagaj a az bebo. Za nego ova be nay yakoto prejivyavane sigurna sam. Za men ne be varha na sladoleda ( ne si padam planinar) No kakvo li ne pravi lubovta Laughing
taka 4e ako si entusiast i bebo e v dobro zdrave varvi i se zabavlyavay Joy

# 25
  • Мнения: 96
Като чета тази тема и се оптомозирам много!!!!
Идеята е страхотна и мисля, че няма проблем - особено ако ще ходите само на Мусала и обратно! За надморската височина няма проблем, бебето сигурно ще есе забавлява, а за вас ще е една яка тренировка, но съм сигурна, че преживяването си заслужава. И аз бих го направила...

# 26
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Чудесно е.А височината едва ли ще и пречи.
Моят син на 13месеца летя на 11 000 км и си беше наред.Нищо му нямаше даже и не повръща в самолета(а аз очаквах)

# 27
  • Мнения: 1 013
Завиждам Ви на смелостта и за това, че споделяте едни и същи интереси в семейството. Аз обожавам планината и сега с бебе много ми липсва! А вкъщи ще ме обявят за луда, ако спомена за Мусала!
Иначе по темата- истината за разредения въздух:
Просто с увеличаване на надморската височина намалява атмосферното налягане, а пропорционално с него и парциалното налягане на кислорода- всъщност точно това влияе негативно на организма и на него са му нужни компенсаторни механизми или по-просто казано- аклиматизация.
На височина, на каквато е Мусала се счита, че организма може да се справи с неблагоприятните промени, настъпващи вследствие това по- ниско налягане на газовете или недостига на кислород. Това, което по-скоро би могло да ви притесни е непредсказуемоста на времето в планината.   family

# 28
  • Самоков
  • Мнения: 561
Rumiro ти качвала ли си се друг път на Мусала? Ако не си трябва да знаеш, че точно преди върха изкачването не е много леко има стоманено въже, за което да се придържаш, но според мен този участък крие риск от злополуки. Аз също много обичам планината, особено високите части, но не бих рискувала с детето си. Смятам, че планинарството не е шега работа. Много е хубаво да заведеш детенцето на чист въздух, но по-добре да е в по-ниската част.    Flutter

# 29
  • Мнения: 819
Ани е била на 4 месеца,като я качихме на Шипка,ама Мусала е доста по-високо...

Общи условия

Активация на акаунт