Поскъпване на стоки- фрапиращи цени

  • 193 399
  • 4 962
  •   1
Отговори
# 4 530
  • Мнения: 8 625
На нашия пазар първите череши са 15 евро, наполовина на миналата година, та очакваме след Задушница цената да е най-много 5 евро. Миналата година тук нямаше слана и имаше много череши, но не им намалиха цената и ги направиха на ракия, но явно не са реализирали ракията и тази година почват от по-малка цена.

# 4 531
  • Мнения: 855
Бананите са по 1,20- 1,60 евро...
Кой му дреме за някакви череши...
Все пак сме бананова република...

# 4 532
  • Мнения: 1 927
Принципно по спомени от преди 20+ години, всеки път като дойдеше сезона на някой плод/зеленчук и се пълнеше пазара, и се купуваше, а бяха гладни години. И зими имаше доста по-дълги и студени и лета доста горещи. И други фактори има освен климат/време. Спомням се, че ми купуваха един чифт маратонки и те се носеха докато се скъсат. Сега всеки има поне по 5 чифта и се ядат череши от 15-20 евро, или по-скоро не се ядат изобщо.

# 4 533
  • Мнения: 6 961
Хора живеещи в Кюстендилско казват,че няма никаква слана и аз им вярвам. Медиите са инструктирани от властта да разпространяват "информация" за несъществуващи бедствия...
Има видео, в което се виждат повредените плодове, ама и това сигурно е измислица. Несъществуващи бедствия? Термометрите не лъжат. Ти и още няколко човека в темата живеете в друга вселена.

След студа: Черешовата реколта в Кюстендилско е почти унищожена

# 4 534
  • Мнения: 55 867
И слана, и градушка са силно регионални събития. На едно място ги е имало, на други не.

# 4 535
  • Мнения: 5 560
Вчера видях първите череши в кварталния плод-зеленчук. 20 евро килограма.

# 4 536
  • Мнения: 6 961
Вчера видях първите череши в кварталния плод-зеленчук. 20 евро килограма.
В рамките на традиционните цени.

# 4 537
  • Мнения: 1 360
В нашия град има в Лидл машина за кенчета и бутилки. Аз съм сложила една голяма торба на терасата, в която събираме амбалажа, също вземам и от родителите ми( живеем близко ). Когато съберем достатъчно, ходим до Лидл с колата на пазар и да ги върнем. По никакъв начин не ни затруднява това. Дори някак си ми е приятно да си разделям отпадъците. Имам си голям кашон, в който слагам всички хартии и пластмаси. Отделно съм сложила на стълбищната площадка голяма туба за капачки. Комшиите се научиха да ги пускат там. До блока ни има контейнери за стъкло, хартия и пластмаса, за дрехи и обувки. Дори и да нямаше близо, пак щях да повървя до най-близките такива.

# 4 538
  • Мнения: 1 562
Аз пък гледах репортажи за добрата реколта, която се очаква. Плюс това, което се отглежда по нашите села се е запазила, зимата  беше стандартна.
Истерията около черешите и изкуствено създадена. Може да са измръзнали ранните сортове череши, които се опитват да гледат в последните години, защото ако си първи на пазара със сезонна продукция продаваш скъпо, но и рискуваш много. Винаги сортовете череши отглеждани устойчиво в нашия климат излизат по черешова задушнища от 1 юни до средата на юли, преди тях, около 15 май са традиционно отглеждани български ягоди.

# 4 539
  • Mediterraneo
  • Мнения: 43 821
Днес майка пристигна при нас и, разбира се, се заговорихме за цени. Вика, че 250 г ягоди за 3 евро било добре. Заведох я на пазара и видя, че никак не е добре, купи 2 кг щайгичка ягоди за 5 евро Simple Smile

# 4 540
  • Мнения: 25 742
Аз пък гледах репортажи за добрата реколта, която се очаква. Плюс това, което се отглежда по нашите села се е запазила, зимата  беше стандартна.
Истерията около черешите и изкуствено създадена. Може да са измръзнали ранните сортове череши, които се опитват да гледат в последните години, защото ако си първи на пазара със сезонна продукция продаваш скъпо, но и рискуваш много. Винаги сортовете череши отглеждани устойчиво в нашия климат излизат по черешова задушнища от 1 юни до средата на юли, преди тях, около 15 май са традиционно отглеждани български ягоди.

Не е вярно, зависи в коя част на България си. В моя край масовите череши винаги са били май месец до някой си юни. В края на юни по-късно само. Юли месец вече сме забравили, че сме яли череши.

# 4 541
  • Мнения: 6 961
Аз пък гледах репортажи за добрата реколта, която се очаква. Плюс това, което се отглежда по нашите села се е запазила, зимата  беше стандартна.
Истерията около черешите и изкуствено създадена. Може да са измръзнали ранните сортове череши, които се опитват да гледат в последните години, защото ако си първи на пазара със сезонна продукция продаваш скъпо, но и рискуваш много. Винаги сортовете череши отглеждани устойчиво в нашия климат излизат по черешова задушнища от 1 юни до средата на юли, преди тях, около 15 май са традиционно отглеждани български ягоди.
Замръзват цветовете, а без тях какъв плод? Дори да има късни череши, май месец със сигурност са цъфнали и ще загинат при една слана. Миналата година при ранните сортове първо замръзнаха цветовете, а май месец и плодовете. Това ги довърши.

Въобще си нямаш представа, но пък чак се правиш на компетентна. Нямало вика проблем от сланата при късните сортове. Боже, Боже...

# 4 542
  • Мнения: 2 383
Има ранни череши сега, края на май и началото на юли са редовните череши, края на юни и началото на юли са късните череши, те са по- хрупкави и сладки. Ранните череши не са толкова сладки. Ако пролетта е много дъждовна, тогава са си безвкусни.
За вносните- каквото дойде. Не съм запозната с техните видове и време на зреене.
Истинските овощари знаят как да предпазят дръвчетата и от студ, и от слани. Страшна е градушката. И птиците.

# 4 543
  • Мнения: 2 175
Аз пък гледах репортажи за добрата реколта, която се очаква. Плюс това, което се отглежда по нашите села се е запазила, зимата  беше стандартна.
Истерията около черешите и изкуствено създадена. Може да са измръзнали ранните сортове череши, които се опитват да гледат в последните години, защото ако си първи на пазара със сезонна продукция продаваш скъпо, но и рискуваш много. Винаги сортовете череши отглеждани устойчиво в нашия климат излизат по черешова задушнища от 1 юни до средата на юли, преди тях, около 15 май са традиционно отглеждани български ягоди.
Замръзват цветовете, а без тях какъв плод? Дори да има късни череши, май месец със сигурност са цъфнали и ще загинат при една слана. Миналата година при ранните сортове първо замръзнаха цветовете, а май месец и плодовете. Това ги довърши.

Въобще си нямаш представа, но пък чак се правиш на компетентна. Нямало вика проблем от сланата при късните сортове. Боже, Боже...
Миналата година след майските студове на нас ни изсъхнаха три праскови.
Тази година кайсията е пътник. Не говоря за опадал цвят, а за загинало цяло дърво.

Последна редакция: вт, 05 май 2026, 17:01 от morskibriz

# 4 544
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 14 608
Казаха, че се започва да се гледат череши и други плодни дръвчета в специални оранжерии, за да са независими от природните условия. Сигурно има смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт