Видяхте ли това или пак за осигуровките

  • 9 154
  • 190
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 394
Вече ми се драйфа от простотии-извинявайте ,но си е точно така. Как пък веднъж за разнообразие не измислиха читав закон, ей ooooh! Мутри ли управляват ,кой ли? Но най-добре са си циганите, на чужд гръб се плодят като зайци Imp Как можа едно от толкова качествено здравеопазване от време оно да се срине из основи и вече да не може да се оправи. И лекарите вече не са същите, и техниката остаряла, а хората по-болни. Тъжно е, хора, до къде ще я докара тази държава като за собствените си хорица не помисли. Не му ли изпиха и кръвчицата на тоя изстрадал българин най-вече та да може да си поеме поне мъничко въздух или трябва да бяга зад граница? Cry

# 61
  • Мнения: 3 880
Цитат на: debelanata
Цитат на: *Biba*
А ти коя година си напуснала страната? (да си направя долу горе сметката Wink )
:

Да ти кажа аз напусна страната септември 1999
А системата започна да работи от януари 2000.
Значи дължа от началото на периода
на самия сайт има дадена таблица колко е за годината сумата на база минимална работна заплата и колко е дължимата лихва за всяка година
www.noi.bg


Аz съм от декември 98, но Щом се брои от 2000 zначи и моята сума Ще е съЩата като твоята. Да имат да вzемат #Splat  #Splat  Много поzдрави от мен като идеШ утре на посеЩение ... и да им кажеШ да не пипат телевиzора, чеееее #Sniper  #2gunfire  #Sniper  Wink  Laughing

# 62
  • Мнения: 239
Njakoj prochete li texta na zakona, predi da se peni? ili samo ot izvadkite ot vestnitite se vodite.
Izvadka ot zakona _ ima go na str. na noi

2.2 Осигуряване на български граждани, пребиваващи в чужбина преди влизането на ЗИД на ЗЗО в сила
На основание § 16 от Преходните и заключителни разпоредби от ЗЗО българските граждани, задължени да осигуряват себе си, които до влизането в сила на промяната в закона са пребивавали в чужбина повече от 183 дни през най-малко една календарна година и не са внесли дължимите здравноосигурителни вноски за това време, могат да възстановят здравноосигурителните си права при условията и по реда на чл. 40а, без да подават заявление до Националния осигурителен институт. В случая правата се възстановяват с еднократно внасяне на 12 осигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход към момента на внасянето или след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по чл. 40 от ЗЗО.
Сумите за невнесени вноски от тези лица до влизането на закона в сила остават дължими, тъй като разпоредба на чл. 40а няма обратно действие. Тези лица, ако през 2004 г. и през календарните години след влизането на закона в сила пребивават повече от 183 дни в чужбина, не следва да подават заявление за освобождаване от задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Здравноосигурителните им права се уреждат при завръщането им в страната.

Spored moeto tylkuvanie, tezi, koito sa napusnali stranata predi poveche ot 1-5 godini i ne smjatat da si vyzstanovjavat pravata, ne dylgat nishto. Oshte poveche ne moje da izmisljat nov zakon, s koito da dylga njakakvi sumi za neshto, koeto ne sym polzvala za minali godini.
Moje li njakoj drug da se probva s tylkuvanie?
Ima li uristi sred vas?

# 63
  • Мнения: 2 452
Цитат на: debelanata

Лаура
, не знам как е при вас в Канада, нито случката на мамето в дира, ама когато на мен детето ми се разболя на 9 месеца с 39 градуса и фонтанно повръщане, се обадих на детския ни лекар (двете деца си имат такъв, който тук се води като фамилен лекар на децата) и той ме насочи да отида в детската клиника да го прегледат (беше 21 ч). Отидохме там, никой не ни върна, прегледаха го и ни успокоиха че не е менингит за което се опасявах а само грип.


Аз не обвинявам майката, а системата! Не е нормално да си плащаш за раждане, а в същото време да очакваш специалист да ти дойде на крака за температура. Това е абсурд от всяка страна погледнато. Още повече ако трябва да се разделя с родната си къща за целта.

# 64
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Laura
Аз не обвинявам майката, а системата! Не е нормално да си плащаш за раждане, а в същото време да очакваш специалист да ти дойде на крака за температура. Това е абсурд от всяка страна погледнато. Още повече ако трябва да се разделя с родната си къща за целта.

Виж с тая опция съм съгласна
Ама ми кажи кое в нашата държава не е парадокс.
И как няма да си косим нервите за глупости

# 65
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Melicat
Spored moeto tylkuvanie, tezi, koito sa napusnali stranata predi poveche ot 1-5 godini i ne smjatat da si vyzstanovjavat pravata, ne dylgat nishto. Oshte poveche ne moje da izmisljat nov zakon, s koito da dylga njakakvi sumi za neshto, koeto ne sym polzvala za minali godini.
Moje li njakoj drug da se probva s tylkuvanie?
Ima li uristi sred vas?

Добре де, ама какв документ ще ми искат на мен за да им удостоверя че прекарвам времето си целогодишно извън страната.
Освен това съм и вече здравно осигурена

# 66
  • Мнения: 7 091
Цитат на: Melicat
Njakoj prochete li texta na zakona, predi da se peni? ili samo ot izvadkite ot vestnitite se vodite.
Izvadka ot zakona _ ima go na str. na noi

2.2 Осигуряване на български граждани, пребиваващи в чужбина преди влизането на ЗИД на ЗЗО в сила
На основание § 16 от Преходните и заключителни разпоредби от ЗЗО българските граждани, задължени да осигуряват себе си, които до влизането в сила на промяната в закона са пребивавали в чужбина повече от 183 дни през най-малко една календарна година и не са внесли дължимите здравноосигурителни вноски за това време, могат да възстановят здравноосигурителните си права при условията и по реда на чл. 40а, без да подават заявление до Националния осигурителен институт. В случая правата се възстановяват с еднократно внасяне на 12 осигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход към момента на внасянето или след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по чл. 40 от ЗЗО.
Сумите за невнесени вноски от тези лица до влизането на закона в сила остават дължими, тъй като разпоредба на чл. 40а няма обратно действие. Тези лица, ако през 2004 г. и през календарните години след влизането на закона в сила пребивават повече от 183 дни в чужбина, не следва да подават заявление за освобождаване от задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Здравноосигурителните им права се уреждат при завръщането им в страната.

Spored moeto tylkuvanie, tezi, koito sa napusnali stranata predi poveche ot 1-5 godini i ne smjatat da si vyzstanovjavat pravata, ne dylgat nishto. Oshte poveche ne moje da izmisljat nov zakon, s koito da dylga njakakvi sumi za neshto, koeto ne sym polzvala za minali godini.
Moje li njakoj drug da se probva s tylkuvanie?
Ima li uristi sred vas?


Не си права- това което си цитирала е частта за възстановяване на правата. Ако нямаш намерение даги възстановяваш можеш да подадеш декларация и да се окажеш от това си право, но ВСИЧКО от 2000 до 2004 се дължи със задна дата и лихви.

# 67
  • Мнения: 7 091
Цитат на: Laura
Цитат на: rosa
А какво би станало напр., ако ти прехвърлиш къ.щата на дъщеря ти?
Много се надявам теzи недоиzмислици, ако стигнат до ушите на ЕС, да се оправят.


Не зная; много е сложно и нямам възможност да си ходя в България в скоро време, но току-що се афектирах, защото във форума на дир-а една майка се оплаква, как педиатър не отишъл в дома и при температура 39 градуса. С риск да предизвикам нова буря, ще се възмутя! Аз плащам много пари на НОИ не само за нови офиси и коли, а и за ненужни здравни услуги. Според мен не е редно да се вика лекар в дома за повишена температура. Още повече тесен специалист. Нас хем ни сърби, хем ни боли - хем искаме да не живеем в социализъм, хем да се възползваме от благата на социализма (защото никое нормално общество не може да поддържа здравна система, с която се злоупотребява). Как може България да си го позволи, когато да речем в Канада (страна с национална здравна система) първо, децата се лекуват от фамилен лекар, а не педиатър ако става въпрос за тривиални заболявания и второ, НИКОЙ лекар няма да ви дойде на крака за едната температура! А в Канада здравната система едва се крепи, за да не "издъхне". Хайде обяснете ми го това и аз ще ви черпя една бира (то май накрая ще си пием с Палмира самотни, ама нейсе).


Аз се консултирах с адвокат в Бг по въпроса за прехвърлянето на имот той ходи и проверява и ми каза, че може да е се направи, но по принцип след това държавата може да обяви сделката за нищожна ( тъй като си длъжник на държавата) и да дадена търг собствеността за да покрие дълговете.

След месец се връщам в БГ и на място ще ги проверя нещата, още повече че и паспорт имам да вадя, като имам някакви допълнителни данни ще пиша в клуба.

# 68
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Tandoori
Не си права- това което си цитирала е частта за възстановяване на правата. Ако нямаш намерение даги възстановяваш можеш да подадеш декларация и да се окажеш от това си право, но ВСИЧКО от 2000 до 2004 се дължи със задна дата и лихви.

ЛЕЛЕЕЕ Тандури
Ти ме уби
Довърши ме
Дано утре кръстницата поне ме успокои, че да мина между капките

# 69
  • Мнения: 7 091
Цитат на: debelanata
Цитат на: Tandoori
Не си права- това което си цитирала е частта за възстановяване на правата. Ако нямаш намерение даги възстановяваш можеш да подадеш декларация и да се окажеш от това си право, но ВСИЧКО от 2000 до 2004 се дължи със задна дата и лихви.

ЛЕЛЕЕЕ Тандури
Ти ме уби
Довърши ме
Дано утре кръстницата поне ме успокои, че да мина между капките


Има изключение за студентите ДО 26 ГОДИНИ ако представят бележка от университета. За други изключения аз поне не знам. Дано ти кажат нещо различно и да не се налага да плащаш, но не ми се вярва. Специално ходи адвоката ми да проверява за нашите задължения и това ми каза.

# 70
  • Мнения: 239
Tandoori, shtom si angajirala advokat, znachi si se zaela seriozno s tozi vypros. Smjatate li da si plashtate zadyljenijata ili shte izchakate promjana v zakona?
Az vse li mislja, che tova nedomislenie v tozi typ zakon njama nachin da ostane nepromeneno. #Onfire  #2gunfire

# 71
  • Мнения: 7 091
Цитат на: Melicat
Tandoori, shtom si angajirala advokat, znachi si se zaela seriozno s tozi vypros. Smjatate li da si plashtate zadyljenijata ili shte izchakate promjana v zakona?
Az vse li mislja, che tova nedomislenie v tozi typ zakon njama nachin da ostane nepromeneno. #Onfire  #2gunfire


По принцип бих предпочела да изчакаме 2007 защото със сигурност ще има промяна в този закон, така че отговора ми по принцип е не, не смятам да плащаме задълженията, освен в случай в който сме принудени от обстоятелствата. За съжаление обаче са си оставили 2-3 вратички в закона и дори с давност пак не можеш да се измъкнеш, защото целта на тези хора не е да помогнат някому, нито да подобрят здравеопазването, а чисто и просто да събират пари, което за мен си е изнудване или така наречения държавен рекет.
Надявам се да не попаднем в ситуация, в която ще трябва да покрием задължения за неизползвани услуги, но да не казвам голяма дума.

# 72
  • Мнения: 1 502
Изчетох всичко писано до тук и въобще не съм на ясно. Майка ми каза, че този закон е влязъл в сила от 1.01.2000г. и ако си напуснал страната преди това, не фигурираш никъде и не си длъжник. Знае ли някой нещо по този въпрос? Аз например съм напуснала БГ през 1998г., никъде не съм работила до напускането ми на БГ, т.е. никакви осигуровки не съм плащала. Когато направя справка и за мъжа ми и за мен ми дава:

ВЕСЕЛА СТОЯНОВА ДУКОВА

По пациентска листа на НЗОК за месец ФЕВРУАРИ 2005 година:

Лицето не фигурира в пациентската листа

СПРАВКА КЪМ 21 ФЕВРУАРИ 2005 ГОДИНА    

Няма данни за здравно осигуряване за този ЕГН!

Какво значи това, моля светнете ме Bulb  Bulb  Bulb

И още нещо, ако например влезеш в БГ като чужденец, пак ли трябва да ги плащаш тези задължения? Би трябвало при излизане да не ти правят проблеми.

# 73
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Mama Vessi
Изчетох всичко писано до тук и въобще не съм на ясно. Майка ми каза, че този закон е влязъл в сила от 1.01.2000г. и ако си напуснал страната преди това, не фигурираш никъде и не си длъжник. Знае ли някой нещо по този въпрос? Аз например съм напуснала БГ през 1998г., никъде не съм работила до напускането ми на БГ, т.е. никакви осигуровки не съм плащала. Когато направя справка и за мъжа ми и за мен ми дава:



Sorry, ама ако не си била студентка по това време, дължиш. Аз съм в същата ситуация и дължа също. ПолуЧавам същото на сайта на НОИ. Това е за всиЧки, работили, неработили... И фигурираш, след като ти намира ЕГН-то. Както писах на мен миналата година не ми го намираше, но са си обновили данните, та и с име по мъж ме намира даже.
Виж нагоре Тандори много хубаво го е обяснила. Могат да се откаЧат само тези които са били студенти и то само за времето за което са имали студентски права. Аз в наЧалото имах студентски права, но те изтекоха в наЧалото на 2000 г., тъкмо когато закона е влезнал в сила...

# 74
  • Мнения: 1 502
Ами аз съм се дипломирала 1997г.. Порових се из сайта на НОИ и открих това: Внасяне на здравноосигурителните вноски от 1 юли 1999 г.
Копирах, част:

"Изх. №  91-01-19 / 19.01.2004 г.


Относно: внасянето на здравноосигурителните вноски

Съгласно чл. 33 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1.   всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
2.   българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България;
3.   чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по които Република България е страна;
4. лицата с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или предоставено право на убежище.
На основание чл. 34, ал. 1 от ЗЗО задължението за осигуряване възниква:
1.   за всички български граждани – от влизането на закона в сила, а за новородените – от датата на раждането. На основание § 2, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗЗО, събирането на здравноосигурителните вноски стартира от 1 юли 1999 г.;
2.   за чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България – от датата на получаване на разрешение за постоянно пребиваване;
3.   за лицата с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или предоставено право на убежище – от датата на откриването на производство.
Българските граждани на работа в чужбина, които не са граждани и на друга страна, подлежат на здравно осигуряване по българското законодателство, независимо че не живеят в страната.
От 1 юли 1999 г. размерът на здравноосигурителната вноска е 6 на сто. Всички здравноосигурителни вноски се заплащат по банков път или с пощенски запис. Осигурителният доход, върху който се изчислява вноската, се установява по ведомости и други документи за изплатени възнаграждения, по пенсионните картони, изплатените болнични листове, изплатените обезщетения за безработни и по данъчните декларации по Закона за облагане на доходите на физическите лица."

Т.е. закона влиза в сила от 1.07.1999г., а аз съм напуснала страната от 1.04.1998г., а мъжа ми от 1997г. и това значи, че не ни хваща, и още нещо ние сме с друго гражданство. Вярно ли разсъждавам, давайте акъли?!

Общи условия

Активация на акаунт