Как, кога и за колко време се научихте на гърнето?

  • 4 458
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 612
Синът ми щом навърши 6 м реших да пробвам да го слагам на гърне на обяд, когато обикновено ака. Чувства се чудесно - ако има да върши нещо, си го свършва в гърнето, ако не - изпъва се да става. Засега резултатът е 2 от 4-ри  Mr. Green


Нищо лично, но за мен всичко това е престараване. Детето не се е научило, повярвай ми... Изобщо не осъзнава какво прави още.

Аз пък съм убедена точно в обратното,защото и моя като не му се върши нищо се изпъва да става.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 271
На 7-8 месеца започнах да го слагам, вършеше си голямата работа в него, много рядко  в памперса.

# 32
  • Мнения: 374
След като ебка започна да сяда, аз започнах да я слагам на гърнето след всяко хранене и ставане от сън, беше на около 6-7 месеца. Изобщо не ми беше лесно, защото изискваше много време, но пък на 1г.4 месеца махнахме дневния памперс, а на 1г.9мес. - нощния. За да съм спокойна, че детето ми не е напикано и е сухо, не мога да си позволя да чакам някой в яслата да го научи да казва. Мисля, че определено има връзка между ранното слагане на гърне и ранното махане на памперса, просто е въпрос на търпение.

# 33
Мили мами, написах, че на нас ни предстои да се учим, защото откакто Беатрис се е родила, имам чувството, че уча всичко наново заедно с нея. На Лиска мога да кажа, че не смятам да чакам дъщеря ни да стане на не знам си колко години, за да успее да седне на тоалетната чиния. И ние използваме тоалетна, никой от нашето семейство не ходи в цукало като кралете  Joy Също както казаха и другите майки, мисля си, че е по-удобно на детето, а и по-хигиенично за дупето, ако ходи на гърне. Беатрис няма кой знае какъв проблем с подсичането, но ми се иска и тя да е по-спокойна и нищо да не я дразни на дупето. Много благодаря за отговорите на всички Ви и очаквам още идеи за по-лесно разделяне с памперса, а когато НИЕ се научим да ходим на гърне, обещавам да пусна нова тема и да споделя с Вас нашите трикове.  bouquet

# 34
  • Мнения: 62
    Някъде около 6-тия месец,синът ми започна да пълни памперса сутрин след като се събудеше. Купихме гърненце и около 6,5 м. го слагам. Той много ясно разбира какво трябва да прави там. Не се е научил още и сигурно скоро няма и да стане, но мисля че самото привикване с гърнето става още от рано, а не на 2 г. Резултатът почти винаги е положителен. По този начин сведохме памперсите до 1 за деня и един за ноща. Слагам го и след храна и спане.
    Като има такава тема се чудя какво ли са правили нашите майки като са нямали памперси. Спомням си, че всичките ми племенници (родени от 90-та до 94-та) към 1 годишна възраст вече показваха, кога имат нужда от гърне.  наистина са голямо улеснение, но не учат децата на навици, а ние се  с тях.
     Дами, айде да не се поамериканчваме с деца на 5 г в памперс и с 2 годишни учеше се да ходят!
     Не искам да обидя никого, всеки има право по свой начин да си отглежда и възпитава детето!

# 35
  • Мнения: 2 587
Все още ми казва чак след като е свършила работата.Ще следя темата за нещо хитро.

# 36
  • Мнения: 46 558
Абсолютно подкрепям Liska, вкъщи сме против дресирането на детето, а преди да го осъзнае като нужда, слагането на гърне си е точно такова.

В момента дъщеря ми е почти готова, на 2 г. и почти 8 м. е  bowuu Mr. Green

# 37
  • Мнения: 4 915
Според педиатрите: Децата са способни да контролират мускулите за изхождане след 18-тия навършен месец.

Едва тогава и по-късно има смисъл да се учи детето на гърне.

Преди този срок родителят се учи кога детето ходи на гърне.  Mr. Green


Каката я пробвахме на гърне, когато стана на 1 г, 8 месеца. За два-три дни й беше интересно, после вече не. Прибрахме гърнето.

Сега - на 2 г, 5 месеца се научи точно за 1 ден. Напишка се два пъти в гащичките и от третия път търчеше до гърнето. Все още спи с нощен памперс, а навън излиза с памперс-гащи, но пишка по тревичките. Когато се позатопли още, ще слагам гащички, че по-тънки дрехи по-лесно се сменят и по-бързо съхнат.  Wink

Когато детето е готово физически и психически - да може да се контролира, да разбира за какво иде реч, да осъзнава кога му се пишка и ака и да умее да се сдържа, и да има желание да го прави - тогава нещата стават бързо и лесно.

# 38
  • Мнения: 3 810
Абстрахирам се от закачката ви как ние сме се научили на гърне Mr. Green
И аз като много от вас мислех да "не мъча" детето да го приучвам на гърне, а да го чакам само да махне памперса.
Но попаднах на една тема за ЕБХ и реших да пробвам. Записала съм си, че на 31.1.2007(тогава Дима е била на 1г. и 5м.) е спала без памперс.
От раз си оставаше сухо детето по цяла нощ.
През деня просто отказваше да седне на гърне. Нейния начин беше- права в леген с топла вода. Постепенно минахме направо на клекалото. Отдавна сме махнали памперса и много се радваме за това. Laughing. Вече дори си трие дупето.
Не съм прилагала никакво "дресиране". Това бяха желанията и на детето. Мое мнение е че дотолква сте свикнали с мисълта че детето само ще пожелае да махне памперса, че изобщо не се вслушвате в сигналите, които ви дава. А докато не проговори- няма как да ви го каже. Всъщност това може би ви изглежда като още едно досадно занимание, но всъщност го правите за детето си.
Не е чак толкова сложно, когато детето свикне.

maranta, потърси темата за приучване на гърне след 6м.Там има много полезни съвети.
Желая ти успех! Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 630
Съгласна съм с мнението на Free Soulл Само искам да добавя към това, че ранното приучване към гърне води до по-късни психологически проблеми. Вече има страшно много литература, вземете прочете и сами решете на какво искате да подложите децата си. А иначе спореед мен е много важно детето да ходи достатъчно стабилно, да може да говори достатъчно добре и да осъзнава какво прави. Простете ама на 6-7 месеца кое от тези неща владее?!

# 40
  • Мнения: 2 723
В яслата го научиха за 1 седмица. До преди да тръгне на ясла не беше сядал на гърне, сега нямаме никакви грижи

# 41
  • Мнения: 3 810
maranta, намерих линка:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158110.0

Вече има страшно много литература, вземете прочете и сами решете на какво искате да подложите децата си.

Именно- зависи каква литература четеш!
Ако искаш мога да ти изнамеря и обратната страна на медала, но все още трудно се намира на български.
За или против ранното захранване, за или против дългото кърмене, за или против ранното приучване на гърне, за или против гушкането и съвместното спане.
Може би е най- добре да се вслушаме в самото дете. Но не да го чакаме само да ни каже какво иска, а да го усетим и да му помогнем да се научи.

# 42
  • Мнения: 595
На 2г. Отне ми 1 месец-напикаване и говорене-много,а за акото по рано свикна.

Общи условия

Активация на акаунт