Петък, 13ти. Чесън под езика слагате ли?

  • 2 590
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 622
Изследователи все още търсят корените на суеверията за „черния петък“. Съществуват няколко хипотези:

На тайната вечеря присъстват общо 13 души — Исус и 12-те апостоли. И до днес у много народи съществува поверието 13 души да не сядат заедно на маса. Предателят Юда идва последен, тринайсети. Други припомнят, че Спасителят е разпънат именно в петък.
Суеверието вероятно има връзка и с лунно-слънчевия календар, който трябва да има по 13 месеца в някои години, докато Григорианският и лунният ислямски календар винаги имат по 12 месеца в годината.
Според други лошата си слава числото 13 дължи на древен скандинавски мит. 12 богове празнували във Валхала, домът на бог Один. Пакостливият бог на злото и огъня Локи нахълтал неканен на празненството като 13-и гост и коварно убил със стрела от имел бога на радостта Балдер. Земята потънала в мрак и траур.
В по-ново време ясно се откроява датата 13 октомври 1307 година, когато по нареждане на френския крал Филип IV и папа Климент V биват арестувани Жак дьо Моле, Великият Магистър на Ордена на тамплиерите, и хиляди рицари от ордена. Подложени на ужасни изтезания, те направили самопризнания по обвиненията в ерес, содомия и всякакви други престъпления. Стотици били изгорени на клада, други били екзекутирани по-късно. От този ден нататък петък, 13-и е смятан за лош и нещастен ден от последователите на тамплиерите.
В древен Рим магьосниците се събирали на групи от 12. Вярвали, че 13-ят в групата е самият дявол.
Според нумеролозите числото 13 „страда“ заради неговата позиция след 12. Има 12 месеца в година, 12 зодиакални знаци, 12 богове на Олимп, 12 племена на Израел, 12 апостоли на Исус. В картите Таро 13-ата е картата на смъртта.




[редактиране] Интересни факти
Страхът от числото 13 е силен и днес. Повече от 80 процента от небостъргачите нямат 13-и етаж. Много летища пропускат 13-ата писта. Немалко хотели са без 13-и етаж или 13-а стая. Във Формула 1 няма болид с номер 13. Улиците във Флоренция нямат номер 13. 12 и половина или 12А звучи доста по-нестресиращо.

На 13 април 1970 г. експлозия на кислороден резервоар обърква плановете на совалката Аполо 13 за кацане на Луната. Совалката е изстреляна от ракетна площадка номер 39 (13 х 3). Екипажът, оцелял по чудо, се завръща на Земята. Любителите на цифрите ясно съзират черна прокоба — сумата от цифрите в датата на излитане на ракетата, изписана по начина, възприет в САЩ (4-11-70), е 13. Часът на изстрелване на Аполо 13 е 13:13 американско време.

Имената на някои от най-известните серийни убийци съдържат по 13 букви: Jack the Ripper, John Wayne Gacy, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore (Ted) Bundy.


[редактиране] Колко често и кога?
Следните месеци имат петък, 13-и:

2000 — октомври

2001, 2007, 2018 — април, юли

2002, 2013, 2019, 2024 — септември, декември

2003, 2008, 2014, 2025 — юни

2004 — февруари, август

2005, 2011, 2016, 2022 — май

2006, 2017, 2023 — януари, октомври

2009, 2015, 2026 — февруари, март, ноември

2010, 2021, 2027 — август

2012 — януари, април, юли

2020 — март, ноември

Тази последователност, дадена за периода 2000 — 2027, се повтаря всеки 28 години от 1901 до 2099. Всички месеци, чийто първи ден се пада в неделя, имат петък 13-и. Вижда се, че петък 13-и се среща най-малко веднъж годишно и най-много — три пъти.

# 16
  • Мнения: 822
Аз бях забравила кой ден сме днес. Не че се впечатлявам де. Като се замисля, рядко знам датата на настоящия ден.  Mr. Green
 

# 17
  • Мнения: 2 891
Не харесвам датата 13.04, а не петък, 13. Всяка година като дойде този ден, направо ми призлява.

# 18
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Изчезна ми Чесън.
Как да я сложа под езика?  Laughing

# 19
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Вярно. Къде е Чесън? /прозвуча като Абе, къде е батко?! Mr. Green/

# 20
  • Мнения: 2 152
Не под езика, в дупето си слагам чесън #Silly

# 21
  • Мнения: 27 524
Може да е станала Праз Под Прикритие. Трите П-та Sunglasses
ама, че глупости написах  Laughing

# 22
  • Мнения: 27 524
Не под езика, в дупето си слагам чесън #Silly

 Shocked Предполагам е болезнено и с особено ароматни газове после Crazy

# 23
  • Мнения: 2 152
Не под езика, в дупето си слагам чесън #Silly

 Shocked Предполагам е болезнено и с особено ароматни газове после Crazy

свиква се Блонди и с двете,пробвай - предпазва много повече там, а не под езика Mr. Green Crazy

# 24
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Предпазва, ама от други петъчни работи, не от уроки Mr. Green Joy

# 25
  • Мнения: 2 152
Предпазва, ама от други петъчни работи, не от уроки Mr. Green Joy

ааа ето и ти си пробвалаа, знаех си, че не съм сама...а какво значение има от какво предпазва,важното е ,че предпазва Joy Joy

# 26
  • Мнения: 1 364
Ден като ден

# 27
  • Мнения: 4 451
 hahaha Заглавието ме просълзи от смях! Joy Добре, че ми напомни, че днес е петък 13-ти. Бях забравила. Аз пък си го обичам 13-ти, мама е родена на тази дата. И не съм грам суеверна. Чесън под езика не слагам за нищо на света Naughty, че да му замириша на мъжо и да видиш как ще ми стегне куфарите. hahaha

# 28
  • София
  • Мнения: 3 421
 Ами по принцип не вярвам и не се впечатлявам, но днес ми тръгна от сутринта доста зле. Едва ли е от 13-тот число, но мога да се успокоявам, че е от това Laughing

# 29
  • Мнения: 46 526
Не съм суеверна и за мен е най-обикновен ден  Simple Smile

Терминът ми беше за петък 13-ти и в един от вестниците имаше огромна статия, в която пишеше, че тези, които раждат на такава дата, имат много леко и безпроблемно раждане, но София се запъна и стоя още 3 дена вътре, та не успях да проверя дали е вярно  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт