ДА или НЕ на прекаленото обгрижване на детето?

  • 2 222
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Детето иска да се храни само - самостоятелен е.
неще, ама ти не му даваш иначе - тормоз! Wink

Със сигурност си виждала майки дето са слугини ма децата си и после не им остава енергия да бъдат майки.
Пък ако не си все пак - много хубаво, че намаляват.

# 16
  • Мнения: 118
Мда, необходимо е да сме малко "по-небрежни", ама това става с второто дете.

Много си права . Напрактика при мен така се получава.

# 17
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Мда, необходимо е да сме малко "по-небрежни", ама това става с второто дете.

Много си права . Напрактика при мен така се получава.
[/quote]

Да, затова се опитвам да гледам първото си дете като второ...  Rolling Eyes

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не разбирам много добре въпроса. Но за мен пък е удоволствие да са грижа за децата си.
Всеки го разбира различно, както и за всяка възраст грижите са различни.
Не следвам някакви правила, следвам собствените си усещания за децата.
Не бих си позволила небрежие, достатъчно ми е, че работя и половин ден не съм с тях.

# 19
  • Мнения: 3 164
Не знам дали е вредно или не-още е рано да се каже....
не съм от тези майки, които си оставят децата на произвола. аз съм винаги до тях, наблюдавам  ги  и ги окуражавам ако е необходимо.Не смятам, че детето ми ще израстне по-несигурно и по-несамостоятелно ако по-малко се грижа за него Wink мисля, че за това влияят други фактори.

# 20
  • Мнения: 4 965
Категорично НЕ - децата трябва да са самостоятелни.
Такива неща при мен няма - не ходя непрекъснато по тях, не им тикам постоянно нещо в устата. Отдавна съм ги оставила да ходят сами в тоалетната, да се преобличат, да се хранят, дори да се къпят. Това не ме прави лоша майка. Винаги им помагам, когато имат нужда, но най-важното е да се уверят в собствените си сили и да знаят, че могат да се преборят сами с разни елементарни неща. Не мисля, че ако им бърша дупетата или им закопчавам копчетата на блузата, съм им полезна с нещо. Децата трябва да се окуражават да се чувстват отрано Личности, а не придатък на майките си.
Относно обгрижването п отношение на възпитание, обучение, образование и т.н. - твърдо ДА. Няма смисъл да повтарям Иса - в това отношение с нея винаги сме на едно мнение.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
Щом е прекалено, ясно, че не е препоръчително. Въпросът обаче е кое е прекалено. Едва ли някоя майка бърше дупето на детето-първокласник с мисълта, че прекалено много го обгрижва - тя просто се грижи за детенцето си...

# 22
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
И аз съм за самостоятелността на детето, независимо иска или не иска. Мама беше такава обгрижваща и направо ми бъркаше в здравето.
Помощ - да, но ако не може сама или когато много бързаме (това последното е грешка), но времето ми е много недостатъчно.

# 23
  • Мнения: 8 999
Пуснала съм ги на самотек и двамата. Само ако са болни, гледам да им давам лекарствата под час. Ако не си оправят стаята - ще живеят в мръсотия, ако не си мият ръцете преди ядене - ще имат афти /да не повярва човек, но досега никога не са прихванали/. Вманиачена съм само по отношение пресичане на улици и преяждане с шоколад.

# 24
  • Мнения: 1 802
Щом във въпроса ти присъства думата прекалено, значи не е полезно - нито за майката, нито за детето! Всяко нещо в повече от нормалното не е хубаво!  Whistling

# 25
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
Аз съм против прекаленото обгрижване , но самата аз не съм постигнала обратното може би защото съм по безволева но просто ме е жал да я чакам 5 часа да се сети че не е сложила троха в устата или да настине защото не се е сменила сама.Аз съм в тази група въпреки че не съм доволна от себе си.С второто дано да не е така , щом казвате че второто е по лесно да не му досаждаш по този начин.

# 26
  • Мнения: 46 520
Много е относително Rolling Eyes не знам какво разбираш под прекалено обгрижване?

За мен прекаленото обгрижване е да й стоя всяка секунда до главата, да спазвам до секундата някакви режими и да се опитвам да я карам да прави нещата, които са характерни за деца с по 2-3 месеца по-големи, като рано да седне, рано да проходи, рано да се захрани, рано не знам какво си  Crazy
Въобще не съм се занимавала с подобни неща, детето си растеше и се забавляваше, откривайки ги само, когато е готово, яде и спи по неин си режим (сравнително точен), ходи гола и боса, пие студено и т.н.

Самостоятелна е, но това е до характер, не толкова до начин на отглеждане ...
 
Единственото за което съм следила е какво й влиза в устата като малка. Сега вече има изграден вкус и давам всичко, което поиска. Но това го отчитам като плюс, защото сега сама изяжда до последно полезните храни, а от вредните яде умерено, да не кажа никак, въпреки, че са й в ръцете  Peace

Това е за малките деца, за по-големите, още не ми е дошло до главата, там е по-сложно- училище, компании, излизания, малко повече внимание при тях не е излишно  Peace

# 27
  • Мнения: 1 520
По-скоро не. Според мен става по-самостоятелно като се оправя само и не е обгрижвано прекалено за елементарни ситуации.

# 28
  • Мнения: 1 517
Децата са страхотно нещо, трябва да ги отглеждаме по възможно най-добрия начин, но смятам, че част от това е да им покажем, че ние сме хора отделно от тях, а не техни слуги. Че понякога ще ги пренебрегнем, за да изпълним собствените си желания.

Общо взето и аз това се опитвам да им втълпя: че мама и тати са за това, да те научат да се оправяш сам, а не те да те оправят. И че е нормално понякога в събота слетобед мама да си пие кафето, а детето да сгъва прането  Grinning
Колкото до прекаленото обгрижване - имам пресен пример пред очите си и категорично мога да заявя, че ИЗОБЩО не е полезно за детето, за майката пък да не говорим.

Живота си давам з а децата, ако се наложи, но докато го живея имам право и на "личен живот".

# 29
  • Мнения: 2 956
Мда, необходимо е да сме малко "по-небрежни", ама това става с второто дете.
При мен като че ли става и с първото  Simple Smile въпрос на разбирания сигурно  Thinking Не искам да съм в нито едната крайност.

Общи условия

Активация на акаунт