Ново или старо строителство

  • 18 972
  • 110
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 311
И аз съм за старо.Гледахме оферти за нови,ами като за нашия джоб можехме да си позволим гарсониера-уж 63кв,а остават 2 стаи по 14 кв и малки баня и тераса.За същите пари си взехме,даже още не сме изцяло де,но сме капарирали старо,71кв ама чисти.Много сме доволни,място колкото щеш.3 стаи и бокс.А иначе от човек в бранша-строителството знам,че наистина се пестят материали и се гонят срокове.Не е нормално за 1г и половина максимум да се построи качествена кооперация,така казва той.Все пак кой каквото и да реши,успех.  bouquet

# 76
  • Мнения: 5 475
НОВО
1. квадратурата на новото е пълна лъжа - по нотариален акт купуваш 100 кв., а се оказва, че си се намърдал в маломерен от 60 кв.
2. ако е строено според вс. стандарти, с качествени материали, изолации, червена тухла /а не итонг/ и т.н. е мноооого скъпо - не се лъжете по евтини оферти!!!
3. в продължение на няколко години, след като е завършена сградата, тя започва да уляга - пукнатини в мазилката, изпопадали плочки, разкривени каси на врати и подобни неприятни изненади, ще те съпътстват дори след 5-7 години.
4. няма как да разбереш какви ще са съседите ти - в една стара кооперация веднага си личи, още от входната врата, що за хора живеят там, склонни ли са да поддържат общите части, да плащат ремонти на покрив, аварии, които касаят цялата сграда и др.

СТАРО
1. квадратурата е реална - колкото е записано в нотариалния акт, толкова получаваш
2. строителството е много стабилно - за тухлена сграда до към 80та година рядко се налага да се прави допълнителна изолация.
3. по-добре по-евтино старо, което да отремонтираш по свой вкус, отколкото натрапен "лукс"
4. препоръчвам горещо строителство от годините между 1970 - 1980 г.
5. ВИСОЧИНАТА НА ТАВАНИТЕ - дори и да не си давате сметка, но това е много важен фактор. При новото строителство рядко ще попаднете на височина над 2.5 м., което е ужасно депресиращо.

   Thinking Донякъде подкрепям част от казаното,но от личен опит мога да споделя следното:

 Преди 6 години се нанесохме в старо жилище - строено 1970.
Отремонтирахме го по наш вкус,после се започнаха разходите по поддръжката на общите части - ремонт на покрив,фасади,ВиК инсталации,асансьор и всичко в безкрайна поредица...Някои от свестните съседи ,продадоха на други - не много приятни.. Rolling Eyes

  Решихме да купим друго.Харесахме си проекта,"хванахме" блока още в момент,когато можеш ти да си направиш вътрешното разпределение на апартамента,както и на довършителните работи. Peace
  Предимство е ,че имаме жилище ,отговарящо на всички съвременни стандарти - изолация,климатична система,аларми и т.нат.
 
  Вярно е ,че апартамента беше напълно готов близо година след пусковия срок,но не съжелявам.
 Скъпо е,и ние  плащаме 30 годишен заем,но си струва инвестицията.  Peace
 Според мен е въпрос на преценка на личния вкус и естествено на финансовите възможности.  Peace
А и особена разлика между цените на старо и ново строителство няма ,ако става дума за нещо наистина добро.(не говоря за панелки )
 Успех!  Hug
 

# 77
  • Мнения: 2 386
Или старо тухлено,НЕИЗПОЛЗВАНО или ново,но от ПРОВЕРЕНА фирма.За мен това са вариантите в България.

# 78
НОВО!  
Но от проверена фирма.
Старото изисква много средства за ремонти, ако решиш да слагаш топлоизолации, дограми да сменяш, нови инсталации, да разбиваш плочки, мивки в банята и т.н. А това го получаваш наготово при новото.
Относно цените ако е на зелено мисля че не е по-скъпо от старото строителство.

Когато ходехме на огледи просто се отвратих от това което видях (старо строителство) мизерия и мръсотия - не е за вярване! Доста от старите сгради например имат проблеми с канализацията. В това ще се убедите предполагам като започнете огледите.

Освен това не е вярно че старите сгради са строени по-добре. Има примери и за много лошо строителство.


# 79
  • Мнения: 6 167
за мен този спор е много смешен.
важно е да е качествено строителство,по възможност тухла.
в италия малко концепцията старо-ново се е поизместила, познавам хора, които живеят в 300 годишни сгради и не смятат, че са в старо строителство.

в софия живея в почти 100 годишна кооперация, която дава проблеми  разбира се ( протича покрив, сменя се някоя и друга керемида,  за моя живот помня само един случай на протекла тръба), но никакви сериозни проблеми, които да не са характерни за всякакъв вид друга жилищтна сграда.
все още сме с оригиналната дограма в апартамента.
това, че при новото не текат тръби и няма проблеми тн. не е вярно - няма да давам примери, много са.

почти няма строителна фирма, която да е спазила уговорения срок, хората се нанасят твърде рано, защото бързат,  кооперациите са още влажни и тн.


абсолютно мисля, че старите сгради са строени по-добре.
но , колкото хора, толкова мнения.

# 80
  • Мнения: 3 835
Аз съм за новото качествено строителство. Има и такова. Вярно е, че някои стари кооперации, са строени като за векове напред, но все пак са си стари.

# 81
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Вечен спор ще има, новото е много маломерно, често некачествено
И въпреки всичко си мисля, че старото тухлено е най-добре.
Peace Peace Peace
Направо се чудя в супер маломерните кутийки как се побират най-елементарни неща като гардероби и легла например ... За хора ли се строи или за какво?
Старото тухлено жилище е по-добър избор, винаги може да се направи ремонт и саниране, ама в новото няма как да увеличиш стаята до нормални за живеене размери.

# 82
  • Мнения: 4 300
Направо се чудя в супер маломерните кутийки как се побират най-елементарни неща като гардероби и легла например ... За хора ли се строи или за какво?
Старото тухлено жилище е по-добър избор, винаги може да се направи ремонт и саниране, ама в новото няма как да увеличиш стаята до нормални за живеене размери.
Можеш просто да си купиш ново, което е голямо. .
Всъщност въпрос на търсене е, има и хубави нови, хубави стари, гадни нови и гадни стари апартаменти.

# 83
  • София
  • Мнения: 3 407
baibibi, определено не съм съгласна, затова нека да дам някои разяснения:
1. Съотношението квадратура- идеални части е обикновено около 15%, което означава в прав текст, че за жилище 60 кв.м., идеалните части ти възлизат на 9 кв.м., с две думи общо- 69 кв.м. с идеалните части.
2. Идеалните части от земята са едно, а част от правото на строеж са две различни неща. И противно на изказаното от теб мнение, много от хепи-соц строителството е без идеални части от земята, защото сградите са строени на общинска или държавна земя, което от своя страна означава, че ако се купув старо строителство има много по-голям шанс да купиш имот без ид части от земята.
А да притежаваш идеални части от земята не ти дава кой знае какви опции, освен ако сградата падне при земетресение или по друг повод да си построиш нова, но това можеш да направиш и в определен срок и при притежание на част от правото на строеж. Можеш и да надстроиш някой етаж, но при определени условия, които в повечето случаи са неизпълними.
Ако можеш да кажеш някоя друга опция, която ти дава това, освен гаранция за правнуците- ще ми е интересно.
По повод темата - притежавам имоти и ново и старо строителство. И двете имат своите предимства и недостатъци, но качеството на строителството във високи и ниски параметри го има и за двата варианта.

# 84
# 85
  • Мнения: 576
Определено ново строителство!

# 86
  • Мнения: 1 152
Ново, ново и ново! Новото си е ново. Никой не е живял преди това. Ей на това му се казва ново! Не ми се изброяват другите предимства на новото, но аз го предпочетох.

# 87



Със собственост върху земята имотът ти става много по-стойностен, отколкото, ако е само с право на строеж.


Как мога да разбера имам ли собственост върху земята на имота, който притежавам?

# 88
  • Мнения: 8 999



Със собственост върху земята имотът ти става много по-стойностен, отколкото, ако е само с право на строеж.


Как мога да разбера имам ли собственост върху земята на имота, който притежавам?

В нотариалния акт на старите собственици изрично е казано дали имат идеални части от парцела или имат само право на строеж. Както е описана собствеността в техния акт, така ще бъде описана и в твоя, като купувач и притежател на имота.

AZZY, вярно е, че по-голямата част от сградите, строени след 45г. са само с учредено право на строеж, а не със собственост върху земята. Но, когато говоря за старо строителство, имам предвид хубава тухлена сграда, с високи тавани, просторно входно фоайе, добра фасада и т.н. Никой тук, мисля, не визира изтърбушени недомислици на соц. реализма. Някъде, по-нагоре, съм обяснила подробно за качеството на сградите до 72-76 г., нискоетажни и тухлени. Колкото до ид.части, които са включени в квадратурата на жилището в новото строителство, изобщо не си права. Обявени са 9 кв. за ап. от 60 кв. ЧЖП, но това изобщо не отговаря на истината. Примерът ми е много прост - апартаментът на мои приятели от 74г. е с площ 108 кв. м.  по нотариален акт - имат следните помещения: три спални - 12, 12 и 14 кв., хол - 50 кв., кухня - 8 кв., два санит. възела и два големи балкона, голяма вх.антре и два коридора. Моят апартамент /ново строителство/ с площ по нотариален акт 145 кв.м. е със следните параметри - три спални - 12,14,16 кв., хол с кух. бокс и трапезария - общо 40 кв., два санит. възела, два коридора и две тесни тераси. Откриваш ли десетте разлики? Мерила съм нашият стар апартамент и новия от стена до стена - старият /114 кв.м. от 38 г./ е чисто 95 кв.м /без терасите/, а новият е 105 кв.м. /пак без терасите/ - реално разликата м/у двата е 10кв.м., а по нотариален акт - 30 кв.м. Къде ли се губят?

# 89
 Новото си е ново, какво ще се сляга, бетона ще е изсъхнал преди да са наредили тухлите по всички етажи - в интерес на истината бетона стяга 50 години. Малко известен факт предполагам. Не случайно някога се е чакало по 2 месеца преди да се вдигне следващ етаж. Сега има фибро бетон и др. добавки, нооо не знам до колко може да им се вярва.
Да не говорим, че можеш да си го направиш по твой вкус и имаш прекарани кабели в стените с изводи, а не да се спъвам в кабела на кабелната всеки път hahaha или пък да ми стърчи тръбата от климатика Sick
Ти сама си си го казала  можеш да си го направиш по твой вкус да не ти стърчат нито кабели нито тръби.

Общи условия

Активация на акаунт