Социален асистент

  • 2 871
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 585
Пловдив е голям град. Питай и за социален патронаж. Не може да няма. Ръчкай и в агенция за закрила на детето. Успех.

# 16
  • Мнения: 153
Пловдив е голям град. Питай и за социален патронаж. Не може да няма. Ръчкай и в агенция за закрила на детето. Успех.
   Мерси за съвета. Simple SmileСега ще тичаме на рехабилитация,а следобед тръгвам по задачите.Да видим кде ''ще ми отворят'' Thinking

# 17
  • Мнения: 55
Ти също можеш да станеш личен асистент но трябва да си много настоятелна. newsm10

# 18
  • Мнения: 5 618
Нямям развод,но и да имах не ми отпускат,защото съм имала имот на мое име.А от социален асистент имам нужда за два три часа на ден.Не ми отпускат,защото случая ми не бил тежьк.Абсолютна подигравка-та  как ще се издържаме,ако не работя. Thinking
Наличието на имот на твое име не би следвало да е пречка, освен ако не е източник на допълнителни доходи. По-скоро такава се явява фактическата раздяла м/у теб и съпруга ти. Извини ме, ако не съм схванала правилно, но доколкото разбирам, вие имате сключен граждански брак и сте се разделили. При това положение, трябва първо да се разведеш и тогава да кандидатстваш за личен асистент. Смятам, че ще можеш да се класираш, защото двойните детски и чл. 43/ЗИХУ не се считат за доход при определяне правото за включване. Но, ако работата ти е по-добре платена, личен асистент може да стане и друг член на семейството, стига да отговаря на условията на чл. 9/ППЗСП. Всъщност ето ти точния цитат от НП "АХУ":
Цитат
2.       Обхват на лицата, участващи в програмата
2.1.       За дейността „Личен асистент”:
2.1.1.        Безработни лица, подпомагани по реда на чл. 9 от ППЗСП или отговарящи на условията за отпускането на този вид помощ и полагащи постоянни грижи за хора с увреждания или тежко болни лица. Безработните лица могат да бъдат включвани в дейността „Личен асистент” и да участват в нея, ако отговарят на следните условия:
         да са в трудоспособна възраст;
         да са членове на семейството или роднини по възходяща или низходяща линия до втора степен, по съребрена линия до втора степен; роднини по сватовство до втора степен; съжителстващи лица по смисъла на т. 2, § 1 от Допълнителната разпоредба на ЗСП;
         да живеят в едно и също населено място с това на лицето, за което полагат грижи;
         да не получават пенсия или да не са придобили право на пенсия.
Съжителстващи по смисъла на т. 2, § 1 от Допълнителната разпоредба на ЗСП са лица със или без родствена връзка, регистрирани на един и същ постоянен адрес.
За социалния асистент-не знам дали ще те устройва. От началото на годината въведоха норматив един асистент да се грижи за поне три лица с увреждания-ето:
Цитат
4.       Условия за реализация на Програмата
....
4.8.       Социалният асистент се наема на пълен работен ден и всеки един нает в дейността обслужва средно три и повече нуждаещи се лица.
Това означава, че можеш да разчиташ на него за не повече от три часа дневно, което не знам дали ще ти е от полза.
Поста ми стана доста дълъг, за което се извинявам. Ако имаш предвид някой близък, който да иска да стане личен асистент на детето, пиши ми на лични, мога да ти кажа отговаря ли на условията или не-социален работник съм.
Успех!

# 19
  • Мнения: 804
Ти също можеш да станеш личен асистент но трябва да си много настоятелна. newsm10

За целта трябва да е безработна и регистрирана в бюро по труда.

# 20
  • Мнения: 153
След малко ще пиша,че сега ме чака приспиване на бебо.Дано заспи бързо,че тя е една..... Praynig

# 21
  • Мнения: 153
Кати,благодаря ти за подробната информация.Благодаря и на всички,които взеха проблема ми присърце  bouquetКати,с две думи ще ти обясня какъв е проблема при мен.За сега не мога да се разведа,защото,който подава молба за развод, той плаща.Живея с майка ми,а тя е пенсионер,така че отпада варианта тя да бъде асистент.Заплатата ми е малко по-висока,от това,което взимат личните асистенти.Да бъда по-точна:300лв,а за бебче отиват много,и за това искам да работя.Само рехабилитациите са ми 14лв на ден.А програмата "Социален асистент''ме устройва,защото ми трябва човек за не повече от три часа.Бях и в "А-я за закрила на детето",но от там ми предложиха само безплатна юридическа консултация.Е,и това не е малко,на фона на адвокатските хонорари.Аидеее....Анди се събуди SadПак ще има да будуваме до сутринта,а вече съм работещо момиче Grinning и от безсъние съм станала живо зомби.Лека нощ на всички мамита с кротки и спящи агънца. Peace

# 22
  • Мнения: 5 618
Сега-относно заплатата ЛА са на минимална работна заплата. Не знам брутно или чисто вземаш 300 лв., но ако са чисти разликата е чувствителна. Ако все пак решиш да кандидатстваш, имай предвид, че има вариант за назначаване по изключение.
Относно консултацията-иди в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес /откъдето получаваш детски и чл. 43/ЗИХУ/. Търси сектор "Хора с увреждания и социални услуги"-там ще те информират предоставя ли се услугата "Социален асистент" и какъв е шанса да се включиш.
Другия вариант е да питаш в общината или в Домашен социален патронаж. По принцип услугата СА се предоставя от лицензиран доставчик на услуги, който е избран от Общинска администрация.При нас например доставчика е Домашен социален патронаж. Също така информация има ли свободни бройки могат да ти дадат Бюро по труда. За съжаление бройките се определиха в края на миналата и началото на тази година и е доста сложно включването за социалните асистенти.
Ако има нещо неясно, питай допълнително. Спокойна нощ и дано дребчо не се буди често!  bouquet

# 23
  • Мнения: 5 618
Още нещо, ако искаш, виж пълния текст на НП "Асистенти на хора с увреждания":
НП "АХУ"
Ако не се отваря така, иди на http://www.asp.government.bg/, от полето вляво избираш менюто Национални програми, втората поред е НП "АХУ".

Общи условия

Активация на акаунт