погача и ходене на църква

  • 11 009
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Монреал
  • Мнения: 631
аз всяка седмица съм на църква,пея в църковен хор  Flutter
на 40 ден трябва ти да отидеш на църква,защото се четат молитви за теб,защото жената до 40 ден след раждането се водела за нечиста
Това е точно така! Молитвите не са за бебето, а за майката! Затова се казват "чисти молитви", за изчистване от греха.
Ако наистина вярвате, отидете, в противен случай, не си го слагайте на сърце. Това го казвам на mergo. Peace
За питката нищо не мога да кажа. Ние по принцип на всички празници правим питка, а нашия 40-ти ден се падна на Цветница 05г. Нямало е замесване от моми и т. н., просто беше наречена на Боби и беше с мед. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 2 616
Погача не сме правили, аз и без това не мога да меся, но на църква ходихме и понеже сме момченце, освен молитвата, отецът го вкара  в олтара с татко му, там нали е забранено за жени.Чистата молитва е въвеждането на младенеца в църквата и представянето му пред Бога.

# 32
  • Русе
  • Мнения: 2 354
точно на 40-я ден се ходи

# 33
  • Мнения: 693
Точно на 40-тия ден отидохме на черква, после вкъщи направихме "погачата"(не че сме я месили, само така се казва  Laughing)

# 34
  • софия
  • Мнения: 25 468
Точно на 40тия ден се ходи на църква. Казваш на попа, че ставате на 40 дена и той знае какво да прави.
Ние направихме погачата в първата неделя след това (една седмица). Сменях деня и часа 100 пъти, защото се оказа, че не трябвало жените да замръкват, а съботата (както бяхме решили първоначално) била ден на мъртвите и погача не се правела в събота. Когато гостите си тръгват не трябва да се изнася нищо от къщата, за да не избяга късмета на детето.
Хубав празник!

# 35
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Ние погача не сме правили, защото не е много разпространено по нашия край. Ходих точно на 40 ден с бебчо на църква и дядо поп ни прочете молитва и ни помаза.

# 36
  • Мнения: 289
Погачата не се прави по-рано нито на момче, нито на момиче. Прави се точно на 40-тия ден или в неделята след него, но не и преди. Предверително нищо такове не се прави. На църквата се ходи точно не деня, независимо, че е делник и по правило ако правиш погачата на същия ден, първо се ходи в църквата, а после се кенят гостите. Аз заведох дъщеря ми със съпруга ми в 11 часа на църква и гостите за погачата / само жени/ дойдоха в 14часа. Погачата трябва да се счупи от момиче - не зависимо на каква възраст е, което има живи майка и баща. Това е общо взето. Приятно изкарване Simple Smile
и при нас беше така

# 37
  • Мнения: 4 546
защо се ходи на църква? тоя момент нещо не ми харесва  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 289
Смисъла на 40-тия ден е че когато детето Исус е бил на 40 дни тогава за пръв път св.Богоридица го в завела в храм божии.Питката и празненството се правят именно заради този светъл миг.Акочовек не е вярващ тогава смисъла на ритуала се губи....то така е с всички празници.

# 39
  • Мнения: 3 069
Погачата я направихме няколко дни преди 40-я ден.На самия 40-и ден го заведохме на църква и му четоха молитва за здраве и т.н.

# 40
  • Монреал
  • Мнения: 631
Погача     

Според църковната традиция първите 40 дни след раждането посещения при майката и бебето не се допускат. Но когато дългоочаваният 40 ден настъпи се отива на църква, където се чете така наречената “чиста” (“очистителна”) молитва. Едва след това може да се направи първото, голямо събиране в чест на бебето – “Погачата”.
Погачата е един вид представянето на бебето пред обществото. На гости се канят само жени, които “наричат” на бебето, и деца. Може би тази традиция има общо с ористниците в приказките. Приготвя се специална ритуална сладка погача, а и се сервират най-вече сладки неща. Непременно трябва да има купичка с мед. Всички гости носят подарък за бебето и нещо сладко за майката. В бяла кърпа, поставена обикновено върху самата питка всеки гост оставя символична сума пари, с която бебето да си купи сън. Според някои тези пари се поставят под възглавничката на бебето, но идеята е същата. Майката завръзва тази кърпа и според това колко силно затяга възела определя дали бебето ще е скъперник или ще харчи повече. Завързаното вързопче се слага някъде нависоко. Тук тълкуванията се различават леко, но са сходни. Някои казват, че това се прави, за да стигне детето високо, други – за да има високи идеали.
След това две жени, които имат двама живи родители разчупват питката над главата на майката и бебето. Първото парче се отделя за Богородица. После някоя от жените трябва да “захрани” бебето като топва парченце от погачата в мед и леко намазва устничките на бебето. Всеки от гостите се почерпва с парче от питката. По традиция от къщата не трябва да се изнася нищо, за да не стане детето крадец и за да се секне кърмата на майката.

От тук http://www.sibir.bg/index.php?page=displayTopic&id=415&tid=1051

# 41
  • Мнения: 498
Аз знам 4е се прави до 40 ден,а то4но на самия 40 ден се ходи в църквата и се чете чиста молитва на маиката и детето!Преди това майката не трябва да ходи на църква,а на погачата се канят само жени.Суеверия! Hug

# 42
  • Мнения: 2 677
Не съм го водила на църква.
Погачата я направихме неделята след навършването му на 40 дни, не заради някакви традиции, а защото тогава беше най-удобно за мен и гостите ми.

# 43
  • Мнения: 1 672
самото четене на молитвата се казва САРАНДИСВАНЕ  Hug

# 44
  • Мнения: 4 546
майка ми за първи път чу за тази погача от мен  Laughing явно не е особено разпространен ритуал в нашия край  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт