Прощъпулник на Разпети петък?

  • 6 358
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 44
Здравейте, имам следния въпрос. Имахме намерение да правим прощъпулник на малката на Разпети петък, вече сме се уговорили с всички гости, но преди малко ми казаха, че на тази дата не е на хубаво да се празнува. За себе си не мога да кажа, че спазвам стриктно всички църковни традиции, но все пак ... щом е за детето и щом ти кажат, че не е на хубаво... В краен случай ще го отложим. Вие знаете ли нещо по въпроса. Благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 4 615
Щом сте решили и не спазвате тредициите няма проблем. А иначе на Разпети Петък не се разнува и не се подхваща работа. Но не бой се, няма да се случи нищо лошо ако си наравите Прощъпулника.

# 2
  • BG
  • Мнения: 1 900
Не мисля,че има някакво поверие.

# 3
  • Мнения: 9 451
Няма проблеми!Направи си прощъпулника.Вие няма да правите пищен купон,а само ще почерпиш за здравето на детето си,предполагам?

# 4
  • Мнения: 5 007
Точно на Разпети петък не бих правила прощъпулник, нито пък бих канила гости да се черпиме за каквото и да е.

# 5
  • Мнения: 3 993
Не съм чувала нищо по въпроса, но не виждам проблем, още повече, че не спазваш църковните канони.
Освен това не виждам връзка между прощъпулника и църковния календар на този ден. Прощъпулникът е ритуал, свързан с прохождането на детето и по него се гадае за бъдещата професия на детето. Не е празник. Друг е въпросът, че всеки си реализира този ритуал както намери за добре, някои хора си го ползват като повод за купон, напиване и всякакви подобни.  Crazy
Направи си го както си планирала и не се вкарвай в излишни филми.  Peace

# 6
  • Мнения: 3 922
Според мен ще е по-добре да го отложите.
Разпети петък е най-тъжният и най-тежък ден за християните.  Sad
http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/podvizhni/strastnat … /Veliki_petak.htm

Освен това, ако наистина искаш да спазиш християнските канони, прощъпулника се прави в понеделник, сряда или неделя. Според църковните вярвания това са добрите дни за прощъпулник.

Последна редакция: чт, 01 апр 2010, 17:32 от Greene

# 7
  • София
  • Мнения: 12 554
Според мен ще е по-добре да го отложите.
Днес е най-тъжният и най-тежък ден за християните.  Sad
http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/podvizhni/strastnat … /Veliki_petak.htm

Освен това, ако наистина искаш да спазиш християнските канони, прощъпулника се прави в понеделник, сряда или неделя. Според църковните вярвания това са добрите дни за прощъпулник.


Никога не съм чувала, че прощапулникът има връзка с християнските канони.

# 8
  • София
  • Мнения: 209
Аз не знам нищо по въпроса но не бих го направила защото така го чувствам. Според мен не трябва да се отлага щом сте го решили вече Hug. На мен ми казаха, че преди Великден не трябвали да се прави "Погача". Направих ме я и това не ме притесняваше.

# 9
  • Мнения: 3 922
Никога не съм чувала, че прощапулникът има връзка с християнските канони.
Прочетох го тук http://www.moetodete.bg/roditeli/p3_1307_0.html

# 10
  • Мнения: 571
Дaли е Рaзпети петък или,който и дa е петък не бих го нaпрaвилa.Питки,прощъпулници...в Неделя се прaвят-тaкa съм 4увaлa и двaтa пъти го спaзих Peace
Но aко си решилa-ок.По принцип нaли се кaзвa дa не се 4исти,мие и тн...a не може дa посрещнеш гости без дa си 4истил,подреждaл,после пък 4иниите ли дa не си измиеш...Прецени си.
Може дa попитaш и в църквa.Мaкжр,4е ве4е си го нaпрaвилa прощъпулникa Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 12 554
Никога не съм чувала, че прощапулникът има връзка с християнските канони.
Прочетох го тук http://www.moetodete.bg/roditeli/p3_1307_0.html
(

Мда- Не мисля, че е достоверен източник.
Но, за сметка на това ето тук пише това

Съществуват и редица обреди, свързани с постепенната социализация на детето, отличаващи отделните традиции. Такъв е например българският мантически обред “прощапулник”, свързан с първите самостоятелни стъпки на детето, което трябва да избере един от подредените от родителите му предмети, символизиращи различни професии (ножица – шивач, молив – чиновник и т.н.), прогнозиращ бъдещите му занимания.

# 12
  • Мнения: 479
Аз, честно казано, не знам как бих постъпила, хем не съм много суеверна, хем знам, че е тежък християнски празник.

# 13
  • Мнения: 19
Здравейте. Не съм сигурна кога правихме прощъпулник на сина ми, но ми казаха, че е добре да е в четвъртък. Четвъртък е хубав ден за ново начало и за такива неща като прощъпулника. Всеки сам решава!

# 14
  • Мнения: 8 999
Не виждам какъв е проблемът да се направи ден-два по-късно. Не съм религиозна, нито суеверна, но не бих празнувала точно на Разпети петък. Звучи ми някак светотатствено.

Общи условия

Активация на акаунт