Чернобил-21 години по-късно

  • 10 917
  • 138
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 985
Помня. Всичко помня. Огромните марули на село помня. Избуялата трева. Огромните ягоди. Облачното небе. Дъждовната пролет. Радостта на баба и дядо за хубавите зеленчуци, които бяха успели да произведат без да торят и  които хапвахме с удоволствие. После притеснението от процедената истина. Бях на 15. Значи в пуберитета. И аз съм чернобилче. С диагноза!
Бог да ни е на помощ! И на децата ни!

# 76
  • Мнения: 261
Аз пък тогава съм била на 15 години Sad.Даваха ни йод в училище.Това е!
Имам 4 спонтанни аборта ,но в крайна сметка успях да родя две прекрасни момчета!
Единственото ,което искам да са ми много здрави и ние да сме здрави,за да им се радваме,и родителите ни да са здрави,за да  сме напълно щастливи!
Случилото се е ужасно,но е непоправимо!
Ми да мислим сега как да щадим природата,че всекидневно се обричаме на гибел..... Sad

# 77
  • София
  • Мнения: 2 879
Била съм първи клас.
Не помня точно кога за първи път съм чула за Чернобил.
Единствено знам, че искам и се моля да сме живи и здрави.
Приятеля ми е 86 набор. Роден е юни месец.
Майка му от време на време като се радва как е пораснал и е станал мъж се присеща за Чернобил. Разказва как едвам го е изхранила и по-скоро с какво. Току що роденото бебе.
Дано никога повече не се случва.
Само да сме здрави.

# 78
  • Мнения: 3 521
Спомням си я много ясно, една вечер се обади братът на баба ми_беше иzвестен пловдивски лекар и каzа на майка да ми маже петите с йод беz да пита zащо, тя реши да го послуша и ходех бая време с вапцани копита...
За съжаление няколко месеца след аварията леля ми zабременя zа втори път. Детенцето_момиченце_се роди, както се очакваше, с жестоки малформации и живя 13 дни Praynig.

 

# 79
  • Мнения: 48 087
oh, аз съм била на 4 години тогава, нямам спомен от тогава, нашите нищо не са знаели
няма нищо по-лошо от това, че децата ни плащат за грешки, за които нямат вина Cry

# 80
  • В офиса
  • Мнения: 4 033

И да, и не. Тези, които се интересуват, да прочетат статията в Уикипедия по въпроса:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B … D1%80%D0%B8%D1%8F

Най-трагичното е, че аварията е следствие на нарочен експеримент и резултат от грешките, допуснати при провеждането му. Няма и предходна авария в самия блок. Няма и такова нещо, че са били остарял тип: "Реакторите от тип РБМК са разработени след първите реактори от тип ВВЕР и до инцидента в Чернобил са смятани за един от най-надеждните типове реактори строени на територията на СССР."

Цитирам: На 4-ти реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Имитира се авария в електросистемата на Украйна, при която реакторът и неговото управление не получават ток отвън. Въртящият се по инерция вал на турбината би трябвало да произвежда още няколко часа ток, достатъчен за собствените нужди на реактора. През това време персоналът трябва да спре реактора....(тук следва обяснение на самата авария, което само хора с мн. добри познания по физика могат да разберат напълно, а аз май не съм съвсем от тях. Но очевидно се допускат последователно доста грешки)

Основна причина за аварията е човешкият фактор. Поради споменатата по-горе кадрова политика операторите, извършващи експеримента са били с недобра подготовка. Голяма част от информацията за работата на реакторите е била обявена за военна тайна и засекретена. Включително и фактът, че този тип реактори при липса на добро охлаждане увеличават мощността си. Станалата авария с частично разтопяване на активната зона е била укрита, вместо да се анализира и доведе до знанието на персонала, за да не се повтори. Връх на всичко е, че планът за тренировката не е бил одобрен от Държавният атомен надзор. Не е бил и отхвърлен — надзорът просто не е е отговорил в законният срок. И все пак тренировката е започнала „по план“, оказан е натиск за привършването й „в планирания срок“.

За провеждането на тренировката в конструкцията на централата са били внесени самоволно неодобрени и недокументирани изменения. При проектирането на атомните реактори се предвижда и така наречената „максимална проектна авария“. За случай на такава е било предвидено автоматично да се отворят големи кранове и реакторът да се залее с вода, от специално за целта водохранилище. Но тази автоматика е била изключена — да не би да се включи „погрешно“ при тренировката, а операторите не са знаели за това. Не само електрическите връзки на автоматиката са отстранени, а и механическата връзка между електродвигателите и валовете на крановете. Затова дори и с управляващите бутони, разположени върху крановете, не е можело те да се отворят.



# 81
  • Мнения: 9 865
Готова съм да се разрева като се сетя за тази проява на човешка самонадеяност и глупост. Търсила съм и съм чела много информация за Чернобил. Това не е просто "случая Чернобил", това е огромно петно в историята на човечеството, колкото Хирушима, например... Винаги ми е интересно да чуя и прочета разкази и обяснения на физици, защото за мен атомната енергетика е мистериозното зло... а те поне малко ме просветляват...
През 1986 съм била едва на 2г., майка ми е била бременна със сестра ми... От СТЗ съм, един от най-засегнатите райони се води... Дните около аварията не помня, но помня много от последиците и. Спомням си детенце родено 3г. след сестра ми... което след 3 операции и борба за живота си почина... имаше проблеми с основните органи... не оцеля. Аз имам увеличена гуша и години наред съм била под наблюдение, защото това си е опасно нещо... Сестра ми страда от АБСОЛЮТНО НЕОБЯСНИМО наднормено тегло... не яде много, винаги е била спортна натура и изведнъж... не е истина, скоро разви псориазис... Не казвам, че това са 100% последици от Чернобил... но вие си знаете!!!

# 82
  • v. turnovo
  • Мнения: 988
Била съм на две години и нещо.Няма как да си спомням,но родителите ми са знаели какво става,не са ми давали да ям млечни продукти.Не знам дали е следствие от Чернобил ,но имам много ронливи зъби още от дете.Детската ми зъболекарка имаше пациенти набор 86,които като им отвориш устата и половината зъби въобще не им бяха поникнали.Ужасно е.Това за абортите също е вярно.Дано никога повече не се случва подобна трагедия Praynig

# 83
  • Мнения: 1 765
Спомням си само многото ягоди в градината на дядо ми и това, че майка ми постоянно ни навикваше да не ядем немити ( не че ако ги измием е щяло да има голям ефект, но хората в ужаса си се стремяха да направят поне нещо ), но ние като деца...се правехме на хитри и тайничко се прокрадвахме да ядем ягоди....
След това леля ми се разболя и почина от левкемия....а дъщеря и беше бременна в 6-7 месец, когато не би могла да прекъсне бременността си...детето се роди видимо живо и здраво...а сега е...един много болен тинейджър с разума на 2 годишно дете...

Едва ли бихме могли да стоварим всички нещастия върху аварията, но това да криеш от жителите на една цяла държава и да ги обричаш на явна смърт е непростимо...

# 84
  • Мнения: 1 526
Бях на 6г. Майка ми беше бремена, обича много марули и всички пролетни зилений. Всеки ден късахме джанки от дървото пред входа. В 6 мес. майка ми усетила, че бебето не мърда доста време. Извадиха сестричката ми в - мъртва...
Тук имам познати от Украйна това, което разказват е страшно. почти всяко семейство е платило тежка цена. Дори и в наши дни се раждат болни деца. Преди 3 год. на племеницата на моя приятелка откриха левкимия...
Гледах и по руската док. филм за войниците, който са изпратени да евакуират хората и да капсуловат реактора. Почти няма вече живи от тях.

# 85
  • Мнения: 9 865
Дори и в наши дни се раждат болни деца. Преди 3 год. на племеницата на моя приятелка откриха левкимия...

21г. са нищо за радиация от такъв мащаб... 400-500г. и тогава, ако все още я има тази грешна планета някой може да каже - дори и в наши дни... демек мина много време, ама...

# 86
  • Мнения: 1 526
http://irc.techno-link.com/chernobyl_rides/

авторката на този материал казва, че дори са нужни ~900 години...
има и снимки

# 87
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 536
Гледах материала и си поплаках.Много спомени нахлуха.Тогава бях на 12.Баща ми слушаше нелегалното радио Свободна Европа по което още на следващата вечер съобщиха за аварията.Даваха и препоръки за предпазване.Какво да не ядем,да пием бутилирана вода.Спазвахме ги и на роднините си казахме.Цяла година боба и картофите бяха преобладаващи на трапезата ни.Тръцки  ми големи,"маркови" образувания,като фиброми,аденоми,миоми....лекарите ги обясняват с Чернобил.
Майкина приятелка работеше в АГ и разказваше,какви страшни "неща" са се раждали-даже не са ги показвали на майките им.
Години по-късно се запознах с един украинец.Човека работеше в Германия,за да може всеки месец да праща по 500$ на болното си от рак детенце ,за животоподържащи лекарства.
Голям грях стори правителството-дано има възмездие на "оня" свят,като няма на този.Надежди.

# 88
  • Мнения: 534
Някои елементи се разлагат за стотици хиляди години-тоест Припят например,
ще може да се обитава след около 60 000години,мисля че четох някъде  Thinking такава стряскаща цифра,
ако бъркам някой да ме поправи  Hug

# 89
  • Мнения: 1 526
Цитат
На теория, радиацията ще се задържи в Чернобилската област през следващите 48 000 години, но в действителност първите хора, трябва да заселят областта след около 900 години. Тогава най-опасните елементи ще са изчезнали. Техният период на полуразпад е 300-900 години
това, е което аз четох по темата

Общи условия

Активация на акаунт