Какви са симптомите на бронхит и на пневмония?

  • 45 583
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 16
Най-добре ще е да си направите снимката, преди два дни излезнахме от болница със сина ми- започна да кашля, нищо друго- два дни го водих на дежурен /беше събота и неделя/  и нищо не чуваха, казаха, че сополи му течали към гърлото и затова кашля.В понеделник ни взеха в болница с бронхиолит и наченки на пневмония, установиха я единствено от ренгеновата снимката

# 16
  • Мнения: 24 467
Гърленият и носния секрет и по "здравна каса" и извън нея не става бавно. Просто ако е налице бактерия е необходимо определено часово време за посявката и за установяване на АБ, който й въздейства. Винаги правя това изследване при продължителна кашлица и/или хрема и никога не съм съжалявала. Поне хващаме "врагът" нарвеме и не лекуваме сляпо с АБ, които не могат да унищожат гадината, не създаваме излишно резистентност към такива важни лекарства.
Добре е да се направе навреме именно поради необходимостта от изчакване на този срок от минимум 2 денонощия.

# 17
  • Мнения: 1 426
Синът ми беше на 3 години и беше леко понастинал - нищо страшно на пръв поглед. Беше неделя по обяд и лежахме на кревата един срещу друг - той гледаше детско, а аз говорех по телефона, по-точно слушах едно дълго оплакване на моя приятелка. И изведнъж, ама просто пред очите ми, устничките на детето започнаха да си променят цвета, първо избледняха и веднага след това започнаха да посиняват и до няколко минути и устните му добиха синкав оттенък. Буквално си изкарах акъла, хвърлих слушалката, грабнах детето и хукнах към поликлиниката. Оттам веднага ни закараха с тяхна кола в 3-та градска, на слушалка нищо не чуха, но на рентген се оказа бронхопневмония!

# 18
  • Мнения: 5 362
Вашата кашлица каква е -суха или влажна?Може пък да е на алергична основа.Може да е и от зачервено гърло или от бактериална инфекция,която се открива с гърлен секрет.
Не е суха кашлицата.
Снощи ходихме пак при педито-каза,че гърлото й било зачервено,и че от секретите в носа също може да е тази кашлица.А в петък(преди 5 дни) като ходихме нищо си й нямаше на гърлото.А тя си откарва вече 2-ра седмица с кашлица...
Незнам какво да правя с рентгена,но като чета мамите по-надолу май ще я водя...

Как се взима гърления секрет?

# 19
  • Мнения: 24 467
Не е болезнено, със стерилни тампончета бръкват в гърлото и в носа на детето. Моите хлапета никога не са плакали дори. И снимката не е занимание опасно. Всяка година го прави по 1-2 пъти, когато се притесня. След двуседмична кашлица по- добре я направи, нищо лошо няма да се случи.

# 20
  • Мнения: 37
Mоят син е болен от бронхит. Вече даваме АБ (от 1 ден), след като пробвахме една седмица със Суметролим. Обаче сега кашля повече и съм много притеснена. Ако кашля и утре отиваме пак на лекар. 

# 21
  • Мнения: 4 392
Искам да питам препатилите мами какви са горепосочените симптоми,защото моето педи нищо не чува и иска рентген,а аз не.Иван няма температура,имаше сополи и сега е с кашлица,която се засилва нощем и е така сякаш има храчка на гърлото и като се изкашля я няма.Благодаря предврително?
Не съм чела темата, но при тези симптоми не бих облъчвала детето. Stop
Направих го и сега съжалявам, защото беше абсолютно излишно.
Няма да разказвам пак историята, че ме хваща яд.
Детето няма Т, а кашлицата е влажна и отхрачваща, което е хубаво.

# 22
  • Мнения: 37
искам да питам каква е причината след като започнахме да пием АБ и сироп за бронхит детето да започне да кашля повече от преди? Дали е предписан неправилно АБ?

# 23
  • Мнения: 24 467
Възможно е ако не сте правили бактериална проба с посочения вече гърлен и носен секрет АБ да е бил изписан просто, както се изразява нашата педиатърка, като "стреляне в тъмното". Сигурна съм ,че знаете, че не всеки АБ може да действа на всяка бактерия. Затова се правят и тези изследвания. Аз, след злополучната ни пневмония преди 4 години именно този проблем имах. Пиехме тогава някакъв АБ и това ме успокояваше, но детето си покашляше и хремата си вървеше. Едва след като снимката категорично доказа двустранна напреднала пневмония в самата болница ни направиха такива изследвания и се оказа, че именно АБ, който пиехме няма никакво отношение към откритите пневмококи и стафилококи :/имахме си богата фауна вече/.
От тогава аз винаги си правя тези изследвания на децата- не са вредни изобщо, нито стресиращи, нито болезнени, но са крайно необходими и важни при такъв тип инфекции. Ако няма бактерии- О.К., търсим други вариянти, но поне не даваме АБ. Така с големия син спестихме 3 години даването на такова лекарство, не е пил АБ, но когато пък наскоро без кашлица и хрема при него, покрай установена бактерия на бебето, изследвахме и него открихме нещо опасно и го лекувахме своевременно с необходимия такъв. Разбрах, че нелекуването навреме на точно тази бактерия, която бе открита при тях води до ревматизъм, астми и др. хронични заболявания.

# 24
  • Мнения: 37
Judy, мерси за отговора. Ти от къде си? Аз се намирам в Пловдив и има жалание да сменя личната лекарка на детето. Grinning

# 25
  • Мнения: 43
Mama i Mitko,  Judy ти е обяснила всичко точно. Предполагам, че сиропа, който пиете с антибиотика е отхрачващ, тъй като при бронхит бронхите са пълни с течност и тя трябва "да се изкашля". Кашлицата постепенно става влажна и отхрачваща. Според мен най-добрият е АСС. За антибиотика-възможно е да е неправилен, особено след 1 седмица "Суметролим". Честно казано имам лошо чувство към лекари, които го изписват за зачервено гърло и кашлица. В момента най-добре ми се вижда да тичате на преглед при друг лекар. 

# 26
  • Мнения: 37
Ами последно като бяхме при лекарката, тя чу хрипове от едната страна и каза, че вече се налага АБ, но той тази нощ не спа изобщо, само кашляше. Не яде изобщо и сега продължава да кашля много. Ако хапне нещо (макар и минимално) го повръща заради кашлицата. Сега говорих с лекарката и тя каза, че трябва да минат поне три дена от АБ за да има ефект. Ама ние ставаме по зле, пък и предстоят празници...

# 27
  • Мнения: 37
Възможно ли е след продължителна кашлица при  детето да се появи нещо като алергия? Това е казала една колежка ма мъжа ми.

# 28
  • Мнения: 43
Mama i Mitko, това което описваш не ми звучи добре. Щом виждаш, че детето е по-зле, няма какво да чакаш 3 дни. Остави тези алергични кашлици-синът ми е с астма, но когато е добре не кашля. Не виждам колко е голямо детето, но един не добре лекуван бронхит може да има различно и бързо развитие. Идете на лекар, искайте изследвания, не отлагайте. Дори на личната, ако нямате друга възможност, вдигнете скандал.

# 29
  • Мнения: 24 467

Със съвет за добър лекар не мога да помогна, не съм от Пловдив, а от Габрово.
Но като пострадала от пиене на АБ без ефект писах подробно защо при така описаната от теб ситуация съм твърдо "за" навременни изследвания.
Когато лекувахме пневмонията ни изписаха АСС прахчета 100 /детето беше малко, има и АСС 200, и т.н., но лекарят следва да прецени/, също така и при бронхит дори са ни лекували освен с АБ и отхрачващи медикаменти с редовни инхалации на апарат. При пневмонията ни, понеже беше тежка, сме ги правили по 5-6 пъти дневно, но много ни помогнаха именно при отхрачването.
Никак не ми харесва и на мен това, че се дава диагноза "алергия" и се изписват АБ ей- така, с широка ръка и то на дете, без изследвания.
Иначе възможности и причини за кашлица могат да бъдат изтъкнати всякакви, но е важно да се установи по безспорен начин за какво именно става въпрос.
Айде, дано да е нещо леко и бързо лечимо!

Общи условия

Активация на акаунт