ощетяване при наследство

  • 8 114
  • 213
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте, казусът е следният.Родителите на майка ми са разведени, като тя има двама братя от втория брак на баща и, с които беше в добри отношения, докато не разбра, че приживе втората съпруга на баща и го е накарала да дари два имота на двамата му синове. Като така директно я лишават нея от наследство.тя мисли да заведе дело за възстановяване на поне запазената и част. С каква успеваемост са тези дела, някой минал ли е през това?

Последна редакция: пн, 23 фев 2026, 09:48 от Tatti

# 1
  • Мнения: 1 254
Дело може да бъде заведено след смъртта на бащата. Дарение пада лесно в съда, още повече че майка ви има запазена част по закон.

# 2
  • Мнения: 1 518
Баща ви жив ли е? Ако да поговорете с него и си изяснете нещата. Тези дарените имоти лична собственост ли са на баща ви или семейна с втората съпруга? Разбирам от написаното, че тя е починала.

# 3
  • Мнения: 2 756
Здравейте, казусът е следният.Родителите на майка ми са разведени, като тя има двама братя от втория брак на баща и, с които беше в добри отношения, докато не разбра, че приживе втората съпруга на баща и го е накарала да дари два имота на двамата му синове. Като така директно я лишават нея от наследство.тя мисли да заведе дело за възстановяване на поне запазената и част. С каква успеваемост са тези дела, някой минал ли е през това?

Чия собственост е имота първоначално? Кога е придобит? Бащата жив ли е още? По какъв начин е извършено дарението? Все въпроси със значение.

# 4
  • Мнения: 19
Втората съпруга не е починала, но тя е в брак с бащата на майка ми(имотите са негово наследство от родителите му)а той почина. Всички бяха в добри отношения докато не си отиде той и майка ми не разбра,че втората му жена го е накарала да дари двата апартамента на двамата му сина,които трябваше да се разделят между нея,майка ми,и двамата и братя.

# 5
  • Мнения: 2 756
Втората съпруга не е починала, но тя е в брак с бащата на майка ми(имотите са негово наследство от родителите му)а той почина. Всички бяха в добри отношения докато не си отиде той и майка ми не разбра,че втората му жена го е накарала да дари двата апартамента на двамата му сина,които трябваше да се разделят между нея,майка ми,и двамата и братя.


Без проблем може да майка ви да оспори дарението и да поиска полагащото се наследство. Не мисля, че ще има каквато и да е пречка да го получи.
Препоръчвам ви един много добър адвокат по вещно право : Адв. Кристина Бобева - специалист в тази област.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100085913763711

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 8 398
Кога е починал?
Защото тези претенции (за възстановяване на запазената част) си имат давност.

# 7
  • Мнения: 16 176
Колко време е тази давност?

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 398
Колко време е тази давност?
Вече не си спомням, но ние изгоряхме по този начин.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 126
5 г. след откриване на наследството (по спомен)
Lanarte, за адв. Бобва - имате преки впечатления, или името ви изникна, защото тя често публикува в профила си във фейсбук и стана популярна, така да се каже.

# 10
  • Мнения: 1 518
Майка ви си изважда удостоверение за наследници за баща си(дядо ви). След това отивате в регионалната Агенция по вписванията и по ЕГН искате разпечатка за сделките, които са извършвани. В базата данни са сделките след 1991 година. Струва няколко евро само. След това с документите при  адвокат.

# 11
  • Мнения: 11 684
Втората съпруга не е починала, но тя е в брак с бащата на майка ми(имотите са негово наследство от родителите му)а той почина. Всички бяха в добри отношения докато не си отиде той и майка ми не разбра,че втората му жена го е накарала да дари двата апартамента на двамата му сина,които трябваше да се разделят между нея,майка ми,и двамата и братя.


Без проблем може да майка ви да оспори дарението и да поиска полагащото се наследство. Не мисля, че ще има каквато и да е пречка да го получи.
Препоръчвам ви един много добър адвокат по вещно право : Адв. Кристина Бобева - специалист в тази област.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100085913763711

Запазената част не зависи ли и от други неща ако има оставени ? Не е ли запазена част от общото, а не от конкретни обекти? И при толкова наследници запазената част ще е малка част.
Ясно е защо го е направила майката - 2 апартамента , 2 ма сина. Обаче ги скарва с останалите роднини и ще плащат на адвокати и съдилища.

# 12
  • Мнения: 2 756
5 г. след откриване на наследството (по спомен)
Lanarte, за адв. Бобва - имате преки впечатления, или името ви изникна, защото тя често публикува в профила си във фейсбук и стана популярна, така да се каже.


Лични впечатления и да, стана популярна, защото е много добра. Ако друг има препоръки, може да каже също. Всеки има право на избор.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 398
Запазената част не зависи ли и от други неща ако има оставени ? Не е ли запазена част от общото, а не от конкретни обекти? И при толкова наследници запазената част ще е малка част.
Точно така - запазената част се отнася за цялото имущество, а не за определени обекти.
И ако бащата е имал още нещо освен тези два апартамента, може да се окаже, че сестрата не е обезнаследена.
И ако е така, няма да могат да претендират за запазена част, ами просто ще се борят да оспорват дарение или завещание.

# 14
  • София
  • Мнения: 20 475
Много зависи и дали дарението е под условие или е безвъзмездно. Възможно е дори да е оформено като покупко-продажба.
Както и дали майката е получила друга част от наследството. Пари от сметката на починалия, друга движима или недвижима собственост.

Общи условия

Активация на акаунт