Правите ли така?

  • 5 265
  • 111
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 978
Ами правя да.
Иначе се опитва тя да ме манипулира, че и на всичко знае какво да каже ooooh! Laughing

Аз и казвам:
-" Хайде да спреш да пише сокче през нощта, че чичо доктор каза, че не е хубаво и ще те боли коремчето."
А тя:
-" Аааа мамо, него го няма сега, няма да види, той си легна отдааавна"!!! newsm78 Laughing

# 76
  • Мнения: 3 161
Замислих се за нещо друго, за двата типа... мотивация, да го наречем - положителна и отрицателна. Пример:
1. Ако не си подредиш играчките, няма да ходим на люлките.
2. Ако си подредиш играчките, ще ти купя бонбони.
Струва ми се, че за манипулация (която може да прерастне във взаимна) може да се говори във втория случай. Вие как мислите? Кое е по-правилно като подход?

Определено е по-добре да подходиш позитивно, макар че в единия пример говориш за люлки, в другия - за бонбони, което променя смисъла. Но скоро четох друго предложение в една статия за общуването с деца: вместо "ако" казваш "когато": Когато си подредиш играчките, ще отидем на люлките.

# 77
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Същото е и за злояди деца, игра на ресторант.

повярвай ми, бедно ще тие менюто и до 2 мин., си фалирала  Twisted Evil

По осн. тема...
Думите "ако" и "като" трябва да се различават, както от децата, тъй и от родителите им.
Има правила в тоз скапан живот и те са за всички. Като дете са едни правилата, като голям - други, нов се ги има. Веднъж са налагани от родителя, веднъж от работодателя и Законите и т.н.

Иса - не се терзай излишно, ми ела и среши и моята щерка  Laughing

# 78
  • Мнения: 3 506
Използвам такава тактика, да, като обикновено (когато ми достигат силите...) се старая да има връзка между желаното поведение и следствието. Примерно за памперсите бих казала, че аз ще изхвърля памперса, но тогава няма да има приказка преди детската градина, защото закъсняваме, или нещо такова. Не се чувствам виновна в повечето случаи, но напоследък забелязвам една много неприятна тенденция - хем въпросните "манипулации" стават все по-неефективни, хем Никола все по-често използва подобни реплики срещу мен, което направо ме изкарва от нерви понякога. Ей такива диалози са ни ежедневие напоследък и определено ми промениха мнението за тази тактика:

- Когато си подредиш играчките, ще отидем на разходка.
- Мамооооо, когато си поиграя с колата, ще си подредя играчките, сега съм зает.
- Но тогава няма да има разходка.
- Мамооо, казах ти вече, когато си поиграя с колата, ще си подредя играчките.

или
- Хайде, идвай бързо на масата - приключваме с вечерята и отиваш да се къпеш в коритото.
- Мамо, чуй ме! Приключвам с тази игра и тогава идвам на масата.
- Няма да ти остане време за къпане тогава.
- Но когато се изкъпя, тогава ще си легна  Mr. Green
- Разбира се, само че ще се изкъпеш набързо на душа, а не в коритото.
- Да, ама обаче, когато се наиграя, тогава ще се изкъпя (вечерята изобщо отпада от разговора...)

И по повод на тези непрекъснати пазарлъци, съм решила възможно най-рядко да ползвам тази техника, макар че то не останаха техники за ползване вече...

# 79
  • София
  • Мнения: 6 999
Иса - не се терзай излишно, ми ела и среши и моята щерка  Laughing

Само я дай на сам - за секунди ще я нареша и плитки ще й направя даже Simple Smile)))

Само се оплакваш от детето и ти  Wink

Maria.St, аз ги комбинирам тактиките... В случай като това с играта казвам: "Ако не дойдеш веднага, ще си легнеш без да се къпеш." Един път го приложих - разбра, че съм сериозна.  Peace

# 80
  • Мнения: 3 506
Оооо, той много добре знае, че съм сериозна. Въпросът е, че вече има собствен вкус, това е, и когато прилагам такава тактика винаги трябва да съм готова  да приема неговия избор. ОК, за него не е проблем - ще си легне, без да се къпе, само и само да е неговото, въпросът е аз колко вечери мога да го оставя да си легне, без да се къпе... Просто с тази тактика всичко се обръща на пазарлък от един момент нататък, или поне при моето дете така излиза. Затова вече си мисля, че трябва минимално да се използва.

# 81
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Същото е и за злояди деца, игра на ресторант.

повярвай ми, бедно ще тие менюто и до 2 мин., си фалирала  Twisted Evil


Не и ако препоръчаш специалитета на деня и с малко реклама, ще го убедиш да си го поръча.   Twisted Evil

# 82
  • Мнения: 1 753
Непрекъснато ги манипулирам и двете ми дъщери... Не знам и аз дали е правилно, но нямам друг избор, за да мога да се справям. Те растат, игрите се променят, но ВИНАГИ ги има. Сега с Ани сме на вълна кой първи ще направи нещо - кой първи ще се съблече, кой първи ще обуе обувките и т.н., защото иначе не мога да я накарам. Знам, че това ще ми изиграе лоша шега някой ден, когато тя осъзнае, че не може винаги да е първа, но тогава ще го мисля.

Сега ще чета и другите мнения по темата...  Embarassed

# 83
  • Мнения: 550
И аз постъпвам по този начин,уверих се ,че има ефект и вместо постоянно да се караме  му поставям някакво условие,в замяна на което той получава ,онова за което се бори.Така си спестявам нерви и глас Grinning

# 84
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Правя го непрекъснато. Понякога се чувствам малко виновна, най-вече пред себе си... все едно не мога да измисля никакъв друг начин да го накарам да свърши каквото там върши. Но това с условията ми е в репертоара определено.  Wink

# 85
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 717
Аз давам краен час. Примерно - Ако до 10 минути не си започнала да се събличаш, ще си легнеш некъпана..." Лошото е, обаче че Дариа още никаква представа няма от време  ooooh!

Понякога 'броя', но съм на път да се откажа от това, че май се стресира.  Thinking

Много успешно въведохме употребата на таймера. Казвам "Навивам таймера за 2 минути и като звънне отиваме да се мием..." Така детето се учи и да измерва по-точно времето и то не звучи така абстрактно. Обаче щом звънне и аз ставам на минутата, за да не се размие ефекта.

# 86
  • Мнения: 5 468
Постоянно влизаме в спорове, препирни и трябва да я убеждавам за нещо. Рядко се случва да кажа: "Обуй си обувките" и тя да каже: "Добе, мамо!" Mr. Green. В повечето случаи се почва: "Не, искам ти!", аз: "Докато не ги обуеш, няма да излезем!", тя: "Аз не искам да излизам!"... и така се келеши в коридора до безкрай. Накрая се налага да й кажа: "Ще ти купя сладолед"... след 1 мин. тича пред мен обута и доволна към магазина.

Когато реша да не я подкупвам, става много лошо. Тя се тръшка, реве, аз крещя, изнервям се... ревовете и писъците й ме побъркват.
Изобщо... трудно ежедневие Mr. Green.

# 87
  • Мнения: 318
...Много успешно въведохме употребата на таймера. Казвам "Навивам таймера за 2 минути и като звънне отиваме да се мием..." Така детето се учи и да измерва по-точно времето и то не звучи така абстрактно. Обаче щом звънне и аз ставам на минутата, за да не се размие ефекта.

Абсолютно същата техника и при нас се оказа много ефикасна. Изведнъж отпаднаха много пазарлъци. Купих й един кичозен будилник и като звъннеше сама тръгваше да се мие или да прави каквото трябва. Постепенно изоставихме будилника , но навиците (добрите) се позатвърдиха. Иначе...и ние пазарим ежедневно , по няколко пъти. Това, което  описваш Isa,  живеем го ежедневно. Аз го наричам мотивация по-скоро, иначе не мога да си представя как ще я помоля и тя с удоволствие ще тръгне да го върши, без да се пазари или да ми казва не. Това, което избягвам, е директния подкуп, но и до там съм стигала, не съм от желязо  Tired. Между другото, моята дъщеря е малко по-голяма, и аз установих, как за няколко седмици, да не кажа изведнъж, малко след като стана на 3, стана много по-разбрана и много от тези пазарлъци, изнудвания или както и да ги наречем просто отпаднаха от самосебе си.

# 88
  • София
  • Мнения: 6 999
Много успешно въведохме употребата на таймера.

Жива и здрава да си   bouquet

Днес два пъти пробвах номера с таймер /този от ГСМ-а/ и два пъти проработи. Първия път даже беше за 15 мин., но аз напомнях от време на време колко остават, докато си тръгнем от площадката... Следващия път на 2 мин., за да приключи с обяда и да отива да спи... И в двата случая тръгна на секундата /буквално/.

Ню Много го мразя този номер с обувките /пантофите/  #Cussing out В градината сама се облича-съблича, обува - даже не давала да й помагат. Вкъщи най-спокойно ми казва, че е бебе и че не можела сама... Аз казвам нещо от сорта: "Аааааааа, не ме интересува, като не можеш аз ще.... а ти стой тук." Обикновено почва жално да ревтуни как не можела и аз й помагам....

Тути Фрути, Дариа е на периоди... Миналата пролет беше ужас... Сега от Февруари до към края на Март също. Пикът беше съвсем накрая: Пътрвият път рева и се тръшка вкъщи и аз накрая съвсем отчаяна я гушнах и питам: "Къде греша, какво не правя както трябва, защо..." А втория беше за радост на всички съседи - тя легнала на пода на кварталния магазин и ме държи за крака и пищи:"Гуш, мамооооооо" аз нося 5 чанти вървя и я влача  Embarassed Embarassed Embarassed Точно реших, че съм се провалила като майка и след тези 2 случая тя спря изведнъж. Дано да се задържи.

# 89
  • Мнения: 480
И при нас се случва да ползваме манипулативни тактики.
Сега на мода е детското за Том и Джери. Като стане от сън и почва "мамо, искам котката и мишката", казвам "на може сега! Отиваме на градина, като се върнеш, тогава". Прибираме се от градина и пак "мамо, искам котката и мишката", казвам "първо влизаме в банята да те изкъпя и после". Къпя го и му пускамм детското. И го предупреждавам "като кажа ставаш и отиваш да спиш, ставаш веднага". Но не винаги става с охота. Ще пробвам процедурата с таймера, чувала съм, че наистина помага. Хем детето е предупредено, хем се научава да спазава навиците си.
Друга техника, която ползвах е "прибери си играчките, защото докато спиш, някое детенце ще дойде и ще ги вземе у тях". Първия път, когато му го казах ме погледна с невярващ поглед и отиде да спи, без да ги прибере. Скрих две от любимите му играчки и когато ги потърси, му напомних за детенцето. Още няколко пъти използвах тази "заплаха", той ги прибираше, а сега само като кажа "прибери играчките, той ги прибира и казва "Наси бере гачките, щото тенце земе тях".

Общи условия

Активация на акаунт