Imat li pravo? юридически въпрос

  • 6 901
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 458
Един въпрос на който не мога да си отговоря.

Има ли право бащата на децата да одтегли декларацията си съгласие за пътуване на децата в чужбина?

Декларацията е подписана за неопределен период от време и ми дава пълни права да пътувам многократно с децата в чужбина. Сега разбирам, че той искал да одтегли това си съгласие и дефакто тази декларация да е невалидна.
 
Ако има право, това означава ли, че аз съм нелеглано в чужбина с децата? Thinking

Който може да помага. Аз ще се консултирам и с адвокат, но докато това стане ми се иска да чуя/ прочета и вашето мнение

# 1
  • Мнения: 4 244
Не знам за Белиз как е, обаче в Германия при издаване на задграничните паспорти на децата се иска тази декларация и не може да бъде обявена за нищожна

# 2
  • Мнения: 4 458
Ами, май трябва да уточня.  Embarassed

Декларацията е подписана и е всила от България преди да получа задграничните паспорти.
Ние с бащата сме разделени и миналата година, той ми подписа декларация, че мога да получа задграничните пспорти на децата без него и че имам пълни права над решенията за децата, че мога да напускам страната многократно без негово присъствие.
Сега вече не съм в България и той иска да опмени декларацията!

# 3
  • Мнения: 7 091
Цитат на: aylin
Ами, май трябва да уточня.  Embarassed

Декларацията е подписана и е всила от България преди да получа задграничните паспорти.
Ние с бащата сме разделени и миналата година, той ми подписа декларация, че мога да получа задграничните пспорти на децата без него и че имам пълни права над решенията за децата, че мога да напускам страната многократно без негово присъствие.
Сега вече не съм в България и той иска да опмени декларацията!


Декларацията за паспортите и напускането на сстраната на един и същ документ ли са? Можеш ли да цитираш документа?
По принцип може да оттегли декларацията, но въпроса е дали със съдебно решение или без.

# 4
  • Мнения: 4 458
ДА, на един документ са!
Даже нотариуса го помоли собственоръчно да напише, че ме упълномощава многократно да напускам страната.
Всичко това стана защото той постоянно е в чужбина и решихме, че ще е по-добре аз да имам всичко необходимо за да мога да пътувам свободно без да го чакам да се завърне от някъде.
Ще цитирам документа малко по-късно като го взема за да не испусна нещо важно.
За отказа той ми е пратил Нотариална покана. Само, че тя не е получена от никой - не е подписано никъде, че е получена от мой предтставител. Писмото просто е пуснато в пощата.
Мога да цитирам Нотариалната покана ако ще помогне а декларацията-съгласие ще я пусна по-късно.


Чрез нотариус ...............................................
 
    НОТАРИАЛНА ПОКАНА
    от ...............

  Чрез адвокат ..............
 
   До ...............................................
 
 
     Уважаема госпожо,
 
   С настоящата Нотариална покана Ви информирам, че оттеглям Пълномощно, с което съм Ви упълномощил и дал съгласие, дъщерите ми  ............. и  .............. да пътуват без ограничения във времето извън пределите на Република България, придружавани от Вас, както и че Ви лишавам от предоставената Ви с пълномощното представителна власт.
   С настоящата Ви уведомявам, че действия и упражняване на права, предоставени Ви с горепосоченото пълномощно, извършени след получаване на Нотариалната покана се считат за нищожни.
 
 
 
                        С уважение,    
                                               ................ /подпис/

# 5
  • Мнения: 7 091
Цитат на: aylin
ДА, на един документ са!
Даже нотариуса го помоли собственоръчно да напише, че ме упълномощава многократно да напускам страната.
Всичко това стана защото той постоянно е в чужбина и решихме, че ще е по-добре аз да имам всичко необходимо за да мога да пътувам свободно без да го чакам да се завърне от някъде.
Ще цитирам документа малко по-късно като го взема за да не испусна нещо важно.
За отказа той ми е пратил Нотариална покана. Само, че тя не е получена от никой - не е подписано никъде, че е получена от мой предтставител. Писмото просто е пуснато в пощата.
Мога да цитирам Нотариалната покана ако ще помогне а декларацията-съгласие ще я пусна по-късно.


Чрез нотариус ...............................................
 
    НОТАРИАЛНА ПОКАНА
    от ...............

  Чрез адвокат ..............
 
   До ...............................................
 
 
     Уважаема госпожо,
 
   С настоящата Нотариална покана Ви информирам, че оттеглям Пълномощно, с което съм Ви упълномощил и дал съгласие, дъщерите ми  ............. и  .............. да пътуват без ограничения във времето извън пределите на Република България, придружавани от Вас, както и че Ви лишавам от предоставената Ви с пълномощното представителна власт.
   С настоящата Ви уведомявам, че действия и упражняване на права, предоставени Ви с горепосоченото пълномощно, извършени след получаване на Нотариалната покана се считат за нищожни.
 
 
 
                        С уважение,    
                                               ................ /подпис/




Значи, за да е валидно трябва да има обатна разписка и ти да си се подписала т.е ако искаш да се направиш на неразбрала, докато адвоката му си свърши работата като хората можеш да пътуваш с тях. Това не прави престоя им където са в момента нелегален, защото пълномощното е оттеглено сега, а те са излезли от БГ със задна дата. Въпроса е, че ако се върнеш в тях в БГ ще ти направят проблем.
Но пак трябва да се види оригинала на документа, които тие издал, защото имам съменния, че не може да го обезсили просто с нотариална покана. Може просто да иска да мине метър с един нотариус и да те наплаши. При всички положения можеш да оспориш решението му в съда, но не те съветвам поне засега да се прибираш с децата защото има риск да останат в БГ.

# 6
  • Мнения: 4 399
Не е съвсем отговор на въпроса ти, но една моя позната уреди този проблем завинаги и по малко по-разлиЧен наЧин. При нея ситуацията е Че след развода мъжа и не позволява на децата да пътуват и дори не даде съгласие да им се издадат задграниЧни паспорти. Тя заведе дело и по съдебен ред и полуЧи разрешение да им вади паспорти, визи и да ги извежда извън граница без да се търси съгласие от негова страна. Разбира се Че делата не са най-приятния наЧин да се уреждат такива отношения. Но ако смяташ Че бившият ти мъж може да оттегли декларацията и да ти създава спънки по такъв наЧин, имай пред вид Че тези неща могат да се уредят и по съдебен ред.

# 7
  • Мнения: 4 458
Thinking
умно! И аз си мисля, че ако се върна в България не мога да изляза повече - освен ако негово величество не се смили да ми разпише в което дълбоко се съмнявам  ooooh!  Той така или иначе беше заявил, че децата и аз ще напуснеме страната само през трупа му. И сега когато ни няма е готов на всичко за да ни върне  Close
За издаване на съдебно решение........ оххххх колко съм разучавала начините за получаване на това пусто разрешение, че вече имам чувството, че знам повече от някои адвокати или нотариуси. На мен не ми върши работа и немога да го постигна защото има условия за да се издаде такова решение от съда.
Няма да се впускам в подробности, само ще кажа, че съм стигнала до Държавна Агенция Закрила на Детето + полиция + прокуратура......., никой не може да помогне в моя случай. Отговора на всички инстанции беше : Единственото ти спасение е в чужбина, но не можеш да напуснеш страната без разрешение от бащата.
Знам много начини за напускане на страната със и без знанието и разрешението на бащата, но имах късмета да получа легално заветната декларация съгласие. И сега изведнъж, се появява това чудо Confused
Знам, че може да се отмени чрез съда такава декларация преди да съм се възползвала от нея, но незнам дали може да се направи толкова дълго след като вече не съм в България. И незнам дали отказа важи за цял сват или само от България за чужбина. Искам да кажа, дали сега мога да пътувам с децата в друга държава ( без да ходя до България) или това важи само да не напускам България? ooooh!
Ееееееее, направо ми писна вече от проблеми  #Silly
И, мислите ли, че това чудо може да влезе в сила при условие, че никой не се е разписал че го е получил? Винаги може да се каже че не съм го видяла и че някой го е откраднал от пощата - тя и без това не се заключва  Laughing

Май доста оплетена ситуация се получава, но ще съ благодарна на всеки който може да помогне

# 8
  • Мнения: 7 091
Цитат на: aylin
Thinking
умно! И аз си мисля, че ако се върна в България не мога да изляза повече - освен ако негово величество не се смили да ми разпише в което дълбоко се съмнявам  ooooh!  Той така или иначе беше заявил, че децата и аз ще напуснеме страната само през трупа му. И сега когато ни няма е готов на всичко за да ни върне  Close
За издаване на съдебно решение........ оххххх колко съм разучавала начините за получаване на това пусто разрешение, че вече имам чувството, че знам повече от някои адвокати или нотариуси. На мен не ми върши работа и немога да го постигна защото има условия за да се издаде такова решение от съда.
Няма да се впускам в подробности, само ще кажа, че съм стигнала до Държавна Агенция Закрила на Детето + полиция + прокуратура......., никой не може да помогне в моя случай. Отговора на всички инстанции беше : Единственото ти спасение е в чужбина, но не можеш да напуснеш страната без разрешение от бащата.
Знам много начини за напускане на страната със и без знанието и разрешението на бащата, но имах късмета да получа легално заветната декларация съгласие. И сега изведнъж, се появява това чудо Confused
Знам, че може да се отмени чрез съда такава декларация преди да съм се възползвала от нея, но незнам дали може да се направи толкова дълго след като вече не съм в България. И незнам дали отказа важи за цял сват или само от България за чужбина. Искам да кажа, дали сега мога да пътувам с децата в друга държава ( без да ходя до България) или това важи само да не напускам България? ooooh!
Ееееееее, направо ми писна вече от проблеми  #Silly
И, мислите ли, че това чудо може да влезе в сила при условие, че никой не се е разписал че го е получил? Винаги може да се каже че не съм го видяла и че някой го е откраднал от пощата - тя и без това не се заключва  Laughing

Май доста оплетена ситуация се получава, но ще съ благодарна на всеки който може да помогне


От нотариалната покана, която пусна отговарям на въпросите:
- не можеш да извеждаш децата извън пределите на БГ- важи за цял свят

Говорила ли си с бащата за оттеглянето на пълномощното т.е след като получи поканата? Т.е той по някакъв начин може ли да докаже, че си била уведомена- чрез свидетел, запис на телефонен разговор или друго?Ако не- тогава можеш да се направиш на незнаеща, проблема е, че винаги има риск.
След като си ги извела веднъж децата- дръж ги където са докато не получиш официално разрешение по съдебен път и т.н.
Декларацията може да се отмени ПО ВСЯКО ВРЕМЕ по преценка на упълномощителя. Въпроса е как точно е оформена декларацията- пусни ми я набележка ако искаш за да мога да ти кажа по-точно.

# 9
  • Мнения: 2 051
Виж това:
4. Оттегляне на пълномощното. В заключение може да се разгледа и въпросът - след като веднъж сте съставили пълномощно има ли правна възможност за последващо оттегляне на същото /например защото сте загубили доверие в лицето, което сте упълномощили/. Законът за задълженията и договорите разглежда този въпросът в чл.38 и чл.41 пълномощието се прекратява с оттеглянето му или с отказването от него, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник са юридически лица - с прекратяването му. Случаят на смърт /прекратяване - при юридическите лица не се нуждае от изясняване - отсъства единия от субектите и затова първоначалното упълномощаване губи смисъл. По -сложен е въпросът за "оттеглянето" на пълномощното. Законът не урежда определена процедура за това. На практика ефектът на оттеглянето се постига чрез нотариална покана, отправена до пълномощника, с която го уведомявате, че считате първоначално дадените му правомощия за оттеглени. Тази покана се изготвя в нотариалната кантора и се изпраща по пощата или чрез куриер на адресата /в случая пълномощника/. След получаването й в нотариалната кантора се връща обратната разписка, а Вие получавате екземпляр от поканата, в който е отбелязано кога е съставена и кога и от кого получена. По този начин се снабдявате с полезно писмено доказателство / в евентуален процес/, че сте уведомил пълномощника за оттеглянето на пълномощното и той е научил за това. От момента на оттегляне на пълномощното всякакви правни действия от страна на пълномощника са неправомерни и следователно атакуеми. Все пак обаче е възможно междувременно пълномощника да е извършил действията, за които сте го упълномощили и тогава те пряко ще Ви обвържат.
От този сайт е:http://www.djure.net/feature.php?id=487
Дано се отваря при теб, може и за друго да ти е от помощ.
Не е ясно какво е подписал, ти казваш декларация, той пише "пълномощно" Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 3 271
Пфу, егати и проблемите значи! Не мога да повярвам, че още продължава да се опитва всячески да ти трови живота! И таз добра сега да го отегля това и да не можеш да се върнеш в БГ - нямам думи!
Дано успееш да се пребориш. Много силно ти стискам палци! Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra

Не е ясно какво е подписал, ти казваш декларация, той пише "пълномощно" Rolling Eyes


Подписна е Декларация-съгласие с която освен, че ми дава неограничени възможности да напускам страната с децата ме упълномощава да получа и паспортите на децата от полицията без негово присъствие.
Ще ви цитирам декларацията съгласие малко по-късно за да видите какво точно пише.

От това което си пуснала виждам, че дефакто той по никакъв начин не може да докаже, че аз съм получила и прочела поканата. Аз така или иначе не съм я получила лично и не съм я видяла. Това което ви копирах е препис от поканата, който ми е изпратен по @

# 12
Аз не сам част от вас Sad, но с удоволствие чета форума ви, който мога да кажа че е супер Simple Smile..Позволявам си само да изразя подкрепа на Aylin  защотото се сблъсквам с същите проблеми... иначе вие сте написали всичко Simple Smile , аз все още съм в бг и ще се консултирам с адвокат по въпроса и ще ви пиша .
Пожелавам щастие и успех на всички .СУПЕР СТЕ

# 13
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Tandoori

Говорила ли си с бащата за оттеглянето на пълномощното т.е след като получи поканата? Т.е той по някакъв начин може ли да докаже, че си била уведомена- чрез свидетел, запис на телефонен разговор или друго?Ако не- тогава можеш да се направиш на незнаеща, проблема е, че винаги има риск.
След като си ги извела веднъж децата- дръж ги където са докато не получиш официално разрешение по съдебен път и т.н.


Ами, не, не съм говорила с него. Аз дори незнам той в коя държава е.  Confused  Всъщност ако е подписал той поканата значи е в България Rolling Eyes
Нямам си и на идея къде е, а и той незнае аз къде съм  Mr. Green   Crossing Arms
Оставила съм писмо до него на адвоката ми с молба да не тормози роднините ми и да общува с мен само чрез адвокат. Писмото обаче не е отишло при адвоката ми, а на домашния ми адрес и е пуснато в пощенската кутия Close

И сега какво? Не мога да се върна в България? #Puppy dog  Е, то само това ми трябваше Sad   Значи, това чудо влиза в сила АКО се върна в България? Ако не се върна обаче?

Той адвоката докато ми отговори вие ще ме осведомите за всичко  Wink   Laughing , той само трябва да потвърди че информацията е вярна  Laughing
Сърдечно ви благодаря момичета!  Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 2 051
Цитат на: aylin
дефакто той по никакъв начин не може да докаже, че аз съм получила и прочела поканата. Аз така или иначе не съм я получила лично и не съм я видяла. Това което ви копирах е препис от поканата, който ми е изпратен по @

Трябва да има обратна разписка за да докаже, че си известена за решението му. Той на какъв адрес ти е изпратил нотариалната покана? В Бг или в Белиз, или само по мейл?

# 15
  • Мнения: 2 051
Сега видях, че си писала пак, Айлин. Embarassed
Подписал ли се е някой твой близък човек от твое име, че е получил поканата?
Ако не е, не се притеснявай. Все едно, че до момента не си известявана.
Напуснала си страната законно, с негово съгласие.

Това чудо влиза в сила от момента, в който се докаже, че си го получила, независимо дали си на територията на Бг или вече не си. Докато си в чужбина, трудно ще те атакува. Разногласията ви се решават по българските закони. Докато си навън не може да те закача ( по законния начин).
Дано не те закача никак, де.
Той знае ли в коя чужбина си?
Ти с какъв статут си там? До кога можеш да останеш?

# 16
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra

Подписал ли се е някой твой близък човек от твое име, че е получил поканата??


Не, никой нищо не е подписвал! Писмото е било в пощата!

Цитат на: vedrra

Той знае ли в коя чужбина си?
Ти с какъв статут си там? До кога можеш да останеш?


Не, незнае къде съм!
Всеки момент ще си получа разрешителното за работа за тук.
Мога да остана......., и аз незнам колко, но разрешителното за работа е поне за 6 месеца, така че поне толкова Grinning

# 17
  • Мнения: 7 091
Цитат


И сега какво? Не мога да се върна в България? #Puppy dog  Е, то само това ми трябваше Sad   Значи, това чудо влиза в сила АКО се върна в България? Ако не се върна обаче?



Не, грешиш- влиза в сила от датата на подписване, че си получила нотариалната покана. А ако се върнеш в БГ просто има проблем, че няма да ти пуснат децата най-вероятно, докато ако пътуваш от една в друга държава в чужбина едва ли някой може да имаш проблеми, но за всеки случай -консултация с МНОГО добър адвокат.
желая бързо разрешаване на проблема и по-малко нерви.

# 18
  • Мнения: 4 458
Ето и подписаната декларация-съгласие от бащата:

долуподписаният:....................
баща на малолетните/непълнолетните.........

ДЕКЛАРИРАМ
че съм съгласен децата ми:
...........
...........

да пътуват многократно в чужбина с майка си .................

и после на ръка пред нотариуса дописа:

И упълномощавам.............(мен- майката) да напуска страната с децата и да получи от МВР техните паспорти.

Декларатор:............ подпис


Това е което е подписал пред нотариус!

# 19
  • Мнения: 7 091
Цитат на: aylin
Ето и подписаната декларация-съгласие от бащата:

долуподписаният:....................
баща на малолетните/непълнолетните.........

ДЕКЛАРИРАМ
че съм съгласен децата ми:
...........
...........

да пътуват многократно в чужбина с майка си .................

и после на ръка пред нотариуса дописа:

И упълномощавам.............(мен- майката) да напуска страната с децата и да получи от МВР техните паспорти.

Декларатор:............ подпис


Това е което е подписал пред нотариус!



Мдам....може да я отмени само с нотариална покана за съжаление. Грешката ти е била, че не си поискала да е безсрочно, защото тогава процедурата е по-трудна по отмяна.
Ами мисли за друг начин, защото явно няма да стане просто с декларация. Трябва да пробваш по съдебен път.

# 20
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Tandoori

Мдам....може да я отмени само с нотариална покана за съжаление. Грешката ти е била, че не си поискала да е безсрочно, защото тогава процедурата е по-трудна по отмяна.
Ами мисли за друг начин, защото явно няма да стане просто с декларация. Трябва да пробваш по съдебен път.


Ама как да не е безсрочна? Там изрично пише " ...многократно да напуска страната..." кое то ще рече когато си поискам и колкото си поискам - без ограничения във времето

# 21
  • Мнения: 7 091
Цитат на: aylin
Цитат на: Tandoori

Мдам....може да я отмени само с нотариална покана за съжаление. Грешката ти е била, че не си поискала да е безсрочно, защото тогава процедурата е по-трудна по отмяна.
Ами мисли за друг начин, защото явно няма да стане просто с декларация. Трябва да пробваш по съдебен път.


Ама как да не е безсрочна? Там изрично пише " ...многократно да напуска страната..." кое то ще рече когато си поискам и колкото си поискам - без ограничения във времето


Многокрано не означава за неограничен период от време. Според тази декларация имаш право да влизаш и излизаш много пъти с децата от и в БГ, но не пише за какъв период от време важи това.
В случая и нотариуса,при който сте го подписали това е трябвало да ви го каже, ама минала работа вече.

# 22
  • Мнения: 1 425
Ох....и мен ме интересува този въпрос. Аз не мога да се върна в България, защото декларацията, която ми даде моя бившия съпруг отдавна и мина срока. Една година го моля, да ми разпише безсрочна декларация, всъщност да разреши на Георги да пребивава и пътува в чужбина с мен до навършване на пълнолетие. Но той един път е съгласен, друг път не, и сега май ще водя дело. И мен ме е страх, ако имам вече такава декларация, да не я оттегли. А той не може да се грижи за детето ми, защото е психично болен, а детето почти не го познава.Само ми прави напук от завист и злоба. Аз като се омъжих за него незнаех, че има психични отклонения.
Скоро зададох въпрос във форума на lex.bg точно това, което си питала, но не са ми отговорили много ясно.

# 23
И аз имам същият проблем таткото веднъж е сагласен веднъж не е, предстой ми заминаване без детето и не знам когато доиде време да го взема дали ще е съгласен или не, освен това има психично заболяване за което аз също не знаех преди да се омъжа.....само проблеми..успехи на всички.....ако някой има нужда от някаква инфо от бг аз съм все още тук и ще се радвам да помогна с нещо Simple Smile

# 24
  • Мнения: 4 458
Confused  май се оформяме голяма група!

Katia и iva11, със сигурност мога да ви кажа, че имате големи шансове да получите тази декларация съгласие от бащата. Ако болестта е доказана и имате медицински за това, много лесно можете да лишите бащата от родителски права с което получавате и пълното попечителство над децата. В това съм сигурна защото съм разглеждала задълбочено всички варанти и възможности.
Аз също имам вероятност да спечеля такова дело, но..... ще ми е по-трудно защото психически тормоз в България се доказва много трудно а и почти никой не го взима под внимание.
Имате и друг вариант - да докажете на съда, че бащата не се интересува от детето, не плаща издръжка и т.н. но това пак е по-бавния и несигурен начин защото периода за незаинтересованост е минимум 2 години  Close

Едно съм разбрала за закона в България - категорично бащата има много повече права и възможности от майката. Никой нищо не може да каже ако той не плаща издръжка или не идва два пъти в месеца да види детето, но майката е подсъдима ако не му осигурява достъп до детето в уреченото време #2gunfire  Е, това ако е закон здраве му кажете.
Държавните инстанции признават тази слаба черта на закона но нищо не правят по въпоса. Дефакто ние сме патриархална държава където жената почти няма права над децата.  Аз лично съм много възмутена от този факт.
Желая успех на майките устремили се към свободата и късмет на тези които вече са я постигнали. Wink

По моя въпрос! Последните новини и резултати от проучването са: Мога да пребивавам в чужбина тъйкато съм  излязла съвсем легално, но не мога да се завърна в България. Ако се върна в България не мога да напусна повече с децата до навършване на пълнолетие - освен ако баща им не ми подпише нова декларация в което мнооооооого се съмнявам. Това от своя страна означава, че си търся нова Родина, защото неми се връща доброволно в клетката Cry  Препоръчайте ми държава в която да съм сокойна за децата си, държава която да може да ни защити ако недай си боже се наложи, а не да ми каже : Ние не можеме да ти помогнеме, единственото ти спасение е в чужбина!"

# 25
Направо се е престарал!
Не е нужно да й изпраща това писмо, както и да има разписка, че тя го е получила, ако е дал данните на нея и децата в гранична полиция с отказа си, децата да напускат страната.
Да не рискува да се прибира с децата в БГ, защото няма да може да напуснат страната, дори и да заведе дела, които ще се проточат твърде дълго.

# 26
  • Мнения: 3 461
А какво ще стане когато трябва да се подновят паспортите на децата?За да извади нови пак ще й трябва съгласие на бащата.Да не ви казвам как е при нас.Съпругът ми е British  и заради работата му живеем в Бахрейн,която минава за една от по-цивилизованите арабски  държави заедно с Дубай.За да извадим визи  на майка ми и дъщеря ми от първия ми брак искат пълномощно от името на баща ми(при положение,че майка ми е на 72) и от бившия ми мъж, с което упълномощават настоящия ми съпруг да има всички права по тяхното "отглеждане" и всичко това да е легализирано от външно.Чудят се и изобщо не разбират как така  дъщеря ми е поверена на мен след развода,при тях такова нещо не може да се случи. Imp  Imp

# 27
Aylin Благодаря ти много за съвета но за сажаление в нашата мила родина такива дела са почти невъзможни и рядко се печелят Sad, аз също съм проучвала въпроса, но е много трудно да докажа че е с психическо забол. защото той се е погрижил да няма документи за това разбира се, а дори и да има доказано при много рядки случай лишават бащата от родителски права което е абсурдно но ...... 5 год. чакам и го увещавам да ми даде декларация е най накрая ми даде за коледа бяхме в Гърция, но това не означава че като ми потрябва отново ще каже да. За теб наиситна те съветвам да не се връщаш в бг защотото няма да можеш да излезнеш след това проучи и въпроса с законодателството в сртаната в която си за да не се окаже проблем после и да искат да те върнат... Пожелавам ти успех и много целувки за децата Simple Smile

# 28
Не знам това дали ще е в помощ в тези ситуации, но поне за някоя от тях се надявам да свърши работа. Това е извадка от сайта на МВР Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
.....

# 29
А ето и самото място в сайта. Абзаца е най-отдолу
http://www.mvr.bg/Guide/no_vizi_europe.htm

# 30
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Honda
Не знам това дали ще е в помощ в тези ситуации, но поне за някоя от тях се надявам да свърши работа. Това е извадка от сайта на МВР Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
.....


 newsm18  newsm18  newsm18  newsm44  newsm44
Слънце огря душата ми!
Една малка искрица надежда се появи, и един голям товар от въпросителни са стовариха от гърба ми!
Благодаря ти Хонда.
  love001

# 31
  • Мнения: 4 458
Sad   Thinking  Thinking  Thinking
Прочетох страницата която си дала Хонда.
Тези неща се отнасят за Европа!
И това, че родителите и децата живеят в чужбина..., мисля, че е за неразделени семейства. Аз и децата може да сме с резиденция в друга държава, но ако бащата е в България - т.е. не е обявил резиденция в чужбина...
Охх ooooh!  ами незнам вече, но благодаря все пак
Поне на мен не мисля че ще мие от полза. Дано да помогне на някой друг.

iva, ще ти пиша на лични за да се разберем кое как може да стнане. Може пък да имам информация която ти нямаш  Wink  Или може би познати.... Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Noia
А какво ще стане когато трябва да се подновят паспортите на децата?За да извади нови пак ще й трябва съгласие на бащата.

Да, за съжаление е така. Трябва съгласие от другия родител.
Когато се иска декларация от бащата за съгласие за издаване на паспорт е добре да се включи и текст "съгласен съм ХХХ да подава молби за подмяна на паспортите на детето в случай на загуба или изтичане на срока на валидност".
И да се фиксира, че пълномощното (декларацията) е в сила до навършване на пълнолетие на детето!

Цитат на: Noia
Да не ви казвам как е при нас.Съпругът ми е British  и заради работата му живеем в Бахрейн,която минава за една от по-цивилизованите арабски  държави заедно с Дубай.За да извадим визи  на майка ми и дъщеря ми от първия ми брак искат пълномощно от името на баща ми(при положение,че майка ми е на 72) и от бившия ми мъж, с което упълномощават настоящия ми съпруг да има всички права по тяхното "отглеждане" и всичко това да е легализирано от външно.Чудят се и изобщо не разбират как така  дъщеря ми е поверена на мен след развода,при тях такова нещо не може да се случи. Imp  Imp

Не е само в арабския свят така. И в ЕС се иска съгласие на бившия съпруг за да се разреши постоянно живеене на детето с настоящия съпруг на майката, независимо от това, ме детето е присъдено на нея. Иска се от настоящия съпруг да доказва финансови възможности, достатъчно голямо жилище (айде кажете какво е "достатъчно") и други такива. Ако съдът е разрешил на детето да се вижда с баща си, настоящият съпруг трябва да спомага за това...и какво ли още не.
Това е ако си омъжена повторно, по-трудно е отколкото ако си сама.
Но за Айлин не важи, тя си носи отговорността, освен ако не се омъжи  пак Wink
Айлин, не можеш ли да водиш дело за отнемане на бащинството заради проявена незаинтересованост на бащата, нали казваш, че постоянно е в чужбина и не се вижда с тях?

# 33
  • Мнения: 2 051
Цитат на: aylin
Цитат на: Honda
Не знам това дали ще е в помощ в тези ситуации, но поне за някоя от тях се надявам да свърши работа. Това е извадка от сайта на МВР Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
.....

Това е за деца, които са минали процедурата и имат вече виза за постоянно пребиваване с единия родител.
Но ти си с временно за 6 месеца, не знам как ще е при теб. Ще можеш ли да си подновяваш непрекъснато разрешителното за работа? Ако можеш ще е най-добрия вариант, докато не повее друг вятър.

# 34
  • Мнения: 2 051
Сега се сещам е друго нещо.
Но трябва да се проверява повече.
След като Бг влезе в ЕС дали ще трябват такива разрешителни за пътувания на деца и постоянно пребиваване? Как е сега между отделните държави стари членки в ЕС?
Също, дали са се променили изискванията към към чехи, поляци и тн. в сходно семейно положение  след присъединяването на страните им?
Кажете, който знае нещо по въпроса?

# 35
  • Мнения: 95
Без да искам да те отчайвам, но при отказ на адресата да получи поканата, същата се счита връчена с подписите на трима свидетели. В смисъл, че дори и да не е връчена, той може да хване трима свидетели, които да се подпишат, че майка ти напр. е отказала да я получи. Имай едно наум.

# 36
  • Мнения: 95
А относно пътуването в ЕС-ако не падне това изискване/разрешение от бащата/, а то вероятно няма да падне, няма да имате право. Вие ще можете да напуснете страната, защото няма да има гранична полиция, която да ви проверява документите. Но ако бащата разбере, може да иска екстариция, тъй като детето ще се води отвлечено. Пък и за изваждане на международен паспорт пак ще трябва разрешение.

# 37
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra
Айлин, не можеш ли да водиш дело за отнемане на бащинството заради проявена незаинтересованост на бащата, нали казваш, че постоянно е в чужбина и не се вижда с тях?


Ами за съжеление не мога #Puppy dog  По закон, не мога да започна такова дело ако не е на лице незаинтересованост от най-малко 2 години и неплащане на издръжка. Или ако докажа, че този човек е опасен по някакъв начин за децата, или е психично болен.
Голям проблем дори и да имаш тези доказателства е корупцията. Той ми заяви: "Ти какво си въобразяваш, че можеш да ми направиш нещо ли? Много добре знаеш, че никой с пръст не може да ме пипне. А и ако започнеш дело, знаеш че имам пари и мога да си купя съдиите така, че всичко пак ще е на моя страна! Само ще ми загубиш времето и ще си скъсаш нервите. В крайна сметка ще постигнеш едно - да ме амбицираш и да ти отнема децата!"

Е, ти какво ще направиш в този случай????? Confused

# 38
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra

След като Бг влезе в ЕС дали ще трябват такива разрешителни за пътувания на деца и постоянно пребиваване? Как е сега между отделните държави стари членки в ЕС?
Също, дали са се променили изискванията към към чехи, поляци и тн. в сходно семейно положение  след присъединяването на страните им?
Кажете, който знае нещо по въпроса?


В сайта на МВР точно това е описано. Тези неща които са цитирани важат за Европейския съюз и има подробно за всяка държава от съюза. Пак ти трябва разрешение от бщата. Дори и да не трябва не важи за останалата част от света.

# 39
  • Мнения: 4 458
Цитат на: kristina_k
Без да искам да те отчайвам, но при отказ на адресата да получи поканата, същата се счита връчена с подписите на трима свидетели. В смисъл, че дори и да не е връчена, той може да хване трима свидетели, които да се подпишат, че майка ти напр. е отказала да я получи. Имай едно наум.


Благодаря ти. Ще го имам на в предвид.

Имам един въпрос към всички. Знае ли някой дали ще ми се налага да обновявам паспортите на децата в Б-я ако получат друго гражданство? Логиката ми е следната: като имат чужд паспорт и  гражданство ще могат да пътуват по света с него.

# 40
  • Мнения: 1 072
Здравей! Проблемът ти е доста сложен и дано успееш да го решиш! За двойното гражданство /или на друга държава/ дори и да изкараш чужди паспорти, пак ще те питат кой е таткото и дал ли е съгласие да пътувате - правилото за деца, пътуващи сами или с единия родител важи за всички държави, а някъде има и по-сериозни ограничения.
Ако човек има две гражданства /аз съм така/ може да избира с кой паспорт да пътува и дали въобще да си подновява паспорт. Ако, например на мен ми изтече бг паспорта в чужбина, но аз ползвам другия за да пътувам, това няма значение. А после като ми потрябва бг паспорт, си го вадя отново без проблем.

# 41
  • Мнения: 7 091
Цитат на: Tanya
Здравей! Проблемът ти е доста сложен и дано успееш да го решиш! За двойното гражданство /или на друга държава/ дори и да изкараш чужди паспорти, пак ще те питат кой е таткото и дал ли е съгласие да пътувате - правилото за деца, пътуващи сами или с единия родител важи за всички държави, а някъде има и по-сериозни ограничения.
Ако човек има две гражданства /аз съм така/ може да избира с кой паспорт да пътува и дали въобще да си подновява паспорт. Ако, например на мен ми изтече бг паспорта в чужбина, но аз ползвам другия за да пътувам, това няма значение. А после като ми потрябва бг паспорт, си го вадя отново без проблем.


Аз имам декларация от тати, че можем да пътуваме от БГ, сега като се връщаме в БГ дали ще ми искат също декларация, че тати разрешава да пътуваме от САЩ към БГ?!

# 42
  • Мнения: 1 072
Tandoori, ами незнам, защо към мен се обръщаш? Тя е една и съща декларацията и си важи докато недай Боже възникне някакъв проблем като на aylin. Освен ако не мислиш да ползваш американски паспорт за детето, но мисля, че не може. Единственото, за което трябва да следят хората с двойно гражданство, е да влизат и да излизат от дадена държава с един и същи паспорт, зщото иначе в базата данни се получава, че не си влязъл, а искаш да излезеш - незнам дали ме разбираш.

# 43
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Tandoori

Аз имам декларация от тати, че можем да пътуваме от БГ, сега като се връщаме в БГ дали ще ми искат също декларация, че тати разрешава да пътуваме от САЩ към БГ?!


До колкото разбирам бащата е българин. При това положение не ти трябва друга декларация. Декларацията съгласие е да удостовери пред българските власти, че бащата (българин) е съгласен детето да напуска страната без него. За завръщане не ти трябва. Друг е въпроса за какъв период от време е подписана декларацията и дали ще ти искат нова като решиш отново да напускаш България.
На мен тази декларация са ми я искали само на нашата граница при излизане -  взеха копието и ми върнаха оригинала. Във всички останали държави не те питат за нея защото се приема че я имаш щом си напуснал държавата чийто гражданин е детето.
Успях ли да обясня...  Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 2 655
Нямам време да изчета отговорите. Отговарям ти само на темата, ако има нещо друго пиши тук.

1. Може по всяко врем да оттегли пълномощното и декларацията ти, ако го научи как някой адвокат. Отива при нотариус и заверява нотариално оттеглянето, копира го в 30-50 екземпляра и изпраща до инстанциите /полиция, съм, прокутатура, всички нотариуси и т. н./. Не е нужно да има обратни разписки. Просто може да ги пусне в пощенските им кутии в съга и т.н.
2. Може да ти навреди и като образува изп. дело срещу теб с ИЛ за режим на лични взаимоотношения. В конкретния казус ти ги възпрепятстваш.
3. Може да направи запори на паспортите /твоя и децата/ и като минаваш граница в БГ направо да те приберет за разпити. Веднага ще ти вземат паспортите.
4. Може да се жалва до РП и чрез прокуратура да действа.
5. Може да заведе дело и да иска родителските права. Има начин да те призове чрез ДВ, след като не си в страната и да се гледа делото без теб. Прибираш се след 5 г. и разбираш за влязло в сила решение.

Сигурно ще ти настръхнат косите от това, което ще прочетеш, но по добре истината от сега.
Всичко зависи от: колко пари има и е готов да похарчи, за да ти навреди и колко амбициозен и знаещ адвокат ще си намери. Има доста адвокати, които работят само гр. и само нак. право и не знаят за разни трикове. Но аз съм правила всичко това по горе описано  за клиенти и смея да твърдя, че става.
Съжалявам, ако си разочарована.
Пиши, ако искаш да питаш друго.
МОЛЯ ТЕ на ЛС ми дай инфо повече за казуса. Аз съм дала клетва и никой няма да научи нищо.

# 45
  • Мнения: 7 091
Цитат на: Tanya
Tandoori, ами незнам, защо към мен се обръщаш? Тя е една и съща декларацията и си важи докато недай Боже възникне някакъв проблем като на aylin. Освен ако не мислиш да ползваш американски паспорт за детето, но мисля, че не може. Единственото, за което трябва да следят хората с двойно гражданство, е да влизат и да излизат от дадена държава с един и същи паспорт, зщото иначе в базата данни се получава, че не си влязъл, а искаш да излезеш - незнам дали ме разбираш.


За теб си закачих постинга, защото беше последна, извинявай Simple Smile
Благодаря все пак за информацията.

# 46
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Tandoori
Аз имам декларация от тати, че можем да пътуваме от БГ, сега като се връщаме в БГ дали ще ми искат също декларация, че тати разрешава да пътуваме от САЩ към БГ?!
=
Не, няма нужда от друга декларация, същата ще ти я гледат на нашата граница. По другите граници рядко ги искат, макар че на мен ми се случи веднъж да ми поискат копие при прекачване от самолет на самолет.

# 47
  • Мнения: 2 051
Цитат на: aylin
Е, ти какво ще направиш в този случай????? Confused

Ами да останеш в чужбина до навършване на пълнолетие на малките. Но това са много години...
Той знае ли къде сте в момента?
Това, което ти пише може ли да послужи като доказателство, че ти отправя заплахи? И имаш ли някакви други доказателства за тормоз?
Друго, можеш ли да водиш дела за подобно нещо само с пълномощник, без лично да се явяваш?

# 48
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra
Цитат на: aylin
Е, ти какво ще направиш в този случай????? Confused

Ами да останеш в чужбина до навършване на пълнолетие на малките. Но това са много години...
Той знае ли къде сте в момента?
Това, което ти пише може ли да послужи като доказателство, че ти отправя заплахи? И имаш ли някакви други доказателства за тормоз?
Друго, можеш ли да водиш дела за подобно нещо само с пълномощник, без лично да се явяваш?


Moга да ти отговоря точно само на един от въпросите - НЕ незнае къде съм поне за сега.
Никакви доказателства не са достатъчни за съда що се отнася за психически тормоз Sad  В България все още я няма тази практика нищо, че го има на хартия. Аз изчетох  закона за закрила на детето и мога  да ти кажа, че по него са направени сума нарушения що се отнася до моя случай. Всичко е само на думи но практиката..... по-добре не питай

# 49
  • Мнения: 1 425
Аз мисля да водя дело по чл. 72, от СК. Моя адвокат ме посъветва първо да получа официален отказ за декларация, след това да започвам с делото. Ако икаш адвокат, мога да ти препоръчам моя, който е много добър в семейното право. Спечели делото на моя приятелка, която беше горе- долу с моя проблем, и живее тук.

# 50
  • Мнения: 4 244
Айлин, да те питам - ако искаш и на лични, ти с какъв статут си там където си, защото имам една идея, как може да се оправят нещата.

# 51
  • Мнения: 1 425
Цитат на: debelanata
Айлин, да те питам - ако искаш и на лични, ти с какъв статут си там където си, защото имам една идея, как може да се оправят нещата.


Може ли и на мен да ми кажеш идеята. Имам разрешително за постояно пребиваване,което подновявам всяка година. Георги има същото.

# 52
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Katia
Аз мисля да водя дело по чл. 72, от СК. Моя адвокат ме посъветва първо да получа официален отказ за декларация, след това да започвам с делото. Ако икаш адвокат, мога да ти препоръчам моя, който е много добър в семейното право. Спечели делото на моя приятелка, която беше горе- долу с моя проблем, и живее тук.

Катя, официален отказ ще рече само нотариално заверен такъв или нещо повече?

# 53
  • Мнения: 2 051
Айлин, трудно ли се добива гражданство на Белиз и изобщо как стоят там нещата?
Ако си разведена, де... няма ли как да сключиш брак там, истински или фиктивен за да добиете второ гражданство, съответно и паспорти?

# 54
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra
Айлин, трудно ли се добива гражданство на Белиз и изобщо как стоят там нещата?
Ако си разведена, де... няма ли как да сключиш брак там, истински или фиктивен за да добиете второ гражданство, съответно и паспорти?


Въпроса ти е уместен и е нещо над което в момента ртазсъждавам Simple Smile

Гражданство се добива за 5 години престой, а при сключване на брак за 1 година. Може и фиктивно, не е  проблем, вече са ми предлагали брак, но..... де да знам, не ми се иска да се женя за местен, въпреки че ако попадна на подходящия човек в който да съм сигурна, че ще ми даде развод....
Аз всъщност имам 3 предложения над които да мисля  Laughing  - местен, от Панама и Англичанин   Thinking
Някак си обаче, не мога да предприема такава стъпка без да съм проучила законите и възможностите - не ми се иска да направя накоя грешка защото каквото и да правя децата си остават ... на баща си  Rolling Eyes  и нищо не може да промени това.

# 55
  • Мнения: 3 146
Аз пък съм помогнала на 3 жени да си изведат децата от България като съм съдействала за издаването на тези декларации без бащите изобщо и да подозират какво става.Естествено ,абсолютно незаконно е, но хората са си в чужбина и си нямат никакви грижи.А ако бяхме водили дела кой знае какво щеше да стане - още щяха да са си тук.Аз в българската правораздавателна система изобщо не вярвам и си уреждам проблемите с алтернативни( и както се вижда ефикасни) методи.

# 56
  • Мнения: 4 458
mama kenga
Ми,.... Rolling Eyes , давай идеи тогава  Grinning

Всички сме в очакване  да чуем възможности и решения по "другия начин"

Общи условия

Активация на акаунт