Абсурда да си майка в тази държава!!

  • 15 273
  • 471
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 965
... Да не говорим, че след като родила, веднага дошли сестри, които я гримирали, облекли и показали всичко за кърмене, къпане, въобще за гледането на бебето. Де у нас такива болници и такъв персонал........ ...

Да. И на 3-тия час след раждането там изписват майките - пак с цел да не плащат допълнително.
Никъде другаде не оставаш под лекарско наблюдение 3 или 7 дни (което е повече от похвално).
Аз останах в болницата близо месец - сестрите бяха постоянно наоколо (слава Богу, не ме обличаха и гримираха, за да ме изхвърлят по-бързо), проверяваха състоянието ми, показваха ми как да кърмя, как да къпя децата, как да им сменям памперсите, как да се цедя, кога да си мажа раната, хранеха ме (първите дни дори ми носеха храната в стаята и ми помагаха да се подмия).
...

# 16
  • Мнения: 120
azaf и другото го има Simple Smile Има хора и хора.. има доктори и доктори. Много добре че са те гледали така, но не навсякаде е така. Надявам се че не си си платила за да те гледат така...

# 17
  • Мнения: 46 517
... А ако нямах пари да отида на частно КАКВО??? Да се надявам ли?

Сменяш доктора.
Има Бели списъци, има приятелки, колежки и т.н., миналия по нашия път, които могат да ти препоръчат лекар, от който са доволни и с който да минеш изцяло по Здравната каса  Peace

# 18
  • Мнения: 497
Радвам се, че има хора, за които нашата държава е по-добра от много други!!!!!!!!!!

# 19
  • Мнения: 9 050
Имам много близка в САщ и тя ми казва, че всички институции се грижат за майките. Да не говорим, че след като родила, веднага дошли сестри, които я гримирали, облекли и показали всичко за кърмене, къпане, въобще за гледането на бебето. Де у нас такива болници и такъв персонал........
Защо и у нас ги има! Питай познатата ти колко е платила и виж, че с тези пари и тук можеш да родиш в болница - хотел.

Аз по темата - за децата, дето някой ги бил родил на държавата и сега държавата му била длъжна съм писала много, затова няма да пиша пак. ( Между другото вие като ги раждахте на държавата тези деца, питахте ли я дали е съгласна? Това ми звучи като да забременееш от някой мъж, да не обсъдиш въпроса с него, а пък после да казваш, че той е безотговорен баща...Много елементарно мислене е това, че сте родили деца на държавата. Родили сте ги на себе си, на съпруга си, родили сте ги, за да са членове на семейството ви и отговорността за тях е изцяло ваша. )

Обаче друго ще ви разкажа за болниците на запад, което ми е останало като спомен. Имам колега французин. Веднъж, докато играеха футбол с другите колеги, се контузи лошо. И веднага го закарах до Пирогов. Мен от Пирогов тръпки ме побиват. Ужас ми е да влизам там. И през цялото време си мисля как ще реагира момчето на гледката и на опашките и на....абе на всичко. 45 минути седя на земята пред кабинета на хирурга, защото не можеше да стои прав ( толкова му беше лошо ). И като си тръгвахме, за моя огромна изненада ми каза, че толкова хубаво спешно отделение с такова добро обслужване във Франция безплатно няма! Без да се шегува и иронизира. Каза, че там в държавното спешно отделение е отвратително. В сравнение с там, Пирогов бил като частна болница.

# 20
  • Мнения: 4 965
Не в никакъв случай не съм родила дете на държавата и въпреки всички трудности съм готова и за още деца и те са си мои и с всички абсурди или не аз ще си ги гледам. Не съм казала че някой ми е длъжен просто искам това което ми се полага, а дори и него не мога да имам.
Защо говорите така - който няма пари да мре ли??? Точно че искам да направим нещо по въпроса а не да мълчим затова почнах и темата.
За видеозоните не искам повече а искам като ми се полагат 2 да получа 2 и то на време, а не първия на който нищо не видя и веднага ме прети на частно да си платя и веднага видя, а втория който толкова късно ми го направиха че не изчаках и отидох и си платих за да съм спокойна че всичко е наред. Нали не искам ако нещо не е наред да е вече късно??? А ако нямах пари да отида на частно КАКВО??? Да се надявам ли?


Странна логика.
Децата си и на себе си не съм ги родила - дала съм им живот и ще ги отгледам, докато станат самостоятелни - това е. Те не са ничия собственост. Просто чрез тях съм задоволила егоистичното си (и съвсем човешко) желание да стана майка и с любимия ми мъжа да създадем деца.
Ами, ако емигрирам, на кого ли ще са децата - на БГ, на чужбината, или ...? Много ми хареса сравнението с безотговорния, но неуведомен баща.
А, който няма пари, или да кандидатства за помощи (държавната политика в това отношение е безумна), или да си прави сметката... Това е тема, която конкретно не искам да коментирам.
За полагащите ти се видеозони - за първия не знам, но си мисля, че си имала право да искаш прегледът да продължи, докато има резултат, а не веднага да отидеш в частния кабинет (аз още тогава бих сменила лекаря); за втория - също е било твое право да си го поискаш (въпреки частния преглед) - по-рано, когато си била притеснена или по-късно. Това е въпрос на познаване на правата ти като пациент - затова има термин "личен лекар" и имаш право да го търсиш за всичко и по всяко време, а той е длъжен да откликва винаги (ако не - има телефон към НЗОК, където се подават сигнали срещу лекарски нарушения).

# 21
  • Мнения: 4 965
azaf и другото го има Simple Smile Има хора и хора.. има доктори и доктори. Много добре че са те гледали така, но не навсякаде е така. Надявам се че не си си платила за да те гледат така...


Не, не съм платила и стотинка. Какво и колко са си удържали от здравните осигуровки - нямам представа.

# 22
  • Мнения: 9 050
И у нас има частни здравни и пенсионни фондове. Защо не се осигурявате там?
В България хич не сме свикнали да плащаме.


Ето това е нещо много добро. Аз имам осигуровка в частен здравен фонд. На мен ми я прави работодателя, но не е скъпо и сам да си я правиш. Срещу не големи суми получаваш безплатно лечение в болници из цялата страна ( при мен е до 2500 лева за ме и до 1500 лева за детето ). Така където и да отидеш имаш телефон на здравно заведение, към което да се обърнеш в случай на нужда. Също така покриват медицински транспорт без лимит. Т.е. линейката на тази частна болница си идва до вас без да платиш и лев.

Ама не сме научени - и застраховки не си правим, и осигуряване не си правим. Ако може и от задължителните осигуровки и данъците да избягаме - най-ни е добре....За да получиш, първо трябва да дадеш.

# 23
  • Мнения: 4 300
Zina, извинявам се за офтопика, в кой фонд се осигуряваш? Аз съм в Доверие, но не съм им ползвала услугите все още.Щеше ми се да обменя мнение, а ти си първата, която срещам да се осигурява допълнително.

# 24
  • Мнения: 24 467
Не мисля, че у нас е кой знае какъв проблем да си майка. Поне не много по- голям или много по- малък от това да си майка друга де. За двете си /мои, т.е. наши- на мен и съпруга ми/ деца държавата само и е помогнала до сега. Нито лев не съм платила нито за прегледите, които си вървят, както си е предвидено по клиничната пътека към НРД, нито за болницата, нито за обслужването там. Платих си само за екстрите, като упойка и самостоятелна стая, но държавата не ми дължи такива неща. Не мога в никакъв случай да се оплача от проследяването на двете ми бременности, от отношението на персонала и при двете ми раждания както по време на тях, така и след това. Детската градина беше общинска, таксата за нея- символична в сравнение с реалните разходи по гледане на дете за деня.
Не е рай, но то на земята раят не е реално постижим. Отдавна не вярвам в такива неща, като комунизъма и земният рай, например.
Съпругът ми беше наскоро в Кипър и ми разказа, как в тяхна болница има и лечения и раждания на един етаж, даже жени са били настанени в една стая /гинекологично болни за лечение и родилки/ и как лекарят и там не се убивал да си сменя ръкавиците след всеки преглед.
Митът за рая в чужбина поне за мен отдавна остана в графата "Не ме вълнува". Ако на някой нещо му стяга тук никой не го спира- светът е понятие широко.
В крайна сметка сме възрастни хора и всеки сам /поне така би следвало да бъде, ако човек се води повече по ума си/ си избира дали и кога да бъде родител, къде да стане това, сам си избира лекар, сам решава дали и с кого да го смени. Има избор и на лечение- по Здравната каса и извън нея. Имаме избор и да се оплакваме, само дето много често чакаме друг да поеме иницативата за това, та дано влязат "в крак нещата" и ние да намажем от това.

# 25
  • Мнения: 120
azaf не искам да влизам в излишни спорове и недей да ми тълкуват думите погрешно, да детото си е мое и съм го родила за да го гледам АЗ и колкото и голямо да стане то ще си остане МОЕ ДЕТЕ.
Не съм си мислила че ще предизвикам такава реакция с темата си. Всеки си има право на мнение. Аз изхождам от преживените от мен неща и пиша за това, като разбира се не обобщавам, че навсякаде е така.  Има и хубави неща и се надявам майчетата след мен да си вземат поуки за да не правят и те същите грешки.

# 26
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
Не знам как е в другите държави,но мога да кажа как е в Гърция.Бях там до края на 7-я месец.
Процедурата беше следната(нямах осигуровки).На касата на болницата се плаща такса от 11Евро.
 (на тези,които имат осигуровки,половината от таксата им се връща по-късно).С разписката се
отива при лекаря и те преглеждат.Моят лекар не държеше да му нося бележката.Всеки месец ме
преглеждаше на видеозон,назначи ми задължителните изследвания за Синдрома на Даун,спина
бифида,отделно и необходимите кръвни изследвания,и текущите за всеки месец.Препрати ме  при
друг специалист за изследването за Синдрома на Даун.Всеки месец-теглене,измерване на кг,
съобщаване теглото на бебето.(плащах си изследванията,за осигурените е напълно безплатно).
 Дойдох си в България и се започна-пари да си възстановя здравните права,160лв,защото бях
подала молба да изляза от системата.Платих ги,но докато информацията стигне от Агенцията за
държавни вземания до НЗОК,бяха съобщили на гинеколога ми,че не съм осигурена,та в  9-месец
ходих по институциите за бележка че съм с възстановени здравни права.
 Избрах си гинеколог-тогава разбрах,че за 8 и 9месец не ми се полагат прегледи на видеозон,
ако искам да си платя.Ами плащах си по 20лв на преглед.Отказах на предложението му да го
ангажирам за раждането.В края на седмия месец,бебето тежеше 2кг,тук ми казаха да не очаквам голямо бебе.Е,да ама се роди 3.850кг.Оказа се че съм с тесен таз,раждането беше тежко,за момент се загубиха тоновете на бебето,епизиотомията ми се разпростира на половината д...Бебето получи родови травми-хематом на главата и пукната ключица.Може би,
някой трябваше да се сети за цезарово сечение,ама откъде толкова акъл.
Възстанових се и започнах да чета за ваксините-реших поне полиомиелитната да е умъртвена и
се обадих на педиатърката да попитам дали са започнали да я бият или да си я закупя.Отговорът беше-не си купувайте нищо,вече сме с умъртвената.Да ,обаче при консултацията докато задавах въпроси на педиатърката, сестрата му капна 2-те капчици в устата,преди да успея да реагирам.
 Дадоха ми направление за ортопед,но никой не ми обясни,че в нашия град само 1 лекар извършва прегледи със сонограф и ние отидохме при друг,който само го прегледа.Сега ще трябва да си платя прегледа за сонографа,защото друго направление не ни се полага.
 В момента синът ми е със съмнение за някакви проблеми,относно растежа на главата,за които
педиатърката не спомена нищо и добре че потърсих второ мнение,относно една подутина на
главичката му,та сега ще ходим на други изследвания.Дано всичко да е наред,защото ще
експлодирам.
Как е възможно,в чужда държава,само единият от нас да работи и да успяваме да си платим
наема,сметките,да се храним разнообразно и здравословно,а в собствената ни държава да сме
като чужденци.И двамата да работехме тук нямаше да можем да си позволим ,това което си
позволяваме там.А няма кой да ни помага там,от лъжица и вилица сме започнали да си купуваме.
 Ами Гърция не е толкова уредена като западноевропейските държави,но пак е на светлинни
години от България.Съжалявам за дългия пост,но имах нужда да споделя с някого.

# 27
  • Мнения: 576
... Да не говорим, че след като родила, веднага дошли сестри, които я гримирали, облекли и показали всичко за кърмене, къпане, въобще за гледането на бебето. Де у нас такива болници и такъв персонал........ ...

Да. И на 3-тия час след раждането там изписват майките - пак с цел да не плащат допълнително.
Никъде другаде не оставаш под лекарско наблюдение 3 или 7 дни (което е повече от похвално).
Аз останах в болницата близо месец - сестрите бяха постоянно наоколо (слава Богу, не ме обличаха и гримираха, за да ме изхвърлят по-бързо), проверяваха състоянието ми, показваха ми как да кърмя, как да къпя децата, как да им сменям памперсите, как да се цедя, кога да си мажа раната, хранеха ме (първите дни дори ми носеха храната в стаята и ми помагаха да се подмия).
...

azaf - За твое сведение не ги изписват на 3-я час, нито на 3-я ден. Тя лично е била 5 дни в болницата. И аз бях 5 дни, и добре, че си платих, за да се грижат за мен добре, за останалите в стаята.... не ми се коментира. Раждах в МД, а ти къде получи толкова много внимание?

# 28
  • Мнения: 120
Успех det, дано всичко е наред с бебо.
Та... затова ставаше въпрос...

# 29
  • Мнения: 9 050
Zina, извинявам се за офтопика, в кой фонд се осигуряваш? Аз съм в Доверие, но не съм им ползвала услугите все още.Щеше ми се да обменя мнение, а ти си първата, която срещам да се осигурява допълнително.

В ДЗИ. Много съм доволна. За сега съм ползвала услугите само за малкия, но ми е много удобно. Ето, аз съм регстрирана в София, малкия също, и педиатъра ни е там. Но сега сме за два месеца в Бургас при родителите ми. Никакъв проблем. Имам 4 частни болници на които мога да се обаждам. Всички имат и денонощна спешна помощ. Там ходим и за консултациите. Определено е голямо удобство.

Общи условия

Активация на акаунт