Вреден химикал в шишетата на Avent и Dr. Brown

  • 27 779
  • 201
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 483
ти си смешна

ако нямаш коментар по темата замълчи

# 136
  • Мнения: 2 022
Има световно установени стандарти, в които се представят лабораторните изследвания. Обикновено задължително се включват материали и методи, постановка, обект на изследването, брой проби, резултати, анализ на резултатите, заключение. И както Зина каза в световно установени мерни единици. Това е, което търся като линк.
Иначе от известно време под влияние на тази тема и аз съм ограничила до минимум използването на тези шишета.

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 18:34 от Cygnus

# 137
  • Мнения: 9 050
Става въпрос за бебешки бутилки от поликарбонат, а те на Avent и Dr. Brown са такива, статията е коментар на изследването което споменава тези марки.

Ааа, не съм съгласна. Може да става въпрос за шишета от поликарбонат, но не всички шишета от този материал са еднакви. Сравни шишето за хранене с това на бутилката Кока Кола .

А в статията никъде не пише, че става дума точно за шишетата на Авент например. Направили тест с шише и установили еди-какво си. Обаче никъде не пише с какво шише. Може да е от изброените марки, може и да не е. А може и да е само в една от тези марки например. Ако изследването беше наистина независимо и сериозно щеше да пише - при такива и такива условия, в шишето на Авент ( което точно шише, то 120 мл, от 260 мл....кое? ) имаше толкова от химикала, в шишето на Др. Браун - еди колко си от химикала. А не - направихме опит и в шишето имаше еди какво си. Какъв точно опит, в кое шише.......не пише. Ми то това шише може и стъклено да е било. От къде да знаем?

И пак повтарям, никъде не пише, че по-високото съдържание на химикал е в шишета. Просто Consumer report съобщават за по-високи нива. Обаче къде? Не пише, че в шишетата на Авент и Др. Браун. Може да са установили още по-високи нива на химикала в стъклените шишета.

А това проучване, ми е като по учебник за реклама. Това е един от най-коварните похвати в рекламата. Да ти поднесът данните така, че да прочетеш нещо, което изобщо не го пише. Направили опити и споменават 5 марки шишета. От там нататък, никъде в резултатите не се споменава марка на шише. " В шише", ама в какво шише? Да ли е тези 5 марки или друго? От поликарбонат - еми добре, ама то може да е всяко едно шише. ДА не говорим, че не пише, че са направили опит с 1000 шишета и във всички е установено това. За да се говори за опасен химикал в едно шише, това означава, че е взет достатъчно голям брой шишета и достатъчно голям брой от тях са дали тези показатели. А това не го видях да го пише някъде...Това, че аз съм си купила дефектно шише значи ли, че всички шишета на тази марка са дефектни? Не!

Не го обичам този похват, обаче той дава страхотен резултат. Ще дам един пример с една такава реклама, която само внушава нещо, без да го казва директно. Наскоро имаше в БГ реклама на McDonald's. В рекламата имаше една жена, която пазарува в магазин. Текста беше - " За вкъщи всеки ден избирате най-доброто.....Всеки ден в McDonald's правим като вас." Оставаш с впечатление, че в McDonald's избират най-добрите суровини за своите хамбургери, но всъщност, никой не ти казва нищо такова. Те ти казват, че ти като пазаруваш за вкъщи избираш най-доброто, и те също правят така. Т.е. и те като си пазаруват за вкъщи, избират най-доброто. Ама какво общо има това с хамбургерите - нищо!

На същия принцип е и това " проучване ".

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 22:23 от ZinaSt

# 138
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Добре де...какво се заяждате ...щом има вероятност нещо да е вредно, просто го сменям ... не се занимавам излишно да се залъгвам, че авторите са глупаци и да си измислям причини да отричам това, което съм чела .... все пак не можем да сме информирани на време за всичко, но е добре , когато имаме информация да я използваме ... колко струва едно стъклено шише .... 10 лв. някъде ... какъв ви е проблема...

... пък и да не е истина, нищо не губя ...  Peace

# 139
  • Мнения: 27 524
спирам да чета тук, безмислено е.

Аз още чета, но чак сега видях една умна приказка.  Grinning
Джули, не си хаби нервите с глупости и необразовани хора   bouquet

# 140
  • Мнения: 9 050
Мама Е, тази статия, към която си пуснала линк малко по-горе направо ме разби. Ми аз моето дете да го хвърлям, а? имайки предвид, че водата, която му давам е бутилирана. А пък тук в БГ минералната вода е в пластмасови шишета. В хартиени няма.
Друго обаче ми се стори още по-плашещо. Пише, че вредни са не само пластмасовите, а и металните опаковки. А пък повечето АМ са точно в такива кутии, заклеймени от статията като потенциално вредни. А сега де!!!!

Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

# 141
  • София
  • Мнения: 6 370
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.

# 142
  • Мнения: 9 050
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.


 Joy Ей сега ще изхвърля всичко от коша за играчки и ще го напълня с черпаци, утре като стане малкия да си играе с правилните неща.

# 143
  • Мнения: 483
Това е най-престижната медицинска мрежа :
http://www.webmd.com/baby/news/20030331/danger-in-plastic-baby-bottles

Две телевизии:
http://cbs5.com/topstories/local_story_058144437.html
http://www.nwcn.com/statenews/washington/stories/NW_051007WABbot … eKS.580c6f10.html

Greenpeace
http://www.greenpeace.org/raw/content/international/press/report … oductive-heal.pdf

Аз лично спирам да пиша тук, темата стана твърде заядлива, без да е полезна вече.
Моите стъклени шишенца пристигат в понеделник.
Айде чао от мен ще се видим в други теми. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 144
  • Мнения: 1 896
Те изследванията са много и доста научни - като цяло тези поръчвани от представители на индустрията, представят по-скоро резултати за липса на връзка между бисфенола и някакви последствия за здравето. А тези, поръчани от правителствени институции, по-скоро докладват за такава връзка, тоест за увреждания при животни или за високи нива на бисфенол в кръв от пъпната връв на новородени бебета.
Ето малко линкове:
http://www.ehponline.org/members/2003/5993/5993.html
http://www.ehponline.org/docs/2005/7713/abstract.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&d … ist_uids=17123778
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd= … ool=pubmed_docsum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&d … ist_uids=16123166
Ако на някой му се чете, в тези материали има отговори на някои от въпросите на Cygnus, макар че естествено никой не може да каже колко бисфенол изпуска 1 см2 поликарбонат, щото това зависи от прекалено много променливи фактори - колко и как е употребяван материалът, как е направено изделието, колко бисфенол има в него, дали има механични наранявания на материала и т.н.
Между другото умишлено не давам никакви линкове към позициите на еко организации - щото да речем тяхната позиция е ясно в каква посока ще клони, давам линкове само към научни публикации.

Последна редакция: нд, 13 май 2007, 10:20 от basilisk

# 145
  • София
  • Мнения: 6 370
А тези, поръчани от правителствени институции, по-скоро докладват за такава връзка, тоест за увреждания при животни или за високи нива на бисфенол в кръв от пъпната връв на новородени бебета.

добре. въпросът е - защо тогава поликарбонатните шишета още не са забранени от съответните правителствени институции? мен това ме обърква най-вече.

# 146
  • Мнения: 1 896
въпросът е - защо тогава поликарбонатните шишета още не са забранени от съответните правителствени институции? мен това ме обърква най-вече.
Ами вероятно ще бъдат забранени някога, специално поликарбонатните бебешки шишета. Има много подобни примери за неща, които са се използвали преди и които в последствие са били забранени. Но и активността на потребителите и на техните организации има голяма роля в този процес, това е доказано неведнъж.
Аз май го писах някъде нагоре из темата, но новото законодателство на ЕС за химикалите REACH забрани употребата в играчки на няколко съединения с много близък ефект до този на бисфенола - диетилхексилфталат, дибутилфталат и бензилбутилфталат. Те си бяха разрешени до преди тази година и ако не беше натискът от организации на потребители и от Грийнпийс едва ли щяха да ги забранят и сега.
От друга страна още някои други близки до тях остават позволени за употреба, въпреки че и за тях има загриженост - просто и компаниите производители лобират - те нямат избор освен да гледат финансовите резултати, а всяка забрана на вещества, които използват, ги дърпа назад.
Между другото документът на ЕС за регулация на химикалите REACH в началото беше предложен в много по-разширен вариант и предвиждаше регулация на по-голяма група вещества, но в крайна сметка беше приет в силно орязан вид под натиска на големи производители и търговци на химикали. Сега е много критикуван документ и сигурно ще бъде ревизиран в близко бъдеще.


# 147
  • Мнения: 1 896
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.


Ако имаш предвид един материал в gorichka.bg, идеите все пак бяха от Монтесори доколкото помня - тоест оригиналният замисъл не е екологичен, а педагогически все пак. В смисъл че за развитието на детето е по-полезно да играе с предмети от света на големите. А пресата за чесън е много интересна - има мирис, че и вкус понякога, плюс това мама и татко си играят с нея.
Във всеки случай и да не я даваш точно нея, гледай играчките да не са от PVC поне - в него отиват повече от 90% от тези фталати, които съм изредила в горния пост, и които вече са забранени, но играчките произведени примерно миналата година си ги имат. А в новите просто ги заменят с най-близките разрешени съединения. Затова и Чико и Лего примерно сами се отказаха от употребата на PVC в играчки от 2006-2007 година. Но китайските производители не са се отказали, даже не обозначават къде го има.

# 148
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Друго обаче ми се стори още по-плашещо. Пише, че вредни са не само пластмасовите, а и металните опаковки. А пък повечето АМ са точно в такива кутии, заклеймени от статията като потенциално вредни. А сега де!!!!
За да те хвърля съвсем в оркестъра - АМ в металните опаковки не е стерилно, в него има всякакъв модел бактерии, особено нашумелите ентерококи саказакии, инфекция с които (придобита от АМ) причини сериозни заболявания и май даже смъртни случаи при новородени в Щатите (не в страните от третия свят, където това се случва регулярно и където компаниите-производителки протестират, че било от неправилна употреба и нестерилни вода и пособия). Неслучайно в САЩ не препоръчват АМ на прах за деца под едномесечна възраст (предлагат ready to use млеката като стерилни и по-безопасни в този период). Само че много инфо за тези работи няма... поне не за обща употреба.
Бтв - моите деца си умираха от кеф да си играят с всякакъв род кухненски пособия, особено с дървените прибори за готвене, купи, лъжички и т.н. Едногодишната ми дъщеря беше способна цял час да седи на пода и (под мой надзор, но без да й помагам) абсолютно съсредоточено да пресипва с лъжичка бобчета от една купичка в чашка и после обратното. Не виждам абсолютно никакъв проблем с това - на децата им е далеч по-интересно, отколкото с разните пластмасови дрънкалки, и дава много по-голяма свобода да имитират какво правят възрастните и да измислят собствени варианти.

# 149
  • Мнения: 2 022
Вашите деца ходят ли на детска градина? Как контролирате там с какво си играят?

Общи условия

Активация на акаунт