фетална морфология

  • 7 875
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 315
Цитат на: krasy_alex

А мислиш ли че прегледа е добър, в смисъл обръщат ли ти достатъчно внимание при положение че не им плащаш, а си с направление? Аз наистина не знаех че се поема от здр. каса, (тя затова и лекарката ми каза да отида в Иститута по педиатрия). Все пак аз си записах час и ще отида в МЦ София, но искам да те питам ти доволна ли си от прегледа в Института по педиатрия?


Много съм доволна Simple Smile. Мъжът ми беше с мен и аз нищо не видях освен едно бедро на бебето, което докторът беше снимал и оставил после на екрана  Laughing . Но самият преглед продължи около 1/2 час. През това време първо сестрата записа разни данни за мен и таткото - какво работим, имаме ли заболявания, изложени ли сме на опасни вещества и т.н. След това докторът започна да измерва и да диктува на сестрата разни параметри (главно по сърдечно-съдовата система). После подробно разгледаха бебето с мъжа ми. Показва му всичко - ръчички, крачета, полови органи. Накрая видяха една прозявка и примляскването на малкото  Simple Smile . Докторът измери размерите на бебето и пресметна на коя седмица отговаря развитието му, даде ми две снимки и измерванията и ни изпрати по живо - по здраво.

Само да ви кажа, че първият морфологичен преглед се прави от наблюдаващия ви гинеколог. Гледа на ехограф за спина бифида и хидроцефалия.  Моята лекарка ми каза, че този преглед в Института по педиатрия се полага на всяка бременна и затова ме изпрати. Той е за изследване на сърдечно-съдовата система на бебето, така че ако недай Боже има някакво заболяване на сърчицето, то да може да се лекува още от утробата.

Поздрави и леко бременеене!

# 16
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Ivy
Благодаря ти Margarita Simple Smile


Няма за какво Simple Smile.

# 17
  • Мнения: 2 784
Аз за БХС,прочетох едва днес в "Моето бебе и аз",а за феталната морфология сега чувам Embarassed
От това което прочетох в списанието разбрах,че амниоцентеза се прави само в София,БХС май също Imp
Струва ми се много несправедливо,пълно е с бремени,а подобни изследвания се правят само в столицата.Аз,например,през цялата бременост толкова се притеснявах,че нещо на детето няма да му е наред,ако съм знаела,можех да си платя поне за БХС,та да знам каква е вероятността това да е така,ама пак щеше да се наложи да се разходя до столицата Imp  Imp  Imp

# 18
  • Мнения: 2 531
Цитат на: Dafna
Цитат на: veni-b
"Това изследване се поема от здравната каса, така че си поискай от лекарите да ти го направят."

Това пък за пръв път го чувам! Да не говорим че в Плвдив/аз съм от там/ изобщо няма такива специалисти.С какво направление отиваш и къде?


Води се акушерска ехография, прави се в 16-20гс- поема се от ЗК . Това е единия от двата безплатни ехогр.прегледа при нормална бременност. Извършва се от наблюдаващия гинеколог.


Ама ти мислиш ,че всички гинеколози са достаъчно квалифицирани да извършат компетентно фетална морфология?Иначе ,че се полагат от здр. коса две ехографии знам, но не ги считам за такива. Аз проучих за гр.Пловдив и от генетиката ми казаха приятелски, че така както се правят в София от квалифицирани специалисти, никой в Пловдив не прави!

Вече ходих при д-р Димитрова в 17 седмица и се чудя дали е необходимо още да се ходи?? Та затова питам вие по колко пъти ходите.Не говоря за обикновен ехографски преглед и наблюдение на бременност.

За амниоцентеза прави се и гр. Пловдив , но БХС се прави само в София.

# 19
  • Мнения: 2 529
veni-b, ако д-р Димитрова не ти е казала специално пак да отидеш м/у 26-та-30-та седмица, може да си спестиш разкарването до София. Аз в 17-та седмица бях на фетална морфология, но при доц. Томова и тя ми каза, че някои бременни би искала да ги види още веднъж в 7-ми месец, за други само ако те имат специално желание. На мен ми каза, ако аз реша, но не смятала, че е необходимо. Като много страхлива аз все пак ходих в края на 7-ми месец на фетална морфология и пак същите неща се гледаха и така Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: krasy_alex

А мислиш ли че прегледа е добър, в смисъл обръщат ли ти достатъчно внимание при положение че не им плащаш, а си с направление? Аз наистина не знаех че се поема от здр. каса, (тя затова и лекарката ми каза да отида в Иститута по педиатрия). Все пак аз си записах час и ще отида в МЦ София, но искам да те питам ти доволна ли си от прегледа в Института по педиатрия?


В МЦ София прегледа е 50лв. при доц. Томова. Попитай пак за всеки случай, но много се съмнявам с направление да минеш без да плащаш там.
А на въпроса на veni-b, ако не са ти казали, че има нужда да ходиш пак в определена седмица, не е нужно. На мен специално доц. Томова ми каза накрая, че всичко е наред и не е необходимо да ходя втори път.

# 21
  • Мнения: 380
На мен феталната морфология ми я правиха в майчин дом с направление. Бях при д-р Димитрова, която е много добър специалист.Определено не ме претупа и огледа абсолютно всичко на бебче, разбира се, което се вижда в момента с 2Д, доплер и 3д ултразвук. Каза, да отида при нея отново, когато вляза в 32 гестационна седмица. БХС не се прави на всички бременни над 30г., а само ако се води рискова бременност. Над 35г. вече е задължително, особено, ако е първа бременост

# 22
  • София
  • Мнения: 2 686
Margarita, да не си била на преглед при Любомир Спасов?
Доколкото знам само той работи със ЗК в центъра по педиатрия (по-точно поликлиниката). Иначе работи и в МЦ Фемина.

Чувала съм, че е много добър специалист, особено за сърцето на бебето.

Ако е той - радвам се, че гледа не само сърчицето, а явно всички органи. Имам час при него след седмица и се чудех дали прави запис на касета, пиши моля те, ако имаш представа.

# 23
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: dezrycho
... БХС не се прави на всички бременни над 30г., а само ако се води рискова бременност. Над 35г. вече е задължително, особено, ако е първа бременост


В грешка си, БХС (Биохимичен скрининг) се прави по желание за всякаква възраст и бременност, а след 35г се препоръчва (поне в България е така) направо амниоцентеза. И всичко това въобще не зависи от поредността на бременността.
Подробно инфо - в Дир-а, форума Бъдещи и настоящи майки

# 24
  • Мнения: 948
Цитат на: veni-b
Цитат на: Dafna
Цитат на: veni-b
"Това изследване се поема от здравната каса, така че си поискай от лекарите да ти го направят."

Това пък за пръв път го чувам! Да не говорим че в Плвдив/аз съм от там/ изобщо няма такива специалисти.С какво направление отиваш и къде?


Води се акушерска ехография, прави се в 16-20гс- поема се от ЗК . Това е единия от двата безплатни ехогр.прегледа при нормална бременност. Извършва се от наблюдаващия гинеколог.


Ама ти мислиш ,че всички гинеколози са достаъчно квалифицирани да извършат компетентно фетална морфология?Иначе ,че се полагат от здр. коса две ехографии знам, но не ги считам за такива. Аз проучих за гр.Пловдив и от генетиката ми казаха приятелски, че така както се правят в София от квалифицирани специалисти, никой в Пловдив не прави!


АМА, ти нещо не разбираш, май и се палиш излишно.  Shocked  ЗК ти поема преглед в 16-20гс от наблюдаващия те гинеколог. Той е за наблюдение на плода за аномалии.  Разлика в ехографския преглед и феталната морфология няма. И двете са ехографски преглед.
Пък колко квалифициран си си избрала лекаря, какво вижда на ехографа и с каква апаратура е, си е твой проблем. Ако искаш нещо повече или си с претенции си плащаш на частно.
Дано разбра този път.

Иначе, по въпроса с "квалификациите", аз съм последната, която би сложила всички гинеколози под общ знаменател!

ПП. Ето, някои момичета с направление, в този период, са отишли при определен лекар, работещ със ЗК.

# 25
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Сънчо
Margarita, да не си била на преглед при Любомир Спасов?
Доколкото знам само той работи със ЗК в центъра по педиатрия (по-точно поликлиниката). Иначе работи и в МЦ Фемина.

Чувала съм, че е много добър специалист, особено за сърцето на бебето.

Ако е той - радвам се, че гледа не само сърчицето, а явно всички органи. Имам час при него след седмица и се чудех дали прави запис на касета, пиши моля те, ако имаш представа.


Мисля, че беше той, но не си спомням точно. Запис на касета по принцип правят, но не знам как стои въпроса там. Не съм питала да си призная честно.

# 26
  • Мнения: 781
Здравейте мамчета:)
 БХС се прави на всяка възраст и е добре да се направи. Аз си направих миналия ден и не съжалявам. Резултата ми е добър и няма нужда от амниоцинтеза. Лекарите го препоръчват, а след 34г. е задължитено. Все пак е генетично изследване  за Даун и е добре да се направи от всички. Успех!

# 27
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Цитат на: dezrycho
Това изследване се поема от здравната каса, така че си поискай от лекарите да ти го направят.

Сигурна ли си че се поема от здравната каса? Аз си го правих в 19 седмица при д-р В. Димитрова в МД и ми казаха че понеже е доброволно си го плащам.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 686
Да, поема се от здравната каса.
В момента имам точно направление за фетална кардиография при въпросният Спасов, за който питах по-нагоре.
Прегледите се извършват в поликлиниката към Центъра по педиатрия, там преглежда и Томова, но платено.

Имам телефон, ако ви интересува, но записват поне за след 3 седмици.

# 29
  • Мнения: 669
Цитат на: Сънчо
Да, поема се от здравната каса.
В момента имам точно направление за фетална кардиография при въпросният Спасов, за който питах по-нагоре.
Прегледите се извършват в поликлиниката към Центъра по педиатрия, там преглежда и Томова, но платено.

Имам телефон, ако ви интересува, но записват поне за след 3 седмици.

А така значи искаш да кажеш, че хем имаш направление за фет. морфология, хем ще трябва да си платиш, така ли? (Нали става дума за Института по педиатрия)

Общи условия

Активация на акаунт