Мнгоо нервно дете на 1.5г. Нон стоп истерии.

  • 1 202
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, Мами.
Детенцето ни е на 1.5 годинки. Доста сме отчаяни, понеже е страшно нервно дете. Ходили сме при невролози и психолози.. всичко му е наред и си изпълнява за възрастт. Разбира, изпълнява, казва думички и т. Проблема е, че е изключително нервен, постоянно крещи, тръшка се, и като цяло много звуци от вълнение издава. Реве истерично на мига, ако не стане на неговото.(всеки път) хубавото е, че бързо може да го успокоим.. не може да излезем с него никъде ( дори по парковете сме цирк и всеки ни гледа Sad
Има маркери хиперактивност ( казаха ни го 2 отделни лекаря)!но пък е странно, защото спи дорбе и се храни добре и като цяло, може с някои неща да се заиграе.

Другите деца изглеждат светлинни години по-спокойни. ( ще се радвам са няма коментари от типа, че е нромално това поведение, защото не )

Ще се радвам да чуя мнението ви, ако някои родител е минал през същото и да сподели как са нещата сега..

# 1
  • Мнения: 5 659
А осигурявате ли му достатъчно пространство за изразходване на тази енергия? Защото, ако е хиперактивен и не изразходва постоянно енергия, то стават нервни и раздразнителни.
Някои деца обаче са си такива, просто характер. Аз съм била такова дете, имам си и съответните спомени. Майка ми и досега разказва някакви легенди колко съм била ревлива и колко съм се тръшкала.
Важното е, обаче да го научите, че не може да му се угажда винаги и на момента. Защото се завърта един омагьосан кръг. Децата са си егоистчета и искат да става на тяхното. Ако за да получат нещото, се научат, че почнат ли да истеричат, то веднага ще им се даде, за да млъкнат, тогава ще го правят с повод и без повод.
Иначе - аз лично бих го проверила за някакви други неща, които евентуално биха били причина. Например - АД, паразити, някакви такива обективни дразнители.
Предполагам, че са ти казали докторите, че за такива деца, а и каквито и да е деца на тази възраст терминът “екранно време” трябва да бъде забранен със закон. Екраните им бъркат тотално в нервната система. Ако искаш да го развличаш с нещо, можеш да му четеш, да му пускаш детски песнички, но в никакъв случай гледане на детски и подобни.

# 2
  • Мнения: 3
А осигурявате ли му достатъчно пространство за изразходване на тази енергия? Защото, ако е хиперактивен и не изразходва постоянно енергия, то стават нервни и раздразнителни.
Някои деца обаче са си такива, просто характер. Аз съм била такова дете, имам си и съответните спомени. Майка ми и досега разказва някакви легенди колко съм била ревлива и колко съм се тръшкала.
Важното е, обаче да го научите, че не може да му се угажда винаги и на момента. Защото се завърта един омагьосан кръг. Децата са си егоистчета и искат да става на тяхното. Ако за да получат нещото, се научат, че почнат ли да истеричат, то веднага ще им се даде, за да млъкнат, тогава ще го правят с повод и без повод.
Иначе - аз лично бих го проверила за някакви други неща, които евентуално биха били причина. Например - АД, паразити, някакви такива обективни дразнители.
Предполагам, че са ти казали докторите, че за такива деца, а и каквито и да е деца на тази възраст терминът “екранно време” трябва да бъде забранен със закон. Екраните им бъркат тотално в нервната система. Ако искаш да го развличаш с нещо, можеш да му четеш, да му пускаш детски песнички, но в никакъв случай гледане на детски и подобни.

Благодаря за отговора. Да, предоставяме пространство, но реално не е от най- активните физически ( активен е, но може би хиперактивно дете ще бъде повече (катерене, блъскане и тн.) той е доста бърз ( в пъти ) по бърз от децата на неговата възраст. Няма никакво екранно време и обича много книжки.
Лошото е, че става и агресивен, почва да те скуби, хапе и сграбчва за носа. Тези неща се случват единствено ако му прекъсна играта или реално нещо кеото иска да направи а аз не му дам. Още от много малък ( 3 4м различни хора ни казваха, че имам сериозен характер, но някак си не го вярваме, че е това.

# 3
  • Мнения: 5 659
Ако сте от София - мога да те изпратя при консултантката за ранно детско развитие, която работеше със сина ми като малък. От нея сме научили безкрайно много и специално при хиперактивни дечица, както и такива по-нервни, може да е от огромна полза. Идеята е, че се прави един тест за степента инхибиране на първичните рефлекси (например Моро) и на тази база с е изготвя комплекс от лесни, прости упражнения, които да правите с детенцето вкъщи. Както и насоки за физическата активност.

https://mindfullmovement.org/

Моето дете беше нещо като тазманийския дявол в акция. При него нямаше никаква агресия, но беше толкова хиперактивен, че ме побъркваше. Не можех да седна нито за секунда на спокойствие. В един момент почна бебешкия пубертет и почна да се тръшка, какви циркове е правил навън, направо съм умирала от срам, но Слава Богу, преодоля го бързо.
Така че - с две ръце за такъв вид консултация. Честно казано, физиотерапевти и подобни специалисти са ми помагали много повече при отглеждането на детето от прехвалени доктори, които бяха “Нищо му няма”.

https://mindfullmovement.org/

Но между другото, все пак трябва да се отчете, че всеки човек се ражда с някакви определени заложени черти. Твоята роля като родител е да възпитаваш и поощряваш добрите и да съответно - да го учиш, че лошите не се толерират. Агресията под каквато и да е форма, не бива да се допуска.

# 4
  • Мнения: 935
Оф и моето е като вашето. Крепи ме надеждата, че по-ранното навлизане в бебешки пубертет/ужасните две или както искате го наречете ще значи и по-ранно излизане и очовечване, но да видим. Иначе след месец става на две и последно време има дни, в които слуша повече, но има и дни, в които истерясва по 1000 пъти.
Много се кефи на игри с вода. Пълнете му вана или басейнче, може малко да ви помогне поне.

# 5
  • Мнения: 3
Оф и моето е като вашето. Крепи ме надеждата, че по-ранното навлизане в бебешки пубертет/ужасните две или както искате го наречете ще значи и по-ранно излизане и очовечване, но да видим. Иначе след месец става на две и последно време има дни, в които слуша повече, но има и дни, в които истерясва по 1000 пъти.
Много се кефи на игри с вода. Пълнете му вана или басейнче, може малко да ви помогне поне.

Просто р някакъв ужас Sad нашия на нищо не се радва.. единствено да отварями затвяря шкафове и врати. Все още имам мъничка надежда да се оправят нещата, но е малка.. Казват, че просто му озрява п-бавно нервната система. Приема витамини всякакви, но без ефект.

# 6
  • Мнения: 1 326
Старайте се да има много време игри навън. Сутрин поне час и половина и следобед поне два часа. Да тича, да скача и да не го прибирате докато не каталяса съвсем.
За тръшкането, нека да си се тръшка. Не му угаждайте. Изобщо да не ви пука разни злобни лелки как ви гледат. Като вземе малко повече да разбира, щом се успокои може да му обяснявате. На тази възраст няма как, трябва по-скоро да го разсеете с нещо.
Друго, което е важно, вижте кога е по-нервен. Дали не е когато е уморен и трябва да спи, напекло го е слънцето или е гладен? Ако има някаква връзка променете му малко режима, вкарайте някакви междинни хапвания, прибирайте се няколко дни по-рано или нещо такова.

# 7
  • Мнения: 925
Това с изразходването на енергията ми е любимо. За моето дете единствения начин да я изразходи таз ми ти енергия е цял ден игра на село без следобен сън. Иначе в града постоянно му осигуряваме някакви занимания и активности, след които пък точно като е преуморен започва с инатите. Ами, какъвто и родител да е, капва най-вече психически при такива ежедневни маратони, завършващи накрая и с рев. Трябва да се спре от работа единия родител и да се изнесе в къща на село, за да се получи това здравословно изразходване на енергията.

# 8
  • Мнения: 40
Внимавайте с телефон, телевизор,таблет и т.н. защото ако например гледа много детски, може да се превъзбужда и с течение на времето имитира държанието на някой от анимационните герои.

# 9
  • Мнения: 6 048
Най-вероятно е, защото не може да изрази с думички емоциите си, тъй като не говори добре.
На тази възраст трупат, обработват огромно количество информация и умения, отделно, че нервната им система не е узряла и става Бомба - взрив от емоции, заради прекомерното струпване на стимули.
Говорете спокойно, обяснявайте, четете книжки със спокоен тон, нека има изградена рутина на сън, баня, хранене, разходки и игра.
Полека с натрупване на речниковия запас ще се успокои, но и с ваша помощ най-вече.
Опитайте и самостоятелни игри навън за някакво кратко време през деня, в което да тича, скача, рита топка и пр. активности.

# 10
  • Мнения: 377
На година и половина е много трудно да се правят категорични изводи само по това, че едно дете е по-емоционално, по-шумно или по-настоятелно от връстниците си.
Моят син също минава през периоди, в които протестира бурно, вика, плаче, ако нещо не стане на неговото и понякога  си мисля, че е единственото такова дете на площадката. Истината е, че темпераментът при децата е много различен. След като сте били при невролози и психолози и всички казват, че развитието му е нормално, аз бих се доверила на специалистите и бих продължила да наблюдавам детето, без да се фиксирам върху сравненията с други деца. Много често виждаме другите деца само в спокойните им моменти, а не когато са изморени, гладни или в истерия вкъщи.

# 11
  • Мнения: 5 084
Честно казано, това ми звучи съвсем нормално за възрастта. Моето е на същата възраст и си се тръшка редовно. Разсейването с нещо друго помага. Също и вместо направо да я преместя или да и взема нещо, и казвам тя да го направи или пък и давам контрол по някакъв начин. Давам и повече задачи - примерно да бърше пода, много обича. Не виждам нищо ненормално, етап от развитието си е това да се тръшка. То и моето да го видите в определени ситуации, и за него ще решите, че е много спокойно, но и тя си се тръшка и пищи, ако не стане на нейното

Последна редакция: ср, 10 юни 2026, 21:45 от Zimk02

# 12
  • Мнения: 696
Дъщеря ми имаше такива изблици /за щастие не чести/ като малка - тръшне се на улицата и пищи, ако не стане нейното. Понякога помагаше, ако в този момент я гушна и покажа колко я обичам. Ако успея да се преборя със себе си, де, защото точно тогава ми идваше да й извия вратлето.

Шапка й свалям как сега се справя в подобни ситуации с нейните деца - спокойно, тихо, гушка, говори...Тя си знае какво й коства. Не го е наследила от мен.

# 13
  • Мнения: 377
На 1 година и 6 месеца все още не може да се поставя диагноза хиперактивност (ADHD), тъй като за това е необходима по-голяма възраст и проследяване във времето.
Възможно е обаче детето да има по-темпераментен характер, по-висока двигателна активност и по-нисък праг на фрустрация.
И на мен преди ми изглеждаше, че другите деца са много по-спокойни. После обаче, когато започнеш да разговаряш по-подробно с родителите, често се оказва, че и техните деца имат тръшкания, истерии и бурни реакции. Разликата е, че много от тях го правят основно вкъщи и рядко се вижда отстрани. Затова не винаги е добра идея да сравняваме това, което виждаме за 10 минути навън, с ежедневието си у дома.

# 14
  • Мнения: 5 084
Така си е, моето спокойно и усмихнато дете на площадката вчера после на вечеря какъв вой нададе, когато разделих едно парче хляб на две. Но това другите родители на площадката не са го видели

Общи условия

Активация на акаунт