Как да науча детето да дъвче?

  • 3 456
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте!
Дъщеря ми е на 1г. и 4 мес. и все още яде само пасирана храна. От всяко парченце в лъжицата се задавя и повръща. Също така не проявява никакво желание да хрупа бисквити.
Наесен, живот и здраве, ще тръгва на ясла. Иска ми се дотогава да я науча да дъвче по-твърда храна, а не да чакам там да я научат.
Вие как успяхте?

# 1
Синът ми е на 1г. и 1м. и сме в същото положение.На всичкото отгоре от утре тръгва но ясла.Предупредила съм там че до момента се е хранил само с пасирана храна и ще трябва да му пасират.Директорката каза че нямало да има проблем.Аз съм много притеснена от това повръщане.

# 2
  • Мнения: 451
Какво трябва да означава "да го науча" newsm78. Сам ще си започне да дъвчи Shocked, ти просто му предлагай такава храна от време на време. Странни въпроси, странни.

# 3
  • Мнения: 137
Сигурно ти звучи странно,защото нямаш такъв проблем Simple Smile Разговарях с една майка, която е научила детето си по начин, показан от логопед: слага се малко парченце банан отстрани на венеца /на мястото на бъдещите кътници/. Но моята дъщеричка не дава да й пъхна нищо в устата, а и сама не иска да опита!

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Постепенно ще свикне детето - на тази възраст и аз пасирах и давах готови пюрета, които са още по-фино смлени. Започни да пасираш по-едро, но давай на по-малки хапки, за да не се задавя. Детето е още доста малко.

# 5
  • Мнения: 2 567
Може би е трябвало от малко по-рано да почнеш да му предлагаш  по - твърда храна. Дъщеря ми не е имала проблеми, защото още от шест месечна започна да яде супа с малко по-едри парченца в нея. Никога не съм нищо и пасирвала.
При тебе нещата вече така са се получили и затова ще трябва да си по настоятелна. Иска, не иска ти му предлагай и така лека полека ще се научи. Само не се отказвай, защото знам за случаи на деца, на които до доста голяма възраст им е пасирвано всичко.

Има случаи, когато самото дете няма дъвкателен рефлекс, но във вашия случай ме съмнява да се касае за това.

# 6
  • Мнения: 137
Благодаря!

# 7
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ето ти една тема, в която можеш виртуално да се консултираш с логопед (за хранителната терапия).
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55157.0

Синът ми имаше подобен проблем, голяма мъка беше ииии ...  не се научи от само себе си. Разликата беше, че поне хрупаше бисквити и солети...
Първото, което се научи да "хрупа" сам беше Зрънчо, вреден, не вреден, поне помогна, после минахме на солети. Зрънчото се разтапя почти веднага в устата и няма опасност да се задави, но пък се учат да отхапват. Вие може да пробвате с бебешки бисквити, те също се разтапят, синът ми не ги искаше, но той не си и пада много, много по сладкото.
За пасираната храна, пробвай постепенно да я правиш по-грубо пасирана, да има ситни парченца, като може да компенсираш да е по-водниста, така няма да засяда в гърлото. Като се понаучи, спри да пасираш и намачквай с вилица например и т.н.
Когато храниш детенцето изливай лъжицата ту на левия, ту на десния венец, така се стимулира дъвкателния рефлекс. Малко е трудно в началото, но си е въпрос на навик. Имаше и други хитринки, но не се сещам в момента. Питай в тази тема и ще ти дадат адекватни съвети. Успех.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 61
Зъбките му изникнаха много рано.  Никога не съм му пасирала храната. В началото само я понамачквах малко с вилицата. И въпреки всичко не дъвчеше както трябва. Често повръщаше - до голям 1,5 - 2 год.
Веднъж на 1,5 год. повърна цяла купичка грах и за мой УЖАС не беше сдъвкал нито едно грахче. Всички си бяха цели - целинички - като преди да ги изяде.
Незнам как се научи да дъвче. Може би когато съм започнала да му давам по-твърда храна - месо, плодове, зеленчуци.

# 9
  • Мнения: 451
Явно наистина аз съм в грешка..... еееее човек се учи до като е жив.  bouquet

# 10
  • Мнения: 2 907
Моето дете не може да дъвче, но пък яде като шампион. Дори и да е едро парче, гълта директно  Grinning Досега никога не е повърнала, да чукна на дърво. Дъвкателният процес е естествен, ще започне да дъвче с времето и от самосебе си.

# 11
  • Мнения: 7 723
Освен да й хванеш долната челюст
и да я мърдаш нагоре- надолу,
не виждам друг начин...  Thinking
Майтапа настрана, ама не мисля, че това е нещо,
на което сме способни да научим децата си-
само си идва времето...  Wink

# 12
  • Мнения: 3 423
Дъвчи му го ти и му го давай в устата.
Като птичките. Едва ли ще се усети.

Добре, ами що продължаваш да пасираш?
Аз мажа филия, режа я на кубчета, слагам
в чиния и човекът сам си се обслужва. Това
откъм единайстия месец. В началото хич не
дъвчеше, ама си се научи. Давам му сам да
си яде грах, картофи, кашкавал, сирене,
каквото там има за хващане с пръсти. Отскоро
прояви интерес и към лъжицата, не го спирам.
Дай му шанс на детето да види как се дъвче!!!

# 13
  • София
  • Мнения: 6 477
Моята дъщеря беше с рефлукс и изключително трудно се научи да яде непасирана храна. Освен, че беше злояда, всяко даване на храна с парченца водеше до повръщане и категорично отказване на храна. И понеже гастроентеролога ми каза, че ако храната е мъка за детето пътя към злоядието е открит, просто й давах пасирано поне до 2 години и нещо. Всички ме плюеха като чеуха как й пасирам храната, но никой не знаеше каква трагедия е нахранването на малката! И колко е често повръщането и лягането гладна.....Докато педиатърката каза, че дърпа назад с теглото, стомаха наистина й е чувствителен и да давам както й харесва храната! Междувременно към година и половина сама прояви интерес към бисквити и солети - започна да си иска, до тогава ги гледаше умно и ми ги даваше на мен. Но просто не искаше ако има манджа да й се мотат парченца непасирано. И изведън за броени дни около може би 2 години и половина категорично отказа пасираната храна и взе да се храни с нормална такава! Ей такива са децата.....никога не знаеш какво ще решат!

# 14
  • Мнения: 5 790
Пасирах храната до 1 год и 8-9 месеца точно по причина, че не искаше да дъвчи. Ако имаше и най-малкото парченце в храната - плюе и отказва да яде. Не съм се опитвала да я уча как да дъвче или нещо подобно. Да познаваш човек, който не може да дъвчи...? Защото аз не се сещам за такъв, а познавам много хора. Просто ще му дойде времете и ще започне. А за твое успокоение - вече са ти дали линк към темата за консултации с логопед, питай там. 

Общи условия

Активация на акаунт