Имате ли домашни помощници?

  • 7 785
  • 140
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 6 167
Алиса, темата няма подтекст, участниците го създават.
Не ме е интересувало какви хора използват /или не/ такава услуга, а дали я използват и колко струва.
Мисля, че анкетата и някои отгвори дадоха отговор,  и ако продължава темата да се движи по линията ' какви са тези, които имат ( или нямат) помощнички, ще помоля Дивиана да я заключи. Вярвам, че никой от нас няма време да се занимава с глупости.

Ей, много обичам подтекста на такива теми. Който има помощ, е кокона, значи.  Party

# 121
  • Мнения: 2 032
Лени, ти пък не се докачвай на тема, мернах коментарите на Даниела и се зачудих накъде дърпа тя.

А колкото за- заключ-отключ-твой избор; ама става малко като онези потребителки (не тука), дето искат само харесващи им се отговори да се публикуват в "техните" теми.

# 122
  • Мнения: 560
Аз имам домашна прислужница,но докато оцеля подходящата,голям зор видях.Едни не чистят добре,а др.доста пипат.Тук е нещо нормално ,работеща жена да има дом.прислужница.Услугата не е лукс,защото не е скъпо.Идва 3 пъти седмично,за неопределено време.Чисти,глади и подрежда,а с готвенето се занимавам аз.Взима 15динара( 10евро ).Аз имам малко дете,работя и почти нямам време за домакинска работа.Времето,което трябва да отделя за чистене,аз изкарвам пари.Тук къщите са огромни и трябва доста време,за да се излъскат добре.Мисля,че 1жена,ако има възможност(финансова)няма нищо лошо в това да има някой,който да и помага в домакинството.Освен всичко това ,аз отделям доста време и на сина ми.В крайна сметка,това е въпрос на личен избор.   bouquet

# 123
  • Мнения: 6 167
Лени, ти пък не се докачвай на тема, мернах коментарите на Даниела и се зачудих накъде дърпа тя.

А колкото за- заключ-отключ-твой избор; ама става малко като онези потребителки (не тука), дето искат само харесващи им се отговори да се публикуват в "техните" теми.

не се докачам, но имаше обидени, а това не ми харесва, защото в крайна сметка всеки живее живота както го разбира... Peace

# 124
  • Мнения: 2 032
не се докачам, но имаше обидени... Peace

А, значи съм пропуснала обидите, добре. Това за маникюра ли беше? Ако е било, аз съм явно, от коконите.... което, разбира се, няма нищо общо с действителността, ама няма сега да седна да обяснявам по колко часа на ден бачкам и как издържам с 5 часа сън на нощ, де; то си е моя работа, просто ме разсмя накъде изби темата.
Ама това е "проклятието на 7-та страница", нали: неписанато правило, че ако една тема премине 7 страници, тя задължително ще се изроди до неузнаваемост. Хе-хе, значи може да са заключват след 6-тра станица всички теми.  Laughing

# 125
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз пък Ще пожелая на вси4ки ни да можем да си я позволим (икономи4ески) домаШната помоЩница, пък после кой както иска да си процедира.  Laughing

пп. по въпросът за цените, на 4ерно ги казахме, сутринта звъннах на две фирми, сега 4акам оферта, но по тел. ми каза според зависи от услугата : 20/24 евро на 4ас  Shocked #Crazy

а комШийката ми, която има моми4е, на което плаЩа осигуровки (по закон ако са пове4е от 4 4аса седми4но си задължен да ги поемеШ, или поне така ми бе обяснено), плаЩа 8 евро на 4ас плЮс 3,50 осигуровки. така хем не е на 4ерно, хем не така скъпо както фирма.

# 126
  • Мнения: 6 167
верно ли има такова проклятие  Twisted Evil
да пробваме до 12та тогава да я докараме Laughing

между другото има жени, които считат за обидно да имат помощници.
упрек, че не се справят сами. имам една позната, която  много тежко преживя факта, че е извън петолинието вече по
този въпрос и се налага друг да идва да върши 'нейната работа'.
нагласата, възпитанието, възрастта имат значение. парите най-вече.
дават свобода.

# 127
  • Мнения: 2 032
Добре, хайде давай, пък ще обобщим на 12-та страница.

Напълно съм съгласна, че парите дават избор и свобода на жените. (Също става и въпрос за нормалното пазарно специализране. Моето време по-ефикасно и доходоносно може да се изпозва за това, което правя в моятя работа, а на чистачката-в нейната.)

Фейам, а тук чистачките са със статус "работещи за себе си", ти не си им работодател и не си отговорен за техните осигуровки, данъци и подобни.

Хм, "нейната работа" значи.  Twisted Evil Не обичам екплоатацията/безплатния труд. Не ми се накърнява женската чест, ако не чистя. Както обаче не ми се накърнява, ако чистя- факт от живота, какво да правиш, няма да го превръщаме в политически лозунг. Ако има помощ-съм благодарна, ако не- стресирана, ама пак сколасвам.

# 128
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Добре, хайде давай, пък ще обобщим на 12-та страница.

Напълно съм съгласна, че парите дават избор и свобода на жените. (Също става и въпрос за нормалното пазарно специализране. Моето време по-ефикасно и доходоносно може да се изпозва за това, което правя в моятя работа, а на чистачката-в нейната.)

Фейам, а тук чистачките са със статус "работещи за себе си", ти не си им работодател и не си отговорен за техните осигуровки, данъци и подобни.

Хм, "нейната работа" значи.  Twisted Evil Не обичам екплоатацията/безплатния труд. Не ми се накърнява женската чест, ако не чистя. Както обаче не ми се накърнява, ако чистя- факт от живота, какво да правиш, няма да го превръщаме в политически лозунг. Ако има помощ-съм благодарна, ако не- стресирана, ама пак сколасвам.

да, ако са се регистрирали като "свободна професия" и в този слу4ай си ги плаЩат сами, мисълта ми беШе за разходите, сега като се замислям, по_добре да е осигурена, отколкото да трепериШ да не и се слу4и неЩо, докато е в твоята къЩа.

И аз не си 4увствам накърнено женското само4увствие, ако друг върШи къЩната работа. но си признавам, 4е това дойде с времето... до скоро се изживявах и аз като уондър умън  Embarassed
мисълта беШе "я, как пък няма да мога да се справя сама". е, да, справям се, ама цената ми се вижда висока  Rolling Eyes и ноктите ми на ниЩо не прили4аха Joy

# 129
  • Мнения: 1 909
Не можах да изчета всичките постинги, но все пак да си кажа и аз.

Бих си взела домашна помощница поне отвреме-навреме, наистина ще ми е много добре поне веднъж в седмицата да видя цялата къща изчистена, а не както аз успявам, всеки ден - донякъде.

Но тук при нас са толкова търсени кадри, че човек не може да се дореди, а пък и те много специални! Врати не им се полагало да чистят, не можели да се качват на високо, цепят секундата, за да си тръгнат (гледам чистачките на свекървата и на бабата на мъжа ми). По едно време почти бяхме уговорили една да идва, но се оказа, че трябва и да я превозваме, защото няма кола, не може да идва с колело или мотопед, а сме на 3 км от центъра на селото.
Тук на черно е абсурд да се работи, всички са декларирани, имат си отпуски, договори, знаят си правата и си ги търсят много стриктно. Нямам нищо против - никак не е лесно да се занимаваш постоянно с чистене, но при нас понеже са  кът, са големи кокони.  #Crazy

# 130
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Имам конструктивно предложение, ако смятате, че времето, за което плащате, не се запълва - уговорете цена на чистене, така няма да има значение за вас дали ще чистят 2 или 4 часа, а за тях ще има, колкото повече къщи успеят да изчистят, повече ще им се плати. Така работят тук и мисля, че е честно.
Естествено, ако е възможно при пазарните условия. В случая, който Чумби е описала, няма да стане.

# 131
  • Мнения: 6 167
при едни нормални отношения приемащия е клиент на услуга, а не работодател на лицето, извършващо услугата.

# 132
  • Мнения: 1 909
На какво казваш "нормални отношения"? Ще бъде клиент, ако чистачката е фирма, или работи към такава  newsm78

# 133
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Е, аз и без фирма считам, че съм клиент на моите, а не господар.  Laughing

# 134
  • Мнения: 1 817
Ние сме си я разпределили по равно домакинската работа. За сега не ми тежи и нямам нужда от помощница. Половинката помага много и не мисля, че се налага! Но майка ми винаги е имала жена, която да чисти, глади, подрежда и аз не съм против помощ от вън!

Общи условия

Активация на акаунт