? до мамите на третокласници

  • 14 865
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 994
И на мен все още ми е странно за икономиката и за физиката - защото определено учеха правила -вярно с 1 изречение, но си е дефиниция. Когато се подготвяше за теста, синът ми донесе едно листче с написаните определения - пишеше, че въз основа на него трябва да се подготви за теста - добре е, все пак че е писмено, а не трябва да се разказва. Макар че аз се стремя да обяснявам, за да разбере. Идва ми нанагорно понякога, защото има разлика в системата на определенията  от тези на български и често ровя в интернет, ако синъ ми не е разбрал за какво става дума, дано на мен ми се изясни Simple Smile. Виж нямам нищо против да учат география или за животни - това са предмети, които можеш да онагледиш, но физиката на 8 години ми идва в повече.
Имат домашни - всеки понеделник им се раздава 1 пакет - пише по дни какво трябва да свършат. Най-много се набляга на правописа - всеки ден имат различни видове задачи по правопис. По математика също имат всяка седмица (но не е особено голямо) - обикновено то трябва да се предаде в петък. Трябва задължително да прочетат и инимум 100 минути на седмица - това си е част от домашното. Понякога имат разни проекти, които не са от стандартното им домашно и обикновено трябва да им се помага, защото те не биха могли да се справят!!!
За неизпълнено домашно ги наказват с липса на междучасие!!! Много против съм!!!

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385

Искам да ви питам за нещо, което може на някой смешно да му се стори.
Колко са високи и тежки децата ви, защото аз нямам база за сравнение и все си мисля, че моята нещо не расте  Crazy
От първи клас само 8 сантиметра е пораснала и е качила 4 килограма.
Сега е 139 см. и тежи 32 килограма.
Не знам дали това е добре за дете на възрастта и. В първи клас беше най-висока от момиченцата, ама сега имам чувството, че нещо взе да изостава в ръста  Thinking
Да се включа и аз в темата. Моята третокласничка е 137см. висока и тежи 28кг., така че се успокой за твоята.
За сравнение, малката ми е второкласничка, висока колкото голямата и тежи 32кг.
А иначе за уроците, какво да ви кажа изумявала съм се многократно през тази учебна година, не знам какво да очаквам по натъка.Теста ни по ЧО още не е минал, ще ви пиша отзиви като мине. Вчера бяха пък на тест по английски, възмущението беше, че е имало неща които не са изучавани през годината.

# 17
  • Мнения: 2 567
мили, много ти благодаря за отговора  Hug Поуспокоих се. Понякога се паткам за такива неща, защото никой не знае накъде може да даде отражение болестта и и се замислих дали пък сега в растежа и не дава. Явно излишно се притеснявам  Crazy

# 18
  • Мнения: 2 567
KTB, доста интересни неща си споделила....
Имам чувството, че при вас децата не ги карат да се тормозят толкова от рано с математиката. При нас още миналата година взеха таблицата за умножение и деление, а тази вече делят трицифрени на едноцифрени във всевъзможни комбинации.

И ние имаме нещо като физика и биология. Поне аз Човекът и природата на такова го оприличавам  Simple Smile
Учат за обем и маса на телата, свойства на материалите, за свойствата на въздуха и водата, за кръговрата на водата, за растенията, животните, хранителни вериги, важните органи в човешкото тяло.
На пръв поглед доста неща, но лично на мене ми допада начина, по който са ги представили. Много достъпно, с примери. А не сухи дефиниции.
Ще ми се и по другите предмети по този начин да се представени уроците. И особено в по горните класове, ама май няма да дочакам това да стане.

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Летисия, супер си е девойката на размери, не се притеснявай!  Hug
КТВ, браво, как си в час с материала! А Български в къщи учите ли?
И тук наказват децата като по време на междучасие пишат домашни или просто седят на земята с лице към стената, ако са нарушавали дисциплината.

Аз питах за математика и български, защото понякога коментираме, ако се върнем в БГ, как ще учи сина. Тук с математиката са по-назад. В момента са на таблицата за умножение до 12  Crazy и борят дробите, които на моят никак не са му ясни  Confused Учат периметър и площ, но по съвсем елементарен начин, делят на квадратчета фигурката и така смятат площа. Ягли парви, остри, тъпи. Запознават се с мерните единици. Най-интересното е, че наблягат на метричните, а не тукашните тукашните инчове, унции, мили, паунди и какво ли не още  Crazy
Българският ни е на доста ниско ниво, в бг училище сигурно ще закъса яко. На мен не ми стига търпението да го занимавам  Embarassed речникът му е беден, а писането и четенето е на нулево ниво.

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 22:17 от м_е_р_и

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Подготвителен клас тук започват от 4-ри навършени години, затова в момента сме 5ти клас Wink Догодина ни е последна в началното училище и 7ми клас ще сме в гимназия  ooooh!
По английски учат части на речта, времена. Преразкази правеха преди, сега разни съчинения и есета пишат. Днес са имали тест по английски и за задача са имали да пишат на една много странна тема. На едно училище е отпусната определена сума пари, какво бихте купили с тези пари, покупките трябва да се обосноват  Crazy Утре имат тест по правопис.
Въобще към края на годината правят няколко теста по английски и математика, които се преглеждат от независими учители и ги оценяват по много странен начин, няма да го обяснявам, защото и на мен не ми е ясен. Аз имам помагала за разшифроване на оценката, добре че само веднъж годишно ми се налага! Съответно последния учебен ден дават резултатите на родителите.
Друг предмет е така наречената Наука. Там си спомням само 3 домашни, които синът е писал тази година, другите сигурно ги е правил сам или в училище. Първото беше за човешкото тяло, второто за съпротивителната сила и земното притегляне и третото го писа скоро, за слънчевата система беше нещо.
Имат и религия и история, но там занятията ги правят много увлекателни, като приказки.
Учебници и тетрадки в къщи не се носят, за това ми е трудно да следя материала, основно се ориентирам по домашните му, които са малко. Веднъж седмично дават по английски и по математика. Спелинг домашното синът ми не го пише, защото нямало нужда той си знаел Thinking няколко пъти го тествах и наистина нямаше проблеми, от тогава разчитам на неговата преценка. Дано не ме подведе.
В училище преди ги деляха на групи, според знанията по математика и английски. Тази година обаче всички учат заедно, но учителите в клас им дават да вършат различни задачи в зависимост от нивото им. Не знам как се справя една учителка с 30 деца на различно ниво  newsm78
Учат от 9 до 3:30, но основното учение и часовете по математика и английски са сутрин. Следобед задължително имат един час, в който децата носят да четат книга в училище  Tired Моят понякога в този час си пише тайно домашните, за да е свободен след училище  Laughing Голям риск поема, защото после може да пропусне някое междучасие Wink

# 21
  • Мнения: 2 567
мери, това което си споделила също е много интересно. Абе хубаво Evana отвори тази тема  Simple Smile
Явно и при вас математиката е по назад. Тука всички все за математически гении ги гласят  ooooh!

Не знам вашите деца обичат ли да четат, ама на моята това нещо не и е от любимите. Трудно се намира книга, която да хареса и да чете по желание.
Ей го сега чета Мечо Пух. Според учебният план трябва да може да напише по нея препоръка за четиво. Ами няколко пъти вече идва да ми каже, колко тъпа била. Чете ми разни откъси от нея и ми вика, че нали уж целта било да се научи на хубаво изразяване от книгите, пък от тези простотии нищо не научавала  Simple Smile
И аз сега се чудя да я карам ли да продължава или да прочете друга книга и да направи препоръката по нея  Thinking
Не разбирам, защо не са оставили свобода на децата да могат да направят препоръка за книга, която им е харесала.

# 22
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Наистина математиката е по-назад, а и моят никак не си дава зор. Много ме е яд за това.
Но пък ми харесва, че по английски им дават доста свобода при писане. На синът ми това му дай, да си развихри фантазията  Crazy
За четенето няма проблеми, чете много, но само на английски, на бг аз му чета  Rolling Eyes Едвам намерих книжка на бг, която да му чета последно. Пробвах Човекът амфибия, Тошко Африкански и най-накрая се спряхме на Емил от Льонеберя  Peace
Историята също им я представят по много забавен начин. А син ми веднъж ги беше разбил с едно тълкувание за втората световна война  Embarassed Мъж ми е половин руснак и много го подковава за тази война и руското участие, а тук гледната точка е по-различна  Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 11 711
Това е любимият предмет на сина ми.Изчел е толкова книги и енциклопедии,че определно знанията му в тази област са по-големи от написаното в учебника.

# 24
  • Мнения: 994
Да, определено с математиката са по-назад от 3ти клас в България. Умножението е само до 12. Но не учат само метричната система - учат и другата с инчове и прочие. Учителката ни всяка седмица праща вестник на класа, в който пише какво ще учат и въобще какво се очаква да се случи през настоящата седмица - така че имам представа поне за темите.
Може да чете на български, но го прави само след подканяне. Лошото е, че не разбира доста от думите, а и вариациите в българския са му стряскащи - например козленцето, ръчичката - ене може да направи връзка с думите козле и ръка, които знае. И той чете в момента "Емил от Льонеберя". Simple Smile Опитвам и другият вариант - да ми чете на глас на български, за да може да дискутираме всяка непозната дума. Никак не е лесно!
Иначе много обича да чете, но на английски, че му е по-лесно.

Тук започват подготвителен/ предучилищен  клас  при навършени 5 години. Затова в 3ти клас са на 8 години.

# 25
  • Мнения: 667
И на моята дъщеря ЧО не е любим предмет. Не го харесва и това е. Госпожата им е строгичка, преподавател на горните класове. Аз лично съм доволна от плановете, които им дава в тетрадките. Могат да учат по тях, дори моята понякога не чете в учебника /нейният не е на Просвета, но съдържанието е същото/.
Трудно е, защото учат дати, години, а есента още не бяха взели по математика числата до 1000. На теста по история бе объркала повечето дати. Другият тест по география бе отличен. Сега това не ме притеснява, но догодина при вх.нива ми се вижда много тъпо да имат тест с дати от тази година. Въобще тези вх.тестове не намирам, че са правилни.
Летисия, моята дъщеря чете много.  Сега  е на тема Винету - изчете трите тома. Всяка вечер преди лягане си чете, не мога да й загася лампата. Преди това чете Емил от Льонеберя - много й хареса. И въпеки, че чете много, й е страшно трудно да прави съченения - май не съм им обяснили как.

Ръст ок.142 см и 35 кг.

# 26
  • Мнения: 994
а забравих набор 1998 е, но е слабичък - висок е 130 и тежи към 25 кг.

# 27
  • Мнения: 3 743
Моя син е 40кг и 148см, но той е роден края на 96г, и го пуснах малко по-късно на училище.

# 28
  • Мнения: X
Извинявам се,че чак сега се включвам по темата,но нямах нет досега. Tired
Моя син е 29 кг.ръст към 1,38м.Слабичък е,но да е жив и здрав,ще навакса. Grinning
Летисия,това с четенето е глобален проблем.От както има телевизия и компютри,децата не искат да четат.Рядко са деца,които обичат да четат книжки.
Лятото купих няколко книги от списъка за четене.Еми почти така си останаха.Синът ми се оправдаваше,че всичките ги е гледал на филмчета.Защо да ги чете?Не му били интересни ooooh!

Ох,немога да се стърпя,ще препиша един от последните уроци на сина ми.

Първият основен закон-Конституцията на Княжество България,бил приет в старата столица Търново.Начело на държавата стоял княз.Той разделял властта с Народното събрание,правителството и съда.На всички геаждани Конституцията давала равни права:да изповядват вярата си,да изказват без страх мнението си,да се сдружават,да избират народни представители.Никой не можел да бъде осъден без решението на съда.Всички били длъжни да плащат данъци,а родителите-да пращат децата си на у-ще.
На 6 септември 1885г.Южна България се съединила с Княжеството.На 22 септември 1908г.то било обявено за независима държава-Царство.
През 1939-1945 г.по време на най-страшната война през 20.век в света България спасила от смърт своите евреи-преследвани и убивани в много страни.
След допитване до гражданите през 1946г.Б-я е обявена за република.Повече от четири десетилетия редица човешки права са нарушени,но в края на 20 век те са възтановени.Конституцията от 1991г.обяви основните права-мир,свобода,равенство,търпимост-за водещи в обществото.Зачитането на правата на хората осигурява развитието на всеки човек в обществото.
Търновската конституция,приета през 1879г.,осигурявала широки и равни права на гражданите.Свобода,равенство и търпимостта са основа на живота в обществото днес.


Започнахме от; Траките-съкровища и гробници
Старите българи
България на река Дунав
Княз Борис Първи-Покръстител
Симеон Велики-владетелят-книголюбец
Цар Петър и цар Самуил-тези двамата са в един урок
Възобновена България
Животът на хората в бълг.царство
Пътешествие по старите столици на Б-я----всички стари столици сложени в един урок,но задължително да се запомнят коя с кое е известна Mr. Green
Българите през 15-17 век
Българският град прз 19 век
Време на промени.Будителите
Апостоли на свободата
Освобождението на Б-я
Българското общество(края на 19-20 век)
Гражданите на Б-я-права и задължения
София-столица на Р България
На екскурзия в столицата
Политици на България
Българска култура
Спортна слава на Б-я


раздел 4
От нивата през завода до човека
Пътят на подземните богатства
Труд в услуга на другите
Моят роден край

# 29
  • Мнения: 2 567
Evana, така както си ги написала уроците по ЧО имам чувството, че все едно сте по различна програма, а не само учебника ви е на друго издателство.
Нашите са на Булвест(само математиката е на Просвета) и имат разминаване с вашите. Не знам дали всичките си ги написала, но ако е така нашата историческа част е май по-голяма. А и географската ни включва доста неща. Ние тъкмо тази седмица направихме теста по нея.
Включваше -  Повърхнина на България( низини, равнини, котловини полета...), Планини на България (пролом, проход, било), Времена и сезони, Водно богатство, Почва и растителен свят, Животински свят, Природни забележителности, Национални паркове и резервати.
За теста трябваше да знае примерно коя река от къде извира, Като тръгнеш от Русе към Гърция през кои природни части минаваш, Къде се намират Мелнишките пирамиди и пещерата Магурата.
Чак сега имаме част, която е свързана с Трудовата дейност на хората.

В началото беше споменала, че по математика , учите остатък, но и нашата математика е на Просвета, а не го учим. Дали пък няма различни учебници дори и на едно и също издателство  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт