Тръгването на училище от 6 години

  • 16 332
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 251
Аз пък тръгнах по собствено желание на 6.
Никога не съм съжалявала за това.

Питай детето какво иска и се съобрази с него.
Какво си дращим ние тук, няма значение.  Peace

Защо си мислиш, че дете на 5 год. знае кое е добре за него?
Дъщерята /на 6 год./ на наши приятели, също знае много неща. Когато я попитаме искали да ходи на училище, тя веднага отговаря да, но по всичко личи, че още и се играе. Със стъпването в училище/с тези нови програми/ децата нямат никакво свободно време, само учене.
Надявам се да си ме разбрала правилно  Peace

# 16
  • Мнения: 448
Моята малка дъщеря тръгна на училище на 6 години,но беше изкарала подготвителен клас.Просто е родена на 5 януари и ходеше на градина с децата,родени предишната година(взеха я на 2г.8м.).Реших,че не е добре да я разделям с децата,с които беше ходила 4 години на градина.Посъветвах се и с учителките  ,те ме увериха,че детето е отлично подготвено.Сега,4 години по-късно,класната и твърди,че е най-малката и най-умната Joy.Така е впрочем още от първи клас.Мисълта ми е,че за всяко дете решението кога да тръгне на училище е индивидуално.Посъветвай се с учителките му и каквото и да решиш-успех!  bouquet

# 17
  • Мнения: 1 526
При нас всички деца тръгват на 6.
Аз лично смятах, че не е много правилно и мислех че детето губи от свободното си детство.
Но дъщеря ми ме опроверга напълно.
Преди да навърши 6 пишеше и познаваше всички букви на иврит.
Познава и българските и латинските. Интересно й е и смятам че е подготвена.
Не виждам смисъл да стой още година в детска градина.

# 18
  • България-София
  • Мнения: 573
Аз също съм от "експерименталните" шест годишни тръгнали на у-ще.
Изказвания от сорта 1 год. загубено детство ми идват малко крайни. Нищо подобно не съм усетила - напротив бях много ентуасизирана и ми беше забавно. В трети клас смених школото и се оказах с деца тръгнали на 7г. Материала усвоявах наравно с тях и бях дори "отличничка" - разлика м/у нас нямаше.
Сега наблюдавам двете си деца и определено виждам, че единия с голямо желание използва "сивите си клетки" /игрите с логика и мисъл са му по забавни, отколкото игра с колички например/ и затова не бих се замислила да го пратя на 6.5 на у-ще. Защото определено ще започне да скучае с едните стихчета и песнички, с които ги занимават в градината, така както се получи с последната година в яслата. Брат му също е будно дете, но определено предпочита колите... Затова за мен дилемата ще е да постъпя така, че и на двамата да им е добре. И няма нищо общо с "болни родителски амбиции" - в много от "развитите" държави се тръгва на 6, така че не е кой знае какво постижение.
Всяко дете си е различно и затова всеки родител сам да си преценява - какво ще е най-интересно за детето, но и ще го развива. Не да тъпче на едно място, скучаейки или да бъде насилвано да учи букви, когато очичките са му в любимата кола или кукла...

# 19
  • Мнения: 7 821
Не практика и в България децата тръгват на 6г., ако приемем, че предучилищната е началото. Просто за тези които я карат в градините по-не се усеща.

# 20
  • България-София
  • Мнения: 573
Не практика и в България децата тръгват на 6г., ако приемем, че предучилищната е началото. Просто за тези които я карат в градините по-не се усеща.
В Израел обаче 6 г. - първи клас. Там също има подготвителна - от 5 годишни и също е задължителна.

# 21
  • Мнения: 14 133
и аз мисля,че детето трябва да си кара детството-другото е родителски амбиции...има време за всичко.аз не бях доволна от детската градина и го записах на предучилищна в близкото у-ще
Peace Това е вариантът!!!! Като не си доволна от детската градина, запиши го в предучилищна група в някое близко училище.

# 22
  • Мнения: 1 526
Не практика и в България децата тръгват на 6г., ако приемем, че предучилищната е началото. Просто за тези които я карат в градините по-не се усеща.
В Израел обаче 6 г. - първи клас. Там също има подготвителна - от 5 годишни и също е задължителна.

Точно така. Дъщеря ми е родена през януари затова ще е на 6.8 когато тръгне в първи клас. Ако беше родена с 20 дни по- рано щеше да тръгне миналия септември на 5.9 год.

# 23
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Честно казано, аз плачех като дете, защото майка ми искаше да ме пусне на 7 години на училище. Накаря склони и ме пуснаха на 6 год. Никога не съм имала проблеми в училище, все сред първите бях, а нито една буква не познавах и не можех предварително да смятам. Все ученолюбива съм била.
Затова  според мен зависи от детето+ изкармането на този задължителен подготвителен клас, който едно време не беше задължителен.

# 24
  • Мнения: 251
Не практика и в България децата тръгват на 6г., ако приемем, че предучилищната е началото. Просто за тези които я карат в градините по-не се усеща.

Това е съвсем вярно  Peace

# 25
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Защо си мислиш, че дете на 5 год. знае кое е добре за него?

Защото след като аз знаех, не виждам защо и другите деца да не знаят.
Ти защо мислиш, че родителската преценка винаги е правилна?

И какво е това мислене тип "тръгване на училище = край на детството"?
Всичко зависи от нагласата на самото дете, от обстановката в училище и най-вече  учителите там.

# 26
  • Мнения: 3 268
Твърдо съм против тръгването на училище на 6г.От учители знам,че това е много стресиращо за още малкото дете и аз никога не бих го причинила на моето.Изборът обаче е твой.

# 27
  • Мнения: 534
Аз пък тръгнах по собствено желание на 6.
Никога не съм съжалявала за това.

Питай детето какво иска и се съобрази с него.
Какво си дращим ние тук, няма значение.  Peace
И аз тръгнах на 6 годинки на училище и никога не съм съжалявала.
Доколкото знам обаче първо трябва да се мине през предучилищна група и след това да го запишеш
на училище.
По мое време нямаше такива групи,но съм се справяла с материала и ми е било интересно.Децата сега са доста находчиви
и отрано започват да разбират доста неща,така че не би трябвало една година разлика да е проблем

# 28
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Аз съм против тръгването на училище по-рано, въпреки че синът вероятно ще ходи от 6-годишен (6г и 7месеца ). Дъщеря ми тръгна на 7г и е отлична ученичка,  а сестра ми беше по задължителна програма от 6год. (даже е родена октомври, септември не ги бе навършила, но я "призоваха" в у-ще) и не се справяше добре - спеше й се, трудно се концентрираше...
Синът ми ще учи в Гърция, там е задължително да се тръгва на 6 - надявам се докато се преместим там - това да се промени...

# 29
  • Мнения: 251
Защо си мислиш, че дете на 5 год. знае кое е добре за него?

Защото след като аз знаех, не виждам защо и другите деца да не знаят.
Ти защо мислиш, че родителската преценка винаги е правилна?

И какво е това мислене тип "тръгване на училище = край на детството"?
Всичко зависи от нагласата на самото дете, от обстановката в училище и най-вече  учителите там.

Не мисля, че родителската преценка винаги е вярна! Особено, когато става дума за родители с болни амбиции / нямам никого в предвид във форума!
По въпроса с мисленето тип "тръгване на у-ще = край на детството", ще си позволя да изкажа мнение, от лично наблюдение!
 Новата програма, по която учат сега децата е много по-натоварена, от колкото преди! Карат повече часове, от колкото ние сме карали! Самият живот е по-динамичен!
 Според мен годините в ДГ за едно дете са най-хубавите! Когато ги сравня със всички отговорности и задължения, които поемат след тръгването на училище, все повече се убеждавам, че е по-добре от 7 год.
Това е мое мнение, всеки решава индивидуално  Peace

P.S. И аз съм тръгнала на 6 год., не защото аз съм искала или родителите ми /било е задължително/!

Общи условия

Активация на акаунт